Bebelusi de sept-oct 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetele si bb mici.

Bun (re)venit Irina si Crisdaria.

Noi suntem bine, cu vesnicele colici... oare cand vom scapa?

Programul de noapte se desfasoara si la noi cu 2 pauze papa si apoi stare de veghe. Ma pandeste parca si cum vede ca adorm, cum incepe sa se framante si sa se scanceasca de burtica...

Altfel, stam bine cu mai toate. Crestem si facem falcute. Poze justificatoare in semnatura.

Va pupam pe toate/ toti si pe curand.

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:


M-am intors ca ramasesem c-o datorie - Timea, multumesc frumos pt simptome, si-al meu scoate limbuta cateodata cd plange de "colici", c-acu' orice plans cu frecatde picioare se cheama colici :( .. chiar, ca-ntreba cineva cum ne dam seama de colici -pai semnul cel mai clar (in afara de scremetele pana se inroseste ca racu' la fata) e plansu' cu frecat de picioare.. Eh, si sa revin, scoate limbuta si se tot chirceste, mai ales in tp suptului (da' nu la fiecare masa..). O sa-i spun si eu doctoritei, poate ma mai lamureste si ea.
Crisdaria, pai cred c-o sa-ncerc si eu.. deocamdata acum sta in landou si cocotat in pat (in locul de cinste pe care-l ocupa tati inainte :) si credeam c-o sa-l tin in landou pana pe la 3 luni, ei bine, m-am cam inselat la socoteli ca incepe sa-i fie cam mic - eu l-am facut la 54cm si maine aflu cat a luat, da' hainutele de la inceput sunt amintire, deja se imbraca cu pijamale de 3luni! Ce sa fac, si eu am 1m76 si tati 1m85... are cu cine . Deci cred ca-n max juma' de luna intra in functiune patutul pliant (ca tot asa am si eu) care acum e dulap, masa de infasat si suport pt cadita all in one .Multumesc frumos pentru sfat.De Cora nu stiu ce sa-ti spun, prefer sa merg in Mini Prix ca e mai aproape, si sunt haine de firma la preturi mici. Nu stiu daca tu aveai obiceiul asta, da' eu inainte numai de acolo ma-mbracam. Spun inainte pt ca acum nu mai am tp si chiar nu ma mai intereseaza sa cumpar lucruri pt mine, m-a molipsit un microb periculos- cumparatul hainelor pt bebe . Si crede-ma, imi faceam garderoba cu putini bani si cu super efect, numai haine bune! Acum am vazut niste preturi cam maricele (o scurta de iarna 950mii... blugi la 400mii..pullovere in jur de 600mii.. In sfarsit, poate de unde ma si obisnuisem la blugi cu 200mii, tricouri cu 60mii si alte cele .. vezi, preturi de preturi! Incearca si tu,merita..problema e ca trebuie sa mergi mai degraba in tp sapt, dimineata, ca sa te poti uita in liniste si sa fie respirabil in magazin, dup'amiaza se umple pana la refuz orice magazin mini prix..)
Mina, si eu sper ca se va lasa de sportul asta.. ca nu mai poate mami . Ieri a adormit dupa ce m-a apucat pe mine plansu'. cred ca m-a simtit cat de epuizata eram, ca nu boceam de nervi, boceam de oboseala.. Si sa vezi ce frumos doarme in tp zilei, mai ca-mi vine sa nu mai spun nimic, inainte ma plangeam ca nu pot face nimic ziua, ca urla tot tp, acum s-a schimbat programul.. Si mai si aud doctori d-astia inteligenti si teribil de intelegatori "asa e copilul, el va face programul".. de parca ti-ar zice, ai cautat-o cu lumanarea, acu' stai si bucura-te de gaselnita! . Singura mea durere e ca nu pot dormi in tp zilei, oricat de obosita si oricat de urat e afara .
Gata pe ziua asta, ma declar complet incetosata.
V-am pupat si tineti-mi pumnii pt noaptea asta ca sa putem ajunge maine la doctor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna mamici,

Noi ieri planuisem sa iesim la plimbare cu bb dar s-a starnit vantul si a inceput sa ploua si am ajuns in mall. Ne-a parut rau ca n-am luat caruciorul pt. bb, aveam cu noi scoica si lui tati i s-a parut tare greu mai ales ca mami a gasit magazinele cu hainute pentru bebelusi si nu se mai indura sa plece de acolo. Cel mai mult ne-a placut in magazinul Z pentru ca aveau preturi acceptabile pentru hainutze de calitate. Am cumparat un body dar ne-a ramas gandul la rochitze si palariutze. Abia asteptam sa mai crestem si sa vina vara.

Kittie spune-mi in ce magazin mini prix mergi tu pentru cumparaturi. Eu am fost o data la Otopeni pentru o salopeta de gravidutza dar nu-mi amintesc sa fi vazut haine de bb-i.

Va pupam.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona_B spune:

Bine v-am regasit dragelor!
Fetita mea (Sarah) s-a nascut pe 30.09. la ora 14.18. A avut 4.130 gr., 53 cm. A fost o nastere vaginala cu epidurala (am avut cam 2 ore de epi, ca dupa aia a inceput show-ul) si cu mari probleme fiind cu cordonul ombilical in jurul gatului. Am nascut cu vacuum extractor. Sincer, am ramas cu o groaza pe care cu greu am depasit-o de putina vreme. Ii multumesc lui Dumnezeu ca SUNTEM, si apoi ca suntem amandoua sanatoase. Zau, ca ma gandesc serios ca nu prea stau in picioare planurile de pana acu' doua luni: 2-3 copii...
Tati a fost langa noi, la propriu si la figurat. Mai apoi tot el a suportat nervii si temerile mele...
Acum, puiutza mea are 5.240 gr, 58 cm.
Sarah mea e super cumintica (zic asa poate si pt. ca e mama mea, Tati ei si eu, trei adulti la un piticutz). Am facut si io nopti mai mult sau mai putin albe, dar le pot numara pe degete. Nu ii dau vitamine desi pediatrul mi-a prescris, insa asa mi se pare mie ok si asistentele de la centrul de supraveghere mi-au spus ca "sa-mi urmez instinctul" ca de cele mai multe ori suntem noi cele care stim cel mai bine
Va pupacesc pe toate si pe puiutzi vostri!

Am io asa, o curiozitate: BB-ii vostri au plans chiar la "iesire" sau asa, la cam 30 de sec? Mie mi s-a spus ca asa plang, numai dupa ce le sunt curatate caile respiratorii... Ce ziceti?


http://pg.photos.yahoo.com/ph/simona_me_myself/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

SimonaB, bine ai revenit. Sa-ti creasca piticuta mare si sanatoasa.
Kittie, eu gasesc body-uri aici cu cate 3 euro 2 bucati, cateodata gasesc chiar cu cate 1 euro bucata, acum cateva saptamani am luat cate 3 la 2 euro. Am si eu noroc sa gasesc mereu produse ieftine, dar sunt si oferte speciale mai mereu. Mie mi se par preturile numite de tine totusi maricele daca le raportez la salariile obisnuite din Romania.
Crisdaria, bine ai venit!Sa-ti traiasca fetita si sper sa fie totul OK.
Ma duc la domnisoara mea ca e cam mataita azi si nu mai stiu ce vrea. Pupici si numai bine tuturor.


Daniela Veuger si bb Alma Bianca
http://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Buna seara mamici !
Greu va mai scriu ca de citit merge mai usor. In legatura cu luxatia congenitala si io sunt nitel stresata caci la 2 zile dupa nastere i-au facut radiografie Sofiei pe care am repetat-o la o luna insa rezultatul fiind negativ . Mi s-a spus ca peste pampers sa-i pun un scutecel din panza intre picioare iar daca nu-si revin soldurile atunci va trebui sa poarte niste pantalonasi scortosi cu hamuri . Cele care banuiti ca ar avea probleme fetitele cu piciorusele io zic sa nu asteptati 4 luni si apoi sa luati masuri asa ca mergeti din timp la ortoped. Pana sta in fundulet trebuie rezolvat caci altfel se ajunge la gips sau operatie !
v-am pupacit
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Crisdaria bine ai venit si sa-ti traiasca printesa mica.
Referitor la luxatia congenitala bebelusa prietenei mele a avut asa ceva si i-a recomandat doctorita sa-i puna cate doua perechi de pampersi. Este destul de frecvent intalnita aceasta problema dar se rezolva de cele mai multe ori asa. Ei i s-a spus ca a patit fetita asta din cauza ca atunci cand o infasa o lega strans la picioare.

Simona_B, bine ai revenit in "gasca" noastra cu micuta Sarah. Bebelusa mea nu a plans din prima clipa din cauza ca a avut dubla circulara de cordon si a primit chiar nota 9 la scorul APGAR.

Noi avem program artistic cu bebe acum care nu vrea sa adoarma pt ca nu i-am facut baita. Vreau s-o obisnuiesc cu baita o zi da una nu si ne cam chinuie. Acum incearca tati s-o pacaleasca sa adoarma si eu stau pe net...hihihi.
Ma duc totusi sa-l scot din incurcatura. Ii mai dau lu bebe sa pape inca o tura si poate adoarme.
Noapte buna!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

buna fetelor!am si eu o intrebare:vi s-a intamplat ca dupa ce-i administrati bebelului SABSIMPLEX sau BONISAN sa-i apara spumite la gurita?mie mi s-a intamplat si mi-e frica sa-i mai dau,dar in acelasi timp ma doare sufletul cand il vad cum il chinuie colicile.ce ma sfatuiti sa fac?

octy si KEN http://photos.yahoo.com/octyb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Crisdaria, te rog mult spune-mi unde exact ai gasit in magazinul Unirea, acele stelute fosforescente...si eu caut de mult timp si as vrea sa o rog pe mama sa cumpere sa-mi trimita si mie aici.
bebelusa mea s-a invatat sa stea numai la san si plimbata. Altfel nu adoarme.Sunt si eu foarte obosita si nu stiu ce metode sa aplic.Dar nici s-o las sa planga nu vreau.
o mie tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Dragelor bebelina mea a avut aseara program artistic pana la 1:30. Acum doarme, ce-i pasa ei!
Vremea e tot urata afara dar o sa iesim putin pana la mama caci maine pleaca sora mea pt 1 an in America....tare greu o sa-mi fie fara ea!

Bits, cum adica spumite? Sa nu fie laptic cu putin spuma caci asta n-ar fi o problema pt ca SabSimplex exact asta face, sparge spuma laptelui ca sa iasa aerul. Mai incearca si vezi ce se intampla.

Cybip, a mea cand era mica adormea doar culcata pe mine. Acum de cand s-a mai ingrasat si nu mai pot s-o tin in brate , mai nou ii dau sa suga culcata si asa adoarme. Las-o sa se faca mai mare si o sa se dezobisnuiasca de obiceiul asta.

Va pup!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput