Bebelusi de sept-oct 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Buna mamicilor!
Am ajuns si eu in sfarsit la un calc cu net!Dar nu stiu cand se va intampla din nou....:(
Alesio meu e un scumpic, e bine,sanatos, si foarte zambaret!
Avem o gramada de poze la adresa:www.alesio.shorturl.com
Va pupam pe toti bebicii si mamicile!
Ioana si Alesio mic

http://alesio.shorturl.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

buna fetelor,
sa stiti ca eu pentru bubitele de pe fata am dat cu ceai negru , asa cum a zis ralucule si au trecut.
Mierccuri o sa facem si noi vaccinul (ala care se plateste si nu da reactii dupa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Pufymic si raisa, frumoase pozici. Am stat pana le-am vazut pe toate!
Raisa incearca sa spargi granulomul ala si sa te speli cu ceai de galbenele cat mai des si sper sa-ti treaca.
Eu la serviciu eram platita la negru. Adica in cartea de munca am trecut doar 100 $ si practic in concediu postnatal ma plateau cu salariul meu real pe care il suportau "din buzunar" pt ca nu era trecut in cartea de munca. Acum ma plateste statul si nu-i mai intereseaza. In legatura cu bonusul, in CCM la nivel national este prevazut faptul ca trebuie sa se acorde de catre toti angajatorii. Ca sa nu-mi dea ei se bazeaza pe faptul ca doar n-o sa stau sa alerg prin tribunale sa ma judec cu ei pt atat.
In legatura cu cojitele dupa urechi, nu e bine ca miros urat. Eu tot cu sanosan o spal si nu a facut pana acum. Pana la o luna doctorita mi-a zis de 2 ori pe zi s-o sterg cu apa distilata si apoi sa-i dau cu pudra baneocin.

Mada, ce ma bucur ca e bine bebelusa. Ziceai ceva de vreme de stat in casa si facut copii? Ai ceva idei?..lol....glumesc bineinteles.
Uneori cand ma uit la bebe si vad cat e de dulcica si cumintica parca zic ca as mai vrea unul. Dar cand e maraita si are bazdaci, spun clar ca nu mai vreau un alt copil....hehehe, poate cu o vreme ca asta mai apare unul fara sa vrem!

Danyce si cybip am modificat datele in listuta!

Noi aseara am avut program artistic cu domnisoara care nu mai avea chef de somn pt ca dormise pana la 10:30 inainte de baita (tati ca sa scape a adormit fata inainte de baita). ana la urma a adormit si s-a mai trezit la 8, a papat, s-a culcat, s-a trezit la 11 iar a papat si acum doarme. Se mai trezeste la masa urmatoare.

Va pup

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Pufymic, ce bine ca mai aflam si de tine. E un scump Alesio mic.
Almamea cred ca devine o rasfatata ca se maraie de cate ori e lasata in tarculet sau patut si bunicul ei este iar aici, asa ca are toate sansele sa i se faca pe plac pana diseara. Acum mergem sa facem invitatie pentru bunica si matusa din Romania ca vin in decembrie.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
http://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdaria spune:

Salutare fetelor
Am o fetita de 7 saptamani,Daria Ioana. S-a nascut pe 27 septembrie la ora 12.35 AM la Maternitatea Giulesti cu dr.Ion (super super doctor). Sper sa ma primiti si pe mine intre voi.
Bineinteles ca am o problema cu micuta si vreau sa-mi spuneti daca e cazul sa intru in trepidatii sau nu.
Doctorita pediatra a observat ca nu are cutele de la picioruse simetrice si ca-i trosnesc oasele. Mi-a recomandat sa merg la un ortoped si mi-a dat sa-i dau 1/2 fiola calciu/zi si 1/2 fiola acid scorbic. Ea mi-a zis ca nu trebuie sa ma inpacientez, dar am auzit tot felul de discutii despre aceasta problema. Voi ce stiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:


Pupici la toate mamicile si la toti piticii!
am citit tot ce postarati p'acilea da' nu pot ca sa raspund pen' ca sunt capiata.. E a 4a noapte cd ma tine bebe in disco.. Doar c-acus a fost super super - de la 11 la 6jumate! Cu pauze de juma de ora la 12jumate si la 5... Si desigur mami a facut santzuletze prin casa cu printzisoru' care n-avea atatia colici cati bazdaci si nu vroia sa doarma. Cum il puneam in patut, parc-al ardea! Si hop iar pe mami, dup'aia trebuia sa-i schimb pozitia de cinspe ori/minut ca incepea sa scanceasca..asa c-aminceput si eu sa scancesc pana la urma..
LiaT, am inceput si eu sa-i dau sab cam la o masa din doua si merge.. mercix, maine merg la doctor, sper sa nu ma ia cu bata ca-i dau asa de mult ...
Am facut o luna, sambata, si vreau sa va dau si voua o veste buna - Mini Prix .. adica am fost sa-i cumpar hainute de ziua lui si am gasit acolo body -uri cu 160.000, pijamale cu maneca lunga si picioruse 130.000 (bumbac, desigur), pantalonasi grosi la 190.000, salopete de iarna (cu gluga) 500.000 si ceva.. ma rog, super firme pt respectivele toale, deci va recomand cu caldura!
Am fugit ca mi s-a trezit printu' discotecist :)

Crisdaria, bine ati venit! Din pacate nu stiu nimic despre ce te framanta, deci nu te pot ajuta, sorry, sper sa se rezolve!

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina piticuta spune:

Roandre, multumesc de primire. Inteleg ca ai o fetita tare cumintica, o sa ma uit indata si pe poze sa va vad.
Crisdaria, problema pe care o are fetita ta o au in general fetitele, se numeste luxatie congenitala, dar si Dani al meu are. In general, unii doctori nici nu verifica asta pana la 4 luni, cand zic ei ca se poate da un diagnostic. Spun asta pt ca eu am doi doctori si, ca de obicei, se contrazic intre ei. Unul mi-a spus ca are, celalalt nici nu a vrut sa se uite. Cert este ca atunci cand nu ii trece dupa varsta de 4 luni se iau masuri. Si eu m-am speriat cand am aflat, dar acum nu mai vad ca are barnitele diferite si sunt linistita. Si tot cert este ca amandoi doctorii mi-au spus ca se trateaza in acelasi fel (acum, la varsta asta):2 pampersi. Eu i-am pus catva timp cate doi, acum am renuntat pt ca am trecut la nr.3 si e chiar prea mult sa-i pun doi. Aceeasi solutie -a dat-o doctora si unei prietene care are aceeasi problema la baietelul ei. Asa ca stai linistita, e ceva care se rezolva usor.



irina si BB Daniel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdaria spune:

Draga Kitti
Nici Daria nu vroia sa doarma in patut la ea, oricat ne-am fi chinuit.
Dar am reusit si stii cum? I-am cumparat din magazinul Unirea stelute fosforescente (din alea care se incarca la lumina) si i le-am lipit pe patut (avem patut din acela de fas). Tin sa-ti spun ca este fascinata de ele. Sta cuminte chiar si in timpul zilei.
Hainute ieftine si dragute pentru copii sunt si in Cora. Eu stau aproape de Cora si in weekend o pun pe fi-mea in portbebe, ne suim in masina si mergem la cumparaturi. Este foarte cuminte. Deja ii arat ce ii cumpar si incerc sa observ daca are ceva sa-mi transmita. Tot acolo sunt preturi bune si la lapte praf (daca e cazul), biberoane, suzete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisdaria spune:

Merci Irina. M-am mai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut fetelor!

M-am intors si eu capiata de oboseala de la botez. L-am facut in provincie la parinti si, desi cupilu' a avut bone non stop (bunici, matusi etc) eu tot obosita mi-s. Dar botezu a fost super.

Io-te ca am mai aflat ceva. Ia sa ma uit si eu diseara la baita la cutele lu picioru lu copilu ca sa vad daca-s simetrice. Maine revin si ma vait voua daca e cazul.

Crisdaria, tare-mi place numele fetitei tale. Bine ai venit printre noi, sa-ti traiasca printesa.

Kittie, te compatimesc, mama draga. Si Costin facea la fel pe la o luna. Urla uneori noaptea numa ca asa avea el chef. Citind ce ai scris tu mi=am adus aminte de vremurile alea de glorie. Sa vezi ce-mi facea mie. Ma duceam cu el in brate in sufragerie sa ma plimb acolo si sa-l adorm, in ideea ca sa-l lasam pe tati sa doarma. Dupa cam juma de ora cat faceam eu carari in sufragerie, adormea ingerasul. Ma duceam apoi in varful picioarelor in dormitor sa-l pun in patut si sa ma bag si eu langa tati in pat. In clipa in care intram in dormitor, Costin isi aducea aminte si se apuca de urlat. De regula dupa 3-4 reprize de astea ma lasau nervii si-l trezeam pe tata lu copilu sa se mai chinuie si el. :-))))
Dar curaj, draga mea, pana implineste 2 luni se lasa de sportul asta. Sau cel putin Costin s-a lasat.

Mihaela, si tati al nostru vrea uneori sa scape de baita si adoarme cu baiatul in brate. Dar eu nu ma las pacalita ca am observat ca pentru Costin baita e ca un somnifer.

Pufymic, bine ai revenit. Asteptam sa ne dai de veste mai des.

Mada, ce ai gatit? ca eu sunt in pana de idei.

Va pup si fug sa pun rufe la spalat. Of, ce vreme de dormit ( si facut copii, dar asta mai asteapta, mai intai sa-i facem pe astia un pic mai maricei, nu?)

Mina si BebeCostin



Mergi la inceput