Retete Montignac (2)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Adriana, eu stiu ca Monti zice sa eviti untul, nu e trecut la interzise.

"Pentru a imbunatati gustul supei de legume, puteti sa-i adaugati, in momentul in care o serviti la masa, o bucatica de unt cat o nuca sau o lingurita de smantana, bineinteles, daca nu trebuie sa va supravegheati cu strictete colesterolul."

"REZUMATUL MASURILOR CARE TREBUIE PUSE IN PRACTICA DE CEI CARE AU HIPERCOLESTEROL
....
– Mancati unt putin (maximum 10 g/zi).
...."

Deci, daca vreti sa fiti f. drastici, renuntati la unt, dar puteti sa-i puneti un pic de smintina (am incercat varianta asta cind n-am avut unt si e f. buna )



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Karina, stiam dintr-o discutie cu Caro ca ar fi interzis (mancasem eu si ea m-a atentionat!). Si asa mi-a ramas...
Scuza-ma!

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Mihnea in primele 9 luni
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Crema caramel cu fructoza

Preparare 15 min., coacere 55 min.

Ingrediente: 1l lapte integral, 6 oua, 1 pastaie de vanilie, 150g fructoza (pudra), 1 lingurita coniac.

Se fierbe laptele impreuna cu pastaia de vanilie desfacuta. Se lasa sa se raceasca.
Se caramelizeaza intr-o forma 50g fructoza cu putina apa.
Se bat ouale intregi cu 100g fructoza. Se toarna treptat peste oua laptele caldut, amestecind cu telul. Se adauga coniacul.
Se toarna preaparatul in forma si se pune in bain-marie, timp de 45 minute, in cuptorul incalzit la 200 grade (T6). Cind se raceste, ajungind la temperatura ambianta, se baga in frigider cel putin 4 ore.
Pentru a-l scoate din forma, se pune 1 minut in apa fierbinte si se rastoarna pe un platou. Poate fi servit si in forme individuale.

Pofta buna !

Reteta e din cartea cea noua, Retete si meniuri Montignac si se poate papa si la Faza I.



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Karina, bag seama ca Monty asta se cam contrazice, pai minunata crema de mai sus e glucido-lipidica de-a binelea! Cum merge la faza I? Nu neg ca ar fi gustoasa...

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 9 luni) si Ramona (2 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Cam asa Lauta T! Dar dacä se foloseste lapte färä lactozä este OK, zic eu. Azi am incercat aceastä cremä de zahär ars färä a mai arde fructozä, deci färä sirop (nu am plecat incä in cäutare de fructozä). Iar ca sä pot rästurna crema am uns cu f.f. putin ulei vasul de sticlä inainte de a turna compozitia pt. cuptor. Nouä ne-a pläcut si färä sirop, dar la nevoie m-am gandit cä se poate servi cu cafea decof. Ce ziceti? In aceste conditii ar fi Monti ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Pai cum, mey fetelor, dar de oua uitati???? Puneti voi lapte fara lactoza, dar gasiti si oua cu 0% grasime????

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Mihnea in primele 9 luni
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Oul are intr-adevär in compozitie proteine si gräsimi ( f.f. putine glucide) si yo l-am gandit ca un desert lipido-proteic. Grija mea este mai mare la faptul cä folosim fructozä. De aceea v-am cerut pärerea. Adicä, putem "neglija" indulcitorii sintetici asociati alim. proteino-lipidice? Cä dacä nu ... spunem si cremei de zahär ars!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Mai fetelor cochetelor, uite ce spune nenea Monti:

Principalele regulile de aplicare a fazei 1:Doua tipuri de mese sunt posibile:
-masa majoritar protido-lipidica (carne si peste de exemplu) care nu va contine decit glucide cu un index glicemic foarte mic (inferior sau egal cu 35), ca lintea verde, legume verzi...;
-masa majoritar glucido-protidica care va contine foarte putin sau chiar deloc grasimi poly si mononesaturate (adica ulei de masline, de floarea-soarelui, pesti si crustacee). Glucidele vor fi alese printre cele cu index inferior a 50.

si cum fructoza are IG 22-23, eu cred ca e OK. Pe cutia mea de fructoza scrie clar, ca fructoza e recomandata in regimul de slabit cu supravegherea indicelui glicemic al alimentatiei (de ex. regimul disociat lipoglucidic).
Si in reteta e trecut lapte integral, asta nu stiu eu exact ce inseamna, dar presupun ca lapte degresat.
Si daca si nenea Monti da ca exemplu reteta pt. faza I...



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

quote:
Originally posted by Karina
Si in reteta e trecut lapte integral, asta nu stiu eu exact ce inseamna, dar presupun ca lapte degresat.



Laptele integral e opusul laptelui degresat ... adicä e lapte din care nu se extrage gräsimea decat cat sä se incadreze in standardele de consum la aceastä categorie (de obicei 3%).

Se pare cä Monti incepe sä incurce lucrurile ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Pai nu se contrazice de loc, in cazul asta.
Crema caramel se incadreaza in meniul majoritar lipidic, deci asocierea cu fructoza (IG 22-23) e permisa. Parerea mea.




Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput