Retete Montignac (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ada00 spune:

Marmelada amestec
7 kg mere taiate cubulete, 6 kg prune, 3 kg rosii(1.5 l bulion), zaharina.
Prunele le-am bagat la robot,se fierbe tot si cand e gata are gust super bun si arata bine, fiind o pasta fina cu bucatelele alea de mar inauntru, mie imi place, e prima data cand fac, vecina mea le face copiilor, am gustat si am incercat-o si eu, merita sa incercati si voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidr spune:

Tentativa de traducere:

Salata de brocoli si conopida
Se combina 2,5 cesti buchetzele de brocoli cu 2 cesti conopida si o ceapa rosie mica taiata pestisori.
Intr-un vas separat se amesteca 1/2 ceasca maioneza cu 1/2 ceasca smantana,sare, piper, otzet(1 1/2 linguritza), Splenda(adicatelea indulcitor, tot 1 lgt.si jumatate)si nitzel sos Worcestershire.
Se toarna peste legume si se amesteca.

Cred ca smantana se poate inlocui cu iaurt.

"Clatite" cu spanac

4 linguri de unt
4 cepe verzi tocate subtzirel
1/4 ceasca de patrunjel proaspat tocat
1/4 kg spanac spalat si oparit
3 oua
sare de mare si piper negru macinat
smantana(optzional)

Topitzi 3 linguri de unt intr-o tigaie mare la foc moderat. Adaugatzi ceapa si patrunjel si lasatzi-le pe foc pana se inmoaie ceapa. Adaugatzi spanacul si lasatzi pana se inmoaie.Micsoratzi focul si amestecatzi din cand in cand.Dupa 20 de minute batetzi ouale si amestecatzi-le cu spanacul.Condimentatzi dupa gust.
Topitzi untul ramas intr-o tigaie larga, de preferintza din teflon, la foc mediu-iute.Intindetzi amestecul in tigaie.Acoperitzi, potrivitzi focul la mic-mediu si lasatzi 10 minute.
Servitzi cu smantana daca va place.

As sugera inlocuirea untului cu ulei si a smantanii cu iaurt.
Mentzionez ca n-am gatit nici una din reztete, deci nu ma fluieratzi daca ceva nu-i in regula.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabidr spune:

Din Jurnalul Natzional:
SALATA DE ROSII
INGREDIENTE: 4 rosii proaspete, doua legaturi patrunjel verde tocat, 3 linguri ulei, o lingura otet diluat, o ceapa, sare, piper, doi catei de usturoi.

PREPARARE: Rosiile se inmoaie o secunda in apa calda pentru a li se scoate pielita mai usor. Se taie felii si se aranjeaza intr-o salatiera. Se taie ceapa solzisori foarte subtiri, la fel usturoiul. Intr-un castron se freaca uleiul cu otetul, patrunjelul tocat, sare si piper. Se pun ceapa si usturoiul peste feliile de rosii si se toarna deasupra sosul.
SALATA SPECIALA
INGREDIENTE: o portocala curatata si taiata bucatele, o telina data prin razatoare, suc de lamaie, sparanghel fiert si taiat bucatele, doua salate verzi tocate mare, sare, piper.

PREPARARE: Toate ingredientele se amesteca cu o maioneza picanta si se asaza in cupe de sticla.
SALATA DE TELINA
INGREDIENTE: 3 teline, un morcov, doua mere, 200 gr ulei, o lamaie, patrunjel verde.

PREPARARE: Se spala telina si morcovul, se curata si se taie firisoare. Se presara cu sare si se lasa aproximativ 20 de minute. Se amesteca apoi cu merele rase si patrunjel verde tocat. Se poate amesteca salata si cu un sos de maioneza cu verdeata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Retzeta zilei

Rosii umplute cu oua

Ingrediente (pentru 4 persoane): 8 rosii mari (de cate 150 g fiecare), sare, 1 ceapa, 1 catel de usturoi, 3 crengute de cimbru, 2 linguri ulei, 1 lingura pulpa de rosii (din conserva), piper, grasime pentru forma, 8 oua, 20 g cascaval ras.

Mod de preparare: Se spala rosiile, se sterg bine, se taie capacelul si se scobesc cu o lingura. Se sareaza in interior si se lasa sa se scurga circa o ora cu gura in jos. Usturoiul zdrobit, ceapa tocata si cimbrul se calesc in uleiul incins, pana ce devin sticloase. Miezul de rosii se toaca mai mari, se amesteca cu pulpa de rosii si se pun pe foc sa dea cateva clocote, amestecand intruna (cca 5 minute). Se adauga sare, piper si se toarna intr-o forma unsa. Se asaza rosiile scurseÊ- una langa alta - in sos si se pipereaza in interior. Se sparg pe rand ouale intr-o ceasca si se lasa sa alunece usor in cate-o rosie. Se presara deasupra cascavalul ras si se lasa in cuptorul incins (180 grade C) cam 25 de minute, sa se intareasca.


Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Ia uitati-va ce faceam eu de dimineata!! Inventam o reteta Monty... Si anume...

Ciulama cu ciuperci

Singura deosebire fata de ciulamaua cu ulei este faptul ca se caleste faina in putina apa sau nu se mai caleste... Se adauga apa, condimente si ciupercile din conserva si se lasa la fiert, la foc mic.
Eu zic ca merge seara!

Voi ce ziceti? Iese ceva?? Ca am inventat-o, repet, nu am facut-o!! Inca...

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

Adriana, de acord cu tine pentru retzeta precedenta, cu o singura precizare - faina sa fie integrala, iar retzeta este pentru micul dejun sau cina (niciodata pentru pranz).

Acum, din colectzia "de la lume adunate si-napoi la lume date" am si eu una:

Rulada de cascaval cu sunca
1 buc.cascaval 300 g
pentru umplutura:
200-250 g sunca presata
3 oua fierte(tari)
1 ceapa mica
2-3 catei de ustroi
125 g unt
150 branza topita
patrunjel verde tocat foarte marunt,
sare si piper dupa gust.
Mod de pregatire:
sunca presata,ceapa,ustroiul,ouale fierte,patrunjelul tocate ,marunt intr-un vas mai mare se amesteca adaugand untul si branza topita.
O oala cu apa se pune la fiert,cand apa clocoteste ,se i-a oala de pe foc,introducand bucata de cascaval inauntru,se acopera oala cu capac si se lasa 20 minute.
Dupa cele 20minute se scurge apa din oala,cascavalul asa fierbinte se intinde pe o suptafata neteda cu sucitorul( aprox 40X50 cm,nu trebuie sa fie perfecta )
Se adauga pasta facuta mai sus peste cascavalul intins si se roleaza(rulada)
se lasa la rece(frigider) 2-3 ore.
Prezentare:
taiati feliute de 5-7 mm grosime,le asezati pe
un platou cu frunze de salata si ornamentati cu ardei rosu(kapia?)

(untul poate fi inlocuit cu margarina, iar branza topita cu branza de vaci - pentru cele cu targeturi indepartate )

Pentru vizualizarea "produsului final" datzi click pe album

Sursa: reclamaaaaaa

Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caroline spune:

branza topita facuta in casa

500g branza dulce
un pachet unt rama
o lingurita bicarbonat
branza rasa de oaie pentru a fi sarata

se framanta toate foarte bine si apoi se lasa o ora la crescut.se fierbe pe baie de aburi amestecand continuu .se lasa sa se racoreasca si se pune in cutii.


Ca nu te-nalti de jos pana nu cazi
Cu fruntea-n pulberea amara,
Si de re-nvii in cantecul de azi,
E c-ai murit in plansetul de-aseara.
(Radu Gyr)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_mihnea spune:

Caro, pai nu zisesi mama ca nu-i voie unt???

Adriana si Mihnea Stefan (11.11.03)
Pozele noastre 1
Pozele noastre 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Peste la cuptor
Eu iau file de peste fara os (salau sau cod) si il spal bine. Iau o ceapa sau doua si un ardei sau doi (cu cat mai multe legume, cu atat mai bine), ceapa o tai pestisori si ardeiul fideluta. Jumatate din aceste legume le pun intr-o tava unsa cu putin ulei. Peste patul de legume pun pestele (taiat bucati potrivite), pe care il dau cu sare si il condimentez cu ghimbir. Apoi pun deasupra restul de legume, sa acopere bine pestele. Si il las asa o jumatate de ora, sa se patrunda bine pestele de aroma condimentelor si a legumelor. Dupa care ii pun putina apa si il dau la cuptor pana se fragezeste (30-40 de minute). Apoi torn peste toate o cana de pasta de rosii dizolvata cu putina apa si dau din nou la cuptor pentru 5-10 minute.
Se consuma caldut sau rece.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Salata delicioasa

O jumatate de varza alba sau rosie se taie fidelute, 2 cepe si o capatina de usturoi se taie feliute subtiri, 2 ardei grasi se taie rondele, 6 rosii se taie felii, 2 morcovi si un mar se dau pe razatoarea mare. Marul in salata nefiind Monti eu l-am sarit, dar l-am scris ca sa stiti ca asa era reteta originala.
Se adauga sare, ulei de masline si otet dupa gust. Se amesteca si se papa cu pofta



Karina + Bogdanel

Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

Mergi la inceput