Cursuri optionale gradinita: da or ba

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Noi facem de 2 ani engleza si zau ca s-a prins ceva,pasiunea e mare intr-atat incat facem si acasa(cu o prof.),iar in timpul liber mami trebuie sa stie cum se zice in engleza la toate bazaconiile care le intreaba Rebecca.
De mica a pasionat-o numerele si prima data a stiut sa numere de la 1-100 in engleza,apoi in romana.

In rest a fost la gimnastica,dar pentru ca nu au sala,a renuntat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris1iana spune:

buna ziua
eu sunt profesoara de engleza la gradinita
desi o sa credeti ca nu sunt obiectiva :P, va asigur ca aceste cursuri optionale sunt f utile pt copii.copilasii mei de la grupa pregatitoare (e al doilea an de predat ) stiu 10 poezii, 5 cantecele si ff multe cuvinte ..facem si dialog, jocuri,chiar si dans pe muzica in lb engleza.
la gradinitele unde predau eu, se face limba engleza , calculator ,dans si karate chiar si la grupa mica.
cred ca trebuie sa le oferim copiilor tot ce este mai bun, si sa le asiguram sanse de a reusi in viata.cursurile optionale le deschid lumi noi si le ofera posibilitatea de a-si dezvolta noi aptitudini.
e adevarat ca sunt si profesori care nu dau randament, dar parintii sesizeaza imediat acest lucru si sunt convinsa ca doamnele directoare vor lua masuri.
multa bafta si sa aveti copii sanatosi si fericiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnt_loredana spune:

Este foarte adevarat ce spui, dar probabil ca este valabil doar in gradinitile unde nu sunt urmarite anumite interese!

lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mihnea are 3 ani si 2 luni, e la grupa mica si fac engleza optional,la cererea parintilor.
A invatat sa numere pina la 10,stie anotimpurile,citeva fructe,plus doua poezii:una cu un soricel si cealalta cu anotimpuri.
El este foarte incintat de limba engleza,chiar si pe strada repetam cuvintele de la lectie,iar acasa cautam in dictionar cuvintele care ii trec lui prin capsor!
Platim 60 mii pe luna si toti parintii de la grupa mica au fost de acord ca merita
!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Sanziana are 4,9 ani si este la grupa mare la gradinita.
Merge la:
-engleza :anul trecut venea cu niste aberatii de mi se ridica parul in cap, eu incercam sa o corectez, ea nu si nu ca "asa a zis doamna" -in cele din urma i-am pus profesoara de engleza in particular sa terminam cu balamucul. Fireste, nu este vinovata profa de la gradi. sunt 20 de copii si fiecare cu "urechea muzicala" proprie (40.000/luna)
-balet: au facut o serbare de sfarsit de an superba. Am fost incantati cu totii (40.000/luna)
-judo: initial m-am impotrivit, nu era ceea ce-mi doream pentru copilul meu. Dar decat sa ramana singura in clasa sau cu inca 2-3 copii si sa alerge 1 ora (in timpul alocat optionalelor, nu au alte activitati programate) am hotarat sa o inscriu. M-am dus dupa ceva vreme sa vad ce fac ei la judo. Mi-a placut, este mai mult un fel de gimnastica si in plus profesorul i-a invatat multe cuvinte in japoneza (plus ca nu prea ies din cuvantul lui). (40.000/luna)
La noi sunt intr-adevar optionale. Dar vad ca toti copiii sunt inscrisi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nefertari spune:

Alex are 5 ani si e la grupa pregatitoare . Merge la calculator si engleza de anul trecut . La gradinita unde l-am mutat doar acestea sunt "optionalele". Dincolo faceau si dansuri , de care era foarte incantat - organiza spectacole pe masa , facea incalzirea , toata casa era scena lui .
Ii place calculatorul si ne bate la cap sa-i luam laptop ( "ca sa nu mai fie nevoie de fir" si sa-l tina pe genunchi ) :))))))))
Cu engleza am avut probleme , desi stie sa numere pana la 10 si chiar unele cuvinte mai grele - ca butterfly . Nu vrea sa recunoasca faptul ca invata ( dar l-am prins ca e invers) si pana acum 1 luna imi repeta neincetat ca lui nu place limba asta .
Dupa ce i-am explicat ca e necesar sa stie engleza si l-am suparat putin vorbind in casa numai in engleza , n-a mai scos o vorba iar aseara - minune mare - m-a rugat sa facem lectii de engleza !!!!!!!!

In concluzie - sunt multumita .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Depinde in primul rand de profesorul pe care il au la aceste cursuri optionale si in ce masura ii face pe copii sa invete cu placere.

In ce ne priveste, am dat/o pe Miruna la Engleza si la dans, se mai face la gradinita ei Germana, Informatica si parca Judo sau karate la copiii mai mari. Cum dansul este oricum pasiunea ei, este foarte fericita cand vin zilele de marti si joi, in schimb as zice ca la engleza nu vad progrese remarcabile. Profesoara ii invata la fiecare ora o alta poezioara sau cantecel, insa parerea mea este ca este un pic prea mult pentru grupa mica. Sigur ca asta este modul, dar o data la doua lectii cred ca este suficient. In orice caz, a venit acasa de cateva ori cu bulinute rosii, adica de bine, dar mie mi se pare ca mai mult invata cu noi decat la gradi. Vom vedea in continuare, caci din pacate a si lipsit 3 saptamani din cauza tusei de care nu mai scapam.

Eu cred ca sunt utile, insa mai cred de asemenea ca trebuie adaptate restului programei de gradinita, adica ar invata mai usor limbi straine facand aceleasi tipuri de activitati ca si in restul timpului (daca deseneaza fructe in orele obisnuite, sa invete fructele in Engleza de exemplu)

Pupici la cei mici,
Boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Tatal meu, pentru ca iuebste tare de tot copilasii, face pictura la o gradinita privata si la una de stat, in timpul liber. Pictura, nu desene...
Pentru ca pune foarte mult suflet, si meseria de profesor i s-a potrivit ca o masuna; este un educator in adevaratul sens al cuvantului. Printre copii, au iesit la ivealka multi cu real talent, care acum au picturile expuse la muzeul de arta al copiilor de new York, participa la expozitii si concursuri internationale, si nu glumesc cu nimic.
Parerea mea este ca orice lucru frumos la care copilul tau asista nu ii poate face decat bine. BNu sunt de acord cu parintii care spun ca nu il incarca pe copil cu engleza, ca ei nu de la gradinita au invatat sa spuna how are you.
Este vorba de exersarea mintii copilului, si de a-i oferi perspective, de a-i descoperi inclinatii.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ei, m-am hotarat si eu. De la intai il las si pe Matei (3 ani in ianuarie) la egleza. Am vorbit deja cu directoarea. Mai sunt inca 4 copii de la grupa mica, asa ca vor fi cinci cu el. La calculator inca nu il dau, vom face noi acasa. Vedem anul urmator.

Mergi la inceput