Cursuri optionale gradinita: da or ba

Cursuri optionale gradinita: da or ba | Autor: radu26

Link direct la acest mesaj

Sunt foarte curios sa vad si eu ce parere au parintii despre cursurile la care participa dragii lor copii, nu neaparat pretul, sunt curios daca constatati ca merita si daca da de ce. Astept detalii de la cei care pot sa le dea. Mersi mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu l-am inscris si la Engleza si la calculator...atat se face in gradi acum... in primul rand pentru a nu se simti marginalizat.
Ce am observat... acum isi deschide singur paint -ul si deseneaza... apoi sterge... face guma mai mare sau mai mica... etc... lucruri care nu le stie de la noi... deci a invatat ceva la cursuri.
In ce priveste engleza... eu fac acasa cu el aproape in fiecare zi.. Dar nu vrea sa numere decat pana la 3 ... ca atat a invatat la gradi... deci se pare ca si de aici a retinut ceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zulu spune:

am 2 fete gemene, grupa mica (3 ani si 3 luni)
sunt f. agitate si au intotdeauna treaba, se joaca si nu ar invata nimic!
la gradi sunt inscrise la dans si engleza(mai puteam sa le dau la calculator - dar fiind in familie de informaticieni am zic ca mai bine nu de acum ca oricum or sa aiba parte si cand or sa prinda gustul nu s'or mai deslipi de calc). La dans, sincer nu stiu ce invata... imi mai arata cate 2-3 miscari dar sunt de gimnastica, de incalzire nu au nici o legatura cu dansul.. (le-am dat ca sa isi consume energia si sa fie diversitate in activitatile lor - 90.000 pe luna) iar la engleza.. nu stiu poezii ca alti copii dar au invatat culorile si vreo 2-3 legume - 120.000 pe luna
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Al meu copil are 2 ani si 10 luni si e la grupa mica. Nu l-am inscris la cursuri optionale pentru ca directoarea a spus ca nu are rost, ca e prea mic. Eu nu stiu ce sa zic, chiar asa o fi? Voi ce ziceti, o engleza sau o gimnastica nu ar fi mers pentru varsta lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Eu l-am inscris pe Adi la karate, dans si engleza.
A mai fost in anii trecuti la calculatoare, dar la gradinita asta nu se fac cursuri de calculatoare.
Am observat ca acum danseaza mai mult ca inainte, face fel de fel de figuri, imi mai arata si ce miscari mai face si la cursurile de karate.
Cu engleza nu am observat foarte multe schimbari. Oricum eu incerc sa-l invat cate ceva in engleza dar deocamdata nu este chiar asa interesat.
Dar cred ca sunt utile, parerea mea!

gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Andrada face engleza la gradi, e grupa mijlocie. Dar eu fac cu ea de acum 2 ani, si acasa repetam mereu ce invata la gradi. Deocamdata ata. As vrea sa o dau si la dans, dar doar asa, 2-3 ani sa invete sa danseze frumos, nu pt performanta.

Acasa am invatat-o sa scrie la calculator.
Cam atat.

April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnt_loredana spune:

Felicitari Radu26 pentru acest subiect!Credeam ca gradinita unde merge copilul meu este singura care procedeaza in acest fel.
In primul rand mi se pare aberant sa le numesti materii "optionale", din moment ce directoarea gradinitei la refuzul meu de a-l mai lasa in continuare la acestea, mi-a argumentat ca doua din cele trei "optionale " sunt obligatorii!
Si sa ma tai si nu inteleg sensul denumirii!
Pe langa faptul ca in decurs de trei ani s-au tot schimbat cei care au predat materiile respective, pregatirea lor in domeniu, de asemenea este indoielnica (spun asta deoarece am avut surpriza ca duduia de la dansuri mi-a lovit copilul pe motiv ca n-a reusit sa faca miscarea propusa de ea), nici mare lucru nu stie(enleza si dans).
Deci, in concluzie, in afara faptului ca cineva incaseaza niste bani, rezultatul lor, in cazul meu este nul.
( a nu se intelege ca puiul meu ar fii , in nici un caz, la cei 6 ani ai lui este un mic informatician).


lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Loredana, poti sa ne spui despre ce gradinita este vorba?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

la noi chiar sint optionale!
ce fel?engleza si dansuri!
progrese?:la engleza stie multe cuvinte noi, poezii si cintecele(e drept ca facem si noi acasa)!
dansuri?se "misca" f. frumos...nu chiar in ton cu muzica,dar eu sint multumita ca s-a obisnuit cu muzica data 'tare' ,sa fie in 'pereche' cu inca un copil, sa se 'descurce'intr-o 'gramada' in care toti danseaza.
parerea mea este ca asta-i scopul acestor cursuri.
daca nu vrei sa mearga la aceste cursuri e ok.
adica in timpul cursurilor merge si sta in alta grupa, sau sta si el pe acolo dar nu participa(?).
taxa e de 120000 pe luna pentru amindoua.
si da si la noi sint parinti care 'uita' sa le plateasca uneori....
va pupacim cu drag,
Andreea si eu
ps. toate aceste pareri sint ale mele ca si mama de pui de trei ani si aproape jumate.poate ce-i cu copii mai mari asteapta mai mult de la aceste cursuri.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pnt_loredana spune:

Draga Radu26, ceea ce am prezentat mai sus nu sunt nici pe departe afirmatii gratuite, este doar opinia mea in legatura cu ceea ce mi s-a intamplat, iar faptul ca nu o sa divulg gradinita in cauza, este doar un mod de a-mi proteja copilul de a fii marginalizat, iar pe mine sa ma scutesc de ignoranta directoarei(asta nu inseamna ca nu ma confrunt deja cu ea,cu ignoranta). Pot spune ca si eu, la fel ca orice parinte, am fost mai mult decat incantata la inceput de faptul ca sunt astfel de posibilitati de a oferi copilului cat mai mult pentru o educatie sanatoasa. Este mai mult decat adevarat ca nimeni nu m-ar fi putut impiedica sa schimb gradinita dar, nu imi permit sa-l dau la o gradinita particulara, eu de-abia fac fata cheltuielilor care se impun la aceasta.
Sper ca nu am suparat pe nimeni!
Sa ne auzim cu bine!

lory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Diana e acum la camin, la grupa mica si face optional engleza (engheza, cum spune ea), platim 70.000 lei pe luna in plus pentru asta;

Dana si Diana-Maria http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput