La France (23)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Da Mihaela, ai dreptate, Parisul este o minunatie de oras! Atata dezinvoltura amestecata cu cochetarie, atata istorie punctata curios dar in nici un caz deranjant de modern, o lume colorata si minunata...Eu nu ma mai satur de Quartier Latin, cu cafenelele lui, cu minunatele librarii, din care nu pot iesi ore intregi, cu Eminescu pe care de fiecare data merg sa il salut cand trec pe acolo...:-)) Cu Impresionistii de la Museul Orsay, Les Buquinistes (oare am scris corect?) de la Sena, femei cochete alaturi de cersetori cu plete si ochi cetosi...O muzica de Jazz rasunand prin imensul oras subteran care este metroul, plimbari prin minunatele Gradini Luxemburg sau prin Bois de Boulogne...joggeri si copii, o minunatie de verdeata in inima unui oras minunat, care pe mine ma atrage ca pe un magnet...Pere Lachaise, locul unde nu putem sa nu ne gsndim cat de mici si trecatori suntem...Domul Invalizilor, privind in jos spre "Imparat"...Despre Paris as putea sa povestesc o zi intreaga, m-am bucurat sa citesc descrierea ta, si cred ca si tu, ca si mine, te-ai reintors acasa cu "bateriile incarcate"...

Va sarut, cu drag,

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

Lu, merci am vazut acuma de ce a disparut subiectu'. Chiar erau niste niste afirmatii provocatoare la care as fi vrut sa raspund (desi eu incerc sa ma tin deoparte de astfel de subiecte dar uneori nici chiar eu "nu ma pot abtine" ca sa zic asa . In fine, imi pare rau ca s-a sters.

Corina, nu fi suparata, ai sa vezi ca vor fi si alte ocazii. Consoleaza-te cu ideea ca era o munca foarte obositoare si ca asta iti da ocazia sa cauti altceva mai potrivit Bafta!

Michaela, frumos Parisul descris de tine... E adevarat ca si mie imi place, chiar dupa atâtia ani (vreo 5) petrecuti aici tot ma incanta de fiecare data când il vad. Nu stiu cum se intâmpla dar gaseste el ceva si mereu ma surprinde la fel ca-n prima zi. Ca un iubit etern ...(na, ca m-a apucat poezia). Si intradevar, in perioada asta Parisul imbracat cu toate culorile toamnei e si mai fantastic



imagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Indraznesc si io cu o intrebare.
Ma intorc acasa de sarbatori si vreau sa-i duc mamei niste cafea. Problema este ca eu nu fac diferenta intre nechezol, cafea si fasole prajita, iar marcile pe care le vad prin magazine nu le recunosc.
Daca poate cineva sa-mi recomande o marca de cafea(poate 2, ca sa aleg in functie de pret :))).
Sar'mana anticipat.

just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Buna dimineata fetelor !

Doruletz si Lu, am citit un pic in diagonala subiectul disparut da' mi s-a parut o cearta inutila si sterila.
Aurelia, toate produsele Singer sunt excelente, la St Etienne avem o pravalie Singer cu masini de cusut, aspiratoare, masini de calcat, noi si de ocazie. Soacra-mea are o masina Singer portabila care coase foarte bine si e usor de minuit (o cheama Starlette). Masina mea de cusut e o toyota, dar nu ma manifest deloc ca nu am timp si sotul e mai priceput.
Mihaela, povestesti foarte frumos. Si mie imi place Parisul, sper sa pot merge cu copilasii in vacanta de Paste. Ceea ce e super : muzeele. Sunt peste tot si chiar cele "mici" sunt interesante.

Lasa, Corina, ca iti vei gasi ceva interesant de lucru.
Doruletz, mie imi plac toti, sunt fan totusi de Carter.

Azi sunt mai libera, n-am cursuri pe cap, tre' sa vad numai niste studenti si sa corectez programe.

multumesc la toate pentru urari de Sf. Mihail.

O zi buna la toate.

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

neata!
azi am avut zi de "marché" am fost in piata sa scriu preturile la produsele de pe piata ,sarciana de lucru in cadrul stage-ului meu !
ANKAeu cind ma duc acasa le duc numa packete familial cite 4 ori 250g uneori "lavatzza" uneori "grande mére"sint la niste preturi derizorii fata de cafeaua in rominia daca luam in consideratie calitatea ,
daca gusturile mamei tale nu sint dintre cele mai rafinate si pretentioase poti sa-i duci linistita o astfel de cafea ,si findca vine craciunul pe linga un astfel de pachet familial poti sa-i pui si un pachet de "Carte Noire" este una dintre cafelele frantuzesti apreciate !!!!!!
doruletza eu de masinile SINGER am intrebat cu privire la povestile de la subiectul respectiv cum ca s-ar cumpara o astfel de masina cu pina la 50.000 de euroii!!!
sint unele fete acolo care spun ca au cunscut persoane care au vindut vechea lor singer cu 17.000 de euroi!!!
Michaela posturile tale indiferent de ce ne povestesti ma ung pe suflet ca un balsam !!!!
am o simpatie deosebita pentru toate "frantuzoicele" de pe "la france" mis' dragi inclusiv Mirunda pe care abia astept sa o cunosc !!! dar tu cind scrii......e ceva aparte!!!ai o moliciune si o catifelare in cuvinte ce-mi mingiie inima ......mi-e greu sa descriu prin cuvinte ,fetele insa stiu ce vreau sa spun caci au simtit si ele la fel sint sigura.......
"La multi ani" deci si de la mine Mihaelelor noastre si sa dea domnul ca viata sa va fie usoara si alinata ca vintul de primavara .......



Aura&Luca,2 ani si 8luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/aurasupacurasu/album?.dir=/a58e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Draga Anka,eu beau "Maison D'or" ,pachetul auriu sau maro inchis,sau "Nectar" (Jaques Vabre),pachetul e verde.Nu sint dintre cele mai ieftine,dar sint printre cele mai bune(parerea mea)!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Buna fetelor,

Imi cer scuze, n-am mai intret de un secol pe forum (a se citi 3 luni), acuma am putin timp pt ca saptamina asta sint in vacanta.

La capitolul noutati, tin sa va anunt ca ...sint o viitoare mamica! "Evenimentul" va avea loc pe 15 aprilie, cu aproximatie. N-a fost deloc in plan, s-a intimplat si gata, asta e...Ne-a trebuit ceva timp sa ne obisnuim cu ideea, reactiile in familie au fost de genul "aoleu, cum o sa va descurcati?", pina la urma singurul loc de unde am primit felicitari a fost cel de munca. Sefa mea a fost intelegatoare si a zis ca-mi va prelungi contractul pe inca 1 an (se termina pe 31 dec).

Intre Alex si frate-sau (sint CONVINSA ca va fi baiat, desi inca n-am facut cea de-a 2-a ecografie) vor fi aproape 2 ani diferenta, mai precis 1 an si 10 luni. Mi se pare prea putin, totusi.

In rest...Au descoperit jandarmii din comuna noastra ca sint românca (asta dupa aproape 6 ani de cind locuiesc aici) si m-au chemat de 2 ori intr-o luna sa fac pe interpreta. Bineinteles era vorba numai de tigani, dar pt francezi, nu-i asa, erau români :-((. Mai haios a fost ultima data, dupa ce terminasem si eram la semnatul proceselor verbale, comandantul imi spune in gluma ca ar trebui sa le dau cursuri de româna. Eu ii raspund ca de ce nu, am lucrat deja ca profa de româna, in schimb in gind imi ziceam, in timp ce citeam PV-ul, ca ar avea nevoie si de niste cursuri de franceza ca prea facuse greseli de gramatica!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Marox, felicitari pentru bebe! Diferenta nu e prea mica, intre mine si frate-meu erau un an jumate, si a fost super, mai ales ca, atunci cind eram mici, nu prea erau copii de virsta noastra pe strada, asa ca ne jucam impreuna...Vad la copii sotului, intre cei mici e un an si ceva diferenta, si se inteleg intre ei mult mai bine decit cu cea mare, cu care sint 4, respectiv 5 ani!

"Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)"
Cu bine,
Elena
Pozele noastre


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Marox, felicitari! Incepe sa creasca numarul de gravidute pe "La France"! Ce ma bucur!!!

oana si bebitza din burtica (32s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Marox, felicitari !

Si ai mei cei mici nu au decit 18 luni diferenta. E greu un pic pentru mamici, caci o vreme vei avea pampersi de schimbat la amindoi; nu e totusi din cale afara de greu. Tre' sa te organizezi. Daca nu rezisti, poti sa-ti iei un conge parental sau sa-ti reduci norma si sa stai cu bebeii acasa.



Mik.

Mergi la inceput