Retete bebelusi

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

adoliana, din cate stiu eu nu se recomanda kiwi pana la un an, dar nu stiu si de ce, banuiesc ca are legatura cu semintele si ca ar fi alergen, dar nu sunt sigura. Oricum, cred ca daca nu a patit nimic pana acum este ok si poti sa-i dai in continuare. Stiu o fetita care papa de la 8 luni capsune (de asemenea nerecomandate pana la un an sau chiar mai mult) fara nici o problema.

Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

BISCUITI FARA OU PT. CEI MICI

Ingrediente:
375g faina
250 g margarina
120 g zahar
1/2 plic praf de copt
1/2 pahar cu lapte

Toate ingredientele se amesteca si se intinde o foaie potrivit de groasa. Biscuitii se pot taia in patratele sau cu forme speciale. Se coc la foc potrivit intr-o tava unsa cu unt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Eu am gasit o super carticica cu meniuri pentru copii cu varsta cuprinsa intre 3 si 15 ani. ( scrisa de un barbat).
Nu stiu daca intereseaza pe cineva. Dupa cate vad eu aici sunt retete mai mult pentru bb-i mititei ( sub 3 ani).
Incalc vreo lege daca va postez cate o reteta din carticica ( dintre cele pe care i le-am preparat eu Ancutei?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Ce lege sa incalci?!? Daca ai retete interesante, scrie-le! Totusi, nu inteleg: eu stiu ca de la 2 (maximum 3) ani, copiii pot manca orice mananca si adultii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

meniurile pentru copii sunt intocmite astfel incat sa asigure necesarul de calorii pentru varstele respective.
De exemplu, pentru un copil de 3 ani , 1300 cal/zi.
Promit ca de maine va postez .

Pupici

P.S. Se zice ca obezitatea isi are radacinile in alimentatia din copilarie...
O fi asa , n-o fi asa , da' mie mi s-au parut meniuri rezonabile pentru copilasi si Ancuta ( 2 ani si 8 luni)papa bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Monica,
P mine ma intereseaza. Melany are 2 ani si 5 luni e cam mofturoasa(are si cu cine sa semene) si nu prea mai stiu ce sa ii dau sa si mininc.
Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Intreb aici pentru ca mi se pare cel mai potrivit loc: chiar este permisa branza Roquefort pentru copii mai mari de 1 an?
Am gasit niste retete pentru BB pe net si una era si cu Roquefort. De asemenea mi-a spus o prietena din Franta ca doctorul i-a recomandat aceasta branza pentru BB, care avea vreo 10 luni in acel moment.
Intreb mai mult din curiozitate pentru ca eu nu i-am dat inca nici albus, miere, lapte de vaca sau fructe de padure, iar Cristi are 13 luni si jumatate.
Voi ce credeti despre asta?




Claudia si Cristi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Cu maaaare intarziere , da uite ca postez.

1. numarul de calorii necesare zilnic la diferite varste ale prescolarului:
- 3 ani - 1300 cal/zi
- 4 ani - 1500 cal/zi
- 5 ani - 1650 cal/zi
- 6 ani - 1800 cal/zi

2. Impartirea optima a caloriilor pentru fiecare masa:
- dimineata 20-25%
- pranz 40-45%
- seara 20-30%
- gustari 10-15%

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Am sa postez cu rosu cum zic ei si cu albastru cum fac eu

Meniu 1

1 masa - 250 g lapte, 5% zaharat, 3 g cacao , 40-50 g biscuiti
1 masa - 1 ou fiert tare , 20 g paine
1 masa - 100g supa cartofi si 120 g mancare de pasare cu marar, 50 gr paine, 30 gr rulada
1 masa - 80 g pateu cu branza , 100 ml sirop
1 masa- 100 g spuna de gris cu lapte , 30 g rahat sau jeleuri


1 masa - 250 ml lapte simplu su cu 1 lingurita Brumi sau Nesquik si 2-3 biscuti
1 masa- 1 ou fiert( semimoale) + 1 felie baghetuta
1 masa - 1/2 castronel supa cartofi, 1/2 castronel mancare de pasare , 3 feliute baghetuta , 1 prajiturica Magura sau Balconi sau Dolceto ( din comert)
1 masa - 1 merdenea + 250 ml tedi
1 masa - gris cu lapte cat vrea , fara jeleuri ca nu-i plac( cere ciupa ciups)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna mimicilor!
Am intrat pe un siteu frrumos si stiam ca avetzi nevoi cu toate de diferite retete in special pentru
E un site fain ,sper sa va placa si sa gastzi tot ce doritzi acolo.
Cu drag va pup si multa sanatate voua si la totzi bebei
site-ul este http://reclamailegalala alt site = avertizare/site1/alimentatie/retete/web_retete.htm


Fabya

Mergi la inceput