Retete bebelusi

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Fetelor vin si eu cu ceva retete luate de pe ici pe colo!

1. Sos Bechamel
5 g faina, 5 g unt, 100 g lapte, un praf de sare.
Se topeste untul, se pune faina amestecand mereu, fara sa se rumeneasca. Se stinge cu laptele rece, amestecand continuu cu lingura, sa nu se faca cocoloase.

2. Supa crema de legume cu lapte
1 litru apa, 1 morcov, 1 ceapa, 1 radacina patrunjel, 200 g cartofi, 1/2 lingurita unt, 1 lingurita faina, 150 g lapte, patrunjel verde.
Se fierb zarzavaturile spalate, curatate si tocate foarte fin, in apa clocotita. Se paseaza, se adauga sare, se pune din nou la fiert. Separat, se face un sos alb din 1 lingurita de unt, 1 lingurita de faina, stins cu lapte. Se amesteca cu supa. Se lasa sa mai dea 2-3 clocote impreuna. Se pune verdeata tocata fin. Se pot adauga, cand e calduta, cateva picaturi de lamaie.

3. Supa din verdeturi de primavara
10g unt, 10 g faina, 10-20 g verdeturi (care se gasesc primavara), cateva felii de franzeluta. Se spala verdeturile in multe ape, se taie fin si se inabusa in 5 g unt, 5 minute. Din restul de unt, cu faina, se face un sos alb, se stinge cu 60 g apa sau supa si se fierb 20 minute. Se adauga verdeturile taiate marunt, 1 lingurita smantana si zeama de lamaie.

4. Ciorba de rosii cu orez
400 g apa, 250 g rosii, 1 ceapa, 1 morcov, 1 radacina patrunjel, 1 ardei gras, 1 lingura orez, 1 ou, 1 lingura faina, 2 lingurite unt, patrunjel verde.
Se pune apa la fiert; cand clocoteste se adauga legumele bine spalate. Se lasa sa clocoteasca pana sunt aproape fierte, apoi se pun rosiile taiate. Cand toate legumele sunt fierte se strecoara zeama si zarzavatul se paseaza. Se pune din nou la fiert cu orezul. In loc de orez se pot pune zdrente facute dintr-un ou batut cu faina, pana se face ca o smantana groasa. Se pun cand fierbe ciorba. Dupa ce totul este fiert se pune patrunjelul tocat marunt si untul. Se serveste calda.

POFTĂ BUNĂ! RETETELE SUNT PENTRU BEBEI DE LA 6 LUNI!


Multă sănătate și toate cele bune.Să creșteți mari!Dacă dragoste nu e nimic nu e!
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:


Am incercat tarta cu pireu de spanac si a iesit super! BB a mancat fara nici un fel de probleme, desi a mai mancat spanac doar o singura data, iar restul...ne-a placut si noua! Bineinteles, dupa ce am mai pus ceva sare si condimente!

Claudia si Cristi (9 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

PASTA DE BRANZA CU FICATEI

-dupa 10 luni
Ingrediente:
1 cutiuta branza Almete(eu am folosit cu verdeata)
5-6 ficatei de pui
Ficateii se fierb foarte bine. Cand sunt fierti se scot si se pun la scurs pt. cateva minute, apoi se zdrobesc cu furculita(sa nu ramana bucatele mari) si se adauga peste branza. Se amesteca pana se omogenizeaza. Se poate sevi pe paine sau amestecata cu piure de cartofi.
Cantitatile sunt orientative.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

PASTE - de la 8 luni
- un castronel portivit de paste ( stelute, dinozauri, patratele, cat mai mici)
- 1/2l suc de rosii de la Capy sau Santal sau rosii date pe razatoare(la inceput am folosit rosii, de pe la 1 an am inceput sa-i pun suc)
- 1 ceapa potrivita tocata marunt
- 3 catei de usturoi dati pe razatoarea mica
Pui la fiert sucul de rosii cu ceapa, usturoiul, o lingurita de vegeta si 2 linguri ulei de masline. Cand ceapa e fiarta adaugi pastele care au fost fierte in apa cu un pic de sare (dupa ce stingi focul le mai lasi 5 min in apa, iar vasul sa fie acoperit si apoi le adaugi peste sucul de rosii) si mai lasi sa fiarba 5 min la foc mic, dupa care acoperi vasul si lasi sa se umfle pastele.
Le amestecam cu branzica facuta din lapte praf Bebelac si Ca lactic, branzica Almete sau "branzica de casa" (cumparata din metro).


GHIVECI DE LEGUME - de la 10 luni

- un dovlecel mic taiat cubulete
- un cartof taiat cubulete
- un morcov dat pe razatoare
- un pic de telina data pe razatoare
- o ceapa tocata marunt
- un ardei gras tocat marunt
- 2 rosii date pe razatoare (fara pieliti)
- 3 linguri de orez
- 1 lingurita de vegeta
- 2 linguri ulei de masline
Poti pune si carnita de pui sau ficatel.
Pui toate ingredientele intr-o oala, apa sa treaca peste ele(cam de 2 degete)si pui la fiert.
Eu folosesc oala sub presiune, intr-un sfert de ora sunt gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CIORBITA PT. MICI SI MARI

Ciorbita nu o fac special pt. Vladut, papam si noi. Cand fac , fac o oala de 4-5l.
Toc legumele (o ceapa, 1 morcov, un pic de telina, un ardei gras - tocate la robot si 2-3 cartofi taiati cubulete) si le pun la fiert in apa cu vegeta (1 lingura). Cand sunt fierte pe jumatate adaug carnea de pui. Cand e fiarta carnea adaug borsul (700-800ml, depinde cat de acru e), un pahar suc de rosii si taiteii, eventual apa daca mai trebuie sau daca ti se pare prea acra ciorba. Din momentul in care da in fiert mai las sa clocoteasca 5 min dupa care opresc focul si adaug zdrente de ou (un ou +2 polonice zeama din ciorba le bat un pic si torn in ploaie) si leustean verde tocat marunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de mamica dulce

prajiturica buna-buna


e tare usor..cumparati un blat (sau faceti dupa timp si chef),puneti felii de mere dulci,turnati miere si unt topit,esente de vanilie si niste rom acolo daca nu dati la bebei...15 min la cuptor si gata!!
mie imi place mai mult rece cu multa frisca deasupra(din aia din smantana adevarata,nu din tuburi si pliculete
orice varianta merita incercata,iese super!
Anca si Marc-fanul cel mai infocal al prajiturii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Danza,
eu tocmai am facut niste avocado cu maioneza (preparata in casa)si usturoi. Asa, ochiometric :-)).Yami!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de madelaine

Qashtaliah cu sirop

Ingrediente:
1 cutie 397g Nestle Sweetened Condensed Milk ( lapte condensat) diluat in 2 cani apa calda
4 cani (dar nu pline) de lapte preparat , sa nu fie dulce.
1 cana faina de porumb( amidon)
1/2 cana apa pentru diluat amidonul
1 lingura apa de trandafiri
1 lingura apa de flori
1/4 cana migdale curatate si tocate marunt
1/4 cana fistic macinat,
3 cani sirop
Se amesteca laptele Nestle, cu apa si cu laptele neindulcit. Se pune pe foc si se amesteca cu amidonul ( se amesteca intii separat cu putin lapte rece, iar apoi se toarna in cantitatea de pe foc), se adauga apa de trandafiri si apa de flori si se amesteca bine, sa nu se faca cocoloase. Cind se ingroasa compozitia se toarna in castronase. Se lasa sa se raceasca si se garniseste cu fistic si migdale macinate. Qashtaliah se serveste rece rece cu sirop linga ea.

Prepararea siropului
10 minute
Cantitati pentru 3 cesti
Se amesteca 2 1/2 zahar se amesteca cu 1 1/2 cani apasi se pun la foc moderat fara sa se amestece. Mariti tempeperatura pina incepe sa fiearba. Cind fiebe se adauga o linurita de zeama de lamiie. Lasati siropul sa fiearba pina incepe sa se ingroase. Adaugati o linurita de apa de trandafiri si una de apa de flori. Se pastreaza siropul pe foc pentru 2-3 minute si se lasa apoi sa se raceasca.
Nota
Gasiti apa de trandafiri si de flori la supermarket, cred ca la Mega Image sau la La fourmi.


Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

Ce papa bebeii?

Supa-crema de pui sau de legume, ciorbita de vacuta (sau de perisoare din carne de vaca sau de pui). Poti sa-i dai la un an pui cu smantana (cu mamaliguta), ciulama de pui (tot cu mamaliguta), branza de vaci cu smantana si mamaliguta, telemea cu mamaliguta, pilaf cu carne de pui sau vaca, un ghiveci din morcov fiert, cartofi fierti, dovlecel, mazare congelata, fasole fideluta congelata, ardei si ce legume mai vrei tu, cu bulion sau pasta de rosii; spanac (cel congelat este foarte bun si se poate pregati in multe feluri, care merg toate la copii de 1 an). Poti face un pilaf cu un amestec de legume congelate (se gasesc amestecuri de legume la supermarket-uri); de asemenea poti face mancare de mazare cu pui, mancare de fasole verde/galbena fideluta, ca in timpul verii, doar cu legume congelate. Ca sa nu fie prea monoton poti face, in loc de piure de cartofi, alte garnituri, care se pregatesc simplu: sote de morcov, de mazare, de fasole verde. Friptura de pui sau de vaca sau ficatei cu piure, o tocanita de cartofi din care papati si voi, in general, la un an, nu mai este nevoie sa-i gatesti separat, daca gatesti mai usor si pentru voi, ii poti da si copilului sa manance.
Ca desert, papanasi, prajiturele usoare, fursecuri, orez cu lapte, gris cu lapte, taitei cu lapte. Cred ca merge si o crema de zahar ars, din cand in cand. Numai sa ai timp sa le pregatesti pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adoliana spune:

Bebelul meu are 8 luni si la capitolul fructe este un mare mancau.Fructul lui preferat este kiwi pe care il mananca zilnic, cel putin unul si asta de la 4 luni. Se simte perfect si eu nu m-am opus stiind ca este cel mai bogat in vitamina C.Acum aflu de la Angelina ca s-ar putea sa aiba ceva toxic in el si chiar nu stiu ce sa fac. Sa ma opresc din a il administra sau sa merg mai departe atata timp cat el se simte perfect? Ce stiti despre acesta? Ce ma sfatuiti pentru viitor?

Ana Maria si bebe Costin.

Mergi la inceput