Fetele din USA, poftiti la o barfa! (32)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Polux imi pare rau, si eu ma refac tot dupa pneumonie. Am fost la radiografii si asa si-au dat seama ca nu este doar o banala bronsita.
Fara antibiotice nu scapi imi pare rau sa-ti spun.
Mi-a dat Biaxin (clarithromycin) 2 pastile de 500mg pentru 10 zile.
Sper sa te faci bine si sa va distrati la botez

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Multumesc mult de urari Anamaria. Sunt aproape convinsa ca nu scap de antibiotice. La botez sper sa ma distrez, chiar daca nu voi putea bea nimic. Caci imi facusem planul sa beau un vin dulceag, yammy-yammy. Dar lasa, ca nu am murit eu fara vin un an si ceva (de cand cu a mica), nu mor nici acum. Nu ca inainte eram mare bautoare, dar de 2 ori pe an, adica la Pasti si la Craciun tot beam ceva. Ma consolez cu gandul ca nu mai e mult pana la Craciun!!!!!
O zi buna la toate fetele.
Liliana si Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Asta e, sa-mi fie invatatura de minte...si cred ca, intr-adevar, am sa schimb planul. Ma ingrijorati voi pe mine, mai fetelor, cu pneumoniile astea! Cum de v-ati pricopsit cu ele? Bagati-va la caldurica si oblojiti-va bine...ca nu-i de gluma.Io numai cand zic pneumonie..dau okii peste cap. Sa va vedem sanatoase Ana-Maria si polux!
Si multumesc pentru raspunsuri. Stiam de mult ca ignoranta se plateste...

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

quote:
Originally posted by ANDRUSHKA

Io numai cand zic pneumonie..dau okii peste cap.



bey, ai de grija, nu ti-i da pana nu schimbi planu' :)))

Liliana, Anamaria, sanatate multa va doresc!

si voua tuturor un we placut!

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Salutare tuturor!
Laura eu pe post de brinza de vaci , am renuntat de mult la cottage chesee pt ca nu este brinza de vaci ci un fel de brinza cu smintina...eu folosesc ceva de la magazinele iraniene, se gaseste la frigider, este intr-o cutie de plastic transparenta, si este parca soft chesee unsalted, nu mai stiu ce altceva scria pe ea, darimi amintesc ca scria in ruseste. Daca vrei mai multe amanunte scrie-mi!
Liliana ,sanatate multa, fa o vizita la dr, mai ales daca scuipi singe.....Bafta la botez! Noi tocmai am trecut prin asa ceva si a fost frumos ca la nunta, multi invitati si dans la greu..
Andrushka eu am asigurare de la angajator, Blue Shield HMO. Sint foarte multumita, totul a fost gratis 100% si am avut amniocenteze, genetic consultation, ecografii (5). In afara de copayment-ul 10$ /vizita nu am platit nimic si tine cont ca am avut cezariana (care este daca nu ma insel in jur de 15 000$). Nu am primit nici un bill nici pentru mine (spitalizare 5 zile) nici pentru copil. Incearca si la ei....daca tot faci search..Succes!

Un weekend placut!

Olivia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Andrushka nici eu nu stiu sa-ti explic prea multe, dar daca te uiti la un mesaj de-al meu mai vechi, o sa vezi ca sint intru totul in asentimentul tau cu supararea pe asigurari si pe medici.
Iti inteleg perfect frustrarea. Eu petrec ore in sir vorbind cu asigurarea la telefon si pina nu vad bill-ul, nu cred ce-mi spun ei.

Regula de fier se pare ca e cu cit ai deductible-ul mai mare, cu atit platesti mai putin la rate, dar te si arde cind ai cu adevarat o problema. Deductible mare e bun daca ai o problema mare, daca trebuie sa te internezi, de exemplu. Dar pentru rahatisuri, e un big no-no.

De asemenea, e fff important sa intrebi inainte de a te duce la consultatie, daca medicul e in retea. Eu am avut surprize cu clinici care erau in retea, dar medicul care ma vazuse pe mine nu era, asa ca era cit pe ce sa platesc rata de off-network, daca nu ma iertau aia pt. ca era prima oara cind calcam strimb.
Ca sa stii mai clar cit vei plati, poti cere o pre-autorizatie de la asigurare. Nu ma intreba cum se face asta, ca un intreg cerc vicios din care trebuie sa afli pe cine trebuie sa suni mai intii: medicul sau asigurarea?!?

Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Bic-ule, mama, mi-ai bagat o tzapusa-n inima! pai da, ca eu am sunat sa fac appointment la o clinica de alergologie si aia m-au pasat la cine-a vrut mushckiu'lor...daca musiu doctoru' asta nu era in reteaua mea???E musai sa intreb, da, da...pun pe listuta cu intrebari. Si zici ca ar trebui sa sun la asigurare sa-mi dea invoire sa merg la doctor? O fac si pe-asta...
Bue Cross am avut inainte...acum conteaza si compania, nu? Atunci am avut nevoie de dentala si alte magarii si shmenuri...tot din buzunar am platit.

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grate spune:

Imi pare rau pentru voi fetelor, Polux si Anamaria. Va urez insanatosire grabnica si aveti grija de voi. Intr-o tara zapacita dupa asigurari cum e asta , cind vine o boala peste tine, imediat iti vine gindul la bill-uri.
Andrushka, prin ce treci tu acum mi se pare un cosmar, de teama caruia uneori nu pot dormi noptile, pentru ca suntem de un an aici si nu avem asigurari medicale nici eu nici sotul meu. Cind am nascut, in mai, spitalizarea a fost platita de Welfare (Keystone Mercy), si pe aceea am obtinut-o cu mare greu. Eram insarcinata in luna a cincea si nu fusesem niciodata la medic, pentru ca nu aveam asigurare, chiar am fost foarte mirata ca intr-o tara atit de dezvoltata poate fi atit de greu sa ajungi la un medic. Atunci m-am gindit cu dor la Romania! Pe scurt mi-a fost foarte greu sa accept ideea asta timpita a sistenului de asigurari american. In fine, dupa trei incercari anevoioase si plinsete la telefon si chiar prin avocat de la Community Legal Services, am obtinut asig. med. pina la nastere si copilului un an dupa aceea, dar si acum inca imi mai vin bill-uri de la medicul obstr. gin. care se face a mai gasi ceva de platit.
Inca nu ma gindesc la asig. medicala,avem si asa o mie de bil-uri lunar, dar va trebui sa o fac si pe asta.
Kim222, iti multumesc pentru sfat. Cit platesi lunar pe Blue Shield?
Laura, eu folosesc brinza de vaci greceasca sarata Nikos, se gaseste in magazinele rusesti si e foarte buna pentru placintele in foi (in straturi).
Va urez sanatate tuturor si , va rog nu va imbolnaviti ca ne jupoaie de tot medicii astia.

Mamica siPatrick(31 mai,2004/4kg,50cm,scor Apgar 8/9)poze http://photos.yahoo.com/gratepeter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

SALUTARE !!!!!!!!
intrebare de baraj: ce fel de branza folositi voi pentru placinta cu branza? daca o sa spuneti Cottage, spuneti si de care exact, pentru ca mama mea spune ca cea pe care o iau eu nu este buna ptr. placinta; cica trebuie sa fie uscata,cum erau pachetele alea in Ro(ca si untul)... multumesc
pup

Laura



Laura du-te la Indi sau la Chicago (sau ce oras e cel mai aproape) la magazinele rusesti si cumpara branza de vaci ca in Romania. Cu aia se face. Magazine rusesti trebuie sa existe cam peste tot. Cottage cheese nu e alegerea mea:))

Remember, when someone annoys you,
it takes 42 muscles in your face to frown,
BUT it only takes 4 muscles to extend your arm
and smack that jerk upside the head.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Buna fetelor... sunt doar in trecre ca si pana acuma...
Va urez o zi buna si multa sanatate la toate ... , iar bolnavioarele clubului sa va facetzi cat mai repede bine.
Grate bine ai venit!


Gabbriela & Julian
www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Poze

Mergi la inceput