Fetele din USA, poftiti la o barfa! (32)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

SALUTARE !!!!!!!!
intrebare de baraj: ce fel de branza folositi voi pentru placinta cu branza? daca o sa spuneti Cottage, spuneti si de care exact, pentru ca mama mea spune ca cea pe care o iau eu nu este buna ptr. placinta; cica trebuie sa fie uscata,cum erau pachetele alea in Ro(ca si untul)... multumesc
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Is si io pe-aici, da' cam plouata si cu kef de si de.Las ' la o parte ca e o vreme afara de-ti vine sa-ti batzi copiii (cine-o fi inventat vorba asta?!). Am si o alta apasare...
Bey, o sa fac dooj' de ani de America si io tot nu pricep cum e cu asigurarile astea de sanatate! Cum n-am benefits de pe unde lucrez, am zis sa fac o kestie dasteapta si sa ma documentez la greu cum devine kestiunea. Am ales un plan,bunicel- ziceam io. Si mi-am propus, cum am un pic de timp mai liber sa incep sa ma mai caut si eu de cele sanatati, ca de 4 ani nu vazui doftor de nici unele. Booon. Cum ma chinuie in fiecare primavara si toamna o alergie de-mi vine sa crap, am zis sa o iau din pripa si sa ma prezint la control. Dupa testele de rigoare mi-au zis ce stiam deja , ca am alergie la polen, praf si alea-alea... Ca daca vreau sa fac tratament de desensibilizare tre' 2 injectii saptamanal timp de 3 ani. ca nu se stie daca o sa aiba rezultate. Am stat io stramb si am judecat drept ca mai bine mai astept.. daca-mi vine sa fac copii peste un an-doi? Injectiile alea poa' sa dauneze si nu pot sa le intrerup.Io-mi framantam capul cu treburi de-astea grele-nu mai zic ca tratamentu' costa si-ala de ordinul la 1000-1500 pe an. Ieri ma trezesc cu billu' de rigoare dupa control si teste: 5oo de $ in scurt, ashea... cum naiba, frate????Azi am sunat la ei si cica didactabalu'meu e de 1000 si prin urmare pana la suma aia platesc. Cu alte cuvinte, dupa mintea mea proasta, tre' sa fie treaba serioasa cu operatii si kestii grele si grave ca sa zic si io ca am asigurare. Am tot intors-o pe toate partile si vorba prietenei mele" cu asigurarile astea nu esti niciodata in avantaj!". Is sanatoasa, multumesc lui D-zeu, dar am zis sa am si eu grija de mine, sa ma verific, sa ma controlez, sa n-astept in nesimtire pana patesc ceva... Imi vine sa cancelez si sa-mi bag picioarele, sa ma tratez babeste cu ceaiuri si oblojeli daca e cazul, eventual ma duc in Romania sa ma caut...Ce naiba se intampla??? Toti loserii astia, drogatii si homleshii care n-au servicii si n-au asigurari de nici unele cum de capata asistenta medicala si nu ii doare capul si eu dezvolt un anevrism de aseara , ca zici ca m-ai pocnit cu ceva in cap... Nu mai zic ca -io ca innecatu'- facusem si o programare la ginecolog in aceeazi zi cu alergia, ca am zis ca nu mai am poate ocazia prea curand sa am o zi libera. Noroc ca m-au tinut aia pra mult cu zgarieturile alea pe schinare care ma mancau de-mi venea sa fac ca ursul baloo din Cartea junglei- si am pierdut appoinmentu' la gineco.Ca mai primeam si de-acolo juma' de mie de platit.
Acu' nu ca ma astept sa -mi micsoreze vreuna din voi billu',stiu ca is patetica in retoricitatea mea- dar m-am mai descarcat si eu la voi, la cine altcineva???. hai sa traim si sa fim sanatosi ca astia ne pun pielea pe batz!

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

apoi ,sa stii ca nu esti in avantaj,Andruska! uite, eu nici acum nu am platit nasterea,care ar fi trebuit sa fie vreo 500 ...de ce? ptr ca factura a venit de sase sute si ceva? imi pusesera si o pompa de alaptat acolo ,desi eu nu mi-am cumparat de la ei....noroc ca am citit factura...acum ei rastalmacesc totul cu asigurarile si e problema lor cum o descurca...si-au cerut ei scuze ,dar plateam eu de-a moaca si o pompa de 189$? ...nu mai zic ca prima tipa la care am sunat ne explica ca pompa este pompa de la anestezie ..habar nu avea ce spune...noroc ca supervisorul era mai luminat...
asa am patit si cu telefonul de cateva ori(localul in loc de 30$ ,ne-au calculat si internationalele,desi aveam companie separata) ...si inca cate si mai cate...ce imi place aici e ca daca e sa ai dreptate ,apoi se rezolva ...
pup, na ca mai povestii si eu ceva in asteptarea fetelor pe chat...apoi, cand vin ele eu ma culc....lasa ca redevin si eu pasare de noapte cand m-ai plictisi de sot si nu oi m-ai simti nevoia sa ma tina in brate pana adorm!
pup ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Laura, multzam pentru ca simpatizezi aci' cu mine. Deja mi-am turnat un pa'arel sa-mi inec supararea. Cu cine sa ma cert la telefon? Si ce sa le spun, ca nu mi se pare de bun simt sa coste atat de mult (uita-te si tu, echivalentul la o nastere...) niste amarate de teste? Nu mi-au facut biopsii si nu mi-au analizat creieru'mic, doar mi-au scrijelit pielea si mi-au dat cu neshte smacuri pe-acolo... Ce sa-mi spuna decat ca atat costa si cu asta basta....Am observat si eu, inca de acum 4 ani cand am aterizat, ca aici e musai sa stai cu billurile intr-o mana si cu telefonul in cealalta , ca altfel te fura cu zambetul pe buze. Asta e, capu' face, buzunarul trage... De-as sti ce nereguli sa invoc, crede-ma ca m-as lua cu ei de gat.. Ma tot strofoc sa gasesc ceva..si nu-mi pica fisa... Poate mai au celelalte fete experiente asemanatoare si invat de la ele ceva smekerii...
In alta ordine de idei... sper ca tu si baietii tai sunteti bine, sanatosi si voiosi. Mi-e dor de voi, ce-ar fi sa ne vedem de Sarbatori?

Pup la toata lumea!

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

ANDRUSHKA , hai ca iti mai spun si eu ca am primit biluri de 10 de mii de $ dupa toate nevoile pe care le-am avut la Dr.
Cind am primit bilurile si am vazut ca pe langa cei 90% cit acopera asigurarea eu mai am de platit cei 10% mi-a venit rau ca tare mult mai este din astia 10% care nu se acopera.
Nici eu nu inteleg cum si ce este cu aceste asigurari medicale dar poate poate intr-o buna zi o sa inteleg si eu , pina atunci multa sanatate.


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603" target="_blank">Povestea lui Alvaro-Daniel
web1-www.picturetrail.com/Elenalove27" target="_blank">web2-web3-
Halloween


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

Andrushka, iaca simpatizez si io cu tine :)) nu ca m-as pricepe sau as sti neshte smecherii cum s-o dai cotita, da' iti inteleg supararea. eu mereu raman cu gura cascata cand primesc statement-urile de la asigurare si vad cat costa diverse servicii, desi am asigurare buna si nu trebe sa platesc prea mult din buzunar. si acum am in fata ochilor hartiile de la nastere pe care scria doojdemii... a fost cezariana, intr-adevar, da' totusi...

stiu ca o polita de asigurare (platita personal, nu prin compania unde lucrezi) cat de cat ok presupune multi bani din buzunar. cu cat platesti mai putin, cu atat e mai proasta :)) acu', legat de deductible, e ciudat ca n-ai stiut de la inceput la cat se ridica, trebuia sa scrie pe polita, nu? in fine, poate-ti spun fetele cunoascatoare mai multe sa nu bat campii aiurea...

am o prietena a carei tata e hipertensiv. a venit la ea in vizita (parintii ei stau in canada), si-a uitat medicamentele acasa, i s-a facut rau, l-au dus la urgenta, au asteptat doua ore pe hol, dup-aia a venit un nene si i-a luat tensiunea (acolo, pe hol), i-a spus ca e mare, i-a dat un pahar cu apa si l-a trimis acasa sa-si ia medicamentele :). atat si nimic mai mult. dupa o saptamana a venit bill-ul. surprise! 1000 de para. nici acum n-au platit si nici n-au de gand s-o faca (si nu e singura lor factura medicala neplatita). acu' nu stiu ce sa zic, ramai cu banu' in buzunar daca ai noroc, da' cu bila neagra in credit history... ori oi fi io mai sperioasa...

I.&www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=iubibubi" target="_blank">Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Acolo, iubi, acolo ma doare si pe mine...direct la credit history lovesc, mama lor de 'otzi! Si la cat m-am chinuit sa-l fac, nu-mi arde sa ma dea inapoi... Ai dreptate cu deductible ala...acu' cine ma cunoashte stie cat mi-s de aeriana, iar lucrurile astea de-au de-a face cu finante, banci, plati, contracte, taxe , dobanzi, procente si alte bagatele mi se par straine rau, ma plictisesc, n-am rabdare nici sa le ascult, dar'mite sa le mai si inteleg. Asta mi-e natura si cred ca de-ar fi dupa mine as copilari la infinit , sa nu stiu de kestii de-astea foarte realiste care fac ocupatia oamenilor mari Dar imi vine mintea la cap din cand in cand, realizez ca am aproape 30 de ani si is familista de-acush, pun mana pe creion si incep sa fac calculelele. (Care-mi dau mai mereu cu virgula, dar asta-i alta poveste:)... Nu-mi place, dar nu pot nici sa ma sustrag...trebuie sa supravietuiesc cumva...(Asta cred ca e sindromul <prea mica intr-o lume asa de mare> :))) Cand am ales planul, normal ca m-am gandit la situatii extreme de interventii chirurgicale si de-astea, dar uite ca am uitat si de mizilicurile astea. ce povestesti tu, Laura si Elena mi se par strigatoare la cer, mai am si eu exemple in jurul meu, care cu-o apendicita, care cu-o mana-n gips...Sa nu mai spun ca si cand aveam asigurare prin compania unde lucram era tot de kk-maka, nu-sh cum se facea dar toate problemele care le aveam eu nu erau acoperite, parca se vorbisera, frate! Cre' ca-s fatalista, asta-i! ma duc la vreo baba sa ma descante de ...asigurare.

andrushka -cea-patzita

Cateodata, ca sa mergi inainte, trebuie sa faci un pas inapoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
eh, nici eu nu prea inteleg sistemul lor finantesco-medical.
Cert e ca dupa nastere am primit scrisoare in care ma intrebau politicos daca nu as vrea sa ma mut la o alta companie de asigurari. Ca doar am fost o "pacoste" pentru ei. A costat ceva-ceva nasterea si apoi problemele ce le-am avut cu copilul imediat dupa ce l-am nascut.
Si uite asa, ca nici de-a naiba nu m-am mutat de la ei.
Cert e ca billurile trebuiesc citite cu mare atentie si sa ai gura mare sa te iei cu ei la cearta. Ca banii ies din buzunarul tau, nu din al lor.
Am inteles ca cele mai avantajoase aigurari sunt cele prin angajator. Daca tu iti faci individual, atunci vei avea de furca cu ei. Apoi, zau ca mi se pare mult pentru un control charge-ul de $500. Neah, depinde si ce teste au fost. Cabinetele isi mai "pipereaza" tarifele, stiind ca compania de asigurare va plati atat cat vor cere ei.
Eu as suna si la alte cabinete sa vad cat costa ce ai facut tu la astia. Si in felul asta te lamuresti care e treaba.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Buna fetelor, revin si eu dupa 2 zile de bolit in pat.

Pentru cine intreba de brinza pentru placinta, eu folosesc Friendship Farmer's Cheese. Daca mergi la supermarket e vinduta in niste pachetele mici, dar cea mai buna este intrun pachet mare de vreo 2-3 lb care se gaseste la magazine specializate (mincare europeana).

Andrushka, te-ai prajit cu deductible. Asta inseamna ca in fiecare an ei acopera doar ce depaseste $1000. Parerea me este sa te orientezi la alta polita de asigurare cu un deductible mai mic (mama de exemplu are $250/an). Cind iei polita pentru familie, de obicei se dubleaza deductible. Si testele cam atita costa daca le platesti integral, de obicei companiile de asigurari negociaza un pret mult mai mic decit ai plati to cu cash (asta pentru ca ei platesc la gramada).

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Buna fetele, si noi patiti cu asigurarea. Lasand la o parte faptul ca suntem in greva de 3 saptamani, deci si asigurare ioc, eu care nu am avut nimic de cativa ani buni, tocmai acum cand nu mai am asigurare am facut o pneumonie (sau asa cred - oricum am racit la plamani) urata. Atat de urata incat uneori scuip sange. Azi pare mai bine decat ieri. Si unde mai pui ca am de alergat zilele acestea ca duminica o crestinam pe piticuta.
Dar sa revin la asigurari. Adevarul este ca trebuie sa citesti foarte atent cartuliile pe care ti le trimit. Noi suntem patit. Te duci la urgenta la un spital din networkul tau, adica din reteau acceptata de asigurarea ta si te trezesti cu bill de sute sau mii de dolari pe motiv ca doctorul din seara respectiva care te-a tratat pe tine nu face parte din network. Asa ca ce sa mai zici, cand tu sti ca ai acopwrire 100%.
Adevarul este si aici se incearca tot felul de dedesubturi ca sa plateasca companiile mai putin.
Uite de exemplu ptr nasterea mea am avut acoperire de 100 la suta, dar mi-a venit pe numele meu bil de 6 dolari, restul fiind acoperit de asigurare si pe numele fetei bill de 5000$. Si uite asa nici nu ies bine copiii nostri din ..ca au si datorii de mii de dolari.
Gata ca v-am ametit si inca nu sunt refacuta . Sper sa nu trebuiasca sa iau antibiotice ca inca alaptez.
Va pup dulce.
Liliana

Mergi la inceput