primele zile de cresa

primele zile de cresa | Autor: lizuca

Link direct la acest mesaj

Fetelor, daca ati trecut prin asta, vreau si eu un sfat. Fii-mea a mers azi a treia zi la cresa si, daca la inceput abia astepta, acum nici nu vrea sa mai auda. Am lasat-o plingind si am plecat cu o inima greeeeeeeea!! Noi mai avem o alternativa, o pot lasa acasa cu bona, dar am zis sa incerc si cu "colectivizarea", pentru ca e un copil foarte sociabil, iar de bona parca se atasase prea tare, incepusem sa devin geloasa. Intrebarea e: cit o sa mai plinga asa sfisietor, ca eu nu stiu daca mai rezist s-o las acolo inecata in lacrimi. Personalul cresei e foarte bun, au un local nou si frumos, e aproape de casa - deci numai de bine. Cind voi sti totusi daca e cazul sa mai insist, daca s-a adaptat sau nu?


gabi & alisia (2,2 ani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Si noi am patit la fel cu Ilinca la gradinitza - dupa primele zile, cand a mers cu drag si fara fitze, a inceput deodata sa planga dimineata si sa se agate de mine...
Pe Ilinca a tinut-o plansul asta vreo 4-5 zile, timp in care i-am tot explicat ce bine e la gradi, ce frumos se joaca impreuna cu ceilalti copii, etc. (ce mai crezi tu ca ar putea-o atrage acolo). Acum este a 3-a luna, si se duce iar cu drag.
Doamna de acolo ne-a explicat ca fac asa pentru ca-i vad pe ceilalti copii ca plang, iar mamele lor se intorc la ei si le dau din ce in ce mai multa atentie (deci recompenseaza acest comportament).
Abia daca si dupa vreo saptamana doua mai plange, atunci merita sa te intrebi daca-i cazul s-o retragi.

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Gabi, daca fetita plinge dimineata, la despartirea de tine, insa dupa aceea se linisteste, participa la activitatile de-acolo, se joaca, papa, etc. nu te grabi sa o retragi. Daca insa e abatuta toata ziua, are si acasa comportamentul modificat, atunci e cazul sa-ti faci griji. Intreaba-le si pe doamnele de la cresa, ele au experienta si iti pot spune daca sint cu adevarat probleme sau e vorba numai de clasica perioada de adaptare.
Succes!
P.S. Si asa, ca incurajare: in al doilea an de gradi, dupa o vacanta de numai 3 saptamini mari si late, fiu-miu, ditamai omu' de trei ani, a plins cu disperare dimineata timp de o luna intreaga!!!!! Aveam inima ferfenita. Insa dat fiind ca dupa ce plecam totul reintra in normal, am continuat si acum nu mai avem parte de proteste...(decit seara, cind trag de el un sfert de ora sa plecam acasa)...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizuca spune:

Nu stiu cit a mai plins dupa ce am plecat (plingind si eu), dar dupa ce am ajuns la birou si am sunat la cresa, asistenta sefa mi-a spus ca fata e OK, ca sa nu-mi fac griji, ca e un copil bun si cooperant, ca se va obisnui bla-bla... E adevarat ca acasa e vesela si fara griji, dar dimineata tre' s-o duc cu japca si sa stau toata ziua la birou cu indoiala in suflet daca decizia mea e corecta sau ba... Of, numai mama sa nu fi!

gabi & alisia (2,2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

quote:
Originally posted by lizuca

Nu stiu cit a mai plins dupa ce am plecat (plingind si eu),

Gresit!!!! Foarte gresit! Tu trebuie sa fii numai un zimbet, ca altfel se sperie si ea, vazindu-te amarita. Te simte imediat. Si pina la urma va crede ca teama ei de separare e justificata, ca daca mama e trista probabil c-or fi cu adevarat ceva pericole pe-acolo!
E mai greu, stiu exact ce e-n sufletul tau, dar o sa mearga, o sa vezi! Perioada "standard" de jale se spune ca e de doua saptamini, dar nu-i o regula (la noi, ai vazut, a tinut dublu).
Sfat: plingi mai incolo, pe strada, dupa ce ai plecat de la gradi. Eu asa faceam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Femeile de la cresa la care e fata mea imi ziceau la inceput sa nu mai fiu asa stresata, sa merg fara grija la servici pentru ca ii transmit si ei starea mea daca sunt nelinistita. Eu nu prea cred in paranormale, dar mai stii?

De obicei copiii plang dimineata cand ii lasi si dupa masa cand incep sa vina parintii si vad ca al lor nu vine. Asa ca incearca la inceput sa o iei printre primii. Dupa aceea mergi treptat, spre ora care iti convine cel mai mult.

Si noi am ajuns (recent) de vreo 3 ori la situatia ca plangea ca am venit sa o iau si n-am putut face altceva decat sa o mai las 5-10 minute cu copiii....

Cam intr-o saptamana - doua ar trebui sa se adapteze si sa nu mai planga. La unii e mai mult, la altii mai putin. Si a mea a plans la inceput si la fel, dupa vacanta de asta vara.

Dar sa nu-ti inchipui ca ei plang non-stop: le pune muzica, se joaca, mananca, dorm, nu stau si plang. Mai plang si in timpul zilei cand se mai iau la harta intre ei pentru vreo jucarie, dar asta nu dureaza mult. Si face parte din obisnuitul intre oameni.

Solutii: NU MAI PLANGE TU! Nu te mai stresa. Daca mai plange si dupa doua saptamani ar fi motive de ingrijorare, altfel e normal!!! Iar daca acasa e vesela si OK, e bine. Intreab-o de la cresa, afla nume de copii si intreab-o ce a facut cutare si cutare, daca a plans cutarel, etc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna,

nu vreau sa te sperii dar Alexandru are 2 luni de cand merge fara pauza la cresa si tot plange in fiecare dimineata si imi spune nu pleaca MAMA.El are acum 2 ani si jumatate si zic eu ca ii prinde bine cresa pentru a se obisnui cu colectivitatea.Mie imi spun doamnele educatoare ca la maxim 5 minute dupa ce plec el tace, iar daca e intrebat de ce plange raspunde degeaba.In rest se joaca cu copii, coopereaza si a inceput sa mai si arate acasa cam ce face pe acolo-gimnastica , cantecele si dansuri-.In plus acolo s-a luat dupa ceilalti copii si deja coordoneaza binisor lingurita catre gura si are deja pretentii acasa sa manance singur.Eu zica ca in mare eu un avantaj pentru copii mersul in colectivitate mai de mici iar pentru mine este un avantaj deoarece cresa aici nu are vacanta cum se intampla la gradinita, asa ca la vara il pot lua in concediu si pe urma pot sta linistita ca va merge in continuare la copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikimi spune:

buna mamicutelor,
aveti idee care e varsta minima de la care ii primeste la cresa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Kikimi,

la cresa unde este Alexandru este un afis chiar la intrare ca sunt primiti copii intre 4 luni si 3 ani.Insa aici se mai fac exceptii in sensul ca sunt acceptati copii pana la 4 ani deoarece e singura institutie din oras unde copii pot sta cu program saptamanal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikimi spune:

multumesc irina, eu am sa nasc (cred) in aprilie si ma gandesc serios sa-mi dau pustii la cresa cand mi se termina concediul, adica pe la vreo 3 luni, caci am o mamica care desi e minunata ca fiinta cred ca fizic nu ar face fata la agitatia gemenilor. in ce zona este cresa? multumesc mult pentru ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Mie mi-a fost frica sa o dau pe fata la cresa de stat. Sunt cam 2 ingrijitoare la o grupa de 2 de copii. Poate si 22. Le da sa manance paine cu gem dimineata. In principiu, m-a intrebat daca fata mananca, in sensul daca POATE, daca are dinti, adica, daca mesteca...
N-am avut curaj.
Bona... un fiasco, ati vazut.
Acum suntem incantati, sper sa ramanem incantati. Bebele cel mai mic de aici, este fetita directoarei si are 2 saptamani. Apoi e un baietel care e acolo de la 8 luni. daca stiam de cresa asta mai devreme, nici nu ma mai gandeam la bona.
Oricum, intereseaza-te din timp, ca multi parinti isi fac rezervare.

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput