Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Decit Pikovit, mai bine da-i Vidaylin M, ca are concentratii mai bune de vitamine si minerale si mai are si fier, ceea ce nu au toate polivitaminele pt. copii. Si mai e si bun la gust (l-am gustat eu, ca le gust pe toate, inainte sa i le dau puiului meu).

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Multumesc mult pentru sfat!mama Lucia si Liviu minunea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

as vrea sa va intreb cit timp se pot folosi picaturile de ambroxol dupa deschiderea flaconului?(de la glaxo). am pierdut prospectul.
am flaconul deschis din septembrie, de cind l-am cumparat de acasa.. aicea nu stiu daca se da fara reteta, si as avea mare nevoie de el pentru baietelul meu.si e si simbata seara..
multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Nu prea-i bine... Sint, totusi, 5 luni. Macar le-ai tinut la frigider? Daca nu li s-a schimbat aspectul, e posibil sa mai fie bune.

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

multumesc simina. pina la urma am sunat la farmacia de garda, si mi-a spus ca ne da si fara reteta, asa ca azi am cumparat alta sticluta. acum astept sa isi faca efectul..

si mai am o intrebare la care m-am tot gindit...daca am sticluta deschisa de nurofen sirop, si cind am deschis-o am folosit-o pentur febra in amigdalita, sau in alta boala virala, daca vreau sa ii dau din nou( in urmataorea raceala), nu "plutesc" acolo microbii din boala trecuta??( folosind seringa aia de masurat 5 ml)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditzadennis spune:

Baietelul meu de 2,6 ani face pipi pe el de deoa zile si doua nopti (el face la olita de 6 luni si pana acum am mai avut doar accidente).Doctorita lui mi-a zis ca are cistita si mi-a recomandat ciprofloxacin(un sfert la 12 ore).Am si eu cateva intrebari: baieteii fac cistita? Ce este cistita? Cate zile trebuie sa-i dau antibioticul? Exista si un tratament naturist pentru cistita?Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Domnule farmacist,
buna seara.
Stefan (5 luni si 3 saptamani) a facut rosu in gat cu febra de 39 si doctoritza nu a vrut sa-mi prescrie nurofen mi-a dat in schimb ca antitermic EURESPAL combinat sau nu cu paracetamol (asa mi-a zis daca e cazul )si mi-a zis ca e la fel ca si nurofenul. Eu am citit prospectul si nu au aceeasi substantza activa. Acest eurespal este antitermic?
Si inca o intrebare. Tratamentul cu ospamox cat dureaza? cate zile? doctoritza nu mi-a zis cat timp sa-i dau acest antibiotic.
Va multumesc mult

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ana, Eurespalul este diferit de Nurofen, contine o substanta care scade inflamatia in caile respiratorii dar nu are efect antitermic, pentru asta ai paracetamolul.
Ospamox minim 5 zile, dar in principiu se mai da 2-3 zile dupa ce a scazut febra.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Multzumesc mult pentru raspuns, doctoritza mea a gresit, pentru ca mi-a recomandat acest Eurespal, si abia dupa ce am sunat-o dupamasa sa o intreb daca nu pot sa-i pun si paracetamol (nu-i scazu-se febra copilului) a zis ca e ok si cu paracetamol desi initzial ea imi recomandase doar eurespal in locul nurofenului...

Inca o intrebare, ca sa imi clarific eu situatzia, Nurofen + Eurespal+ Ospamox nu mergeau toate 3 pe aceeasi retzeta gratuita? Doctoritza a zis ca nu imi poate da decat una din primele doua, fiind de acelasi tip. Va multumesc.

Maria Sa Stefan Speculant mic ( 19.08.2004) - POZICI
flori din gradina mea
Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Nu-i vorba de moata mea, ci de mine, dar n-am stiut unde sa postez intrebarea.

Pentru o infectie urinara (E Coli) medicul meu ginecolog, in urmal analizei rezultatului uroculturii, mi-a recomandat Zinnat (500). Am fost la farmacie si costa cam 1,4 milioane 10 pastile.

Intrebarea mea este: face parte Zinnatul din medicamentele care se dau gratuit in sarcina gravidelor?


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput