Farmacia de garda -II-

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

voiam si eu sa va intreb, in cazul unui adult (eu) cate zile se administreaza penicilina g (cate 2 mil.la 6 ore) si gentamicina?-tot injectabila
au inceput sa imi faca la spital si mi-au dat in continuare sa fac acasa injectii pentru trei zile in total (12 injectii de penicilina si 6 de gentamicina)
imi aduc aminte ca perioada de administrare era parca mai lunga.
am facut mai mult rau cu acest tratament? eu administrarea am oprit-o oricum de 2 zile, dar as vrea sa stiu pt viitor.
motivul era o suspiciune-neconfirmata-de anexita, presupun ca le-am luat degeaba---...
multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Cam o saptamana ar fi minimum. La gentamicina exista un maxim de 2 saptamani de tratament, la penicilina acesta se poate intinde pe mai multe saptamani functie de gravitatea infectiei.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

A, si am uitat sa spun care ar fi problema la tratamentele scurte neduse pana la capat: bacteriile nu sunt distruse de tot ci partial iar microbii ramasi capata rezistenta la antibioticul folosit, astfel a doua oara nu vor mai raspunde la tratamentul corect efectuat ci la alte antibiotice mai puternice (sau exista cazuri nefericite, destul de dese in prezent de bacterii multirezistente care chiar nu mai raspund la nimic).

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Buna ziua, Domnule Farmacist,

Vin si eu cu o intrebare:

gluconatul de calciu este acelasi lucru sau similar cu calciul gluconic? Dr de familie mi=a prescris calciu gluconic pt bebe de 4 luni, de la farmacie mi=au dac gluconatul de calciu, si pe prospectul acestuia scrie numai despre administrare intramusculara, ori mie dr mi=a zis de administrare pe cale bucala.....

Exista si alte solutii de a administra calciu unui bebe asa mic? Ca din cate imi amintesc eu calciul ala gluconic are un gust....

Multumesc anticipat!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ang spune:

Am vazut ca a mai intrebat cineva mai devreme, dar nu a primit nici un raspuns, asa ca intreb si eu!
Si mie mi-a spus o farmacista ca wick baby balsam a fost retras dupa ce s-au observat unele efecte secundare neplacute! Stiti ceva despre asta?

Va , mami Lili si Alexia - 1 anisor

Avem si poze
http://community.webshots.com/user/lili_ang

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Da am citit pe net ca au avut ceva probleme in sensul ca au aparut crampe musculare la 2 bebelusi din Franta la care s-a folosit Wick babybalm. Nu s-a putut demonstra ca neaparat balsamul a fost cauza, bebelusii mai aveau si alte afectiuni si luau mai multe medicamente dar compania producatoare a decis retragerea produsului de pe piata.

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by mina

Buna ziua, Domnule Farmacist,

Vin si eu cu o intrebare:

gluconatul de calciu este acelasi lucru sau similar cu calciul gluconic? Dr de familie mi=a prescris calciu gluconic pt bebe de 4 luni, de la farmacie mi=au dac gluconatul de calciu, si pe prospectul acestuia scrie numai despre administrare intramusculara, ori mie dr mi=a zis de administrare pe cale bucala.....

Exista si alte solutii de a administra calciu unui bebe asa mic? Ca din cate imi amintesc eu calciul ala gluconic are un gust....

Multumesc anticipat!

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004




Da, Mina, este acelasi lucru, poti sa-i dai linistita!
Ca si gust este, intr-adevar, oribil (incercat si de mine), dar se absoarbe f. bine, ceea ce conteaza cel mai mult.
Desigur ca poti sa-i dai si alt fel de calciu, oral (solutie, sirop), cel mai bun d.p.d.v. al absorbtiei si metabolizarii era (daca nu am uitat deja) Calciul natural de la Pharco, parca. Nu te supara daca gresesc, poti intreba un pediatru.
Sanatate maxima!

Simina & Andrei (Deiutzu)

Home, wherever you are...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

Buna seara,
Domnule farmacist,
de la ce varta pot sa-i dau tinctura de propolis.
Am un baietel de 1 an si 4 luni si am luat tinct de propolis care contine alcool 80%. E ok sau mai astept sa mai creasca sau caut tinctura cu procent de alcool mai mic?

Multumesc

Nicoleta si Andrei Catalin(17.09.2003)

http://community.webshots.com/user/andrei_catalin
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaF spune:

Buna seara,
Domnule farmacist,
de la ce varta pot sa-i dau tinctura de propolis.
Am un baietel de 1 an si 4 luni si am luat tinct de propolis care contine alcool 80%. E ok sau mai astept sa mai creasca sau caut tinctura cu procent de alcool mai mic?

Multumesc

Nicoleta si Andrei Catalin(17.09.2003)

http://community.webshots.com/user/andrei_catalin
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Buna seara,Domnule farmacist, eu va rog sa ma sfatuitzi in legatura cu tabletele de Pikovit. Copilul meu are 2 ani si 8 luni si nu prea agreeaza Pikovitul sirop asa ca m-am gandit sa ii dau tablete. Dar tabletele sunt recomandate pentru varsta cea mai mica de 4 ani pentru care se recomanda 4-5 tablete/zi. Daca eu ii dau copilului numai doua tablete/zi este suficient?mama Lucia si Liviu minunea

Mergi la inceput