ingrijorare...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mia. spune:

Nici eu nu ma omoram dupa copii inainte de a avea eu,f.rar imi placea cite unul...Mi-a placut sa fiu gravida,dar sentimentul de iubire nemarginita s-a dezvoltat in timp dupa ce am nascut.
Cred ca e chestie de timp,unele femei se simt bine fara copii si nici n-ar trebui sa faca la dorinta altora(sot,rude,societate) ci doar cind le vine dorinta proprie..

www.lucavasile.go.ro" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Deschide pe "Discutii generale" subiectul "mama".O sa te impresioneze atit de tare ca vei face 7 .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

fii fericita, pe mine m-a pocnit brusc instinctul asta si mai bine nu m-ar fi pocnit :(

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

De ce esti suparata, Elise? Te putem ajuta cu ceva?

Amedeea, e perfect normal. Si eu eram la fel, chiar aveam o gandire usor "masculina". Si ma numar si printre mamicile care in primele 3-4 luni n-au simtit mare lucru pentru bb.
Dar acum imi iubesc fetita la nebunie. Emi are 1 an si 4 luni si e minunea noastra.
De-asta si sunt pro adoptie, daca nu poti avea copii. Pentru ca, in multe cazuri, instinctul matern se "imprima" dupa un timp, nu neaparat de la nastere, deci poti iubi un bb adoptat ca si cum ar fi al tau.
Cand vei dori si vei simti ca e timpul, fa un bb. Si o sa vezi cat de mult o sa-l iubesti.
Va pupam,

Emi si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

De acord cu Emi ...
Nici macar cand am vazut-o nu m-a impresionat. Dupa ce am venit acasa - aveam grija de ea dar ma enerva groaznic - nu cred ca am inceput s-o iubesc pana nu zambit la mine (pe la vreo 3 luni).

Acum nu ma pot dezlipi de ea, n-am iubit niciodata asa .....

Sorana si Monica (2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Emi, sint suparata pentru ca e groaznic de nedrept sa iti doresti un copil pe care nu poti sa il ai.

Nu vad nimic rau in a nu pica pe spate cind vezi copii pe strada. Pe mine ma umfla plinsul cind ii vad. E mai bine asa?!

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jeff spune:

Sunt situatii si situatii: eu mi-am dorit dintotdeauna copil, cand vedeam bebelusi pur si simplu ii luam inbrate, ma jucam cu ei si deabia asteptam sa fiu mama.
Ei, alea 9 luni au fost frumoase, interesante, ma simteam bine.
Dupa a fost mai greu: nu mi-am iubit copilul din prima, dragostea a venit in cateva saptamani. Oamenii, se pare, nu prea mai au instinct matern. Chiar vorbeam cu o prietena - medic ginecolog - care observase si ea fenomenul si-mi zicea ca nu prea ne comparam cu mamele animale la capitolul instinct si ca vede din ce in ce mai des lipsa instinctului matern.
La mine, detasarea aceasta de bebe la inceput, a venit cred si din cauza nasterii, a hormonilor, a fricii de responsabilitate, la care s-a adaugat si faptul ca mi se parea tare uratica.
Acum as face orice, ORICE chiar pentru ea, viata mea nu ar avea absolut nici un sens fara fetita mea, si uite ce frumoasa este :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bellissima spune:

Adevarat.Mama se numeste cea care creste un copil si nu cea care doar il face.Si la mine instinctul matern s-a declansat la cateva luni dupa ce am nascut.In timpul sarcinii nu am simtit nici o relatie cu copilul si nici imediat nupa ce am nascut.Cand am ajuns cu el acasa si am realizat ce raspundere am atunci au inceput sa se miste lucrurile.Am multe prietene care au simtit la fel asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme,Esti o mama normala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Amedeea si eu am fost la fel, imi placeau bebeii dar nu-mi doream neaparat unul al meu.
Abia cind l-am nascut la vreo 2 saptamini am inceput sa simt ca-l iubesc. Pe mine m-a sensibilizat propriul meu copil. Sunt fete care spun ca mereu si-au dorit si l-au iubit inca din burtica ... Eu n-am fost asa, fiecare in felul ei .


http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

ce dreptate aveti,fetelor!!inainte de a-l avea pe andy toti copii erau pe mine ma jucam cu ei si-i iubeam nespus (am fost invatatoare un an,si a fost fantastic).mi-am dorit fff mult un copil si cand am fost insarcinata a fost greu dar minunat.ei dupa ce am nascut mi s-a parut ciudat ,nu eram obisnuita sa nu-mi pot face programul asa cum era inainte si la inceput mi-a fost ciuda ca mi s-a dus libertatea .acum nu-mi imaginez viata fara andy ,e viata mea .e totul

laura si andy

Mergi la inceput