ingrijorare...

ingrijorare... | Autor: Amedeea

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt Amedeea, un "novice", si trec imediat la problema mea ce ma framanta din ce in ce mai mult. Am 28 de ani si niciodata pana acum nu am simtit instictul maternal, nu am avut niciodata aceasta dorinta, cu toate ca imi plac copii. Oare sa fie chestiune de timp (pana cand???)? Am o relatie de cuplu stabila, prietenul meu dorindu-si enorm, cel putin un copil. Daca sunteti in aceeasi situatie sau ati mai auzit ceva asemantor, va rog, sa-mi spuneti si mie, ca incep sa cred ca ceva nu e in regula cu mine...merci...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Instinctul apare cand ai copilul tau. In rest este vorba despre dragoste pentru copii.Dar cand e al tau, wow ce mai lupoaica o sa devii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

si eu ma intrebam acelasi lucru... acum fetita mea are doi ani si jumatate si e sufletul meu, iar instinctul, te asigur, functioneaza mult mai bine decat iti poti imagina; poate esti doar intr-o perioada in care nu are de ce sa se manifeste prea tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

BINE AI VENIT!

Instinctul matern se naste odata cu copilul.Este o mare diferenta intre cei al tau si ce vezi la alti,iar dragostea pentru copii,in general,va creste odata cu copilul tau!
Asteapta si vei vedea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danna2002 spune:

hmm o sa simtzi ca ai asa ceva in tine adica instinct matern in momentul in care vei ramane insarcinata..de atunci se ve schimba totul si vei descoperi ca exista acest sentiment si la tine...Eu am trait doar 5 saptamani experientza acestul sentiment unic.....a trebuit sa renuntz la sarcinaoricum in afara unor mici stari de rau...eram alt om...asa ca fi sigura ca in tine exista ...shi se va manifesta cand va fi timpul...INSTINCTUL MATERN.

danna2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Nu am fost incantata de copii altora, adica aveam altele prin cap, nu simteam nimic cand vedeam un bb. 9 luni mi-am privit burtica si eram mandra foc ca era atat de mare . Ma incanta gandul ca voi deveni mamica. Dar in momentul in care mi-am luat fiica in brate, mi-am dat seama ca e rostul vietii mele, ca fara ea as inceta sa exist. Astept cu ardoare momentul sa se uite in ochii mei si sa-mi spuna "mama" ...

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobo spune:

Bine ai venit Amedeea! Subscriu. Nu e nimic in neregula cu tine. Cand l-am tinut pentru prima data pe Dragos in brate am trait un sentiment unic. Sau acum cand il privesc dormind sau cand ne jucam impreuna.
Sunt si femei innebunite dupa copii, insa nu cred ca trebuie sa fie mame mai bune neaparat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Stai linistita, ca se poate si mai rau...
Eu nici cand am vazut-o prima data pe fica-mea nu am cazut pe spate... mi se parea cam uratzica si cenusie, nu intelegeam de ce zice lumea ca e frumoasa, eram ofticata ca seamana numai cu tat-su si per total, la ora aia as fi preferat sa dorm si sa nu ma mai doara operatia.
Sa-ti mai spun ca acum sunt o mama din aia feroce, care ar muta si muntii pentru copilul ei?

_
iaca si noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leta spune:

Uuuuuuffffffff, e tare rau. Eu mai am putin si nasc si nu simt ca as avea vreo legatura cu copilasul meu...Ma intreb cu groaza: oare imi voi iubi copilul?

Am atacuri de panica vis-a-vis de cum va fi viata puiului meu, ma gindesc numai la ce rele i se pot intimpla si imediat dupa aceea ma surprind respingind ideea ca sint mama...nu stiu cum sa explic, e ca un fel de reactie de aparare, de negare - ca si cum daca nu iubesc copilul nu conteaza ca va avea viata grea. E un fel de reactie a strutului.

Este foarte rau si apasator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Nu mi se pare absolut deloc anormal. Cat timp nu ai copii tai nu iti poti imagina ce ai sa simti pt ei. Eu inainte de avea copii, copii altora ma exasperau , mi se pareau obositori si nu-mi imaginam cum am sa pot eu trai cu asa ceva in casa. Totusi mi se parea ca trebuie sa ai copii, ca un fel de obligatie.
Cat am fost insarcinata imi placea atentia care mi se acorda, dar nu pot spune ca ma simteam mama. Dupa ce am nascut situatia s-a schimbat radical. Cand mi-am tinut in brate fetita mi s-a parut ce-a mai frumoasa fiinta din tot universul si mi-am dat seama cat de mult o iubesc cand am auzit un inceput de critica la adresa ei si mi-am dorit ca pamantul sa-l inghita pe individ in secunda urmatoare!! Cu al doilea copii dragostea a devenit si mai mare si ma intreb cum puteam oare sa gandesc asa acum 4 ani?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Inainte imi placeau doar unii copii.Trebuia sa fie foarte frumos imbracati,frumosi si cei mai marisori spontani si inteligenti.Recunosc faptul ca nici nu-i remarcam pe strada.Acum imi plac toti copii si ma impresioneaza si ai altora cind pling.Deci garantat ,al tau o sa-ti placa la nebunie.

Mergi la inceput