conditii absurde gradinita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

si la noi la gradi programul de "predare" al puiutilor este pina la 9.00 dupa care se incuie usa.nu m-i se pare nimic absurd,cred ca pina la acea ora toti pot ajunge.in cazul in care intirzii nu-i un capat de tara...dar sa nu devina obicei,asta-i problema.
va pupacim cu drag,
Andreea si eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielat spune:

Si la noi trebuie sa ducem baiatul la gradinita pana la ora 9. Dar nu se inchid usile dupa ora asta.
Au un program care trebuie respectat si mi se pare normal asa.


gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelam spune:

Mie nu mi se pare o prostie. Ba din contra mi se pare foarte normal.
La Andrei la gradinita ultima ora de intrare este 8.30
Dupa aceea nu te mai primeste decat daca dai telefon inainte si spui ca intarzii.
Pana acum un an nu era asa si era o debandada totala. Veneau unii parinti cu copii si pe la ora 9.00 agale, si dadeau peste cap tot programul celorlalti.Plus ca statea usa deschisa mult timp punand in pericol siguranta copiilor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Mie faza cu incuiatul usii mi se pare extraordinar de buna,mai ales ca fiu-miu avea prostul obicei sa o stearga de la gradi(a fugit dupa educatoare,fiindca a gasit usa deschisa) sau sa stea toata ziua jucindu-se pe la usi.
Plus ca programul e program:
e o ora de masa care trebuie respectata,ora de somn la fel,doar pentru asta merge la gradinitza,nu?Sa invete sa respecte niste reguli!
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bia spune:

Nu,nu este o prostie,copiii trebuie sa se invete cu un program,dar mai degraba parintii trebuie sa se adapteze la el.In anul pregatitor,educatoarea ne ruga sa aducem copiii la ora 8,pentru a se obisnui cu acest program,ia ganditi-va ca la scoala copiii trebuie sa fie in clasa la 7.45-7.50,pentru a fi gata pregatiti la 8 fix,sa poata incepe ora.E doar disciplina care uneori ne deranjeaza pe noi parintii,dar e necesara din pacate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Chiar ieri am avut sedinta cu parintii si ne-a specificat dna educ ca pana in ora 8.30 tb adusi copiii pt ca apoi li se da programul peste cap, usile tb inchise iar copii intre 8-9.3 se joaca pe " centre de interes" iar cei care lipsesc se simt privati de aceste activitati comune .Mie mi se pare o idee buna venitul la o ora fixa , ce la scoala se aduc copiii dupa cum are timp parintele ? Sunt reguli si tb respectate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

In conditiile in care la ora 8,30 fiu-miu tocmai ce se trezeste, ora la care ajungem noi la gradi este cca. 9,30. Ceea ce nu este (in cazul nostru) o problema. Nu ni s-a impus o ora fixa de venire. Ce-i drept, la gradinita lui nu se serveste micul dejun, prima masa e gustarea de la 10. (Tudor maninca dimineata acasa). Dat fiind ca-l iau de la gradinita dupa ora 18, mi se pare un aranjament bun. Nu mi-ar conveni sa-l trezesc la 7 dimineata, ar insemna sa-l culc la 9 seara si...noi cind mai stam impreuna?
Cind ne vom apropia de virsta scolii, sigur ca vom incepe sa ne trezim mai devreme, dar deocamdata are 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza spune:

Exact, Ileana, asta am vrut si eu sa spun. E totusi vorba de gradinita, nu de scoala, e vorba de copii destul de mici, carora le este greu sa se scoale la ora 7.00, mai ales iarna. Nu e vorba de faptul ca parintilor le este greu d fapt. Mie personal mi se pare destul de greu sa-mi trezesc fetita la ora 7.00 si sa alerg ca nebuna sa nu intarzii ca se-nchide usa. Faptul ca usile sunt tot timpul deschise nu-mi convine nici mie, dar exista si alte solutii, cum ar fi un interfon sau un bodyguard.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Nu mi se pare corect sa se inchida usha gradinitzei.....pana la urma sunt banii mei shi copilul meu....fac cum cred eu mai bine, il duc cand am nevoie, etc.
Uneori doarme dimineatza pana tarziu shi prefer sa lenevesc shi eu langa el pana se trezeshte, apoi pana ne imbracam, pana ne pregatim se face 10.......nu mi-au zis niciodata ca de ce am intarziat.
E adevarat ca rateaza gustarea de dimineatza dar asta e treaba noastra!!!
Ushile sunt oricum inchise, exista o tanti care ne apasa pe buton ca sa intram......copiii nu au cum sa scape singuri!

Ina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Eu cred ca aici sunt doua aspecte care trebuie discutate :

1. Posibilitatea de a intra dupa ora H.
Da, e normal sa poti intra dupa ora respectiva pentru ca exista cazuri exceptionale care motiveaza intarzierea.

2. Respectarea unui program.
Programul trebuie respectat nu numai pentru ca in felul asta copilului capata niste deprinderi dar si pentru ca astfel ii respectam si pe colegii lui.
Nu stiu cum e la gradinitele voastre dar va pot spune cum e la Toma.
Educatoarea il intampina pe fiecare copil, are o scurta conversatie cu el, este poftit la locul lui si apoi de multe ori educatoarea discuta nitel si cu parintele repectiv.
Mai mult decat atat, in unele zile copii au de dus cate un obiect (fructe, flori, etc) despre care vor avea "lectie". In aceste conditii toata intampinarea se prelungeste pentru ca educatoarea trebuie sa vina sa preia obectu' cu pricina.
In conditiile astea ma gandesc ce s-ar intampla daca fiecare ar veni cand il taie capul ? Apai, pana la ora 10 nu ar face decat cele descrise mai sus !
Eu zic ca 30-45 de minute sunt un interval de bun simt pentru toata lumea.

vlad

Mergi la inceput