Bebelusi de iulie-august 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

'neata si de la noi!

Roxana, super ca e soare la voi...aici e innourat inca:( . la plimbarici cu voi, ca asa va sade bine:).Da' trimite si la noi o raza mica...

Simona, si la noi ritualul e cam la fel. ii fac baita pe la 9.30, papa pana la 10 (intai san si apoi in biberon ce mulg eu de la mine, cam 40-60) si pica lat pana la 12. asta in zilele bune, fiindca intre 10 si 12 are program de bazdaci. si atunci sa vezi ce trebuie luat in brate, zgaltait, vorbit cu el...pana se potoleste. colicii...bata-i vina!

Naomi Ioana bine ai venit! Mamico, da-ne detalii despre printesa cand ai timp!

Anca Maria eu nu-l mai infas in casa pe Luca fiindca face urat cand e legat. se zbate, se contorsioneaza mai rau ca la crizele de colici. cand il scot afara, profit ca e somnoros si-l leg fedeles ca sa-i fie cald. si culmea...nu protesteaza.
altfel...mainile sa le aiba la indemana ca-s bune si la somn si la papa, la de toate:)

fetele din bucuresti care scoateti azi BBi afara...cum ii imbracati? cat timp stati cu ei afara?

Maria si BB cu ochi albastri(26.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaella spune:

Da, Roxi, azi e galben :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

salutare !
multumesc de sfaturi !
probabil sunteti curioase sa va povestesc cum am reusit aseara sa-l adorm ... ei bine , l-am infasat strans , l-am pus in carutz , m-am dus in fundul casei (sa nu ne auda vecinii ) si l-am lasat sa tipe ... nu plangea , nu avea lacrimi .. in semiintunericul acela de pe hol ii vedeam numai gura mare ...era nervos ca nu putea sa cada in somnul acela profund ... l-am hatzanit cu carutzul si dupa vrreo 10 min de tipat a adormit ... adica pe la 1.00 si aadormit ca o sarmalutza in carutz pana la 5 cand m-am trezit io ca parca mi se parea ca nu mai respira din cauza infasatului ... si am incercat sa-i dau drumul din stransoare si s-a trezit ... si cand te gandesti ca eram impotriva infasatului ...voi infasati cupiii?
sper sa nu se obisnuiasca asa cu adormit la ora 1 ...
ei , o sa treaca si asta ...
Naomi si mami ei , bine ati venit in clubul nostru!
Maria , si io ma pregatesc sa ies afara ... cred ca este mai cald decat ieri ..si vad cu bate vantul ... s-au anuntat joi 26 grade .. vremea asta tine cu noi !
hai la plimbarici ! pupici
simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

ziua buna!

la noi e kk martian de nu mai stiu cand....kk galben am vazut doar in maternitate si putin dupa, acasa, apoi ne-am inverzit si asa am ramas....iar intru in zona crepusculara paranoiaka ...e posibil semn de infectie ziceti ??? ce infectie?

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

PAPA- M-AI UITAT??? TE UITASI LA COADA LU MIELU SA-MI ZICI CUM ARATA?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Neata la prinz si de la noi

ref INFASAT si eu am fost impotriva lui pina intr-o seara cind avea 3 saptamini, ne saturasem sa tot il mutam din bratele mele in ale lui taica-su..eram terminati...gata, l-am infasat. La inceput adormit..apoi era treaz , se uita cu ochii mari la noi..mai tirziu cind venea vremea de culcare, isi punea singur minutele pe linga corp. Si uite asa puiul meu dormea seara de la 7 pina la 2/3- se trezea, minca si iar inapoi la fedeles pina dimineata.
La culcare nu a protestat niciodata, mai miriia cind se trezea ca nu putea el sa dea din picioruse....
Acum ca suntem mari mama a hotarit acum vreo 10 zile gata, fara infasat, doar piciorusele, asa de forma pina adoarme, ca dupa aceea toate le gasesc vraiste la capatul patutului.

Da eu am fost pentru infasat si cred ca-i calmeaza asa de bine( chiar daca la inceput am zis eu- copilul meu nu-l chinui in halul asta)

Si acum sa va spun ce BIIINNNNEEEEE a fost azi dimineata....era ora 9 si nici urma de zgomot din camera lui. Ce bine e sa te trezesti in voie, sa fie ziua si sa nu te impiedici in drum spre bucatarie.
Aseara l-am tinut pina la 21 ( ceea ce la noi nu s-a mai intimplat ) treaz, era asa de somnoros ca am sarit peste baita , i-am dat sa manince si gata, l-am pus in pat , a miiriit acolo in legea lui si a dormit bustean pina la 3.30. Cind s-a trezit si pina la 4.30 s-a tot jucat in patut, dupa care i-am dat sa pape si iar la patucean...si uite asa am dormit si eu mai mult.
Dar sa va spun ca asta se intimpla numai cind e tati acasa? Pai e corect? Cum e cu 'cordonul ombilical'? Dimineata cum iese el pe usa la 10-15 min e treaz...cum sta cu el, doarme.

Un week-end placut sa avem...aici ploua, e vreme de ....stat in casa!!!

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Am si o intrebare?
Ce CD -uri cu muzica ptr bebelusi/copii imi recomandati sa cumpar ?
Venim la sf lunii acasa si vreau neaparat sa iau citeva...repertoriul meu muzical e fff limitat ( se sperie copilul daca incep eu sa-i cint )
Azi l-am pus prima data in leganusul de la Graco....mai ce mindru' e !!!

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

brrr , dar este tare urat afara ... am iesit , am stat o ora si tzusht in casa !
Mani , vezi ca sunt CD-uri intitulate "Cutiuta Muzicala" cu toate melodiile copilariei noastre cantate de Anca Turcasiu si altii .. dar parca proiectul a fost al ei .. sunt 3 volume si gasesti si selectii ... sunt super !eu mai stiam melodiile dar uitasem versurile si acum iau coperta CD- ului si dai cantare ... bietii vecini !
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

quote:
Anca, in general nu trebuie indulcit ceaiul. daca vrei neaparat faci un sirop de zahar 5% (o lingurita de zahar la 100ml apa fierte bine de tot) si indulcesti cu el ceaiul.


Multumesc Roxana... nu vreau sa-l indulcesc, dar altfel nu-l bea... pana acum i-am dat Baby Drink si ceai facut de mine... rezultatul - ceaiul facut de mine nu-l accepta..

Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

brrr , dar este tare urat afara ... am iesit , am stat o ora si tzusht in casa !
Mani , vezi ca sunt CD-uri intitulate "Cutiuta Muzicala" cu toate melodiile copilariei noastre cantate de Anca Turcasiu si altii .. dar parca proiectul a fost al ei .. sunt 3 volume si gasesti si selectii ... sunt super !eu mai stiam melodiile dar uitasem versurile si acum iau coperta CD- ului si dai cantare ... bietii vecini !
pupici

Mergi la inceput