daca tusim mergem sau nu la gradi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tata lu Toma spune:

Eu cred ca singura solutie constructiva consta in vaccinari si tratamente imunostimulatoare.
Restul sunt vorbe goale pentru ca intotdeauna intr-o comunitate, fie ea gradinita, scoala sau serviciu vor exista indivizi bolnavi (mai grav sau mai putin grav).


vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Eu shtiu ca in fiecare dimineatza se face control la cabinet fiecarui copil, si medicul sau asitenta decide daca copilul poate intra sau nu in colectivitate in functie de starea lui de sanatate.
Desigur, daca parintele decide ca e mai bine sa stea acasa, e altceva.

De exemplu, Miruna azi nu s-a dus la gradinita pentru ca tuseste si ii curge nasul. In Bucuresti este frig si nu cred ca are rost sa se plimbe prin ploaie aiurea. S-a bucurat si ea ca poate dormi mai mult, desi se scoala singura la ora potrivita. Dar e altceva...

In fine, fiecare decide ce e mai bine, dar eu cred ca daca ne expunem copiii mai putin toti avem de castigat.

Numai bine si sanatate,
boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

din pacate asa e peste tot, cel putin la gradi sau la caminele de stat.
si la noi e la fel.
ar trebui sa aiba o camera speciala pentru copiii bolnaviori care sa stea acolo cu alta educatoare...

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

E, acum deja e altceva. Multumec mult pentru sfaturi, tuturor, si celor care m-au mustruluit si celor care au fost mai putini duri cu mine.

Ceea ce a spus tatal lui Toma mi se pare cel mai corect. In primul rand trebuie sa fac ceva sa-l ajut sa nu mai ia usor racelile.

In medic am incredere, si ma mai ghidez si dupa instinctele mele. Matei nu a fost bolnav pana acum , nu am stiut de tusit si nas infundat, dar in colectivitate era normal sa ajungem si aici.

Vom sta cateva zile pe acasa, vom merge la medic si vom mai vedea.

Astept in continuare si alte sfaturi si opinii, de la mamici si tatici, chiar daca o sa o iau din nou pe coaja, . Cand ai mai multe pareri diferite intelegi mai bine unele lucruri si iei in calcul si alte situatii la care poate singur nu te-ai fi gandit, asa ca e bine.

Sanatate la toata lumea!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

E foarte usor sa critici si sa dai sfaturi cind nu te afli in situatia respectiva.Intr-o lume ideala copiii ar sta acasa pina la 3 ani iar de la 3 ani ar incepe sa mearga citeva ore pe zi in colectivitate ca sa-si inceapa "relatiile sociale"
In lumea in care traim din pacate lu rurile nu stau asa.In lumea reala sunt cazuri in care ambii parinti lucreaza de la 8-5, nu au nici un ajutor si incearca sa se descurce cum pot."Politica" cresei la care merge fetita mea e ca accepta copii usor bolnavi atit timp cit nu e o boala infecto-contagioasa si atita timp cit copilul poate face fata situatiei.Mi se pare de bun simt si am stiut de la inceput conditiile si am fost constienta ca vor fi copii bolnavi de la care se poate imbolnavi si fetita mea si am acceptat situatia.Daca toti ar tine copiii acasa cind acestia tusesc putin atunci nu ar mai lucra nimeni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ideea Danielei cu o camera separata pentru copilasii bolnaviori mi se pare buna. De ce nu or face asa ceva in gradinite? Ca asta ar fi minunat pentru parintii ce nu au ajutor de la bunici sau rude si care nu pot lipsi de la serviciu (eu una nu pot, mai ales in inchideri de luna, tati e plecat in deplasare zilele astea, asa ca ce sa facem?). O bona numai pentru situatii din astea nu gasesti asa usor...

Asa ceva ne-ar trebui, dar de ce nu s-o fi gandit nimeni sa o puna in practica? Sau poate a pus-o si nu stim noi?

Adriana&Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ideea cu camera separata ar fi buna daca ar exista si personal care sa stea cu copiii bolnaviori. Ca doar nu poti sa-i inchizi acolo singuri. Problema este ca nu plateste statul educatoare pentru grupa mica, mijlocie,mare si una pentru copiii bolnaviori.

La cresa la care e fetita mea e la fel ca si la Cristina. De-asta ajungem iar la solutia cu sistemul imunitar, cum bine zicea tata lui Toma.

Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

din pacate ideea e buna dar intradevar inaplicabila din lipsa de personal, desi ar fi foarte bine sa fie asa pentru ca nici eu nici altii nu au unde lasa copilasii cand sunt bolnavi...
si noi am apelat tot la imunizare, mai intai cu Rybomunil apoi cu Bronchovavom.

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

quote:
Originally posted by tata lu Toma

Eu cred ca singura solutie constructiva consta in vaccinari si tratamente imunostimulatoare.
Restul sunt vorbe goale pentru ca intotdeauna intr-o comunitate, fie ea gradinita, scoala sau serviciu vor exista indivizi bolnavi (mai grav sau mai putin grav).


vlad



Prompt ca de obicei.
SUBSCRIU

p.s. si inca ceva sa fim seriosi..toate gradinitele din ro , indiferent ca sunt de stat sau particulare primesc copii bolnavi.
eu 3 ani de zile am dus o lupta cu directoarea si cu personalul sanitar de acolo (sanepide, controale, reclamatii ), credeti ca s-a rezolvat ceva?
da, dar pt. un timp f.f. scurt dupe care again, s-a repetat istoria.
NU parintii sunt de vina ( ca au serviciu si nu au cu cine sa-si lase cupilul - daca nu e f. grav) ci personalul grad. respective.

asa ca haideti sa ne limitam strict la un raspuns civilizat si nu la teorii si critici.
ce ziceti?

andreea mami lui theo si florin
http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Am promis ca revin, si iata-ma.

Joi cand ne-am dus din nou la gradi (dupa 2 zile de stat acasa) mare mi-a fost mirarea cand educatoarea m-a intrebat ce a patit Matei de a stat acasa?! Asta ca sa vedeti ca de fapt nici ele intre ele nu se inteleg asupra acestor probleme...

Azi dimineata am fost din nou la doctor (mai corect spus la 2 pediatrii, fiecare din alta clinica, pediatrul la care mergem de cand ne-am nascut si o pediatra de la MEDICOVER) si raspunsul este sa mergem la gradi, doar daca se agraveaza sa-l tinem acasa, caci alfel vom ajunge sa-l tinem mai tot timpul pe acasa. Da, e adevarat, tuseste un pic, dar nu e de tinut acasa - parerea lor. Deci, asa vom face...

Cand am ajuns astazi cu el copii se pregateau de pranz, insa au venit toti la Matei sa-l intrebe de ce a venit tarziu. Intre ei, o fetita a inceput sa tuseasca. Deci asta e situatia si nu se poate schimba. Ne adaptam si vom recurge la vaccin antigripal, imunizare si vom vedea cum va fi.

A, si joi asistenta de la gradi ne-a spus ca avem un caz de oreion in grupa lui. Pediatrul a spus ca sunt 70% sanse sa faca si el, asa ca atunci chiar ca va trebui sa stea acasa. Trebuie sa pregatesc terenul din timp cu mama-soacra sa vina si sper sa accepte, ca doar e ceva serios.

Concluzia mea: mai toti parintii isi duc copii daca sunt usor raciti (cel putin la acesta gradi); se lipseste doar daca e mai grav; acest risc ti-l asumi din start, astea sunt conditiile date.
Solutia: sa-l ajut sa devina mai rezistent.

Stiti cumva daca poti face si vaccinul anigripal (doza poentru copii) si apoi si tratament de imunizare? Pediatra de la MEDICOVER asa ne sugera sa facem. A mai facut cineva asa? Stiu ca multa lume nu e de acord cu vaccinul antigripal si probabil iar se vor naste controverse ... Eu una fac acest vaccin de multi ani si mi-a fost bine pana acum, dar nu stiu daca nu m-am imbolnavit pentru ca eram vaccinata sau pentru ca asa s-a intamplat.. Voi ce experiente aveti cu acest vaccin? V-a ajutat la ceva sau nu?


Sanatate la toata lumea .


Adriana&Matei


Mergi la inceput