daca tusim mergem sau nu la gradi?

daca tusim mergem sau nu la gradi? | Autor: Caprioara

Link direct la acest mesaj

Buna,

Eu am urmatoarea problema: baiatul meu (2 ani si 10 luni), care merge de mai bine de o luna la o gradi de stat a inceput sa tuseasca si sa-i curga nasul. Am fost la doctor, ne-a dat 2 siropele de tuse, picaturi de pus in nas si viatamina c si nu ne-a spus sa nu-l ducem la gradi. Copilul nu are febra si e foarte vioi. La gradi am vazut ca si alti copii tuseau si dimineata parintii lasau la cabinetul medical din gradi siropele si alte medicamente. Mie insa asistenta mi-a spus sa nu-l mai aduc la gradi vreo saptamana, pana ii trece raceala, ca e prea mic. Dar daca medicul lui nu a considerat necesar sa-l tin acasa de ce sa-l tin? Mie nu-mi place sa lipseasca de la gradi si sa piarda ce or invata ei acolo daca nu e absolut necesar si in plus nici nu prea am cu cine sa-l las (soacra mea nu e tocmai fericita sa vina sa stea cu el si nu vreau sa abuzez cand nu e o situatie intrade-var grava). Voi cum ati procedat in asemenea situatii? Eu ma gandesc sa mai merg o data la medic si sa-l rog sa-mi dea o hartie in care sa scrie clar ca poate merge la gradi ca sa nu mai am discutii. Pana una alta maiine si poimaine o sa-l tin acasa, caci la doctor ajung miercuri seara.


Adriana&Matei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina73 spune:

Fetita mea merge de un an de zile la cresa/gradinita si tot se imbolnaveste tare des.Noi lucram full time amindoi si ne e tare greu cind trebuie sa ne cerem de la servici sa stam cu micuta acasa cind e bolnava.Eu o trimit la cresa daca tuseste, chiar si daca are putina febra dar nu mai mare de 38.Daca e vioaie si face fata programului de la cresa nu o tin acasa.Nu stiu daca e bine sau nu dar nu avem alta posibilitate.In plus de asta asa fac toti parintii, mai ales cei cu servicii full time, trimit copilasii la cresa chiar daca sunt raciti sau tusesc.
Daca instinctul iti spune ca nu e atit de bolnav ca sa il tii acasa atunci nu te lua dupa unii si altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Problema e ca se poate complica raceala daca il duci in continuare la gradi. Din experienta proprie, Anca a facut bronsita dintr-o amarata de raceala dusa pe picioare la gradi, bronsita de care nu scapam de aproape un an.

Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Mie mi-a zis medicul ca pot s-o duc la gradi daca nu are febra (indiferent daca tuseste / nasul curge...). Si eu intreb: ce inseamna febra? Febra inseamna de la 39 in sus! Adica daca are 38 pot s-o duc la gradinita.

Vilma mi-ai intarit convingerea. Si eu cred ca se poate complica. Asa ca nu ma iau dupa medic (cat o fi el de "medic") si o mai tin pe acasa in situatii din astea.
Sanatate la copii.

~~Adela & Julia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana904 spune:

Eu nu-i trimit la gradi cind sint bolnavi, in primul rind pentru ca s-ar putea complica la ei cit si pentru a nu imprastia boala in colectivitate. Asa cum nici mie nu-mi convine sa-mi trimit copilul sanatos la gradi si sa-i tuseasca in nas alt copil bolnav, consider o masura de respect ca si ceilalti sa faca la fel. De altfel la gradi unde a fost fetita mea 2 ani, toti parinti procedam la fel, si nu a avut decit raceli usoare. Altfel, ma gindesc ca se creeaza un cerc vicios si racelile se vor tine lant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claza spune:

Si eu o tin acasa cand are o raceala mai serioasa (tuse, nas f. infundat), chiar si fara sa aiba febra... Dar ce folos, ca dupa o saptamana de stat acasa si doftoriceala, in prima zi cand am reluat gradinita, chiar la intrare era o mamica ccc cu o fetita evident racita rau, si-i dadea ingrijitoarei o sacosica de medicamente, cu instructiuni de administrare!
Evident ca dupa doua zile Ilinca era si ea racita din nou. Asa ca acum sta iar acasa.
Eu incerc din rasputeri s-o intzeleg si pe mamica respectiva, poate chiar nu avea cu cine sa lase copilul, dar mi-e si groaza ca cercul raceala-gradinitza va dura la nesfarsit, tocmai din cauza acestor copii care sunt adusi la gradi cu raceli "usoare".


http://community.webshots.com/album/91925766WjWaxA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Bine,bine, dar inteleg atunci ca toti copii raciti sa stea acasa. Atata timp cat ceilalti vin nu inteleg de ce tocmai al meu sa nu vina. Daca ceilalti vin cu medicamente la cabinet nu inteleg de ce sa nu fac si eu la fel. Si sa zicem ca il tin eu acasa si il aduc cand e perfect sanatos printre colegii lui dintre care unii tusesc si le curge nasul. Conform teoriei de mai sus in doua zile e bolnav la loc si iar sta acasa. Si tot asa. Eu nu pot sa-l tin acasa mult caci nu am cu cine. Daca e ceva grav, normal ca o sa-l tin, dar o raceala usoara... Daca e o regula trebuie aplicata la toata lumea, caci altfel nu are nici o finalitate si aici nu se intampla asa.

Eu nu vad cum sa ies din acest cerc vicios. Pana una alta, astazi nu s-a dus la gradi...

Adriana&Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Mie nu mi se pare normal sa duci copilul la gradinita cand este racit.Cred ca este o lipsa de respect fata de ceilalti copii. Si inconstienta. Puteti sa va suparati cat vreti, dar un copil racit este o sursa de raceala/gripa pentru toti ceilalti copii.
Ne plangem tot timpul ca "vai, iar a racit la gradinita", dar in acelasi timp ducem copilul bolnav, eventual si cu putina febra, ca de, daca altii fac asa...
Este si vina educatoarelor ca ii primesc.
---------------
"Eu ma gandesc sa mai merg o data la medic si sa-l rog sa-mi dea o hartie in care sa scrie clar ca poate merge la gradi ca sa nu mai am discutii"
---------------------

Nu pot sa cred ca niste oameni rationali pot gandi asa. Medicul ala o sa iti dea orice hartie vrei tu, dar asta nu iti va vindeca copilul. Si nici nu il va impiedica sa raspandeasca microbii.
Iar chestia asta cu "altii o fac, de ce sa nu o fac si eu?" . Pentru ca, slava Domnului, unii mai au si putin creier si nu trebuie sa avem un spirit de turma.

Cat despre cum poti iesi din acest cerc vicios...
Te duci frumusel la D-na directoare a gradinitei si la D-na educatoare si le explici ca o gradinita este o unitate de invatamant si nu un centru pentru baby-sitting si ca nu au voie sa primesca copiii bolnavi. Si faci asta in fiecare zi in care vezi ca un copil racit este primit in clasa. In acelasi timp atragi atentia si celorlati parinti sa te sustina. Poate rezolvi ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Bine, si atunci ce sa fac, sa il tin acasa tot timpul? Caci nu pot sa fac altceva in conditiile date. Si inconstienta nu sunt, pentru ca am mers la doctor cu el si sa nu va imaginati cumva ca sunt genul sa mituesc doctorul sa-mi dea ce vreau eu (in primul rand nu sunt de acord cu spaga) ci ceea ce considera ca trebuie. Sanatatea copilului este cea mai importanta, dincolo de problemele si dificultatile pe care le am cand e vorba sa-l tin acasa. Daca medicul spune ca trebuie sa stea acasa, de acord stam acasa, dar daca medicul pediatru decide ca poate merge in colectivitate e altceva. Nu o sa-mi spuneti voi ca de cum a inceput copilul sa stranute il tineti acasa, ca nu cred. Mai ales cand aveti serviciu full-time si nu aveti cu cine sa-l lasati.

Cat despre lipsa de respect si spiritul de turma, e usor sa vorbesti cand nu esti in situatia descrisa de mine, dar ce te faci cand te vezi in situatia sa stai cu copilul acasa tot timpul, pentru ca perfect sanatos nu are cum sa fie in conditiile pe care le-am descris? Spuneti-mi voi, cum ati proceda in locul meu? Il tin acasa o saptamana, e sanatos si peste doua zile raceste din nou, alta raceala usoara, iar stam acasa, si tot asa. Pai atunci de ce l-am mai dat la gradi, fratilor, daca mai mult sta pe acasa? Si repet, eu nu am cu cine sa-l las toata ziua buna-ziua. Poate pentru cei care au bunici saritori o fi altceva, dar noi nu mergem la gradi sa ne aflam in treaba, ci pentru ca nu avem alta solutie. Asa ca nu dati cu pietre...

Eu caut la voi o solutie constructiva. Nu vreau sa ma cert cu nimeni , ci vreau sa stiu cum au procedat alte mamici aflate in situatia mea. Si pentru cei ce au de unde primi ajutor, le spun ca e mare lucru. Pentru ca mie nu imi e de loc usor, si as fi preferat sa nu am de ce deschide acest subiect. Repet, de solutii pe care le pot aplica in cazul meu am eu nevoie de la voi, caci mustruluiala
mi-am luat-o, multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

A, si sa stii ca nu e asa usor sa ii spui tu directoarei cum sa-si conduca gradinita, mai ales cand noi am venit aici desi inca nu avem trei ani impliniti, si totusi ne-a primit (precizez fara a da spaga, ceea ce e cam rar pe la noi). Asa ca n-as vrea sa ma cert cu ea...

Eu vreau sa stiu in alte gradi de stat cum se procedeaza, poate alte mamici ce au copii la gradi de stat ( a mea e si saptamanala pe deasupra, cativa copilasi ramanand peste noapte acolo) imi pot spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Caprioara, nu traim intr-o lume perfecta, ai dreptate.
Eu fac exact ca si tine: mergem la doctor, aflam diagnostic, tratament, iar ultima intrebare e "cind se poate intoarce la gradinita?". Si fac exact cum imi spune, chiar daca uneori nu-mi convine (pentru o otita si, alta data, pentru o conjuctivita, am ramas acasa cite o saptamina, chiar daca Tudor se simtea foarte bine la o zi dupa inceperea tratamentului, tocmai in ideea de a nu fi contagios pentru ceilalti copii). Si asta inseamna si la mine lipsit de la servici, nici eu nu am spatele asigurat pentru asemenea situatii. La raceli, sta acasa cit are febra si se simte rau + o zi, doua in plus. Normal ca nu intrerupem gradinita pentru un nas infundat si un stranut.
Si la gradinita lui Tudor (care nu e de stat) mai vin copii cu medicamente la ei, chiar si fiu-miu mai merge cu cite un Olinth sau vre-un unguent pentru te miri ce. Oricum, toamna asta vad ca nu s-a mai "lipit" nimic de el, de o luna jumatate. Probabil ca e adevarat ca in al doilea an de gradi lucrurile stau mai bine (ca anul trecut a fost crunt de tot).
So, pediatrul e cel mai in masura sa decida. Urmeaza-i sfatul, daca ai incredere in el.
Sanatate lui Matei.

Mergi la inceput