Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Hola chicas, am facut subiect de invatat spaniola!!

Fuga, fuga, haideti aic:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35162



Smilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Subiectul de limba spaniola s-a mutat la Lectii si know-how on line

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=35162

[;-)]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALI27 spune:

EU locuiesc an mostoles langa madrid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by ALI27

EU locuiesc an mostoles langa madrid.

ALI

Bine ai venit.
De cit timp locuiesti in Mostoles?

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

dragele mele, ajutati-ma si pe mine cu citeva sfaturi. pe la jumatatea lunii decembrie ajung in Spania, mai exact Madrid si Palma de Mallorca, in interes de serviciu. spuneti-mi si mie cam cum e vremea pe acolo, cu ce da mai bine sa ma imbrac (ma duc pe post de inspector!)....de unde pot sa iau niste cadouri mai ieftine pentru familie (diurna nu e mare deloc), si ce ma doare cel mai tare pot eu sa maninc de post acolo? sau macar fara carne...

ajutati-ma va rog!!!!

va multumesc anticipat!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

lia cel mai bine urmaresti prognoza meteo atunci mai aproape de plecare. poti sa ai parte de vreme rece rece, sau dimpotriva.
in palma , in principiu este cald.

ce pot sa-ti spun e ca ar fi bine sa te imbraci ,la chestiile profesionale cu sacou , fusta, pantalon,o esarfa bine potrivita. spanioloaicele sunt foarte foarte bine ingrijite , coafate , vopsite. oricit ar fi de frumoase sau urite sunt ingrijite.

cred ca ai mari sanse sa maninci bine in zilele de harti la peste , deoarece ei au multe mincaruri cu peste .
pestele e "pescado".
ceri " quiero algo sin carne, hievo, leche, queso"
adica "doresc ceva fara carne, ou, lapte, brinza"
daca zic "no tenemos " nu avem, "no tengo " nu am.
"algo completamente vegetal" ceva strict vegetal (vegetal se citeste vehetal).

***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by mama lia

dragele mele, ajutati-ma si pe mine cu citeva sfaturi. pe la jumatatea lunii decembrie ajung in Spania, mai exact Madrid si Palma de Mallorca, in interes de serviciu. spuneti-mi si mie cam cum e vremea pe acolo, cu ce da mai bine sa ma imbrac (ma duc pe post de inspector!)....de unde pot sa iau niste cadouri mai ieftine pentru familie (diurna nu e mare deloc), si ce ma doare cel mai tare pot eu sa maninc de post acolo? sau macar fara carne...

ajutati-ma va rog!!!!

va multumesc anticipat!!!!!

mama domnisoarei Cristina (28.09.1993)

Pot sa-ti spun ca in Madrid acum e o temperatura de aproximativ 10º, deci imbracate bine.
E adevarat ca aici femeile sint foarte ingrijite, bine machiate , coafate , foarte elegante.
Ai putea folosi un costumas frumos iar accesoriile nu le uita .
Combina bine culorile , cizmele si geanta de aceeasi culoare.
Machiajul sa fie de acelasi ton cu hainele , etc...
Cit despre cadouri , depinde de ce vrei sa cumperi, da-mi o pista si i-ti pot spune unde poti gasi ceva ieftin.
Cu mincarea nu ai sa ai probleme, gasesti tot ce vrei, aici ai multi vegetarieni.
La "oua "se spune "huevo".

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

dragele mele va multumesc din suflet.
eu trebuie sa merg sa vizitez/inspectez niste echipamente de avitie, deci o sa fiu pe aeroportul din Madrid si in hale, la echipamente, iar in Palma voi vizita locul unde se fabrica echipamentele(deci tot o hal..) si sediul firmei. firma se cheama SAISA.
cit despre cadouri vreau sa iau ceva pentru sot ori un pulover/camasa sau o geanta de job
pentru fata mea care 11 ani as lua tot ceva de imbracat
si citeva atentii pentru parinti, nu am ideee ce...poate sugerati ...ceva sa le aduca aminte de Spania....

cam asta ar fi. a, si inca o intrebare....cam cum sunt preturile fata de hai sa spunem Geneva, ca acolo am fost in primavara...???
a....si din duty free se merita luat ceva? aveti idee?

va multumesc si va sarut pe toate!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

corect aura ...huevo:)) normal ca stiu macar atit, ca , cite ambalaje de mincaruri am citit... da-mi iese tiparit altfel decit stiu.

Lia tu mergi intr-un anotimp cam prost ptr cumparaturi , marile sales uri sunt in ianuarie cind iei de toate pe nimic. acum e perioada dde sarbatori si va fi invers.

iti recomand turron (dulcele specific de spania de sarbatori). de toate felurile, consistentele, gusturile. poate aura iti spune mai multe despre care anume , dar e ceva foarte spaniolesc oricum.
vin spaniolesc . cel de Rioja este bun.
sangria.
spaniolii sunt super la piele : pantofi, genti. chestii si frumoase si rezistente. probat. parol.

***********************
Once a grump, always a grump
http://community.webshots.com/user/s_b2702

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Liris ai dreptate in acest anotimp ....

Lia oricum daca vrei sa cumperi imbracaminte buna ,de marca si ieftina poti merge in Factory.
Aici gasesti tot ce vrei la preturi destul de accesibile.
La fel poti cumpara din Zara,Celop, Berskha, Mango.
Mai exista si" mercadillo", un fel de tirg unde gasesti orice , preturile sint foarte mici.
Insa cu acesta nu stiu cum ai sa te descurci, sigur v-a trebui sa intrebi pe cineva unde il poti gasi(in fiecare zi se pune intr-un cartier diferit).
Despre vinuri nu stiu ce sa-ti spun , sint multe si cu preturi foarte diferite.
Spre exemplu "Rioja" marca Prado Enea te costa 30,30 euro, Baron de Chirel 54,90 euro insa ai si mai ieftin Siglo a 2,99 euro sau Faustino Vll a 4,30 euro.
Eu iti recomand Montilla Moriles "Pedro Ximenez" 6,89 euro , Tio Pepe a 5,15 euro sint ieftine si excelente.
Daca vrei ceva tipic de aici poti cumpara un jamon de pata negra, turon .
Sa mai zica cineva ceva caci eu una nu mai stiu, nu-mi trece nimic prin cap.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput