Romance in Spania

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liris spune:

este: quiereis
am schis in graba....

************************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Hola liris, tastatura spaniola e inclusa in Windows, trebuie doar sa selectezi limba si sa te obisnuiesti cu noua asezare a tastelor!

Yo ahora me voy a casa, ya basta de trabajar por hoy ... va pupic si ne vedem maine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

entonces hasta manana!

************************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

hasta luego smilla y hasta mañana . que te vaya bien.
un beso !
vivi y 37 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Smilla, nu iti face probleme din cauza mea...Eu sunt tare fericita ca mi le trimiti
Chiar aseara, dupa cursul de esperanto, am iesit cu ai mei colegi la baut si am fost surprinsa sa vad cati de multi adepti are limba portugheza si madredeus. Abia astept sa le am! Multzam inca o data
besos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivian spune:

hola chicas,
noi a ajuns iar la munca.luni intram in concediu de matermnitate.asa ca vom purtea sa ne odihnim un picutz.cu reforma casei am terminat, mai ramane de pis tarima in doua camere, pus incalzirea centrala si..pregatim camera lui bebe.
ma simt norocoasa ca nasc aici, in romania cred ca nu m as fi incumetat.vb constant cu gravidutze din rom si...ma ingrozesc de ce spagi tb sa plateasca doar ca sa se uite cineva la tine si mai ales de tratamentul care li se aplica.
noi cam pe 17 nov o sa nastem...
gata va pucim, trecem la munca.
vivi si bebe de 37 sapt si o zi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaG spune:

Hola chicas!
Eu nu am mai trecut pe aici pentru ca internetul nu imi merge bine.
Ce facem fetelor,invatam portugheza ori ba?Èu astept.
Hasta manana!!!Besitos!

LindaG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Hola Chicas!

invatam spaniola calumea ori ba???



portugheza e doar ca o spaniola stricata , va zic eu , se intelege tot , cind am fost in Lisabona vorbeam spaniola si era o.k. ma intelegeau si eu pe ei. asa ca daca invatam o limba bine cealalta e piece of cake.

************************
Once a grump, always a grump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by smillaraaq

Da' aura de ce nu ne mai povesteste nimic?

Córdoba, ¿hay alguien ahí? Auraaaa!!

Perdoname cariño, nu eram pe aici.
In ultimele zile cu sarbatorile astea, am avut intrusi si nu prea am putut sta la apel.
Me perdonas,si o no?
Dimelo ya.
Porfa.
De Cordoba con mucho cariño para todas.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smillaraaq spune:

Fericito! Ai avut liber acolo, sarbatoare ... bravo! Sper ca ai petrecut bine

In ceea ce priveste treaba cu invatatul ... pai hai sa ne apucam (zise ea cu musca pe caciula ... Vianne stie de ce! ) - da' de ce ne apucam? Español sau portugués? Eu la spaniola contribui cu placere, e ca si a doua mea limba materna. Iar la portugheza, daca ne hotaram, invatam impreuna. Stiu si eu ca se zice de portugheza ca ar fi "moldoveneasca spaniolei", dar nu's de acord. E o limba separata, cu o cultura proprie si chiar daca "se intelege oricum", mi-ar placea sa o cunosc bine.

Deh, deformatie de filolog asta: respect pentru toate limbile si orice limba invatata temeinic ... ideea mea nu e atat sa ma fac inteleasa, cat sa inteleg respectivul popor.

Besitos a todo el mundo y, por cierto, Aura, estás perdonada ;)

Mergi la inceput