Verighete

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Am mai scapat de-o grija... ...si de niste bani...
Ieri am fost sa dam comanda de verighete si de inel Si am aflat si eu o chestie interesanta (poate voi stiati...eu abia acum am aflat...). Noi vroiam verighetele din aur alb...dar albul ala lucios... Si domnul asta care ne va face verighetele ne-a spus ca de fapt aurul alb in stare naturala nu este chiar alb...aste un alb-galbui. Si ca toate bijuteriile din comert care chpurile sunt din aur alb sunt de fapt bagate in baie de rodiu. Si astfel se obtine culoarea aia...albul ala lucios...dar care in timp se duce si astfel bijuteriile se ingalbenesc. Asa ca...pana la urma ne vom face verighetele din aur alb...dar cum este el in stare naturala...si inelul la fel.



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Ioana, in primul rand felicitari pentru verighete si ca ati scapat de o grija. Dar sa stii ca eu nu cred ca ce spune nenea ala e chiar asa. De exemplu eu am un inel luat in 2000, deci are ceva timp, si e combinatie aur galben cu aur alb, lucios. Si a ramas exact la fel, aur alb si lucios si este foarte frumos. Si nu e platina, e aur alb. Asa ca nu stiu ce sa mai spun. Pupici.

Angelique
http://community.webshots.com/user/kristina_deppner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns before-after spune:

Eu as vrea sa dau aur la schimb. Stiu ca nu primesc toate magazinele si ca cele care o fac nu-ti ofera prea multi bani pe el, dar chiar am bijuterii stricate cu care nu am ce face.
In concluzie, stiti astfel de magazine(unde sa primeasca aur la schimb)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

quote:
Originally posted by before-after

Eu as vrea sa dau aur la schimb. Stiu ca nu primesc toate magazinele si ca cele care o fac nu-ti ofera prea multi bani pe el, dar chiar am bijuterii stricate cu care nu am ce face.
In concluzie, stiti astfel de magazine(unde sa primeasca aur la schimb)?



In locul asta unde am fost noi sa ne facem verighetele primesc si aur la schimb. Noi de exemplu am avut vreo 35 de grame de aur de 14K (bine...am avut si cateva inele din acelea turcesti care sunt de fapt de 12K...dar tipul le-a considerat ca fiind tot de 14K). Si aurul asta pe care l-am adus noi ni l-a cumparat cu 8500000 lei. Nu stiu daca am obtinut un pret bun...poate altii ofera mai mult...habar nu am.



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns before-after spune:

quote:
Originally posted by ioana07

quote:
Originally posted by before-after

Eu as vrea sa dau aur la schimb. Stiu ca nu primesc toate magazinele si ca cele care o fac nu-ti ofera prea multi bani pe el, dar chiar am bijuterii stricate cu care nu am ce face.
In concluzie, stiti astfel de magazine(unde sa primeasca aur la schimb)?



In locul asta unde am fost noi sa ne facem verighetele primesc si aur la schimb. Noi de exemplu am avut vreo 35 de grame de aur de 14K (bine...am avut si cateva inele din acelea turcesti care sunt de fapt de 12K...dar tipul le-a considerat ca fiind tot de 14K). Si aurul asta pe care l-am adus noi ni l-a cumparat cu 8500000 lei. Nu stiu daca am obtinut un pret bun...poate altii ofera mai mult...habar nu am.



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

De ce nu se pot purta verighetele inainte de nunta?
Noi le-am purtat deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

Buna fetele,
va scriu sa va povestesc noile mele patanii...
eu imi comandasem verighetele la El Dorado, din aur alb, si pt. a fi si mai alb cerusem sa fie rodinate (nu tocmai ieftine); dupa aproape o luna sunt chemata sa le vad inainte de rodinare si constat ca sunt galbene clar (un galben mai palid dar clar galben, nu alb-galbiu sau ceva de genul asta) si in plus stramte. ma mai interesez io , aflu ca se poate si mai bine, ajung la concluzia ca mai bine le fac de platina decat sa le rodinez p-astea de 2 ori pe an cand s-or ingalbeni la loc( ca asa as baga in ele mai multi bani decat ar fi unele de platina) si dau sa-mi retrag comanda. pe considerentu: imi vindeti altceva decat ce-am cerut sa cumpar (ca mi s-a aratat la inceput"uitati, asta este mostra noastra de aur alb" si nu era galben ). Tanti de-acolo zice ca intelege neintelegerea si ca sa trec sa-mi iau avansu inapoi. iar acu primesc mail de la shefu magazinului ca sunt foarte bune asa cum sunt si ca de fapt sa ne luam gandu de la avans, poate doar sa ne intelegem cumva la o suma vedem noi... nu mai pot de furie!!
va rog eu nu va comandati de-acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana07 spune:

Moiraine7 Noi am dat comanda de verighete si de inel la Kirio. Vreau sa-ti spun ca sunt foarte incantata de alegerea facuta...Tipul e super de treaba...De la el am aflat si noi treaba asta cu rodinatul...ne-a explicat o gramada de chestii...ne-a aratat bijuterii din aur alb rodinate...si nerodinate iar el ni le-a recomandat pe acestea din urma. Am stat vreo 10 minute numai ca sa ne ia masura pt verighete...ne-a intrebat ce latime vrem sa fie...ce grosime... am fost foarte multumiti...
Si pana la urma verighetele noastre vor fi din aur alb nerodinat... Este un aur alb foarte usor galbui...aproape ca nici nu se observa... Verighetele nu sunt inca gata dar inelul l-am primit si e superb!!!



Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti intreaga lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

da, si eu sunt entuziasmata de kirio, am nimerit acolo zilele trecute si m-a sfatuit foarte bine dl de-acolo, si a zis ca imi da garantie pe viata pt aurul alb, fff dragutz. acolo o sa ma duc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucah spune:

Iubita, daca mostra conform careia a-ti dat comanda nu este identica cu produsul primit, atunci aveti dreptate. Eu zic sa nu va intimidati asa de usor, cere avansul cat se poate de politicos si daca refuza in continuare iar tu consideri ca ai fost amagita si ai dreptate, spune-le foarte politicos ca nu traim in tara lui papura voda si atat vreme cat exista un serviciu de protectie a consumatorului, te vezi obligata sa apelezi la serviciile lor, sa faca lumina. Spune ca le dai avansul dar consideri de datoria ta sa te duci sa reclami acest fapt la protectia consumatorului. Cum nimeni nu are chef de controale si probleme cred ca iti vor da avansul. Adica mergi si tu putin la bluf, asa ca la poker.


quote:
Originally posted by Moiraine7

da, si eu sunt entuziasmata de kirio, am nimerit acolo zilele trecute si m-a sfatuit foarte bine dl de-acolo, si a zis ca imi da garantie pe viata pt aurul alb, fff dragutz. acolo o sa ma duc!



Si de-as avea darul prorociei si tainele toate le-as cunoaste si de-as avea atata credinta incat sa mut si muntii din loc iar dragoste nu am...nimic nu am!

Mergi la inceput