Verighete

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Neatza!
Deci , ne-am hotarat sa le cumparam! Vom merge in Titan si unde mi-a sugerat biby! Ioana noua ne pare rau ca te-am suparat! Am spus sincer ceea ce gandeam, cum ca este enorm de mult 1 milion gramul. Dar daca tu iti permiti, chiar ma bucur pentru tine! Intr-adevar Anca are foarte mare dreptate!!! Anca!!!
Si... nu mai luati si voi totul chiar atat de personal.. Se vorbea in mare !

Pupici dulci si ca sa va impac

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moiraine7 spune:

intrebare, care nu tine de verighete dar tine de bijutieri: aveti idee unde in Bucuresti gasesc un bijutier (bun dar nu cel mai scump) care sa-mi faca un medalion la comanda? o sa botez un baietel si nu mi se pare potrivit pt. un copilas sa-i fac cadou un lantisor cu cruciulita, cum am auzit ca se face de obicei, si stiu sigur ca nici parintilor lui nu le-ar parea potrivit... mi-a venit ideea sa-i fac un ceva asa, ca un fel de amuleta pe care s-o pastreze, ma gandeam la un medalion de argint asa ca un banut, pe care sa inscriptionez ceva... poate data norocoasa a nasterii (7), vad io ce... in ideea de noroc si amintire... oare unde sa incerc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina v spune:

Noi avem nunta pe 27 august 2005. Ne-am cumparat verghete si ne-am hotarat sa le purtam de acum. Mai multe persoane ne-au spus ca aduce ghinion. Este adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Eu si sotul meu am facut logodna la biserica, cu citeva luni inainte de nunta, si dupa aceea am purtat verighetele. Si el avea ideea ca poarta ghinion daca le purtam fara sa fie sfintite, asa ca am mers fuguta la biserica cu nasii, a durat cred ca 15 minute toata slujba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Neatza fetele! Sincera sa fiu si eu cred ca aduce ghinion sa porti verighetele inainte de nunta.. Noi am facut logodna acum 3 ani la biserica si ne-am cumparat verighete de argint, de atunci nu le-am mai scos! Verighetele pentru nunta inca nu le-am cumparat dar cu siguranta nu le vom purta inainte sa fie sfintite de preot.
Corina, draga mea, daca tineti neaparat sa le purtati acum, puneti-le pe dreapta sau duceti-le la un preot sa le sfinteasca... nu e mare lucru!

Pupici

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina v spune:

Gabitzam, spune-mi si mie cu se procedeaza cand te logodesti.
Trebuie sa mearga neaparat si nasii? Nu putem merge doar noi doi? Trebuie sa ne logodim la acelasi popa si in aceiasi biserica unde ne vom casatorii? Mi-a spus cineva ca daca te logodesti in biserica, apoi cand te casatoresti dureaza slujaba mai putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina v spune:

Am uitat sa va spun, verghetele le-am cumparat din Titan cu 455.000/g si au avut 7,80g, si au costat 3.550.000. Sunt foarte frumose si de aceea ne-am hotarat sa le purtam de acum. Eu nu prea cred in superstitii dar o sa ne logodim pentru noi, nu pentru ca as crede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Am mers cu citeva zile inainte si am vorbit cu parintele, si ne-am dus duminica la 12, dupa slujba. Eu cred ca trebuie sa fie si nasii, dar chiar nu stiu daca asta e obligatoriu. Si am avut si niste luminari mici, sa zic ca cele de botez, pe care le-am si lasat la biserica dupa aceea. Verigheta o pune parintele pe mina dreapta.
Iar la cununie i-am zis ca am avut logodna facuta inainte si a durat ceva mai putin ( a sarit peste partea cu "se logodeste robul lui Dumnezeu...", care a fost facuta la logodna).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Noi cand ne-am logodit nu ne-am dus cu nici o zi inainte. Ne-am oprit la prima biserica care ne-a iesit in cale... bineinteles eram cu mai multi prieteni dar nu stiam nici ca trebuiesc lumanari si nici nasi. Am avut noroc ca dintre cei care au mers cu noi 2 erau casatoriti si ne-au fost ei nasi.. Lumanari am cumparat atunci din biserica... din-alea normale. Ne-a citit si ne-a pus verighetele (din argint) pe mana stanga! Acum nici eu nu stiu la nunta daca o sa sara peste partea asta.. asa am auzit si eu.. dar e chestia ca la noi a fost logodna acum 3 ani... Ma rog.. ma interesez eu!
Asa ca, draga Corina daca vrei sa le porti si sa stai cu sufletul impacat ia-l frumos de manutza pe iubitul tau si opriti-va la prima biserica! Da! Va trebuiesc nashi dar nu e obligatoriu sa fie aceeasi nashi si la nunta! La noi vor fi altii... cu cei de la logodna ne-am certat!

Succes!

"You only live once, but if you live right, once is enough!"
Roxxy

Daca vreti sa ne cunoastem :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina v spune:

Buna fetelor,
Tin sa va anunt ca nasii au fost de acord sa ne cunune, deci am rezolvat si problema nasilor.
Am fost duminica dimineata sa ne logodim la bisericuta din lemn din parcul I.O.R. , desi noi ne vom casatori la biserica Sf. Constantin si Elena (de la Muncii). Noi nu am stiut ca trebuie sa vina si nasii cu noi si nu a putut preotul sa ne logodeasca. Ne-a spus sa venin dupa Craciun, cred ca ne vom logodi in seara de revelion.
Am intrebat daca verghetele purtate dinainte aduc ghinion si a zis preotul ca sunt doar superstitii.

Mergi la inceput