Bebelusi de iulie-august 2004 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna, fetele!

Madalina, bine ai venit printre noi! Pupici la bblina Sofi cea luptatoare si multa sanatate!

Mitzule, hehehe! Si Vic face la fel la supt si in plus mai si maraie. Zici ca vrea sa ia tzatza si sa plece cu ea la plimbare... Da' nu poate!

Noi suntem bine, cam maraiti ca ne plimba mami prin tara si aici, la bunici, e cam frigut! Am fost si noi vineri in Baby-expo! Ce de lume, ce de lucruri! Si am achizitionat o suzi pe care Vic o scuipa cu multa gratie! Nu ne place si pace! Asa ca ramanem la tetina de carne atasata de mami!

Ne mai auzim! Va pupam pe bbici!

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns butterfly spune:

Raportam si noi desi cam necajiti. Laptele a crescut temporar, apoi a scazut iar de vina e lipsa de apetit a cupilului. Nu stiu cum sa procedez, de o saptamina maninca iar noaptea la 1, 3 si 6-7 dar nu prea mult, ziua doarme cam mult, mi se pare ca e cam prost dispus, maninca rar ziua si putin iar dupa baita maninca doar ca sa-si astimpere putin foamea. Am facut rost de un cintar electronic si am constatat ca a supt intr-o seara dupa baie 100g (era obosit, e drept) dar in seara urmatoare doar 65g. Noroc ca aseara a supt 160 ca altfel... Refuza sinul, nici in pozitia de supt nu mai vrea sa stea, ieri nu a mincat intre 11 si 16 (ultimele 4 ore a dormit). Nu mai stiu pe ce sa ma bazez cum sa abordez situatia, am incercat si supliment dar nu a vrut.
Am cintarit si pampersii si ieri a produs cam 400g plus apa pierduta prin transpiratie si respiratie totusi mi se pare cam putin.
Acum il banuiesc de infectie urinara. De foame nu plinge, isi roade pumnisorii dar face asa si cind ii e somn, si cind vrea sa faca kk... eu nu mai sunt in stare sa decodific gestul. Dintii nu par a rasari.
Nasol e ca sunt obosita si stresata, nimeni nu ma ajuta in afara de Mugur seara si in weekend iar bebe ma simte si iaca si cercu viciosu'.
Voi ce sfat aveti pentru mine? Ma gindeam sa vad cit ia in greutate intr-o saptamina dar nu as mai astepta asa de mult.
Are cam 6700g la 3,5 luni dar la dispesar acum 17 zile avea cam 6600g, e drept pe alt cintar asa ca nu cred ca e cazul sa ma bazez pe asta.
Of, sper sa fie doar o toana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Salutare la toata lumea!
Multumum mult de urari. Si noi ne bucuram sa fim printre voi. Profit de faptul ca Sofi doarme si mai imi bag si eu nasul pe aici.
Butterfly, cred ca daca ar fi fost infectie urinara erai deja la doctor cu copilul. O buna prietena de a mea are o fetita de 2 ani acum, dar anul trecut - adica la un an - fetita ei a facut o infectie urinara, si stiu de la ea ca a ajuns la doctor nu pentru ca nu manca fetita, ci pentru ca urla groaznic, efectiv nu stia ce are. Oricum, medicii si-au dat destul de greu seama ce are, dar daca ii faci un sumar de urina e posibil sa te lamuresti. Stiu ca in jurul varstei de 3 luni toti copilasii mananca mai putin pentru cateva zile si nu este nimic ingrijorator.
Rain, multumim pentru listuta. Acum chiar ca ne simtim ca acasa!
Ne mai auzim...eu acasa nu am internet inca, mai dureaza cateva zile...scriu cand merg la fratele meu, dar se va rezolva problema. Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

felicitari madalina! sa fie sanatoasa si mancacioasa sofia ta!
cum sa zic? buna seara sau buna dimineata?
va scriu acum cand bebelina doarme, ca maine dimineata nu se stie in ce dispozitie ne trezim. astazi a fost bine pana dupa amiaza, cand au inceput colicii, dar ieri a fost tare agitata mai toata ziua, abia s-a linistit dupa baita.
fetelor, eu ma intreb daca nu cumva pfizer pune vreun fel de somnifer in sab simplex. i-am dat alexandrei 15 picaturi cu lingurita pe la 7 si a dormit pana acum jumatate de ora. ea ar mai fi dormit, dar am trezit-o sa ii dau sa pape, ca totusi 6 ore fara laptic, la varsta ei, mi se pare cam mult. voi ati patit asa ceva?
in rest suntem bine, sanii "s-au batatorit", trage buburuza de sfarcuri si le intinde cand are chef de joaca, de parca ar fi de cauciuc. am reusit de cateva zile sa stau si eu pe scaun, nu credeam ca o sa fiu asa de incantata burtica inca nu s-a retras chiar de tot, dar astept cu nerabdare momentul (in care o sa am talie de viespe si un bust de dat la revista)!

mitzura - asa si buburuza, da din maini si se impinge, isi mai trage cate una in cap, isi mai baga un degetel in ochi... incerc sa ii tin usurel mana neastamparata si dupa un timp se linisteste.
nicole - am preluat eu schimbul de noapte de la tine baby expo s-a cam terminat, asa-i? eu ma gandeam sa ajung pe-acolo fara bebelina, dar bunica a plecat deocamdata asa ca nu s-a putut. m-am uitat la fotografiile voastre, pai cum sa nu faca furori asa fata frumoasa?

noi va pupam si va uram somn usor,


marcela si alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Buna dimineata! La noi ploua in disperare de dimineata si sunt sechestrata cu puiul in casa, tati e plecat doua zile si trebuie sa supravietuiesc in conditii de razboi, cu proviziile din casa..Sper sa-mi ajunga pampersii, ca restul e OK.

BTTERFLY, doctorita mea mi-a spus ca primul semn de infectie urinara este colorarea urinii, asa ca lasa-l pe Teodor cel scump sa faca pipi pe un scutec de panza alb si curat si vezi cum se prezinta cand se usuca (asta pana vei face o analiza a urinii).

Si Matei e agitat cand suge, la fel ca si bebelusii vostri vrea si el sa plece cu suzeta vie la plimbare, de am zis ca o sa-mi ajunga pana la genunchi cand terminam de alaptat!

Pupici si o zi buna!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza!
Florina, mai lasa un pic copilul, nu intra in panica. chestia buna e ca nu a vrut nici suplimentarea - dovada ca nu ii e foame. eu zic sa mai stai inca o saptamina...ca mai exista plafoane in cresterea copilului stii foarte bine.
noi am fost cuminti in week end, am tinut-o numai in plimbari si shopping-uri, am fost cu pitiku la mall, la cumparaturi....a fost super cuminte. ne pregatim sa iesim si noi la plimbarici si vorbim later!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Bine ai venit Madalina si Sofia la noi in Club!
Sa fiti sanatoase si fericite. Cred ca a fost foarte groaznica experienta pe care ai trait-o, dar bine ca finalul e fericit si ca sunteti bine amandoua!

Florina draga, eu zic sa nu et ingrijorezi, ca are o greutate excelenta, si s-a pus pe cura de slabit baiatu', ca de e baietel mare! (glumeam) Stiu ca e foarte urata situatia ca si a mea are zile din astea., refuza sanul, vorba ta nici sa auda de pozitia de supt, ca tipa ca in gura de sarpe, doarme mult, de ma tot minunez cum mai poate.
Azi mamanca din fericre, dar alaltaieri si inca ceva zile inainte de abia a mancat. Eu o prostesc uneori cu ceaiul, am observat ca a mers de cateva ori. I-am dat ceai caldut in pozitia de aaptat, a luat ceaiu, dupa car hop cu tataica in gurita si a luat-o. Sau cu suzeta tot asa, i dau susea si apoi sanul. Este cand merge , este cand nu.
De cateva ori zilele trecute m-am muls si i-am dat in biberon si am consatta ca a baut doar 40 ml, odata. Dar dr. zice ca e bine sa u imi fac probleme, au copii si perioade din acestea. Si in plus daca dorm si nu plang de foame, poate au si ei toane, ca cei mari.
A mea la aproape trei luni are 5700kg si nu imi fac probleme. Am incercat sa i dau si lapte praf, dar nu il accepta. In schimb iubeste mult sucul de portocale, ar bea la nesfarsit si nu i dau decat 25 ml.

Noi am scapat de antibiotice, in sfarsit!!!! Ce bine, ca ram cu ochi tot pe ceas spre dimineata , era groaznic, si in plus nu se trezea intodeauna la ora X pt ele.

Acum suntem bune de vaccin, v-a veni dr. joi la noi acasa, noua ni-l face acasa. E pe bani venitul acasa, dar mai bine, decat sa o duc acolo, asa ca plangem acasa, daca o fi cazul. Speram sa trecem si noi cu bine peste el.

Nicole, a ta a facut ffebra dupa vaccin sau doar asa a facut febra? Ca am pierdut sirul evenimentelor.

Cristalina, bravo cu mititica a fost cumintita, sper sa trecem si noi cu bine.

Irinuca si noi am fost racite foc. Am avut rinofaringita, am avut mucisori in gat,(nu ii cugeau) si un pic de rosu in gat si am luat 5 zile antibiotic, ospamox, nurofen, ambroxol, si picaturi efedrinat. Inca mai haraim , dar asa faceam noi cateoidata si inainte de raceala.
Sanatate multa.

Roxi, sunteti mari si voi, si vad ca ii place si lui la cumparaturi, chiar daca e baietel, doar seamana cu mama! Amintiri din burtica

Va pup pe toate,
Marcela si Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Marcelle bravo mama ca scaparati de raceala! iar cu mincatul ai perfecta dreptate...nici al meu nu prea maninca asa mult....dar daca va zic cite kile are....6!!! imi vine sa il duc la fitness!
joi facem si noi vaccinelul. sa speram ca nu va fi asa rau.
vai ce liniste azi gagici...sunteti toate pe afara cu piticii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua!
Grasanele la raport!...:)))

Florina, a mea are zile in care noaptea nu ar manca deloc. O mai iau eu si o pun la tzitze ca sa nu se duca laptele...si mandra mea puturoasa suge cam 2-3 minute...si gata!
Asa ca mai are putin si ajunge la 4 mese pe zi!...:)

Aseara, de exemplu, a mancat de la 20.30 la 21...am facut baie la 21.30 dupa care am lasat-o sa vorbeasca cu broscutele. Nu i-am dat sa manance la 22 cand voia ea ca m-am gandit ca e prea devreme...dupa care s-a culcat si nu voia sa se mai trezeasca sa manance...la 4 i-am infipt o tzitza pentru fix 2 minute...iar la 6 dimineata a mancat 3 minute...
Si prima masa normala a fost la 10 dimineata....14 ore decat cu apa cum s-ar zice!

Dar ieri am cantarit-o si avea cam 6.400 kg...Asa ca ia bine in greutate! Nu ma bagati la idei !!!...:)))

Buburuza mananca in cele mai incomode pozitii si se fatzaie non stop...asta de cand o facui! Ca d'aia ma mulg si ii dau din biberon.
Cand nu mai pot sa o strunesc o pun sau in patutz sau in scaunel si ii dau sa manance, ca altfel imprastiem laptele peste tot!...:)))

Incepuram de doua zile cu 5ml de suc de portocale...E acruuu! Da' ei ii place!...:)))
Asa ca ma duc sa ii fac suc!

O zi exceptionala sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Bravo Roxi, e un grasunel! Si amea e o grasunica, are niste obrajori si o gusitza, sa i traiasca, ca nu ii vad gatutul!

Profitati fetelor de timpul frumos, la noi de cateva zile ploua in continuu si avem 11 grade, asa ca pe afara, alta data cand o fi vreme buna.

Marcela si Bianca

Mergi la inceput