Retetele Montignac...de la Otilia

Retetele Montignac...de la Otilia | Autor: Ortansa

Link direct la acest mesaj

Otilia scumpa,tocmai ti-am citit retetele Montignac si am sters subiectul din greseala-de fapt vroiam sa sterg doar un mesaj care aparuse de 2 ori.Imi pare rau,scuza-ma...sper sa le ai salvate pe undeva...ca eu tot caut si vad ca nu s-au dus la container...au disparut...imi pare rau.iarta-ma...pliz,pliz,plizzzzzz....imi vine sa

Ortansa-de 2X mamica va doreste:
Un An super-super-super....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Initial creeata de Ortansa

Otilia scumpa,tocmai ti-am citit retetele Montignac si am sters subiectul din greseala-de fapt vroiam sa sterg doar un mesaj care aparuse de 2 ori.Imi pare rau,scuza-ma...sper sa le ai salvate pe undeva...ca eu tot caut si vad ca nu s-au dus la container...au disparut...imi pare rau.iarta-ma...pliz,pliz,plizzzzzz....imi vine sa

Ortansa-de 2X mamica va doreste:
Un An super-super-super....




Char ma intrebam ce s-a intimplat...
Lasa, nu-i nimic...
Si mie mi s-a intimplat sa vreau sa pun un subiect mai vechi la container si... sa-l sterg!
In orice caz, eu nu stiu cum se trimit subiectele in container...
Stai ca o sa ma uit in istoric, sa vad daca se mai vede ceva pe calculatorul meu!...



UN AN NOU FERICIT!!!
@+...

Otilia & La Adelita (6 luni peste o saptamina!...)
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Cred ca si-a bagat coada, caci pe istoric gasesc totul, in afara de mesajul cu pricina!
Of, asta e...


UN AN NOU FERICIT!!!
@+...

Otilia & La Adelita (6 luni peste o saptamina!...)
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Ce e cu containeru' asta ?
Lamuriti-ma si pe mine! plizzzzz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lianaro spune:

Otilia, poti sa le mai postezi odata?
Nu le ai pe PC salvate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

CONSOMME DE TOMATES

(pentru 4 persoane)
Preparare: 15 min
Fierbere: 25 min.

1 kg de rosii
3 catei de usturoi zdrobiti
3 hasme (in franceza = échalotes, un fel de cepe mai mititele...) maruntite
2 fire de busuioc
2 virfulete de origan (sau pe româneste... maghiran?)
sare, piper...

-Intr-o oala reduceti usturoiul si esalotele la foc foarte mic intr-o lingura de ulei de masline
-Opariti rosiile un minut, apoi decojiti-le. Taiati-le in bucatele si puneti-le in oala. Sarati.
-Rupeti frunzele de busuioc si pastrati-le. Tulpinile maruntiti-le si puneti-le in oala, impreuna cu origanul
-Lasati sa fiarba 10 minute, acoperind 3/4, pentru a evita proiectiile
-Mixati
-Verificati gustul (pentru sare) Puneti piperul si frunzele de busuioc taiate marunt
-Eventual reincalziti si serviti...

Din experienta va spun ca e foarte bun si rece, mai ales vara, cind e cald...



Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

POULET A LA PROVENCALE
(pui ca la tara...)


Pentru 4/5 persoane
Preparare: 15 min
Coacere: 40 min
Garnitura recomandata: ghiveci de legume

1 pui mare si frumos de ferma
1 ceapa mare maruntita
4 catei de usturoi maruntiti
25 cl de supa de pui (din aceea instant, pentru sos...adica se dilueaza un cubulet de supa de pui in 25 cl de apa fierbinte)
3 linguri de concentrat de rosii
ulei de masline
sare, piper, ardei iute (in reteta este scris: piment de Cayenne), herbes de provençe (un amestec de cimbru, cimbrisor, rozmarin, origan, busuioc... taiate marunt)

- Taiati puiul in 8 bucati
- Puneti bucatile de pui pe un platou cu pielea deasupra. Umeziti putin cu ulei de masline. Sarati, piperati si pimentati.
- Puneti sub gril timp de ~ 30 de minute. Pielea trebuie sa se topeasca progresiv si sa devina uscata si crocanta fara sa se arda. Trebuie deci sa potriviti bine distanta dintre platou si gril.
- Intr-o oala prajiti ceapa si usturoiul maruntite in ulei de masline. Apoi puneti supa de pui (cele 250 ml...) si concentratul de rosii. Amestecati bine, sarati si piperati.
- Ungeti bucatile de pui cu sosul obtinut. Pudrati cu citeva herbes de Provençe si repuneti la cuptor (termostat 4 - 130°C) timp de 5 sau 10 minute
Serviti chiar in platoul respectiv sau intr-un platou cald...

Pofta buna!

PS: bineinteles ca daca vreti sa slabiti acest fel se maninca fara piine...

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

TRUITES AUX AMANDES
PASTRAVI CU MIGDALE


Pentru 4 persoane
Preparare: 10 min
Coacere: 15 min

4 pastravi frumosi
80 g de migdale efilate (migdale maruntite-franjuit, pe verticala)
2 lamii
1 lingura de otet de Xeres (otet de vin rosu)
2 linguri de patrunjel maruntit
ulei de masline
herbes de provençe
sare, piper

- Preparati pastravii pentru gatit. Pudrati interiorul cu ierburi de Provençe (am explicat mai sus ce inseamna...) Sarati si piperati.
- Incalziti bine o tigaie antiadeziva pe un foc foarte mic cu 4 linguri de ulei de masline
- Puneti pastravii in tigaie si prajitii cel putin 6 minute pe fiecare parte. Pastrati-i apoi la cald in cuptor (termostat 2/3 - 80/100°C)
- Intr-o alta tigaie puneti o lingura de ulei de masline si rumeniti putin migdalele efilate. Sarati si piperati. Puneti apoi otetul
- Acoperiti pastravii cu otetul cu migdale si pudrati cu patrunjel
- Serviti cu o lamiie taiata in 2

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Astea 3 sunt retetele, le aveam salvate sa le copii in "caietel". Chiar cautam subiectul sa vad daca nu a mai aparut vreuna intre timp. Am facut puiul, din pacate nu am avut rabdare sa-l facem la cuptor ca ne era tare foame, si l-am adaptat la tigaie. A iesit f bun, abia astept sa-l fac si la cuptor.
Otilia, cand mai ai timp poate mai pui vreuna ca tot nu am luat inca si cartea cu retete. Multumim frumos!


Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Wawwww!!! Cristina, ce surprizaaaaa!!!
Uf, ce bine! Ca sa vezi cine-i ordonat si prevazator!
Eu nu le mai aveam, la limita le-as mai fi tradus o data, daca erau cereri... Ce bine ca m-ai scutit!!!
Merci mult, Cristina, esti o dulce!
Ce ne-am fi facut noi fara tine?...

Pupici multi! Si bucatarie usoara!


PS: Si spuneti daca retetele va plac si daca mai vreti si altele...


UN AN NOU FERICIT!!!
@+...

Otilia & La Adelita (6 luni peste 5 zile!...)
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Hai las-o jos ca se-nvata-n brate! Pai ce ne-am face noi fara TINE??? ca tu ne-ai pus mintea la treaba si stomacurile la regim. DAAAAAA, mai vrem!!!! Am mai facut un pas, mi-am luat , numai bine acuma cand s-a anuntat, in sfarsit, ninsoare la noi. Stiti ca noi nu am vazut zapada anul asta? Abia astept sa o arunc pe gogoasa in zapada, daca n-o fi de 5 cm sa dea cu fundul de pamant

Un an nou fericit!
Cristina

Mergi la inceput