Cheltuieli nunta

Cheltuieli nunta | Autor: corco

Link direct la acest mesaj

Pentru voi cei care ati trecut prin asta , care ar fi cheltuielile pentru o nunta? Cele mai importante. Si restaurante de recomandat

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

Buna si bine " TE_AI GANDIT " :-) tocmai am intrat in randul doamnelor si sunt f.f.f.f. Fericita..am avut o nunta ca-n povesti ( nici nu ma asteptam sa fie asa ) ....Cand ne-am hotarat sa ne cununam religios am pus totul pe o foaie . Pt miresica : Rochie , Pantofi , Accesorii , Desuuri , Bijuterii , Machiaj ,Coafor . Mirele : Costum ,Camasa ,Pantofi ,Accesorii . CUNUNIA RELIGIOASA : Taxa cununie religioasa ,Verighete . TRANSPORT SI CAZARE ( PT rudele din provincie ) : Inchiriere limuzina ,Transport invitati ,Cazare invitati . PETRECEREA : Inchiriere sala , Meniu , Bautura ,Tortul , Orchestra, sonorizare ,DJ .FOTO-VIDEO, CADOURI : Pt nasi si pt invitati. DECORATIUNI SI ARANJAMENTE : Decorarea salii (flori, baloane ), Artificii ,Buchete flori pt. domnisoare de onoare , Decoratiuni masini + Invitatii de nunta .... Pupici multi si sa ai o nunta ca-n povesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Cum spune Serenaxxx, intii fa o lista cu tot ce e de cumparat; daca-mi trimiti adresa ta iti trimit lista mea (e in Excel si nu stiu sa trimit fisier atasat din PM). Dupa care pui niste preturi si vezi cam cum te tine bugetul. Oricum, trebuie sa fii pregatita sufleteste, ca iti vei depasi bugetul cu siguranta ! Daca ai timp pina la nunta, poti cumpara unele lucruri din timp si astfel mai reduci socul financiar din perioada nuntii.
Trebuie sa incepi de fapt prin a face o lista cu invitatii. De numarul lor depinde alegerea restaurantului si o parte din cheltuielile cu aranjamente, invitatii, cocarde etc.
Trebuie de asemenea sa va alegeti nasii si sa stabiliti clar cu ce contribuie la nunta voastra. Traditia spune ca biserica (taxele), luminarile si coronita miresei (nu stiu daca si voalul) cad in sarcina lor.
Preturile ... sunt dupa gustul si buzunarul fiecaruia. Noi de exemplu am facut nunta la biserica Gradina Icoanei, si am platit 1000000 corul si cam tot atit la preoti. Daca faci insa la Casin, sau Domnita Balasa, sau Sf. Elefterie, sau Sf. Spiridon ... pune cam 5500000, poate si mai mult. Luminarile la fel, din trandafiri sau crini sau orhidee - spre 2500000, daca pui crizanteme, gerbera eventual cu trandafiri, te duce mai ieftin. Cel mai bine te duci la una, doua florarii si intrebi, asa iti faci o idee. Invitatiile 15-40000, depinde ce iti place ...
Plimba-te intr-o dupa-masa pe Lipscani, intra in citeva magazine si te vei lamuri de oferta si de preturi, macar ca nivel.
Si pe urma rochia ... gasesti incepind de la 3 milioane pina la 1000 euro, depinde de tine ce vrei si ce poti ...
Succes,

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

buna bogdanai...si noi am facut cununia religioasa tot la Gradina Icoanei sambata trecuta ( pa 28 ) in ciuda ploii a fost superb...cand ai avut nunta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Serena, Casa de piatra !
Noi am avut nunta acum 2 ani, pe 12 octombrie, si tot asa, a plouat si a batut vintul si a fost un frig ... vai de mine cu rochita mea cu mineca scurta ! Noroc ca am avut si o capa, de imprumut, ca altfel muream de frig !
Pina la urma cum a iesit cu restaurantul ? Tin minte ca ai postat mai demult un subiect, parca la Terasa Doamnei aveai ?

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serenaxxx spune:

Multumesc mult ..si voua la fel ( casa din bolovani :-) ) . A fost superb ..cand am iesit din Biserica s-a oprit ploaia . A fost de vis ..mai mult decat un vis. Toata lumea a fost socata de serviciile Terasei. A fost de vis ..nu pot sa ma trezesc la realitate inca. Persoanele din lumea buna ( din inalta societate ) m-au socat cel mai mult ..au dansat ..pana dimineata ( si pe Maria Carneci si pe Guta ) . Aranjametele din terasa au fost superbe. Totul a iesit mai mult decat am visat vreodata. Toata lumea a fost surprinsa intr-un mod f. placut. ( o sa pun pozele sapt. viitoare ) . Sper ca toate fetele sa simta bucuria care am simtit-o eu. Stii se spune ca mireasa nu-si traieste nunta.. eu mi-am trait-o din plin. trist ca nu putem pleca acum in luna de miere ( Botezam un ingeras). Pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Ma bucur ca a iesit asa cum ti-ai dorit ! De-abia astept sa vad poze!
Stiu ca se zice ca mireasa nu-si traieste nunta, dar din fericire la mine n-a fost adevarat. Si eu m-am bucurat de fiecare moment al nuntii si am regretat tare mult cind s-a terminat ! As fi vrut s-o iau de la inceput !
Cred ca "zicala" asta e valabila pt miresele care nu-si pot organiza nunta cum vor ele, ci trebuie sa tina cont (in general din motive financiare) de dorintele parintilor, nasilor, socrilor, care daca dau banii isi inchipuie ca e nunta lor si incearca s-o faca pe gustul lor (cunosc cazuri din astea, mai multe decit crezi).
Casa de piatra, inca o data !
Uuite si pozele mele, sper sa fi introdus corect linkul!

http://community.webshots.com/user/bogdanai


Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pai nimeni n-a fost foarte precis cu cheltuielile. VREM SI NOI SA STIM!
Pana azi n-am cheltuit... era sa zic NIMIC
- 1. 10 milioane avans acum doua luni la restaurant;
- 2. 850.000 taxa la biserica, pentru ca am fixat data si ora, acum doua zile;
- 3. asta o sa fie de maine: 30% avans invitatii, restul la lvrare, adica peste 3 zile (16.020 lei bucata, cu plic si inscriptionare personalizata inclus)
De aici, ce CRED ca vom mai cheltui in viitorul apropiat:
- vreo 5 milioane verighetele;
- nu stiu cat ar costa costumul, camasa si restul pentru EL;
- cu pantofii mei ma descurc, lucrez in domeniu
Cine mai completeaza lista?


Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:

ankalaura, pe ce data aveti nunta si la ce restaurant?
in privinta bisericii, cam cu cat timp inainte trebuie rezervat?
mersi, si spor la cheltuieli!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Pupezica: pe 30 octombrie. ANUL ASTA!!! Sa nu-mi spui si tu ca e tarziu! Facem la Triumf, pe Kiseleff.
Cel mai teama e ca dupa ce imi gasesc rochia, sa nu slabesc sau sa ma ingras!!!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:

E, nu e fff tarziu....Glumeam, de fapt cele mai importante (restaurantul si biserica) le-ai bifat. Restul se rezolva.
Ar mai fi fotograf, cameraman si DJ cat mai repede cred.

Mergi la inceput