Mamici de septembrie-octombrie 2004 (30)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

si...ce am uitat sa spun, foarte frumosi bebeii de septembrie-octombrie, sa va traiasca fetelor!

O intrebare??? Voi v-ati masurat burtica? Am citit ca la 32 sau 33 de sapt. (nu mai stiu exact) ar trebuii sa aiba 105 cm (diametru). Eu am 34 de sapt. si 5 zile si am 106 cm.

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Georgiana,
Pe mine moasa ma masoara adica imi masoara burtica la fiecare control. Teoretic trebuie sa aiba acelasi numar de centimentri cite saptamini ai: se masoara pe lungime, adica de la baza, de jos pina sus mai jos putin de sini. Eu ma duc miine, vineri, la control si pentru ca am 36 de saptamini si 5 zile ar trebui ca burtica sa masoare intre 36-37 cm.

36 sapt si

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Georgiana, hai ca m-ai amuzat cu dormitul pe burta. Eu obisnuiam sa dorm cu genunchii la gura (pozitia fatului, stii) si asa greu mi-a fost sa ma obisnuiesc sa stau intinsa...

Ca zici de masuratul burticii... cum sa fac? doar burta sau cu mine cu tot? Daca e ultima varianta, atunci eu am 103...

Daca e cum zice Marimar, iar am o intrebare. Culcata sau in picioare?

Pupici

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salutare, fetelor,


Andreea, a propos de exercitiile de control al respiratiei, cel mai bine ar fi daca ti-ar arata cineva asta in cadrul unui curs, asa cum si mie mi se arata in fiecare saptamanas si exersez cu profa. Ideea e ca stai intinsa sau asezata si cand respiri incerci sa inhalezi in burtica (sa iti simti respiratia in burtica, nu in cosul pieptului) si sa expiri aerul treptat afara (pufai de vrei 4-5 ori in mod normal si daca durerea se inteteste-cand o sa ai contractii- pufai de 6-7 ori). Nu stiu cat ai inteles tu, sper ca ti-0ai facut macar o idee. Alta tehnica e relaxarea totala a corpului pe ritmuri foarte lente de muzica. Incerci mai intai sa-ti incorzi rand pe rand fiecare parte a corpului si, in cele din urma, iti relaxezi in ordine inversa toate partile corpului. O sa ai o senzatie extraordinara, o sa te simti ca un fulg de usoara si super relaxata. Ce mai poti face, asta pana la nastere, e sa iti incorzi muschii pelvieni,baza uterului, ai anusului etc, ca si cum ai vrea sa iti controlezi urina sau scaunul (poti repeta exercitiul asta pana la 20 de ori pe zi)si apoi sa ii relaxezi.Se zice ca iti pregatesti astfel corpul pt. nastere (e un fel de antrenament).
Adela, Georgiana, asa mi-e si mie de dor de un somnic pe burta!Eu numai asa puteam dormi inainte. Acum dorm si eu doar pe partea stanga ca ma ia si pe mine la suturi mademoiselle daca nu ma conformez.
Marimar, si mie tot asa imi masoara burtica si ultima data am avut 34 de cm si se potrivea cu numarul de saptamani. Eu am acum 35 de saptamani si 1 zi.
Cami-florina, sper ca totul sa fi decurs bine si sa auzim in curand ca ai un bebe sanatos si voinic.
Mirela

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Iar am dat click pe trimite inainte de a ternmina de scris. Vai ce zapa' sunt!
Asadar,
Mirela
, sper din suflet sa fie totul Ok prin zona pe la tine, sau cel putin sa nu te afecteze in mod direct. Sper sa aud doar vesti bune azi de la tine.
Ralucule, sper ca esti mult mai bine si sper sa aud de tine in curand. Eu azi voi fi online ca am de facut un proiect pt. Sony pana maine.
Acum va las si revin mai tarziu. Pupici la toate pe burtici,



Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Buna fetele!
Tocmai m-am masurat si eu: circumferinta este de 107-108 cm, iar lungimea burticii de jos pana sub sani este de 38 cm la aproape 36 sapt.
Ideea este ca circumferinta nu a mai crescut de vreo 2 sapt. mai deloc. Stiti ca va spuneam eu ca mi se pare ca nu-mi mai creste burtica. ei am avut dreptate. Asta este, b.b. sa fie sanatos.
Ieri stiti ca v-am spus ca am facut pe viteaza cu plasele de la piata, si azi am facut aproape la fel. Ideea e ca aseara dupa vreo 5-6 ore de cd. am facut piata a inceput sa mi se intareasca burtica rau de tot s cu tot no-spa-ul meu nu a cedat. Eu nu cred ca a fost de la efort ca trebuia sa ma i-a chiar de atunci contractile astea, nu? Azi noapte pe la 3 cd. m-am dus sa mananc ca simteam ca lesin de foame am mai luat un no-spa si ala cred ca si-a facut efectul pt. ca azi-dimineata la 6 fara cd. m-am trezit din nou sa mananc era ok burtica.
Mai fetelor numai eu sunt asa fomista si noaptea si ziua sau mai sunteti ca mine, ca asa imi vine uneori sa ma las de sportul asta : mancatul, de nici nu va inchipuiti. Mai nou am obs. ca de la dulce am inceput sa am arsuri, si asa nu ma pot abtine.
Anne ai niste printese superbe. Sa fie sanatoase amandoua si cumintele si sa va aduca numai bucurii. Noroc cu fetele ca mi-au luminat si mie neuronu ca altfel nu mai vedeam eu nimik.
Cami iti tinem pumnii sa decurga totul bine si repede si cu b.b sanatos si frumos. Si bineninteles asteptam pozele si povestea.
Mirela iti tin pumnii sa fie totul bine si sa nu se ajunga la evacuare. Astea emotii iti mai lipseau tie acum.
Hai ca inchei romanul ca ma intinsei ca pomana tiganeasca.
dulci la , si.
Aura si printzesa din burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Fetelor, la ora asta acum o saptamana venea pe lume bebelina mea!
Acum citesc ce ati mai scris si daca nu se trezeste bebelina intre timp va mai spun una-alta despre nastere!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Mihaela, papusica ta mi-a rupt inima in doua. De ieri de cand am vazut-o numai la zambetul ei in somn ma gandesc. Cred ca esti in culmea fericirii.
Anne, acuma ai doua papusi. Sa-ti traiasca, tare fericita mai e surioara cea mare de comoara din bratele ei.
Iulyp, si eu as manca non stop, si la fel ca tine, mor dupa dulciuri si dupa aia sufar ca un caine din cauza arsurilor. Doar ca mie noaptea mi-e lene sa ma duc la bucatarie dupa provizii si cred ca asta agraveaza arsurile.

Eu ma simt bine, desi cam obosita. Bebelusul e super activ, dar eu sper sa stea cumintel acolo inca o saptamana.

Acum va las ca m-am apucat sa calc hainutele.

Va pup pe toate si pe puiii mici.

Mina, 39 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Bebe inca doarme asa ca profit sa va mai scriu cate ceva despre noi.
Am citit putin din urma si am retinut cateva intrebari la care incerc sa raspund.
Nasterea a fost cu epidurala si pot spune ca dupa ce mi-a facut anestezia nu am mai simtit o durere nici macar cat o intepatura de ac. Va recomand din suflet sa apelati la aceasta anestezie. Pana la dilatatia de 4 cm cand se face anestezia durerile (contractiile) sunt suportabile cat de cat. Adica simti o durere ca atunci cand esti deranjata la stomac. Ideea e ca atunci cand simti ca incepe sa vina contractia sa respiri si sa nu te concentrezi asupra durerii si o sa vedeti ca o sa va fie mai bine. Trcul mi l-a "vandut" o mamica din patul de alaturi in timp ce eram in sala de travaliu.
La mine nasterea pot spune ca a inceput cu o sapt inainte in sensul ca aveam dureri si contractii destul de mari. Ii avertizam pe toti ca eu o sa nasc intr-o sapt maxim doua si nimeni nu ma credea. Si exact peste o sapt am nascut. Eu am nascut joia iar luni fusesem la control iar doctorul imi spusese ca s-a scurtat colul destul de mult si ca s-a deschis si sa incerc sa stau numai in pat ca sa mai pot s-o tin pe bebelina. Desi am stat numai in pat si am luat si tratament pt oprirea contractiilor, acestea nu treceau iar marti au inceput sa mi se fisureze membranele. Va spun sincer ca in momentul in care m-am trezit uda am fost convinsa ca am facut pe mine, pt ca eu citisem ca atunci cand ti se rupe apa curge mult, iar la mine doar erau uzi chilotii. Mi-era si jena sa spun cuiva ca am inceput sa nu mai pot sa ma controlez...lol. V-am spus doar voua, pe forum si la insistentele voastre de a-l suna pe medic, miercuri m-am decis ca deja "fac prea mult pe mine" si e cazul sa-l sun. Bineinteles ca doctorul m-a trimis de urgenta la spital la control unde mi s-a facut si internarea. Asta in condiiile in care se dorea sa mi se faca perfuzii pt oprirea contractiilor care erau din ce in ce mai dureroase. V-am auzit spunand ca va doare "pasareaua". Exact asa ma durea si pe mine si se pare ca bebe cobora in acele momente. Ma durea atat de tare incat nu mai putea sta pe scaun nici sa mananc. Miercuri aproape am refuzat sa mananc de durerea de a sta pe scaun. Asa ca am plecat la spital mai mult cu stomacul gol. Dupa ce mi s-a facut internarea, am trecut la coafat pt ca eram convinsa ca nu o sa nasc atunci si nu reusisem sa ma fac "cheala". Am lasat rusinea la o parte si in urmatorul minut eram fresh. Mult mai bine acolo decat sa ma chinui singura acasa. Clisma mie nu mi s-a facut deloc in spital si nici nu m-a intrebat nimeni daca am mancat sau nu. In noaptea aceea mi s-a facut o perfuzie iar dimineata mi s-a facut o injectie si mi s-au luat probe pt analize. Pe la 9 dimineata m-a chemat doctorul la control. Verdictul: pierd apa in continuare, deja este a 3 zi si trebuie sa merg la sala de travaliu unde mi se va face o perfuzie cu antibiotic (di cauza membranelor fisurate) si vom incerca sa mai intarziem nasterea macar cu o zi. Ajung in sala de travaliu la 9.30, mi se da camasa lor de noapte (nu ai voie in sala cu lucrurile tale si oricum nu recomand asta pt ca se murdaresc destul de mult). La ora 10.20 mi se pune perfuzia cu antibiotic. Pe la 11 sunt dusa pe masa la control. Mai vine inca o doctorita si un alt verdict se da: naste sigur astazi caci pierd prea mult lichid si are dilatatie 2 cm si jumate. OK, asta e. Mi se rup membranele (nu doare deloc) si apa incepe sa curga siroaie. Imi era si rusine sa merg pe acolo si apa sa curga dupa mine. Peste tot mergeam cu perfuzia si "pomul" acela de care e prinsa, inclusiv la baie. Era o adevarata aventura sa intri in baie cu el. Peste tot eram ajutata de o moasa. Avdn in vedere ca trebuia sa nasc in ziua aceea mi s-a oprit perfuzia cu antibiotic si mi s-a pus o perfuzie cu oxitocina pt declansarea unor contractii mai puternice. De acum incepe sa ma doara mai tare burtica si spatele si sa se intareasca, dar totul era suportabil. In camera de alaturi erau alte in travaliu care urlau de durere (nu apelasera la epidurala). Deja incepea sa mi se faca frica!
Pe la 12.30 mi se face epidurala deoarece aveam dilatatie de 4 cm. Nu a durut deloc. Am simtit doar o intepatura de ac mica. Am ajuns in pat apoi si mi s-a facut prima doza de anestezic pe care il simti pe sira spinarii ca fiind ceva rece si placut. In 10-15 minute isi face efectul si contractiile le simt doar ca o intarire de burtica si umflare a ei. Aveam centurile de la aparatul de monitorizare pe burta si simteam cum se "umple" acestea cu burtica mea. Am fost pusa sa le monitorizez si eu. Asa ca aveam de acum contractii la 2 minute dar erau foarte scurte. De acum medicul venea si imi facea controlul la pat pt ca imi amortisera si picioarele si nu mai puteam merge (in sala de travaliu nu mai stai cu chilotii pe tine). Anestezista imi facea cate o doza cam la o ora. Mi-a mai facut si o injectie cu nolicin parca pt inia o pauzarea colului dar care iti provoaca o greata si un somn de zile mari. Ultima doza de anestezic mi-a facut-o cand aveam dilatare de 7-8 cm si doctorul a spus ca mai am pana nasc. Ideea e ca in ultima parte a travaliului nu-ti mai face doza de anestezic pt a putea sa colaborezi si tu cat de cat in timpul expulziei. Eu i-am "pacalit" caci dupa nici 30 minute de cand mi-a facut ultima doza m-am dilatat complet si bebe a inceput sa coboare. Epidurala are si rolul de a grabi dilatare si astfel se scurteaza travaliul. La ora 14.10 minute am simtit ca fac treaba mare pe mine. Exact asta e senzatia. Simti ca nu mai poti tine. Am chemat o moasa s-o rog sa ma duca si pe mine la baie. Bineinteles ca nu am mai ajuns pt ca l-a chemat de urgenta pe medic pt ca bebe vroia afara. Mi-a facut ultimul control doctorul in pat si a zis ca bebe a coborat si ca i se simte capul. Am fost ridicata din pat, pusa intr-un carut si dusa in sala de nasteri. Era ora 14.15 cand eram intinsa pe masa si medicul imi spunea sa imping la urmatoarea contractie (pe care o simteam doar ca o intarire a burticii). La a treia impingere a iesit bebelina ajutata si de o moasa care se apasa cu bratul pe burta mea. Nu a fost nevoie de nici un forceps sau ceva de genul asta. Epiziotomia nici nu stiu cand mi-a facut-o. Bebe a iesit la 14.20, deci in 5 minute era gata nasterea. A avut dubla circulara de cordon si nu a plans din prima asa ca a primit nota 9. Cand a iesit bebe am simtit doar o usurare. A urmat placenta care iar n-am simtit-o. Cusatura a constat in 3 fire care se scot si unul care se absoarbe (asta e pt cusatura vaginului, in interior). Cat timp m-a cusut ma plictisisem. Vroiam sa plec s-o vad pe bebelina. Cat timp eram "brodata" a venit o asistenta cu bebelina si mi-a aratat-o pt 1 minut. Era mica, alba la fata, avea doar putin vernix si avea niste ochi mari si negri. Era atat de dulce!
In sfarsit a terminat doctorul treaba si am fost dusa in sala de travaliu unde mi s-a mai facut o perfuzie cu nu stiu ce. Dupa 4 ore eram dusa in salon. Mai bine zis m-am dus pe picioarele mele si nu ma durea nimic. Cred ca dupa inca vreo 3 ore a inceput sa ma doara cusatura. Cam doua zile a durut mai rau si mi s-a dat agocalmin si indometacin pt calmare. Era mult mai bine cu ele. Mi se facea toaleta de 2 ori pe zi si cremele calmante erau o binefacere. Dina treia zi aproape ca ca de abia mai simteam durerea. Colostrul a inceput sa curga din a doua zi, desi era putin. Pe bebelina mi-a aratat-o din prima zi dar in camera la mine a adus-o a doua zi. Lapticul a venit in a 3-a zi in cantitati insemnate. Va recomand sa va luati pt primele zile de laptic o pompa de muls (una mai ieftina pt ca n-o s-o folositi mult timp) deoarece vi se intaresc foarte tare sanii si devin durerosi din cauza laptelui.
In a patra zi (fara a lua in calcul ziua in care am nascut) mi s-au scos firele si am fost externata. De atunci sunt acasa cu bebe !
Bebelinei i-am facut gauri in spital inainte sa plec cu 15 minute si nu a plans mai deloc, iar la vaccinul "floricica" ce li se face in spital nu a zis nimic. Ei au carnea cruda si nu simt durerea.
Mai am multe de spus, dar trebuie sa se trezeasca bebelina. Raman datoare sa va spun si bagajul de spital pe care l-am avut eu.

Va pup si incerc sa intru cat de des pot!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Mihaela, am citit cu sufletul la gura "povestea" ta. Mai ca mi-au dat si lacrimile. Nu stiu, inca nu constientizez ca si eu o sa trec prin asta cat de curand si, dupa cum povestesti tu, totul e floare la ureche. Sper sa fie pentru toate asa si sa putem povesti cu acelasi entuziasm.

Am retinut, pot spune, etapele principale si sper ca simptomele sa fie la fel.

Multumim ca ne-ai impartasit

Sa pupi pe micuta Alexia din partea noastra.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput