Bebelusi de iulie-august 2004

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

LIA, pediatrii sunt obligati de casa sa vina acasa in fiecare saptamina pina la o luna si dupa aceea lunar , ; in cel mai rau caz trimit asistenta. O poti reclama la casa de asigurari, dar cel mai simplu este saq schimbi pediatra .

Ce este reflexul pasitului ? Ca mie nu mi-a zis pediatra nimic de asta ?

Oana si Iza-Maria DN 19 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Ne inscriem si noi pe lista "Piticilor fomisti"...:)) Si a mea bga in ea de nu stiu unde mai incape... e drept ca si da afara dupa aia. Chiar voiam sa va intreb pe cele care dati bebeilor biberon, cam cat sug ei pe zi? Mie mi se pare ca a mea mananca foarte mult... si lapte de la san si formula... Aici mi s-a spus ca e normal sa manance cam 600-700ml la peste o luna, dar a mea mananca lejer 900ml... si sincer, nu vreau sa o fac "porc"... a luat in 6 sapt. aproape 2 kg...


Pupicei,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Uf, am scapat si eu azi de examen, l-am last pe bebe cu babysitter si am plans apoii toata ziua dupa el. Si m-a apucat si o febra la sani in timpul examenului de am zis ca o sa explodez.

Papadie: nici nu-mi mai amintesc daca te-am intrebat de lectiile de inot, asa de zapacita sunt. Merg acum sa citesc din urma sa verific.

Va pupam

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maaria spune:

Ziua buna se cunoaste de dimineata...asa e? Veste buna:

Azi dimineata la ora 5.25, a sosit printre noi BB BOGDAN ALEXANDRU (3500g, 50cm). DOAMNA BIBI, fericita mamica spune ca sunt bine amandoi!

FELICITARI MAMICO!


MARIA SI BB STEFAN - LUCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Felicitari Monica!
Sa va traiasca flacaul si sa fie sanatos, mancacios si ferit de colici!

Dorsilie, unii medici au chestia asta cu reflexul pasitului. Pe mandra a pus-o sa paseasca de la 3 zile cand a venit pediatrul acasa prima data.
Noroc ca s-a conformat cu un picior ca ma baga la idei tare de tot doctorul...:)))...La al doilea a adormit...hahaha
Ce trebuie sa aiba la varsta asta e reflexul de strangere si la picior, io atat am citit.
Tanakanul asta nu e cam tare pentru bebelus?!

Ma duc ca avem ora de conversatie!...:)))

Monica si bebelusa (02.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza.
Lia, eu zic sa nu intri in panica. si sa te duci si la alt pediatru. ca sa nu mai zic ca fimoza se opereaza la 4 ani, iar la virsta asta un anumit grad de fimoza este natural. asa ca nu te omori cu firea de pe acum si du-te si la alt medic.
iar tanakan....ma cam face sa ma indoiesc de valabilitatea afirmatilor. nu e tare...dar....anyway. imi mentin parerea, mai ia o opinie si de la alt medic.
hai ca trebuie sa bucataresc un pic, ne auzim later.
pupici la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Am citit aseara pe net pana mi-au iesut ochii, Tanakanul la bebelusi nu am auzit a se da, e greu tolerat si de catre unii adulti....si despre fimoza, la fel....se repara la varsta mai mare daca trebuie, nu acum. Cat despre reflexul pasitului, am citit ca dispare dupa o luna-opt saptamani iar la copiii mai grasunei (chubby) chiar mai repede...Nu stiu de ce se face atata tapaj pe reflexu asta al pasitului....La ecografia fontanelara l-a tot laudat cat de bine dezvoltate sunt circumvolutiunile sau cum le-o fi numit, apoi a corelat lipsa reflexului pasitului cu o mica zona cat o mazare, ce aparea cica mai alba...si care parea sa denote suferinta lui in tuimpul nasterii...ce mai ? m-a capiat, dupa ce-mi zisese de fimoza, de operatie, cu faza aia cu suferinta la nastere, cica in cazul nasterilor grele....nu stiu ce sa zic....poate din cauza contractiilor prea puternice induse artificial cu perfuzie, sau din cauza circularei de cordon...sau expulzia dificila....NU MAI STIU ! Ginecologul mi-a zis ca a avut o circulara lejera de cordon care s-a putut desface usor, fara probleme si ca nu a suferit...Dumnezeu stie!

Creierul meu e varza si sufletul si mai si !

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Salutare mamicilor,
Sper sa va mai amintiti de mine si sa nu dati cu rosii pt absenta atat de lunga. Am circumstante atenuante, ne-am mutat la tati in suedia si am avut de alergat dupa tone de chestii si inainte de plecare si aici. In sfarsit s-au rezolvat mare parte, ne-am obisnuit aici, Mara a inceput scoala si Eva mititica e cumintica si dragalasa. Va felicit pe toate pentru puiutii vostri si va doresc din suflet o viata frumoasa alaturi de ei. Am mai citit printre picaturi ce ati scris intre timp iar de acum revin pe baricade langa voi.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Salutare!

Sa le traiasca bebicii celor care au nascut!

Si daca mai sunt care nu au nascut sa aiba o nastere usoara!

Corina, si te-ai mutat de tot in Suedia?

Azi, avem 2 luni! Sa-mi traiasca bebelusul!

Lia, Si baietelul meu a avut o mica fimoza, la inceput si vreau sa spun ca acum nu mai are deloc (am mai tras cateodata de ea la baita, rar). In plus si eu am mai citit, ca daca e sa ramana, se rezolva mai tarziu.

Luna asta a luat in greutate ca 800 g, comparativ cu 1kg 300 luna trecuta. Nu ma plang, oricum am observat ca manca mai putin, initial m-am tot stresat, il tot cantaream, dar apoi am lasat-o ma moale, si mi-am zis ca astea sunt nevoile lui. Chiar si acum cred ca sunt mese la care nu cred ca mananca mai mult de 60. Mai mult nu vrea si pace.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

hihi - ne-a mutat cu forta .
a mai ramas vreo gravidoantza pe drum? sa speram ca nu.
Cori, multi pupici, sper ca de acum vei intra mai des! a inceput deja Mara scoala? cum e? cum e vremea????
Mitzule mama, sa va traiasca piticania scumpa!
faci fff bine ca nu te stresezi cu greutatea, ca nu era bietul cupil sa puna in fiecare luna cite 1 kilogram 300...se face ursulet! ai dreptate, el maninca exact cit are nevoie.
eu ma uit la al meu si...ma distrez cit de buflei e acum....sper sa nu o tina tot asa, da' a facut niste cute de grasime...si niste falcuse....de zici ca e hamster.
am pus niste poze noi in albumul lui de pe webshots, de la o plimbarica din parc, sper sa va placa! http://community.webshots.com/user/rocksy25
pupicei ca a adormit, ma duc sa lenevesc si eu un pic!

Mergi la inceput