Bebelusi de iulie-august 2004

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

LIA, e foarte important sa fii tu calma si linistita, altfel ne vei face altceva decat sa i-l agiti si pe cel mic. Laa-l cu sotul sau cu altcineva macar o ora pe zi si du-te si plimba-te singura ca sa te calmezi.

Fetele aveti sau ati citi vreuna cartea Mama si copilul a lui Herta-Capraru ca as vrea sa o cumpar si eu dar vreau sa fiu cit de cit sigura ca isi merita banii ( e vreo 500.000 lei ) ca am mai luat si alte tepe cu alte carti despre copii.



Oana si Iza-Maria DN 19 iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Ana, mersi, are sens ce spui, hai ca m-am mai linistit. Sper sa se calmeze si puiu meu.

Roxi- aruncat-am mama creioanele de nervi, azinoapte, tarziu, insa ca am facut-o lata iar, nu merg la medic ca e in conced inca,merg la farmacie si intreb acolo poate ma ajuta cu ceva.

Kity, sotu meu lucreaza aprox toata ziua, abia seara vine si seara e program de baita, de spalat hainite, de sterilizat biberoane....mai apuc si io sa bag ceva in gura si sa fac o baie, de plecat....vise taica ! Nu m-ar mai duce salele si picioarele decat pana in fata blocului. Sa creasca pui si sper sa ne mai intram in ritm toti trei mai bine

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by kity2004


Fetele aveti sau ati citi vreuna cartea Mama si copilul a lui Herta-Capraru ca as vrea sa o cumpar si eu dar vreau sa fiu cit de cit sigura ca isi merita banii ( e vreo 500.000 lei ) ca am mai luat si alte tepe cu alte carti despre copii.



Oana si Iza-Maria DN 19 iulie



eu o am. e fff utila! adevaru' e ca daca o ai p-aia in casa nu-ti mai trebe alte carti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, mi-e greu sa cred ca toti oftalmologii din timisoara sunt in concediu. eu am spus sa te duci la medic ptr ca asa pot sa iti zic si eu ca farmacista "ia aia sau ailalta" da medicul stie mai bine de ce ai nevoie.
a, si ca sa nu uit. mi-am adus aminte de faptul ca pediatra ta nu vrea sa vina la copil. schimba medicul!!!! medicii sunt obligati sa faca vizite acasa la sugari. asa ca pune mina pe o carte de telefon si cauta-ti un medic pediatru care e dispus sa vina la tine acasa. pe bune. si pe ailalta poti sa o reclami la colegiul medicilor timisoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

cica in cazul alergiilor e greu de dat ceva, mai degraba trec de la sine, e nevoie de un antiinflamator, corticosteroidian.

unde gasesc o lege, ceva, in care se mentioneaza cate vizite tre sa faca pediatrul la sugari?

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

unde se poate gasi/comanda cartea aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

am fost in iarna la DOI oftalmologi si am auzit exact ce ti-am zis Roxi, unul s-a uitat doar, celalalt m-a si scobit in ochi cu oaresce betigase cu solutii, concluzia a fost ca mi-au dat fiecare cate ceva, unu picaturi MAXITROL, celalalt un unguent, da nu mai stiu cum ii zicea. Am folosit unguentul, mi s-a parut m inofensiv ca eram in primu trim de sarcina.pa-n deseara n-am cum parasi postul, asta e...

lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Lia, nu e nici o lege care sa spuna cite vizite trebuie sa faca medicul dar in primele luni ar trebui sa vina cel putin o data pe luna. mai ales daca e solicitat.
da-i un telefon sotului tau sa iti ia unguentul ala de la farmacie in drum spre casa.
cartea se gaseste la orice taraba din aia cu carti sau la librarie sau se poate comanda de pe bebelusultau.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Salutare!

Vreau sa raspund la o gramada de chestii si parca vad ca o sa uit unele din ele. Le iau cum imi vin in minte...

Maine facem 2 luni...suntem mari deja, il mai cantaresc si maine o data, dar are cam in jur de 5kg 200. Mari si relativ cuminti, numai ca ne-am stricat programu de noapte. Inainte se scula cam la 3 ore, acum se scoala si la o ora asa spre dimineata. Mananca putin pentru ca adoarme si eu nu reusesc sa-l trezesc. Si lapte am...in fine, sper ca e doar o etapa peste care vom trece. I-a cumparat tati un leagan din acela (oare la ala ii spuneti voi Swing), e un scaunel ca de masina agatat de un cadru de metal. Tare mult ii place in el si de cele mai multe ori reusim sa-l linistim cand il punem acolo.

Si la mine sanii produc lapte inegal. Erau ei asimetrici dinainte, dar acum si mai si. Sunt obsedata ca o sa raman cu unu mare si unu pispiriu.

Lia, la mine cand nu mai merge nimic cu plansul, cand am incercat tot, dau drumul la uscatorul de par. Il pun langa copil, astfel incat sa nu vina caldura pe el si se linisteste si adoarme ca prin farmec. Numai ca daca il opresc inainte sa adoarma adanc, se trezeste.

Nici eu nu reusesc sa-l tin pe burta, se agita intr-una si cauta cu gurita, chiar daca e satul.

Roxana, sau butterfly trimite-mi si mie PM sau scrie aici pe forum despre vaccinul de 2 luni care-i treaba, de ce e mai bun cel de cumparat, ca si pe noi o sa ne cheme in curand sa-l facem si vreau sa fiu informata.

Ieri am fost la controlul de 6 saptamani (ma rog, de 8 saptamani). Chestia e ca ori mi-a venit ciclul, ori nu s-au terminat lohiile. Doctorita a zis ca nu se poate sa mai fie lohii, daca o luna de zile nu a mai curs nimic, si ca e ciclu, chiar daca arata extrem de atipic fata de cum aveam eu. Eu tot mai cred ca nu e, pentru ca e extrem de redus cantitativ, aproape nu curge nimic, si nu e sange rosu...naiba mai stie.
Si a mai zis ca nu are nici o legatura ciclul mamei cu colicile copilului, ca e marait din alte cauze. Prin carti eu am citit altceva. Si am primit tema pentru acasa, sa fac exercitii Kegel, ca s-a slabit rau de tot musculatura pe acolo.

cam atat deocamdata, mai scriu daca imi mai vine ceva in minte.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

he, he , fetele stiti vorba aceea cu ai grija ce-ti doresti ca se poate indeplini ..
am iesit afara.. a fost tare bine .. am stat cam o ora .. a dormit piticania ..de-mi venea sa ma sui in carutz sa orm si io langa el

si spuneam ca mi-e teama sa nu-i sporeasca pofta de mancare ... iata ca ne-am intors acasa si puiul meu da semne ca-i este foame dar nu vrea sa mance ... nu o vrea pe tzitzi ... si se foieste si scanceste ... dar ztitzi nu si nu .. de suzi nu mai vorbim ..o scuipa imediat .. voi de caare ati luat ...eu am luat de la Nuk -ortodontica ... dar trebuie sa am multa rabdare ...
va pupic ca incepe iar
simona

Mergi la inceput