Mamici de septembrie-octombrie 2004 (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Uf, abia acum am reusit sa vad ce s-a intamplat.

Mihaela, felicitari, sa-ti traiasca pitica, sa fie sanatoasa si mancacioasa.

Bine ca nu ne-ai tinut prea mult in suspans ca, vorba Cristinei (Blue), nasteam si noi pe langa tine...

Ralucule, nu asa ne-a fost vorba... iti tinem pumnii in orice caz (mai mult lui Dim )

Fetele, eu am observat ca bebe ma lasa mai mult sa dorm, si ieri am simtit o miscare mai fortata a lui... cred ca s-a intors cu capul in jos... era si timpul, nu? O sa mi se confirme luni la eco (abia astept!)

Va pupacim.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

CRISMIR daca iti place cum scriu ma bucura, merci mult

Mei fetelor eu il tin pe bebe, dar daca el vrea sa o cunoasca pe mama Ralu, nebunica, eu ce sa ii fac, sunt cam putine saptamani, dar hai ca intram in a 34-a...
Si deci asa Lorena ii tii pumnii lui Dim nu mie, hahahah, de nasteau barbatii in locul nostru cred ca se inventau mai devreme calmantele si nasterile fara durere
hahhaha
Lasa ca trec eu si peste asta, daca vrea sa iasa il imping inapoi hahahaha, hai ca ma simt mai bine acum la ora 23;47, sa vedem ce imi rezerva noaptea sper ca nimic special ca ma ia cu frica...

hai va las acuma ca nu mai am avut peripetii, asa ca nu am cu ce sa va mai distrez....
PUPICI LA BURTICI


ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Nu aveam somn, acum stiu de ce.... asteptam sa vad ce face Mihaela.
Felicitari Mihaela, sa creasca Alexia mare si frumoasa, sa fie un bb mancacios. Refacere usoara si sa curga laptele. Multa sanatate.


33 sapt.(papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

WOW WOW WOW FELICITARI MIHAELA, BINE AI VENIT PE LUME ALEXIA MARIA !!!!
Asteptam vesti si poze !!!

Eu cu Mihaela, Cristia si Adela avem/aveam acelasi DPN, 26 sept, ce emotii.... Care urmeaza???? Eu la primul am nascut la 1 saptamina dupa DPN si cam asa ma astept si acum. Important e ca bebeul meu e ok si e asezat cu capul in jos, in pozitie de start/ exit... sa speram ca asa ramine...

35 sapt si

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Harnicutei Alexia-Maria, multa fericire, sanatate si o viata plina de realizari! Sa o faca pe mami Mihaela super mandra de ea!La multi ani!Si mamicii ii urez tot binele din lume alaturi de micuta, sanatate si refacere rapida!
Ralucule, draga, ai grija de tine si de bebe mic si scump!Mai trebuie sa creasca putin. Sper sa aud numai de bine despre tine.
Eu sper ca bebelusa mea sa stea la locul ei macar vreo 2 saptamani ca sa pot sa ii termin cartuliile cu anuntul nasterii ei.


Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Felicitari multe Mihaela
Sanatate multa fetitei ,ii doresc sa fie norocoasa ,desteapta si frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna burticute ,abia am terminat de citit toate mesajele scrise ...vai ce harnicute sinteti .
Ralucule ,Crismir -super poze ,aveti niste burtici frumoase .
Vreau sa interb pe fetele din Romania ce fel de ecografie faceti voi de va spune Kg. ,cm ,bebelusului asa de precis ?
ca eu am fost la ecograf marti si mi-a zis ca fetita mea are in jur de 2.600 gr. +/- 500 gr ...e cam greu de socotit cind e asa diferenta mare .De lungime nici vorba nu a fost ,a putut masura doar o gamba ..:-(.In rest totul e ok ,este foarte activa si nu cred ca o sa astepte pina la DPN pe 18 sept.

va doresc la toate multa sanatate si rabdare ca mai avem un pic
+ bb(dpn 18 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

SAlutari la popor.Multe felicitari si multi pupici noilor veniti.Bravo Mihaela,sa-ti traiasca printesa sa te bucuri de ea. Noi suntem asa si asa ,adica de 2-3 zile are Giulia o ciupercutza candidozica din cauza careia o duare guritza cand mananca,deci plange si mananca,dar papa mai putin si deci se trezeste mai des sa pape si mi-e o mila de ea de mi se rupe inima.De 4 ori pe zi trebuie sa o dau cu o cremutza pe baza de pimafucin prin gura ca sa omoram ciupera si se stramba scumpa lu mama si nu mai vrea sa deschida guritza dupa nici de frica,si-o incleshteaza asa de ma apuca si rasul si plansu in acelasi timp.Marti i-a cazut si buricu,dar e putin umed si galbui locul acolo,dar ne-a zis doctora ca o bine daca o tamponam un pic.miercuri seara am facut si noi prima baita si spre surprinderea noastra ii era frica de apa,de parca nu in apa a stat luni de zile.Am cumparat prin internet un cantat si trebuie sa ajunga candva saptamana viitoare.Avem si muci la nas si mami se chinuie rau de tot sa-i scoata ca altfel fluiera fata din nas.Pe langa toate astea trebuie sa mai iesim si la cumparaturi ca doar sora cea mare incepe clasa a 5-a in cateva saptamani.Dar sa stiti ca nu ma mai simt deloc colpecsata de loc de diferenta mare intre copii,caci de 2 zile o vacina de bloc si-a adus acasa bebelina si mai are si ditai fecioru de 18 ani care intra in clasa a 12-a,deci...e ok.a nu va mai spun ca dorm in reprizele pe care mi le acorda Giulia,dar doamne multam ca totusi doarme,desi a fost tare maraita zilele astea .Va pupicesc si mai dau eu fuguta pe la voi cand mai prind olecuta de timp si energie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Anne, eu stiu ca aceste ciupercute la gurita 9 destul de comune de altefel) se fac de obicei cind mama a avut o infectie vaginala, tu tii minte sa fi avut asa ceva chiar inainte de a naste? Ai simtit mincarimi la pasarel? Exista niste creme speciale pentru bebei pentru asa ceva, nu stiu insa care sint in RO.
Eu am patit asa la prima sarcina si m-a pus moasa sa iau niste medicamente speciale ca sa-mi treaca. Acum e tardiv oricum pentru beblusa ta dar fetele care cred ca au vreo infectie sau ciuperca jos la pasarel sa il roage pe doctor sa le dea ceva medicamente .
Ciupercile astea la bebei se fac de obicei cind bebeii trec prin canal ( la nastere) sau dupa, contaminati fiind de la vreo tetina, suzeta, sticla sau miini curatate necorespunzator.



-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici matinali.

Anne, bine ai revenit. Lasa ca ii trece micutei si o sa va linistiti amandoua. Primele luni sunt mai nasoale...

Adela, sper sa te simti mai bine.

Davina, tocmai pe dimensiunea femurului se bazeaza calculele faimoase... cica sunt niste tabele standard si de asta e marja de +/- asa mare... Eu inca nu am avut parte de astfel de masuratori... sper ca luni.

Fetele, am reusit iar sa dorm... e cert ca bebe s-a intors, ca il simt si "altfel" in burtica...

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput