Ce fac bb-ii la 5 luni?

Ce fac bb-ii la 5 luni? | Autor: katty

Link direct la acest mesaj

Va intreb fiindca piticul meu s-a rostogolit astazi din mijlocul patului, intr-o fractiune de secunda, si a ajuns pe jos (s-a speriat doar, nu a patit nimic grav). Asta inseamna cam 1 metru jumatate. Pina azi se rostogolea de pe spate pe burtica si invers, daca statea pe burta isi ridica poponetul si se lasa pe o parte sau pe alta, sau se invirtea in jurul lui, nu stiu cum sa explic, daca il lasam pe o directie il gaseam cu corpul in alta directie. Doctorita lui cred ca ar face infarct daca i-am spune.
Ai vostri bb-i ce faceau sau fac la 5 luni???

katty+bb Robert+tati (citeodata)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:


Fetita mea are 5 luni si 3 saptamini, are cam 6,350kg si se rasuceste si ea de pe spate pe burtica. Sta in fundulet (cu putin sprijin), vrea sa stea in picioare (o ajutam noi sa se ridice si e foarte bucuroasa...)

Eu dorm cu ea in pat, pentru ca altfel nu putem dormi noaptea de plinsetele ei... Dar asa e linistita.
Eu dorm la margine si pe ea o pun mai departe, linga perete, sa nu o lovesc...
Si totusi dimineata o gasesc mereu lipita de mine!!!
Cum avanseaza, nu stiu!!!

Cam asta face... pina acum nu a cazut si sper din tot sufletul nici sa nu se intimple asa ceva, sunt foarte atenta!!!

Cam asta ar fi...
Pupici multi!!!



UN AN NOU FERICIT!!!
@+...

Otilia & La Adelita (in curind 6 luni...)
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Si piticul meu sta in fundulet sprijinit, si se ridica in picioare daca il apuci de minute - direct in picioare vrea!!!
Al meu are 8,700 kg si 71 cm , si cu toate astea se misca intr-o fractiune de secunda atat de rapid ca nu mai apucam sa reactionam.
Trebuie sa fim tot timpul cu ochii pe el si pregatiti pentru orice.. Apropo, e foarte pofticios. Daca te vede ca maninci sau bei ceva, vrea si el, da din piciorusul drept, parca danseaza, si-ti urmareste fiecare miscare!!
P.S. Patul are vreo 30 de cm inaltime, nu a cazut prea de sus, dar sperietura tot a fost.

katty+bb Robert+tati (citeodata)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Codrutza spune:

chiar ma gandeam cum a putut cade de la un metru si jumatate...era prea de sus...
bb al meu are 5 luni peste o sapt. si nu se rostogoleste deloc. Iar daca il pun pe burtica, sta cu capul ridicat vreo 2 minute si apoi il lasa jos, sta cu nasul in patut si incepe sa planga....este cam puturos. Daca il tin eu sprijinit in fundulet sta, chiar a si cazut o data nu in lateral cum mi s-ar fi parut normal, ci in fatza, adica cu fata in jos...ce a mai bazait....
Sta toata ziua cu amandoua mainile in gura si este cam nervos...probabil dintii, desi gingia nu este umflata, dar se vad totusi niste zimtishori albi.
Si mai nou apuca jucariile cu mana si se uita la ele, a inceput sa rada in hohote, si sa tipe foarte tare.
Bb al meu s-a nascut prematur, si cred ca de aceea este putin mai in urma cu miscarile....dar lasa ca ne facem noi mari....
Are 7,2 kg si 63 cm si va face 5 luni pe 9 ianuarie.

Pupici de la bb Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Vlad al meu are 5 luni juma' si 7,200kg. In ultimele trei saptamani a fost racit si nu a mai luat in greutate. El nu se rostogoleste inca dar nu mai poate de bucurie cand il ridicam pe picioruse. Si mai sta si in fundulet destul de bine. Ma gandesc ca nu se rostogoleste pentru ca nu prea ii place pe burtica si cred ca ii este mai greu s-o faca de pe spate. Oricum aseara ne-am distrat grozav cand bb a ras cu hohote pentru prima oara. Cred ca n-am auzit in viata mea ceva mai frumos. Despre cazaturi.......inca n-am trecut prin asta dar nu cred ca exista copil care sa nu fi cazut si parinti speriati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mumulina spune:

Teodora are 5 luni jumate si 8.4 kg. inca nu se rostogoleste, incearca de pe spate pe burta, dar u reuseste complet, se intoarce pe o parte si ajunge pe burtica doar daca o ajuti putin.. sta in fundulet dar nu singurica, doar sprijinita, altfel o mai ia intr-o parte.

Otilia, fetita ta se mai trezeste noaptea sa manance?

,don'soara Alex si bb Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Fetitele mele au 5 luni si o saptamana. La 5 luni aveau : Carina 8400g si 69cm, iar Alexandra 7100g si 67 cm. Amindoua se rostogolesc de pe burta pe spate, rid in hohote, stau binisor in fund, se sprijina si pe picioruse, duc totul la gurita, maninca pire de fructe, legume , lapte si din cind in cind cereale.
Cristina , Alexandra si Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Bb Iulia face 6 luni pe 2 ianuarie. Se rostogoleste si de pe burta pe spate si de pe spate pe burta si in o mie de alte feluri si sta pe burta intoarsa spre o parte si sprijinita in cot.
Sta in fundulet tot cu un pic de ajutor, fara sprijin sta doar cateva minute. Face cativa pasi tinuta de manute. In schimb suntem mici pitici: 6 kg.




Oana si bb Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by mumulina

Otilia, fetita ta se mai trezeste noaptea sa manance?

alina,don'soara Alex si bb Teo



Citeodata se mai trezeste, citeodata nu...
Dar cum dorm cu ea linga mine si o alaptez, nu este nici o catastrofa, ii pun sinul in gurita si dorm mai departe...

Doamne, dar a mea e cea mai slabuta!!!
La 5 luni si 3 saptamini cu 6,350kg e de departe cea mai slabuta din grup!!! Vad ca urmatoarea greutate de pe aici este...7,200kg!!! Chiar si bebeii nascuti prematur au intrecut-o cu mult!!!
De ce oare?
Inaltime... la ultimul control (sunt 3 saptamini de atunci...) avea 63 cm, acum cred ca are 2-3 cm mai mult...


UN AN NOU FERICIT!!!
@+...

Otilia & La Adelita (in curind 6 luni...)
"La musique avant toute chose" - Paul Verlaine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaesn spune:

Otilia bebita mea e cea mai mica! Dar nu conteaza dimensiunea! Si noi suntem mititei amandoi asa ca...
Oana si bb Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Anna are 4 luni si jumatate,7.300kg si 66 cm.Se joaca cu minutele,ii place pe burtica,de rostogolit o face dar mai rar si atunci isi prinde cite o minuta sub ea si nu stie ce sa faca mai departe.Sta in fundulet sprijinita de pernute si vrea in picioare dar nu e inca cazul,asa ca...Doarme toata noaptea, de la 8:30 pina dimineata la 7:30.Maninca de 4 ori pe zi laptic + doua zile pireu de fructe,doua zile legume,dar nu mult citeva lingurite.

Corina si Anna va ureaza la toti Sarbatori Fericite

Mergi la inceput