Cum se cununa o ortodoxa si un catolic ?

Cum se cununa o ortodoxa si un catolic ? | Autor: Katrinel

Link direct la acest mesaj

eu sunt ortodoxa si prietenul meu catolic si vrem sa ne caasatorim, dar aici e problema! ai mei, ortodocsi, vor sa facem cununia la biserica ortodoxa, ai lui, catolici, vor la biserica catolica, normal.........si de aici interminabile discutii!
ce pot face? sa fac doua cununii? se poate asa ceva? mi-a mai zis cineva ca doar prima conteaza si ca daca o fac si pe a doua oricum nu mai conteaza si ca e doar asa de ochii lumii........ eu nu mai stiu ce sa mai cred, doar atat stiu : ca nu vreau sa il pierd pentru niste chestii din astea ca e baiat bun si ne intelegem bine de tot, dar nici unul dintre noi nu vrea sa se certe cu ai lui!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

Katrinel, daca vreti sa va casatoriti religios pana la urma cineva trebuie sa cedeze: tu sau el. Nu cred ca se poate varianta cu 2 cununii si apoi va dati seama ce bataie de cap ar fi sa le faceti in aceeasi zi. La noi sotul a fost de acord sa ne casatorim la ortodocsi iar ai lui n-au avut nimic impotriva(el a ramas in continuare catolic iar eu sunt ortodoxa). Daca familia sotului ar fi insistat sa ne casatorim la catolici n-as fi fost impotriva, pana la urma conteaza ca sunteti uniti in fata lui Dumnezeu, indiferent daca e la catolici sau la ortodicsi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Sora mea, ortodoxa, s-a maritat cu un catolic, si au facut nunta in biserica ortodoxa, pt ca ea era din Bucuresti, el din Sinaia, iar mama lui, catolica, ar fi vrut sa fie cununia catolica la biserica din Sinaia, unde se duc ei de obicei. Ar fi fost mai greu sa se deplaseze toti invitatii din Bucuresti la Sinaia. a fost la un moment dat ideea unei ceremonii duble, dar nu prea mai are sens a doua ceremonie ... si mai apar pe urma discutii care sa fie prima ... samd.
Ar exista si varianta unei ceremonii mixte, la care sa oficieze un preot ortodox si unul catolic, si ceremonia sa fie jumate-jumate ... Am auzit de la cineva varianta asta, ar trebui sa vorbiti cu un preot sa vedeti ce va sugereaza.
Daca nu si nu, eu in locul tau cred ca as prefera o ceremonie catolica, desi sunt ortodoxa, pt ca este mai fastuoasa, invitatii stau jos in biserica si pot urmari toata ceremonia, pot vedea mirii tot timpul, nu trebuie sa se zgiiasca unul din spatele celuilalt, biserica e mai mare, mai luminata ...
Pina la urma, Dumnezeu e unul, iar diferentele dintre cele doua religii nu sunt chiar asa de mari incit sa nu lase loc de compromis.


Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Draga Katrinel,
Eu sunt ortodoxa, sotul meu este catolic si am ales sa ne cununam la o manastire catolica, pentru ca ceremonia este, dupa parerea mea, mai deosebita si parca mai profunda. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar aceasta este parerea mea.
In fond nu dorintele parintilor sunt pe primul loc in acest caz, ci ceea ce va doriti voi doi. Trebuie sa discutati si sa anuntati parintii ce-ati hotarat, nu-mi inchipui ca ar putea fi motiv de cearta. Eu le-am spus parintilor mei care sunt motivele pentru care am ales aceasta varianta si nu a fost chiar nici o problema.
Vreau sa-ti mai spun ca preotul care a oficiat casatoria si la care am fost la "consiliere" inainte de nunta ne-a spus ca trebuie sa ne botezam copii catolic, nu stiu daca este o cerinta unanim valabila.
Am fost de acord si cu acest lucru, pentru ca am facut tot timpul comparatie intre educatia religioasa pe care a primit-o sotul meu si cea pe care am primit-o eu, chiar pe vremea lui Ceausescu, si-l consider pe el mai norocos.


Sa auzim numai de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Eu sint ortodoxa, sotzul catolic, ne-am casatorit in biserica catolica cu preot catolic si preot ortodox, au facut slujba juma-juma. Deci se poate, asta depinde doar de preotzi, cred ca am avut noroc ca am facut nunta aici si nu in tzara.
Sora mea s-a casatorit intii la ortodoxi (asta intr-o seara) apoi au facut nunta si s-au cununat la catolici (asta fara stirea parintzilor lui ca soacra era cam capoasa).
Asa ca vezi cum potzi sa-i impaci pe totzi ca sa nu ai probleme cu parintzii si socrii.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Daca tot sunteti in Romania, pare mai simplu ortodox. Dar, depinde de cata credinta aveti fiecare. Apoi, sunt convinsa ca si parintii vor avea ceva de spus, mai ales ca ulterior se va pune si problema botezului.
Important este sa cadeti de acord.
Casa de piatra!

Anca si papusica Eliza (26.august.03)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianna_r spune:

Eu sunt ortadoxa, sotul catolic. Pāna acum nu am facut nunta, casatoria religioasa; nu am facut decāt casatoria civila. Speram ca la anul- asta īn cazul īn care apare un bb pāna atunci- sa facem nunta si botezul, īn Romania, īn orasul īn care eu m-am nascut si am crescut 24 ani.
Se spune ca FEMEIA TREBUIE SA-SI URMEZE BARBATUL! EU am hotarāt sa facem cununia religoasa la biserica catolica. Ai mei nu au avut si nu au nimic de obiectat: "Faci ceea ce ti se pare tie mai bine, mai corect- noi nu ne bagam!"
Īntr-adevar, copiii trebuie (cel putin asa am īnteles) sa fie botezati catolic.
Eu sunt īn continuare ortodoxa, el este īn continuare catolic- nimic nu s-a schimbat! El respecta conceptiile mele īn legatura cu religia, eu le respect pe ale lui!

P.S.: Un preot ortodox, ne-a spus ca "asta- se refera la casatoriile tot mai dese ce se "leaga" īntre un/o ortodox(a) si un/o catolic(a)- este un SEMN DIVIN ca cele 2 biserici (ortodoxa si catolica) se vor uni!

Multa iubire si īntelegere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si eu sint ortodoxa casatorita cu catolic. Noua aici ne-a spus la biserica ortodoxa ca putem fii casatoriti fara nici o problema. La catolici ne-a spus ca nu are rost o a doua casatorie (si noi ne gindeam la 2 ceremonii in aceeasi zi) pentru ca biserica catolica recunoaste casatoriile la ortodocsi.

Nu a fost nevoie sa ne schimbam nici unul dintre noi religia iar copiii i-am botezat amindoi ortodocsi.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miguelle spune:

Fetelor, ortodoxia si catolicismul au crezuri diferite, nu cu mult, dar diferite. Cei ce se cununa intr-o religie trebuie sa fie adeptii acelei religii, adica sa creada in crezul acelei religii. Asa ca nu vad cum se pot face slujbe si catolice si ortodoxe pt acelasi cuplu. Cuplul decide, iar cel care isi schimba religia cred ca trebuie sa se boteze in religia care devine a cuplului. pt ca nu cred ca te cununi catolic si ramai ortodox. E ca si cum ti-ai nega credinta.
Iar fastul e cel care conteaza cel mai putin. Cununia e o taina , si in ortodoxie si in catolocism, prin care mirii sunt uniti de Dumnezeu pt a merge pe drumul mantuirii. E in primul rand o lucrare divina, careia oamenii i-au adaugat nevoia lor de omenesc (haine frumoase, petrecere...), de care s-ar putea lipsi fara nici o problema.
iar un preot ortodox care sa slujeasca cu unul catolic mi se pare cel putin dubios. Au crezuri diferite! Unul din ei n-a inteles nimic din credinta.
Sper ca nu v-am suparat, da' ce sa fac, cred ca eu sunt mai "capoasa", cum e soacra Danelutzei probabil.
Sanatate la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OtiliaLia spune:

Miguelle, ortodoxia si catolicismul sunt surori foarte bune. Au facut parte din aceeasi biserica pana pe la anul 1000 cand s-au separat, iar acum se incearca "reintregirea".
E corect tot ce au spus fetele mai sus. Daca sotii sunt crestini amandoi, pot fi cununati la oricare din bisericile lor si cununia e recunoscuta si de cealalta biserica. Si nu e obligatoriu (decat la sectanti dupa cate stiu eu) ca vreunul din ei sa treaca la cealalta biserica pentru a se putea cununa religios.
Bunica mea era catolica, bunicul ortodox, s-au cununat la biserica ortodoxa, primul copil a fost catolic, urmatorii ortodocsi iar de mers la biserica, se mergea in grup toata lumea: prima saptamana la ortodoxa, a doua saptamana la catolici. Si asta se intampla acum 70 de ani ! Daca acum 70 de ani se putea, acum de ce ar fi mai "rau" ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Eu sunt ortodocsa iar sotul catolic si ne-am cununat la catolici. Initial am vrut sa facem 2 cununii dar apoi am zis ca nu se merita tot trambalaul. Copiii sunt catolici si mergem cu totii in grup la biserica catolica. Nu are rost sa starniti dicutii intre voi, discutati care si ce vrea si cum hotarati voi asa faceti. Parintii or sa se impace si ei cu ideea, mai devreme sau mai tarziu. Bunicii mei tare au mai fost suparati cand matusa mea a trecut la catolici si s-a si cununat catolic, dar nu a durat mult, le-a trecut. Casa de piatra si sa auzim de bine!

Cristina

Mergi la inceput