Cum se cununa o ortodoxa si un catolic ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

quote:
Originally posted by Miguelle

Fetelor, ortodoxia si catolicismul au crezuri diferite, nu cu mult, dar diferite. Cei ce se cununa intr-o religie trebuie sa fie adeptii acelei religii, adica sa creada in crezul acelei religii. Asa ca nu vad cum se pot face slujbe si catolice si ortodoxe pt acelasi cuplu. Cuplul decide, iar cel care isi schimba religia cred ca trebuie sa se boteze in religia care devine a cuplului. pt ca nu cred ca te cununi catolic si ramai ortodox. E ca si cum ti-ai nega credinta.
Iar fastul e cel care conteaza cel mai putin. Cununia e o taina , si in ortodoxie si in catolocism, prin care mirii sunt uniti de Dumnezeu pt a merge pe drumul mantuirii. E in primul rand o lucrare divina, careia oamenii i-au adaugat nevoia lor de omenesc (haine frumoase, petrecere...), de care s-ar putea lipsi fara nici o problema.
iar un preot ortodox care sa slujeasca cu unul catolic mi se pare cel putin dubios. Au crezuri diferite! Unul din ei n-a inteles nimic din credinta.
Sper ca nu v-am suparat, da' ce sa fac, cred ca eu sunt mai "capoasa", cum e soacra Danelutzei probabil.
Sanatate la toata lumea!



Eu am spus doar ca se poate face si cununie mixta cum am facut noi, asta stiu ca putea sa faca si sora mea in Romania, numai ca nu vroia soacra ei. Cit despre soacra, sintem cam marisori si parintzii sotzului nu mai sint de citziva ani pe pamint.
In ceea ce priveste supararile, nu cred ca se supara nimeni, aici ne intilnim doar sa ne spunem parerile si sa ne sfatuim cum e mai bine.
Pupici de la Danelutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Este adevarat ortodoxia si catolicismul sint foarte apropiate. Pina si rugaciunile sint la fel. Sotul meu spune acelasi "Tatal Nostru" ca si noi, difera doar limba in care-l spune. SI ei se boateaza ca si noi, si ei se spovedesc la fel ca si noi, si ei cred in Sfinta Treime.

Se inchina diferit (de la stinga spre dreapta) si regulile lor de postit sint diferite - ei au voie lactate si peste.

Pastele lor pica diferit de al nostru dar la fiecare 3 ani pica in aceeasi zi.Si ei cred in aceleasi lucruri in care credem noi. La biserica mergem mai mult la ortodocsi (duminica) iar sotul meu prefera sa se duca in timpul zilei (la prinz) la o biserica catolica aproape de serviciul lui.

Eu una nu am avut nici o divergenta cu sotul meu sau socrii mei pe motive religioase. Chiar socrul meu l-a incurajat mult pe sot sa ne botezam copiii ortodocsi pe motic ca el vede ca baietii nostri sa fie la fel ca mama. Copiii merg si la scoala ortodoxa greaca zi de zi.

Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3)
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg
http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDRUSHKA spune:

Si sotzul meu este catolic, dar eu am ramas ortodoxa. Cate pareri contra am putut auzi de la tot atatea capete, nu va mai spun!!! Oameni pe care abia ii cunoscusem, se credeau indreptatiti sa ma condamne ca-mi tradez credinta! cand am mai stabilit nunta si in Postul Sfantului Petru, cativa au luat chiar foc! Dar nu dintre cei apropiati, slava Domnului, ci dintre cei care oricum nu ma puteau influenta si n-aveau nici o treaba. Eu stiam ca biserica ortodoxa nu aproba casatoriile mixte, cel catolic ar trebui botezat ortodox. Cand verisoara mea s-a maritat cu un catolic, nu stiu pentru ce motiv i s-a impus sa treaca la catolicism. Mie doar mi s-a "sugerat" sa-mi botez copiii catolici. Pana la urma, dupa cum vezi, e o kestie de organizare locala si de reguli ad-hoc. Vezi ce se intampla in perimetrul vostru, intreaba, analizeaza, discutati intre voi si pana la urma decizia va apartine numai voua.
Ca o completare, si mie imi place mai mult ceremonia catolica, este mai bine organizata si mai putin "criptica" decat cea ortodoxa. Iar parte cu juramintele te face sa te crezi oarecum "implicat" in propria nunta.:)Adica nu esti doar de decor acolo, apuci sa si spui ceva. Din pacate preotul nostru si-a dat in petec de credeam ca nu ma mai vad cu vergiheta pe deget. S-a enervat ca unii au urcat treapta spre altar ca sa prinda un unghi mai bun pentru poze, a intrarupt ceremonia, ne-a admonestat ca pe prescolari, apoi a continuat foarte incruntat. Eu la asa preot nu m-as duce sa ma spovedesc, de exemplu, nici moarta! probabil nu-i placuse ce vazuse pe cecul pe care tocmai i-l inmanase mirele....

A! Cat pe ce sa uit! Catolicii tin sa te "pregateasca" inainte de casatorie. Noi am fost la cursuri, pe bune!!! Am dat si un test de compatibilitate. Noi eram f mandri ca am raspuns cam la fel peste tot si cand colo, verdictul a fost ca nu ne-am maturizat, ca nu percepem realitatea decat prin lentile roz! na, beleaua! Adica sa zic ca-i rau daca mi-e bine!

Bafta, si tine-ne la curent cu ce hotarati!

Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Sotul meu este catolic, iar eu sunt ortodoxa. De casatorit ne-am dus la catolici, pentru motive de organizare mai simpla : am facut nunta in Franta , intr-un orasel destul de mic, prima biserica ortodoxa romana fiind la 180 de Km. Nu a trebuit sa ma botez si ceremonia a fost destul de frumoasa desi mie sincer mi-au lipsit pirostriile.
A trebuit sa ne pregatim si noi cu preotul inainte (am facut si compunerii "de ce vrem sa ne casatorim la biserica") si a trebuit sa tinem discursuri in biserica in timpul slujbei.
Inainte de nunta am vorbit si cu un preot ortodox (care era dispus sa participe la o slujba mixta) si care mi-a spus ca ceremonia de la catolici corespunde ceremoniei ortodoxe de logodna si ca dici nu e nici o problema daca vreau sa le fac pe amandoua.
Avem si doi copii pe care i-am botezat ortodox (la Bucuresti) si care au nasi romani ortodocsi si francezi catolici (fiecare).
Pentru noi nimeni nu a tinut mortis la ortodocxie sau catolicism deci nu am avut probleme.
Amenintati-i ca nu mergeti decat la sfat ca sa nu se supere nimeni?!!! poate merge!
Mult noroc, curaj si forta de convingere!!!
Didita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Eu am fost nasa la o nunta dintre o orodoxa si un catolic. El a fost de acord sa fie oficiata casatoria ortodox nefiind vorba de schimbarea religiei ci doar de forma oficierii. Ea e romanca, el italian si au convenit sa fie cununia civila in Italia si nunta in Romania. Adevarul e ca ei nu au permis parintilor sa se amestece in deciziile lor. Pana la urma toata lumea a fost multumita inclusiv parintii catolici.

Maria
Parintii mirelui au vrut sa vada cum e o nunta ortodoxa si au vazut una pe video, numai ca fiind data pe repede au avut impresia ca preotii danseaza in biserica si li s-a parut ciudat.

Mergi la inceput