Numele de familie

Numele de familie | Autor: Michelle_2004

Link direct la acest mesaj

Eu am nunta pe 4 sept si inca nu m-am decis daca sa imi schimb numele sau nu.
Pe de o parte l-as schimba ca mi se pare ca exprima mai bine ideea de familie. Pe de alta parte ma apuca groaza cand ma gandesc la actele care trebuie sa le schimb: pasaport, buletin, cont bancar, carte de credit, actele la serviciu... Si in plus in Italia nu se obisnuieste asa ceva, deci nici nu stiu daca la serviciu mi-ar schimba actele. As avea 2 nume...

Voi cum ati facut?
Astept de la voi argumente pro si contra.

AnaMaria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Ce problema cu numele de familie. Eu nu vroiam in ruptul capului sa il schimb pe al meu (PETRE), el il vroia pe al lui(PANFIL). Mie nu imi placea foarte tare al lui si ne-am tot tachinat asa....Am zis hai sa le luam pe amandoua PANFIL -PETRE sau PETRE-PANFIL suna rau dar am insistat am ajuns la primarie si a trecut femeia pe acte PANFIL-PETRE, mie tot nu imi placea si am zis ca imi pastrez numele, fiecare cu al lui, dar...la copil (cand o fi) ia automat ambele nume (PANFIL-PETRE.....), asta era iar o problema caci poceam numele copilului asa ca am cedat si acum ma cheama Panfil. Asta e ce sa-i faci.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Auzisem si eu ca daca fiecare dintre soti isi pastreaza numele pe urma copilul trebuie sa se cheme cu ambele nume. Si nu imi placea deloc acest aspect. Asa ca am intrebat un prieten care a facut dreptul si mi-a zis ca nu ar fi asa. Mi-a trimis si extras din Codul familiei.
Poate avem si o avocata printre noi care poate sa ne ajute in acest sens, ca sa putem decide in cunostinta de cauza ce nume sa purtam dupa casatorie.

ART. 27

La încheierea căsătoriei, viitorii soți vor declara, în fata delegatului de stare civilă, numele pe care s-au învoit să-l poarte în căsătorie.

Soții pot să-și păstreze numele lor dinaintea căsătoriei, sa ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.


ART. 62
Copilul din casatorie ia numele de familie comun al parintilor. Daca parintii nu au un nume de familie comun, copilul va lua numele de familie al unuia dintre ei ori numele lor reunite. In acest caz, numele copilului se va stabili prin invoiala parintilor si se va declara, odata cu nasterea copilului, la serviciul de stare civila. In lipsa unei asemenea invoieli, autoritatea tutelara de la domiciliul copilului va hotari, ascultand pe parinti, daca copilul va purta numele unuia dintre ei sau numele lor reunite.

AnaMaria


quote:
Originally posted by blanca000

Ce problema cu numele de familie. Eu nu vroiam in ruptul capului sa il schimb pe al meu (PETRE), el il vroia pe al lui(PANFIL). Mie nu imi placea foarte tare al lui si ne-am tot tachinat asa....Am zis hai sa le luam pe amandoua PANFIL -PETRE sau PETRE-PANFIL suna rau dar am insistat am ajuns la primarie si a trecut femeia pe acte PANFIL-PETRE, mie tot nu imi placea si am zis ca imi pastrez numele, fiecare cu al lui, dar...la copil (cand o fi) ia automat ambele nume (PANFIL-PETRE.....), asta era iar o problema caci poceam numele copilului asa ca am cedat si acum ma cheama Panfil. Asta e ce sa-i faci.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Eu la cununia civila, ca pe cea de la biserica o facem abia pe 11 septembrie, am vrut sa-mi pastrez numele si chiar l-am pastrat. Pe langa motivul cu schimbarea actelor am mai avut unul si anume faptul ca am un prenume mai ciudat (Paloma). Mie mi se pare ca prenumele meu nu se potriveste cu orice nume de familie, iar cu cel pe care il am de la nastere macar m-am obisnuit. Copilul pe care il avem poarta numele de familie al sotului.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Dar mie nu imi place sa merg cu copilul undeva si eu sa am nume diferit de al lui..parca n-as fi mama lui (cand o fi)..sau parca ar avea alt tata nu sotul meu..etc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pd spune:

Esti mama copilului indiferent ca poarta numele tau sau pe al tatalui, care este si sotul mamei. De obicei este vorba de ce zice lumea ca nu toata familia poarta acelasi nume. O familie unita si fericita nu se bazeaza pe numele comun pe care il poarta sau nu il poarta membri ei. Mie nu-mi pasa de zice lumea si am sa o invat si pe piticutza mea sa gandeasca la fel si sa nu-i pese de ce zice lumea.

Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Eu m-am casatorit acum cinci ani si mi-am schimbat numele de familie la insistenta sotului, 'pentru ca asa se face', desi nu mi se parea neaparat necesar. Din pacate acum sunt in cursul divortului si in curand ma voi confrunta cu o noua schimbarea actelor de la A la Z. Pe langa astea in cei 5 ani de casatorie am adunat deja diverse alte acte care vor ramane pe numele din timpul casatoriei (diplome, acte de proprietate, si alte feluri de certificate). Va dati seama probabil ca punctul meu de vedere e ca pastrarea numelui de familie inseamna mult mai putina bataie de cap. Stiu insa pe de alta parte ca in Romania oamenii privesc ciudat neschimbarea numelui de familie. Asa ca... Ar fi interesant de stiut daca mai sunt printre voi persoane care au ales sa isi pastreze numele anterior casatoriei, si ce reactii au intampinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Din pacate in Romania lumea te priveste ciudat daca nu ai acelasi nume de familie cu al sotului. Eu cred totusi ca unitatea familiei nu sta in numele pe care il porti.

Stiu ca viitoarea mea soacra a ramas un pic socata cand i-am zis ca probabil nu imi voi schimba numele. Dar pe mine nu ma intereseaza. E o decizie pe care o iau eu si sotul iar restul tb sa o accepte si sa o respecte.

E drept ca eu am avantajul ca in Italia nimeni nu isi schimba numele asa ca nu o sa li se para ciudat ca eu si sotul avem nume diferite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Si pe mine m-a framantata aceasta problema si eu, ca si tine am postat un subiect legat de tema la in unul sau in doi...
Intr-un final am decis sa-mi pastrez numele din mai multe motive pe care am sa le expun nu neaparat in ordinea importantei lor.
- nu-mi place numele sotului
- timp de 30 de ani m-am numit intr-un fel,asa ca mi s-a parut artificial ca asa, tam nesam, dupa un da spus in fata ofiterului de stare civila, sa incep sa ma prezint altfel;
- numele pe care l-am dobandit prin nastere nu mi-l poate lua nimeni niciodata. Aici fac o paranteza. Din pacate pt mine sunt avocat si fara sa vreau mi s-a dus buful ca m-as pricepe f bine la divorturi, asa ca vreau nu vreau ma confrunt cu crizele conjugale majore in fiecare zi. Cel mai strigator la cer mi s-a parut cand el, cadru universitar i-a cerut ei, tot cadru universitar, dupa 30 de ani de casnicie in care au facut doi copii care acum sunt la casele lor si au la randul lor copii, sa revina musai la numele avut anterior;
- fiul nostru s-a nascut inainte de casatoria nostra, asa ca in certificatul lui de nastere eu apar cu numele de fata;
- multitudinea de acte ce ar fi trebuit schimbate cu toata birocratia aferenta;
- pastrarea numelui=semn de emancipare;
- dorinta tatalui meu si pozitia sotului care a spus ca e dreptul meu sa-mi aleg numele si deci el accepta orice varianta as alege;
- faptul ca in multe state occidentale fiecare dintre soti isi pastreaza numele;
- poate ar mai fi ceva dar nu-mi vine acum in minte.

Acum, nu pot sa te sfatuiesc decat asa cum m-a sfatuitr tatal meu pe mine atunci cand l-am consultata in problema numelui: faceti i asa fel incat sa va fie bine si sa va intelegeti. Nu faceti din alegerea numelui un motiv de disputa!

Reactiile...ei aici a fost cu cantec. Cel mai ult m-a miret fptul ca oamenii titrati au fost cei mai surprinsi si virulenti fata de alegerea mea, ca si cum faptul ca mi-am pastrat numele=lipsa de respect fata de sot. Soacrii mei au comentat si ei destul dar am mers pe principiul - gura lumii n-o inchizi orice ai face.

Casa de piatra!

Bibi si David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Bibi iti multumesc de raspuns!

Din fericire sotul meu nu are nimic impotriva faptul de a-mi pastra numele. A zis ca e alegerea mea, pentru el e indiferent. Asa ca restul lumii nu ma intereseaza ce o sa zica. Sa speram ca in timp sa se schimbe si mentalitatile in Romania.

AnaMaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle_2004 spune:

Bibi iti multumesc de raspuns!

Din fericire nici sotul meu nu are nimic impotriva faptul de a-mi pastra numele. A zis ca e alegerea mea, pentru el e indiferent. Asa ca restul lumii nu ma intereseaza ce o sa zica. Sa speram ca in timp o sa se schimbe lucrurile si in Romania.

AnaMaria

Mergi la inceput