Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Andra, stiu bine Plaistow, am fost f.des pe acolo.
Eu am avut fiancee visa pe 6 luni si imediat dupa nunta, care a avut loc aici, m-am dus in Croydon si am aplicat pentru viza de dependent,cea de un an.Viza de logodnica nu avea drept de munca, dar asta avea.Dar are valabilitate doar un an.Cand mi-a expirat anul, cu 4 saptamani inainte de expirarea vizei, am trimis prin posta actele pentru rezidenta (indefinite leave), care mi-au sosit in 5 saptamani.
Acum am deja 6 luni de asteptare pentru naturalizare britanica, inca nici un semn din partea lor...
Sotul tau are rezidenta aici? E important.Daca da, nici nu te mai intoarce in tara, insista pana obtii viza.

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Va pup!Am avut putin timp liber si nici o stare prea ok,asa ca am absentat de pe forum cam multisor,si iata ca multe s-au intimplat.
ANDRA -motanik:
,,CASA DE PIATRA ,MULTA FERICIRE SI SANATATE,, CA ALTELE VIN DE LA SINE...
Ce ma faci? sper ca esti cu moralul ok,am vazut prin cite ai trecut,eu ma pregatesc ca, peste o luna trebuie sa aplic pentru viza de 3 ani si uite ca astia inca nu au dat unda verde inca.Fosta mea cumnata asteapta ca si PATRICIA cam de 8 luni si e apoape nebuna pt ca ar vrea sa plece pe acasa si nu are cum.Am inteles ca ai vrea sa incepi un job,eu intmplator am aflat de unul si daca vrei ,putem lua legatura,urmeaza sa intreb daca mai e valabil.Sa-ti spun despre ce e vorba;o familie de englezi au nevoie de cineva care sa fie draguta,intelegatore pentru a tine companie unui batrin de 95 de ani, care se pare e ok nu este pe alta lume, cam asa s-a exprimat tipa.jobul in sine consta in pregatirea breakfastului,lunchului si supperul(nu gatit)ci servit,facut ceva cumparaturi si tinut companie.Batrinelul are personal care se ocupa cu ingrijirea lui si altele.Pentru tine cam asta ar fi.Chestia este ca programul este de dimineata pina seara(5 -6pm)platesc 300pe sapt,batrinul sta in spatele BBC-ului.Ginteste-te si vezi si tu.
PATRCIA :fetele sunt frumusele foc,sa-ti traiasca .Am vazut pozele voastre au crescut foarte frumos ,cit au acum? Eu sunt inca suparata pentru ca au fost ceva probleme(nu de sanatate) si imi doresc copii ,dar sper ca sa nu fie prea tirziu .Am intrat intr-un fel de panica mai ales ca nu mai sint la virsta la care pot sa spun ,,lasa peste ceva ani,,,dardin pacate situatia e putin complicata siimi trbuie mult curaj ca sa iau decizia asta.
IRINUCA:sa-ti traiasca bebe,sa creasca mare si voinic! E o scumpete de copil!
Eu inca nu am reusit sa postez pozele,trbiue sa le gasesc ,al meu sotz a facut curatenie prin calculator si nu stiu pe unde sunt,dar promit ca data viitoare vor aparea.Pina atunci va doresc un weekend placut!PELATIA(DIANA)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Dragele mele,
Multumesc Pelatia pt urari si pt info despre acel job. Unde se afla batranelul? Am trimis intre timp niste mailuri pt babysitting si acum am primit reply sa le trimit si cv...O sa incerc si asta si de marti se pare ca ma duc in training ca secretara sau personal assistant, depinde la fatza locului. Am sunat in Romania si se pare ca de la 1 septembrie se proceseaza viza de dependent deci ma duc la Home Office.
Patricia, intrebare: IN CARE CROYDON TREBUIE SA AJUNG? East sau west?
Sotul meu nu are rezidenta, e in viza de self-employment pe 3 ani...
Cam atat, va pup, weekend placut. Cine merge la carnaval, by the way?
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Salutari fetelor din Anglia,
O rugaminte mare am si eu la voi: am ajuns aseara la Londra si stau doar cateva zile.Stie careva dintre voi de unde as putea cumpara produse cosmetice bazate pe minerale?Am vazut o reclama la tv aici despre "sheer cover" si m-a "innebunit", arata bine de tot, apoi am cautat pe net si nu pot cumpara decat daca locuiesc in canada sau state.Tare mi-as dori sa stiu pe unde sa ma duc sa intreb.Va rog mult spuneti-mi si mie care stiti, care cunoasteti, daca a folosit cineva asa ceva...merci mult de tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Pelatia: bine ai revenit, ma simt flatata de cate ori cineva imi zice de fetite, pe viu sunt chiar si mai scumpele, de multe ori eu si sotul meu ne uitam unul la altul si ne intrebam cumde ca sunt asa frumusele ca din partea noastra...:)Nu stiu ce varsta ai, dar si eu le-am avut f.f.tarziu, as fi zis ultimul tren, dar acuma ne bate gandul de inca unul. Asteptam poze si de la voi.

Andra: este West Croydon. Daca ai acces la net, si ai instalat MSN-ul, este acolo pe home page in partea stanga, Maps and Directions.Cand deschizi ai posibilitatea afisarii hartii unui anume loc daca tiparesti codul postal.Apoi, mai poti sa apesi pe get directions to/from si acolo pui adresa si codul postal unde te afli tu si adresa si codul postal al HO Croydon si iti da drumul cel mai scurt.Nu stiu daca este valabil si pentru mijloace de transport, incearca tu daca iti e usor.Daca nu, repet, un A to Z, sotul tau tebuie sa aiba asa ceva.

Cybip, ai incercat la Body Shop? trebuie sa fie pe orice High Street.Sau in Boots.

Irrinuca: sper din toata inima sa rezolvi cu babysittingul- as fi "zburat" eu de aici sa te ajut, dar e imposibil. Imi inchipui ce stress pe capul tau.Daca bebe nu vrea ceiut acuma, e normal, e mult prea mic, insista insa si o sa vezi, cand o sa ii fie cu adevarat sete si de altceva decat de laptic, o sa accepte.Nu te ingrijora cu kilogramele extra.Daca inca mai alaptezi, este f.bine, nu te retine de la a manca normal, greutatea va reveni incet incet la normal.

Pupici la toti,

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Eu si Andra am pus la cale sa ne intalnim maine sa mergem in Richmond Park.Macar noi 2, daca restul fetelor is departe sau is in vacanta!
Irinuca,eu te-as ajuta ca ''oficial ''is libera marti, dar am un extrajob pana la ora 12 si stau in partea opusa locului unde tb sa ajungi.Daca cumva nu rezolvi nici cum, am sa incerc sa imi termin treburile la 11am,dar e un pic cam greu sa reprogramez ce am de facut.
Am vazut ca s-a oferit Andra sa te ajute , si ea sta in est asa ca poate rezolvi asa.
Oricum, da de stire daca ai rezolvat ceva!
Eu sunt in asteptarea soarelui si a caldurii de august, cea mult propavaduita de cei care stau de mai multa vreme prin ceste strainatati!Cred ca anul asta a fost pe dos!
Pupici,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Din fericire s-a rezolvat ptr marti, tipa aceea care s-a oferit initial a fost de acord sa stea cu cel mic de la 7, desi a spus ca este ptr singura data. Am insistat ca as putea gasi o alternativa daca nu se poate, gandindu-ma la voi (:-)) dar ea singura a spus ca de data asta se poate. Dar mai am examene si va spun din timp.
Se poate gasi un chilminder pe linkul oficial, chilminder inregistrat, insa nu stiu cum sa va spun... e ca si cum l-as lasa cu un strain. De fapt asta si e!
Oricum, Andreas este cam micut ptr childminder, el se linisteste cel mai repede cand sta langa sanul meu, chiar daca nu suge, il miroase si adoarme imediat. Ori asta nu-i maipoate oferi nimeni

Patricia: asa sunt femeile, dupa prima nastere nu vor sa mai auda (ca si mine) de alti copii, dupa aceea uita si mai fac 1-2.

Va pup

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna tuturor!
Ce mai faceti fetelor? Cum a fost in bank holiday? Eu pot spune ca m-am simtit ok, m-am intalnit cu CryssUK si cu prietenul ei si a fost super, am fost la carnaval in Notting Hill Gate si a fost chiar frumos. In rest, intre timp ne-am luat si noi computer si sper ca in curand sa [pot tasta de acasa...Sa comand broadbandul intai!
Pelatia, m-am gandit la ce mi-ai zis, poate imi lasi un nr de tel sa te sun sa vb mai multe sau nu mai e valabil...?
Irina, cand ai nevoie sa stau cu bebe al tau, ma anunti si daca pot te ajut cu multa placere.
Patricia, multzam frumos, intr-adevar sotul meu are un A-Z si ne-am uitat sa vedem ce si cum si am rezolvat-o. maine sun sa ma programez si apoi...Dumnezeu cu mila!
Va pup, sa aveti o saptamana usoara. Cryss, poate ne intalnim zilele astea, vii pe la mine?
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

2girlsmum merci mult insa din pacate nu am gasit. Am luat tot "Oxford street" la picior, nici ca au pomenit asa ceva.Se pare ca londonezii nu prea se uita la reclame...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mary-Jane spune:

Un f scurt mesaj, doar sa zic din nou "hello". Am fost fara computer pina acum citeva minute, voi reveni mai pe larg dupa ce am timp sa citesc din mesajele voastre din urma. Miine incep din nou serviciul, Dominic incepe scoala joi. Tatal meu a venit la noi astazi si sta pina-n Octombrie.

Mary-Jane

Mergi la inceput