Romani din Anglia, postati aici! (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Merci pentru sfaturi!
O sa continui cu lapte muls + lapte de la san direct + lapte praf.
Cred ca ma simt complexata, desi am sanii cat toate zilele (mai sunt si durerori pe deasupra), nu pot sa dau copilului cat are nevoie. Nu stiu care sa fie motivul, de la inceput a fost o problema. Am facut bube din prima zi, pentru ca bebe mai mult musca decat sugea. Acum daca suge in 2 minute e cazut la datorie, doarme adanc si nu pot sa-l tin asa in sperantza ca a supt el ceva-ceva si ii este de ajuns.
Nu stiu, sincer ce sa fac, si midwife face presiuni asupra mea sa-i dau numai san. Mi-e mila de el, saracu' sa-l infometez.

Stie cineva cum se poate slabi eficient dupa sarcina??? Am ramas cu 10 kg in plus si nici gand sa mai scad in greutate. Acum, cand ma vad in poze ma ingrozesc. Nici nu am realizat cat am pus pe mine in timpul sarcinii ptr ca nu am vrut sa ma cantaresc (ma apuca depresia!)

Am adaugat un album cu poze mai recente, este chiar ultimul de pe lista. Primele poze sunt din zile diferite, iar ultimele sunt facute ieri in Milton Keynes (prima plimbare oficiala a lui bebe).

PE curand,


Irinuca si bebe Andreas, 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Irrinuca, ti-am trimis un PM. Sper ca l-ai primit.

Cristina si Lilly Elisa

http://community.webshots.com/user/crystinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaG spune:


Vin si eu pe la voi in cautare de sfaturi sau sugestii. Problema este urmatoarea: verisorul sotului meu locuieste impreuna cu sotia si fetita lor in Dartford, pe langa Londra. Au tot cautat ei o gradinita pentru fetita lor dar tot ce au putut gasi a fost un loc la o gradinita care nu prea le place, e si cam departe dar cel mai important e ca nu o primesc pe fetita decat doua sau trei zile pe saptamana, cateva ore. Ei ar dori pentru ea un loc la gradinita unde sa poata merge in fiecare zi si nu program foarte scurt, pentru ca mamica sa se poata ocupa putin si de meseria ei. Acum din pacate nu isi pot permite o bona asa ca ramane tot varianta cu gradinita. Fetita lor are 3 ani si jumatate, din cate stiu eu.
Aveti ceva experienta cu gradinitele prin Londra sau prin imprejurimi? Puteti sa ne dati niste sugestii cum ar putea rezolva problema asta cu gradinita? Ei au zis ca au tot incercat dar mai mult nu au reusit.
Va multumesc anticipat si astept vesti de la voi!
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutari!
Anca, nu te pot ajuta cu acest tip de informatie, dar cu siguranta o sa te ajute fetele care au copii si care s-au confruntat cu astfel de probleme!
Patricia, sincer as vrea sa ne petrecem cateva ore la o intalnire in Richmond Park si mi-ar face mare placere sa te intalnesc! Poate ne intalnim prin septembrie cand revine lumea din vacanta si cand mai vin intariri in Londra(de ex:Andra)
Eu fac bine, dar ma cam enerveaza vremea asta aiurea!nici nu ploua de-a binelea, nici nu ninge , nici soare nu-i!
Iubitul meu drag a plecat pt 2 sapt in Tara Galilor si mi-e tare dor de el!El nu a avut incotro si nici eu nu am : tb sa rabd pana pe 27aug!
Acum tocmai am terminat perioada cu mancare romaneasca si am trecut iar pe brocoli si alte minuni englezesti:(

Chiar nu are nimeni casetele pt exam. IELTS???????????????

Pup,
Cristina




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Hola fetele! Ce faceti?
Eu am ajuns intr-un final la Londra si acum stau degeaba ca nu am drept de munka fiind in viza de vizitator. Asadar imi caut ceva babysitting pana se da drumul la acte in septembrie ca sa nu ma plictisesc.
Am o rugaminte la voi, sa-mi dati si mie PM cu nr voastre de telefon ca sa pot vorbi cu voi mai des. Deocamdata nu am PC acasa si scriu de la un net cafe dar o sa ne luam curand.
Si inca o rugaminte, daca stiti ceva de joburi unde sa nu imi ceara drept de munca, please let me know.
Pe cand intalnirea?
Va pup.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

ChryssUK, imi aduc aminte ca parca ziceai ceva odata de Croydon legat de vize...Am sunat azi la Home Office si mi-au zis sa trimit actele prin posta la un PO BOX dar noi am vrea sa mergem personal, stiu ceva de Croydon si de platit 250 de lire dar iei viza in aceeasi zi. Ce stii legat de asta? Spune-mi si mie unde trebuie sa merg si daca am nevoie de appointment ceva...please!
Multzam frumos.
Andra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Andra, nu ai nevoie de appointment ca sa te prezinti in persoana la Home Office in Croydon.Eu m-am dus acolo, am ajuns in fata cladirii pe la 6 jumate dimineata, se formeaza cozi imense, in cladire se da drumul pe la 9, apoi in functie de categoria de viza esti directionata la un anume etaj unde sunt ghiseele si salile de asteptare (cu scaune :) Problema este ca de regula ei trateaza numai cazurile in care viza curenta expira in aprox.4 saptamani, nu mai repede.In cazul tau, tu abia ai luat viza si nu cred ca vor vrea sa faca ceva acum, chiar daca vrei sa o schimbi din viza de visitator in cea de dependent.Poti sa incerci dar s-ar putea sa fie timp irosit.Mai uita-te si tu pe site-ul de la la Home Office.
Pentru joburi, uita-te in ziare, daca gasesti ceva "casnic" s-ar putea sa mearga la mica intelegere. Pe unde stai in Londra?
Nr.meu de mobil: 07931328379
Adresa din Croydon: Lunar House, 40 Wellesley Road, Croydon, CR9 2BY de regula ajungi cu trenul, de unde esti tu mergi pana in Clapham Junction si de acolo schimbi alt tren pentru South Croydon iar din statie sunt vreo 10 minute de mers pe jos, daca ai un A to Z gasesti repede.
Pe mine m-au rezolvat in aceeasi zi, am facut drumul de 2 ori caci dupa ce am depus actele m-au chemat peste 4-5 ore si nu am rezistat sa astept atata afara.

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Andra,vad ca deja Patricia a fost draguta si ti-a dat adresa de la HO.
Daca vrei sa aplici personal ,mergi in Croydon, iar daca aplici prin posta tb sa trimiti actele in alta parte decat Croydon!
Taxa este de 250£ si mai nou :se face APPOINTMENT
Daca vrei sa te duci fara programare tb sa stai la rand si au prioritate cei cu programare, asa ca mai bine suni la :0870 606 7766
SIstemul asta de programare e f nou introdus si e in avantajul tau sa il folosesti.
Eu nu am fost la HO , tb sa ma duc in decembrie , asa ca informatiile pe care ti le-am dat sunt de pe site-ul lor, din mailu-rile pe care mi le-au trimis ca raspuns la intrebarile mele si din ce am aflat sunand la HO(Croydon).Atentie mare ca operatorii care rasp la tel nu is prea competenti in a-ti da sfaturi corecte!!!!!
Site-ul HO Immigration & Nationality Directorate este:
http://www.ind.homeoffice.gov.uk/content/ind/en/home.html apoi dai Applying si alegi Making an Application

Din cate stiu eu poti aplica din UK pt dependent self-employment, dar verifica pe site exact daca e asa sau nu si ce acte doveditoare iti tb!
In leg cu programarea vezi:
''Please note that the Public Enquiry office in Croydon is following the other PEOs by moving to an appointments only system. We are currently trialling this system. To make an appointment at Croydon PEO, please call 0870 606 7766. During the trial period, the PEO in Croydon will continue to see customers who don't make an appointment but priority will be given to those with pre-arranged appointments. As pre-arranged appointments increase, it may not be possible to process all customers who turn up without an appointment. If that happens, customers whose cases are not urgent and who haven't made an appointment will be offered the option of booking an appointment for a later date. For more information, please see the PEO pages on this website.''
Am sa iti trim un Pm mai incolo cu nr meu de tel , poate ma suni sau ne intalnim!

Job-uri fara sa iti ceara viza de lucru pot fi pt inceput:
babysitter, cleaner,gardener(nu e cazul tau),hair-dresser daca te pricepi!
Pt babysitter vezi www.thegumtree.com i www.familiesonline.co.uk
Nu te du la agentiE!
Iti tb referinte oricum!
Ma grabesc acum asa ca iti trim PM mai incolo
Unde is celelalte fete????
Pup,
Cris


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Andra, si eu am aplicat ptr extensie tot in persoana la croydon (Lunar House) am mers intr-o dimineatza cu sotzul. Desi am inteles ca procedura s-a cam schimbat, inarmeaza-te cu rabdare. dureaza ceva ore pana intri in cladire. Norocul tau este ca e inca vara, eu am fost in decembrie si am degerat.

HELP! Sunt disperata, martzi am examen si trebuie sa ma duc, nu stiu ce sa fac cu bebe. Este si tare mic, va avea o luna martzi, nu stiu cu cine sa-l las. S-a oferit cineva sa vada de el, chiar zicea ca nu are pretentzie la bani (ii luam eu un cadou sau niste vouchere ceva), dar cand a auzit ca de la 7 dimineatza a cam dat inapoi si mor de rushine sa mai insist.
Noi stam in dunstable si examenul e in Woolich (Se Londrei) asa ca sotzul ma lasa in drumul lui (el trebuie sa mearga la un pre-start meeting la un site) dar dimineatza de tot. (desi examenul e intre 12-2.15 dupa amiaza). L-as lua pe bebe cu mine, dar unde sa-l las 2 ore cat dureaza examenul. Mare problema.
Please, venitzi si voi cu sugestii, sunt disperata.

Patricia. Merci ptr pont, am gasit fennel tea la Asda, dar n-a vrut bebe de nici un chip sa se atinga de el.

Irinuca si bebe Andreas, 30/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna, fetelor! Ce mai faceti? Cam bate vantul pe aici pe la noi, inca e lumea in vacanta!
Multumesc mult pt informatii, am sa fac un appointment si am sa ma duc cu sotul direct la Croydon ca poate avem noroc sa imi dea viza pe loc. Rabdare am cat cuprinde...
Patricia, noi stam in Plaistow, aproape de Stratford. Tu? Tu pt ce fel de viza ai aplicat aici?
Irrinuca, eu te-as ajuta daca vrei, ca inca nu muncesc deci sunt libera. Iti dau un pm cu nr meu de telefon si ma suni sa imi spui ce si cum? Noi stam in Plaistow, tocmai am mai scris,, chiar langa Westham Park daca stii.
Pupici.
Andra.

Mergi la inceput