Bebelusi de ian-feb 2004 (26)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

YANN & PHILIP , sa cresteti mari, frumosi si sanatosi si sa ascultati de mami a voastra. Multi pupici
Eu am fost dimineata la analize, apoi am ramas acolo pana la 11 cand am avut ultrasound si am vazut samburica , mai tarziu pun si prima poza , apoi am fost cu Amos la medic si are rosu in gat, probabil de la AC a racit. Trebuie sa ii dau acamoli si daca in 5 zile nu trece, mergem din nou. Are 7.500 kg si nu stiu cati cm, ca medicul de familie nu face treaba asta, dar l-am cantarit ca am vrut eu.
Eu cum am intrat in casa, cum am fugit la baie pentru o tura de. Noroc ca nu m-a apucat pe drumuri ca ma faceam de kko.
Acum fug sa fac la pui sucurile si sa ii dau sa pape si ne "auzim" mai tarziu.
Mamici de martie-aprilie, am citit si eu la voi scandalul...nu puneti la suflet, nu merita.

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Adina, felicitari pentru dintzuc. Aici se spune ca nu mama este cea care trebuie sa verifice daca ies dintii, pentru ca atunci doare mai tare .
P.S. M-au zapacit vecinii mei cu O-ZONE,nu inteleg boaba romaneste, dar ii asculta si sa vedeti ce haiosi sunt cand peltici canta " numa numa iei...".

Saphir si Amos Daniel (26.02.04)

Bebelusi de ianuarie - februarie 2004
...si pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Philip si Yann

Sa cresteti mari, sanatosi si sa va bucurati parintii toata viatza !!!


Adina-
super fetitza ai cu dintzishor !!!


Roxana-
tinem pumnii sa gasesti pe cineva care sa o iubeasca mult pe Alex si sa aiba grija de ea asa cum tb !!!


Ioana-
multumim tare mult ptr borcanele!! Matei a papat de dimineata jumatate de borcan de 190gr cu mar si biscuite (mai aveam eu unul) si 150 ml suc (mar, morcov, prune si pepene rosu). Acum doarme afara cu mamaia.

Sa iti traiasca baietii si sa te bucuri de ei toata viatza .

Babee unde esti?

Fug la bucatarie ca am venit acasa sa fac papa

Andra lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

http://community.webshots.com/user/bbianfebr2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Adina, felicitari pentru dintisor. Sa ne povestesti si noua cum e cand apare, ca am impresia ca si pe Malina mea o cam deranjeaza gingia, si-o tot pipaie du degetelul, isi suge buza de jos, maraie cand incerc sa pun mana acolo, dar de simtit nu se simte inca dintisorul. Se vad intr-adevar mugurasii primilor 2 dinti, dar nici unul nu da semne ca ar vrea sa iasa.

Saphir, felicitari pentru noul bebelus, abia acum mi-am dat seama ca esti din nou .

Roxana, bafta in gasirea unei bone. Am citit povestea bonei tale, brrrr…ce oameni sunt si prin agentiile astea …. eu cred ca le ceream sa-mi gaseasca si alta bona gratis, nu numai sa-mi dea comisionul inapoi. Luna viitoare o sa incep si eu cautarile, si tare teama mi-e ca nu voi gasi persoana potrivita .


Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

LA MULTI ANI, Philip si Yann
Sa cresteti mari, sanatosi, norocosi si sa-i bucurati pe curajosii si fericitii parinti !
Mickyyy si Flaviana suntem o tara libera si la putere e liberu' arbitru.....inca o data felicitari ca ati avut curajul sa veniti si n-ar trebui sa se supere nimeni. Eu scriu si la <Mamici din Constanta> si nu se supara nimeni ca vin si aici.
Malina si Tiana sunt cumintele? Hai ca s-a mai echilibrat balanta de bb-ei (fetite&baietei) cu venirea voastra.
Adina,pt. dintisor!
Roxana nu face nici un fel de compromis cand e vorba de propriul copil.Poate reusesti sa gasesti o bona recomandata de persoane cunoscute. E mai sigur.Bafta multa!
Saphir, cum se prezinta sotul tau????S-a mai retras ganglionul?
Ane- v-ati acomodat acasa??
Anca, ma bucur tare pt.Mateiut. Sa fie sanatos si cumintel si ....sa n-o mai supere pe mami.
Sa vedeti ce coincidenta: Avem niste prieteni care au o fetita pe nume Bianca. Acum doua zile ne-au sunat ca a nascut iar prietena mea si au o fetita cu numele.....Andreea. Deci vine cam asa. Ei au doua fetite Bianca si Andreea si noi tot doua fetite cu numele....Andreea si Bianca! Ati inteles???? Eu sunt ametita, dar cred ca atunci cand ne vom intalni o sa fie ceva de genul....Andreea mare si mica sau Bianca mare si mica...Hi.hi.hi.....


Tania cuAnduta(14sept'96)+ Bibi(14febr'04)

http://community.webshots.com/user/dady1968

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Gata, am reusit si noi sa punem cateva poze in album!!

dady, malina pana saptamana trecuta a fost un ingeras, dar in ultima vreme e tare maraita, cred ca incep sa-i iasa dintisorii, chiar daca nu se simt deocamdata. Dar in general e un bebelus cumintel foc!

Voiam sa va intreb si eu ceva, voi cum le-atzi dat sucul sau piureul cu lingurita cand erau mai micuti? Ca moatza mea e prea mica sa stea nesprijinita in fundulet si chiar daca o pun intre perne, se foieste pana reuseste sa pice. Plus ca nu vrea deloc sa pape cu lingurita, daca-i pun sucul in biberon il papa, daca incerc sa i-l dau cu lingurita, e un calvar. Murdareste totul de jur imprejur.

Si inca ceva, noi plecam saptamana viitoare la mare si o sa o luam si pe ea. Pediatra mi-a zis ca ar fi mai bine sa nu o tin deloc la soare, dar tot ma bate gandul sa iau o crema cu factor de protectie ridicat si sa o las si pe ea putin la soare. Am vazut ca voi ati mai fost in concediu cu bebelusii, ce creme ati folosit si cum ati procedat?

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Gata, am "expediat" matusa la aeroport impreuna cu mama (da' mama se intoarce) si acuma sper ca Tiana sa mai doarma putin ca sa am si eu vreme de scris! Uf, ce bine ca mai sta mama la mine cateva zile ca sa pot si eu sa mai respir...

Tiana e cuminte, daca se poate numi "cuminte" un bebe care e marait tare in ultima vreme - eu banuiesc un dintisor care isi face loc. Adina, felicitari pentru dintisorul Motatei!!!
Plus ca de ceva vreme trebuie mereu sa stau cu ea, sa-i cant, sa-i povestesc, sa ne jucam, ca altfel se plictiseste una-doua!
Dar sunt fericita ca doarme noaptea! Toata noaptea!

Suntem si noi pe drumul diversificarii: incerc sa-i dau ceva piureuri de fructe, dar Tiana nu le prea accepta. Papa cateva lingurite si gata, se plictiseste de ele! Azi-dimineata am incercat cu ceva piure de la borcanel si a fost ceva mai incantata. Da' tot n-a papat mai mult de 50 g. Si lapte in continuare.
Piure de zarzavat - nu vrea, asa ca mai amanam. Problema la ea cred ca e ca nu-i plac deloc morcovii, asa ca nu prea stiu cu ce o sa-i incep eu piureul ala de zarzavat... Eu ma lupt cu ea cu lingurita, nu vreau sa-i dau in biberon decat lapte. Pana acum sugea la ea ca la bibe (avem o lingurita de silicon), da' de azi-dimineata a inceput sa o muste . Inca nu prea pricepe ea ce vreau eu cu lingurita aia de la ea - desi ne chinuim de vreo 3 saptamani -, dar eu nu ma las, he, he, he!
Si seara ii pun 1-2 masuri de cereale in biberon.
Oricum e o mofturoasa la mancare, papa destul de putin, motiv pentru care nici n-a luat cine stie ce in greutate: la 4 luni avea 5900 g si 62 cm (de la 3150 g si 51.5 cm la nastere).
In rest, se dezvolta foarte bine, e o zvarluga si jumatate, e tare incantata de cand sta ridicata la 45 de grade si de cand se rostogoleste de pe spate pe burta .

Saphir, sarcina usoara si sa fie intr-un ceas bun! Lasa ca trece si asta cu vomitatul. Eu vomitam la inceputul sarcinii, da' numai cand eram acasa. Cat timp stateam la servici, n-aveam nimic, bag seama ca-mi pria!
Roxana, bine ca te-ai prins la vreme cu bona!! Si eu o sa incep sa caut de pe sfarsitul lui august, dar am o frica in mine... Sper sa gasesc pe cineva care sa nu-mi insele increderea!
Tania, am ametit cu Bianca mare si Andreea mica, da' mai citesc o data poate imi trece ameteala
Micky, nu te bosumfla pe scandalul de la mamicile de martie-aprilie ca nu are sens! Ma gandeam eu c-o sa se iste discutii, de-aia am si ezitat atat sa vin aici... Da' nu-i bai, sanatosi sa fim!
Andra, am tot citit pe la postarile vaostre si tu ma termini psihic cu gatitul tau! Cand mai ai TIMP si de 2 copii si de facut mancare?!! Vinde-mi si mie un pont!

Oops, am un bebe care tocmai s-a trezit! Ma duc sa vad ce vrea.

Pupici pufosi!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.webshots.com/user/flaviana17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

buna ziua

Saphir, felicitari pentru gizulitza mica. ai vazut cumva, e fetita?

Roxana, ce bine ca ai avut fler. sint curioasa ce vor zice cei de la agentie. mai, mai ce neseriosi

Adina, felictari pentru dintisor

nou doctoritza ne-a zis ieri ca nu-i nici un semn de dintisori. asta e. o sa fie Matei stirbul grupei
azi a fost cuminte ca de obicei. a stat dimineata cu tat ca eu a trebuit sa ma duc un pic la lucru. l-a plimbat, i-a dat sa manince, s-au descurcat minunat ei amindoi.
miine cred ca il iau cu mine caci mai am ceva de lucru si nu am cu cine sa-l las. si asa nu l-am dus niciodata si toata lumea vrea sa-l vada

acum a papat puiul la prinz piure cu morcov, dovlecel, ardei, carnitza de pui si ou. era asa bun

acum profit de somnul lui sa fac si papa si sa fac si ce trebuie pentru servici.
sau poate ma voi da pe net ... vad eu

o dupa-amiaza placuta

Anca si Matei (1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Mai Soleil si Mikky, dar de ce incepeti diversificarea asa devreme?
De Soleil am citit mai demult, dar acum si tu, Mikky?
Eu de-abia incep cu suculetele. Ii dau cu lingurita, chiar daca varsa jumatate pe babetica. Completez dupa, ochiometric.
Incepusem cu mar dar am trecut pe portocala (din cauze de KK care nu vrea sa iasa:))si strugure. Suntem la 4 lingurite pe zi.
A mea sta in fund (de fapt numai in fund vrea). O sprijin, desi cred ca poate si fara.
Hehe...ce bine-mi pare ca au mai venit "incepatoare"...ca ceilalti bebei sunt deja la tort si inghetata cu alimentatia...numai noi, piticii grupului, suntem doar pe lapte...
Anca, nu te plange ca sunteti stirbi, ca o sa va iasa 2 dinti odata si atuncea sa va vad.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Mickyyy - ce dragutza este Malina !!! Ce zici, venim in petit ? Din 2 sigur o sa iti placa de unul

Noi am fost afara cu mamaia si pe la 14,15 ne-am intors acasa si ne era super foame ca am papat cam 230gr de piure de legume si 130ml de supitza . Maraia si nu stiam de ce...ca venea prea greu linguritza la el . Acum sta le el in patutz si se joaca cu un urs si o girafa. Sper sa adoarma singurel...ca asa vreau sa il obisnuiesc.

Soleil- am avut timp astazi ptr ca amandoi baietii au fost cu mama afara ca altfel mi-e tare greu. Astazi am facut un ghiveci bun bunutz cu toate legumele in el si snitele de pui ptr Andrei. Mai dupa amiaza vreau sa fac si o prajitura cu caise...- eu tot cu dulciurile am ramas.

Anca- ma bucur ca si-a revenit Matei...sper sa il tina tot asa

Fug la bucatarie la

Andra lui Andrei Teodor (18 septembrie 1999) si Matei Daniel (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

http://community.webshots.com/user/bbianfebr2004

Mergi la inceput