Rezervare restaurant pt nunta

Rezervare restaurant pt nunta | Autor: vmariejeane

Link direct la acest mesaj

Foste si viitoare mirese...spuneti-mi si mie ce trebuie sa intreb atunci cand rezerv un restaurant pentru nunta. Voi pleca singura in alegerea restaurantului pentru nunta si cum nu prea ma pricep, nu stiu cam ce intrebari sa pun sefului de sala.
Cred ca tb sa intreb cam cat costa meniul, daca e cu sau fara bauturi...lucruri de genul asta, nu?

Spuneti-mi si voi cam ce ati discutat atunci cand ati rezervat restaurantul.

Schatzy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Trebuie sa-l intrebi intii pretul tacimului, si ce cuprinde acest pret. Sa fie foarte clar daca intra sau nu bauturile din timpul mesei, si in ce cantitate, sampania de la primirea invitatilor, tortul miresei si ce anume va puteti alege si ce e fixat. De obicei ti se va spune un pret mediu, care poate varia in sus sau in jos in functie de preparatele pe care le alegi din meniul lor. Daca se poate aduce ceva de-acasa; unele restaurante accepta sa vii cu bauturile tale, altele te primesc doar cu vinul ... oricum ai iesi mai ieftin, chiar daca te duci tu la magazin si cumperi sticlele de vin !
Trebuie sa mai afli daca sala are aer conditionat (in cazul in care ai nunta vara) sau climatizare, daca esti mai pe toamna. Si cite persoane intra in sala, numarul maxim, si cam cum se aseaza mesele.
FOARTE important, sa afli daca chelnerii sunt dispusi sa stea pina dimineata, ca sa nu patesti ca o prietena de-a mea, pe care au scos-o din restaurant la 12, desi daduse ceva spaga ! Sa-i lasi sa inteleaga ca o sa fi generoasa cu ei, eventual sa-i intrebi cam cit vor, unii iti spun de la obraz; in orice caz, plata se face la sfirsit, daca esti multumita, le dai, asa ca au tot interesul sa fii multumita.
Cam asta-mi vine acum in minte, daca mai ai intrebari ...

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Cand faceti contractul si platesti avansul sa-ti dea chitanta sau sa se consemneze undeva pe contract cat ai dat si cat mai ai de dat. Daca este un restaurant cu mai multe sali , sa se specifice care sala ai inchiriat-o sa nu te trezesti ca ti se rezerva alta sala.Unele au si terasa. Trebuie intrebat daca terasa apartine de sala inchiriata sau de alta.
Ai grija ca unele restaurante percep o taxa de 10% din totalul notei de plata pentru personal (ceea ce e destul de mult, daca sa zicem platesti 100.000 inseamna ca 10.000 sunt pentru chelneri care nu sunt mai multi de 10-12).De asemenea, unele percep o taxa daca te lasa sa vii cu bautura ta. La unele restaurante se plateste o taxa pe sala, la cele mai multe nu, dar trebuie intrebat.
Vezi sa nu-ti bage pe gat diverse chestii:orchestra sau DJ, sau decoratorii cu care lucreaza ei s.a.m.d. Ai grija atunci cu cateva zile inainte de nunta cand te duci sa stabilesti exact meniul si sa spui cati invitati vin, sa intrebi daca platesti tot tacamul pentru cei care pana la urma nu vin , sau daca platesti doar aperitivul (ala este perisabil si nu mai poate fi folosit, pe cand carnea de friptura nu o pun la fript si gata) si asta depinde de restaurant. Sa-ti iei o marja de vreo 10 portii in minus. De exp. daca ai 90 de invitati tu spune la restaurant 85 sau 70 . Daca vin toti cei 90 e ok, aia de la restaurant se descurca sa scoata 10 portii, pe cand daca nu-ti vin , restaurantul oricum te pune sa platesti tot ce ai comandat.
Oricum, orienteaza-te si tu dupa raspunsurile noastre si mai intreaba daca mai vrei sa stii ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

As mai adauga ceva: intereseaza-te de tacamuri si de vesela. Sa vezi exact cam cat de elegant este ce pun ei la dispozitie. Am fost la o nunta la care paharele aratau ca cele de han!
Cel mai bine e de fapt sa te duci o data cand au ei o nunta acolo si sa vezi cum aranjeaza mesele (presupunand ca nu e facut de cineva din afara).
Noi am facut nunta la McMoni's la Salonul Soarelui si a fost totul ireprosabil.

Zici ca te duci singura... cred ca ar fi bine daca ai putea sa mai mergi macar cu viitorul sotz, ca parca are mai multa "greutate" daca este si un barbat. Noi am fost prima oara, la prima discutie, si cu parintii mei. Eram tineri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Da, are dreptate, ia totusi cu tine cand rezervi restaurantul care-ti place pe cineva de sex masculin , orice, sot,prieten , ruda, pentru mai multa siguranta.
Iar despre tacamuri, de exp. Club Elite are vreo 2 feluri de fructiere sau boluri in care se pun fructe si alune si sfesnice de masa. La nunta mea au fost unele si cand am fost la niste prieteni tot acolo, le schimbasera cu unele si mai misto , pentru ca aranjamentele pe masa erau altfel. Eu n-am stiut, dar daca restaurantul dispune de mai multe servicii de masa, presupun ca poti alege.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Super multe multumiri la toata lumea. Singura nu ma voi duce, sper, dar oricum e nasol fiindca e si nunta lui la urma urmei. Ar avea si el ceva de spus sau de obiectat. Asta ma streseaza. Oricum el zice ca are mare incredere in gusturile mele......dar stiti si voi cum e in Romania, nici nu sti daca sa ai incredere in ce spun ei. O prietena a patit-o la un restaurant mare...au dus-o cu vorba si pana la urma a ramas fara sala libera. Dar si-a gasit intr-un final in alta parte.
Deci cam asta e...daca la un restaurant de lux nu poti fi sigur, atunci.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: Pregatiri pentru marele eveniment (nunta)
creeat de bibyrox, 04/08/2004, 10:12:41

Buna fetelor! Am si eu o nedumerire.. Cu cat timp inainte v-ati interesat de local respectiv rezervare? Noi ne-am gandit sa facem nunta in august anul viitor si am tot auzit ca in Bucuresti e o mare problema rezervarea la un restaurant bun. De fapt as dori sa stiu care sunt primii pasi care trebuiesc facuti si cu cat timp inainte.

Va multumesc frumos pentru atentie.

Kisssssss

Roxxy



Originally posted by vmariejeane, 04/08/2004, 10:21:48

Acelasi lucru am intrebat si eu fetele. Vezi ca mai gasesti raspunsuri la "Rezervare restaurant pt nunta"
Eu voi avea nunta in iulie si am cam inceput sa ma interesez.
De saptamana viitoare voi incepe sa caut restaurante (cam pt 150pers). Daca afli ceva da-mi si mie de stire.



raspunsuri postate de bibyrox, 04/08/2004, 10:29:48

Mult noroc Marie! Depinde si de zona unde stati voi. Noi locuim in Titan, Balta Alba si m-am gandit la Restaurantul Riviera care este langa Stadionul National... Inca nu am fost sa vad cam cat costa meniul dar stiu ca am fost odata acolo si mi-a placut foarte mult mai ales ca are o terasa mare exact pe apa.
Te tin la curent, sigur! Si tu pe mine! :P

Nu am gasit subiectul "Rezervare restaurant pentru nunta".. asa ca mii de scuze daca exista dar eu nu l-am vazut; pentru ca interesandu-ma in mod special acest subiect, am cautat inainte.


Scuze!!!! Acum am vazut intr-adevar subiectul acela deschis de vmarie dar nu e acelasi lucru. Pe mine ma intereseaza cu cat timp inainte sa incep sa ma agit si care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez!

Multumiri si scuze inca o data!

Kissss

Roxxy



raspuns postat de natydea, 04/08/2004, 12:45:53

Draga bibyrox mult succes si nervi buni pentru pregatirile care te asteapta. Asta in cazul in care faceti singuri nunta si nu o sa va ajute nimeni.
Eu fac nunta anul asta pe 21 august si am facut rezervarea la restaurant din ianuarie anul asta, dar poti incepe si din decembrie. Eu una cred ca a fost foarte bine asa. Eu stau tot in Balta Alba, Ozana, si am vrut sa fac nunta la Riviera, numai ca are o capacitate de 120 de persoane maxim. Deci daca te astepti sa-ti vina mai mult invitati trebuie sa cauti altceva. Noi am ales restaurantul Alunis (actualul Dumalex, Berceni). Este mare, are ring de dans mare, aer conditionat. E frumos.
Biserica e o alta problema. Noi facem cununia religioasa la bidserica sf. C-tin si Elena, vis-a-vis de Riviera si acolo trebuie sa te programezi tot asa de prin ianuarie-februarie daca vrei sa mai gasesti loc.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu mare placere, Dea



raspuns postat de Madi, 04/08/2004, 13:06:49

Buna Roxxy,
Noi am avut nunta anul acesta, in iulie, adica fix acum o luna si am inceput pregatirile in octombrie anul trecut. Vreo doua luni am tot "vizitat" restaurante (acesta ar fi primul pas). In ianuarie am facut rezervarea la restaurat (asa ne-au spus cei de la restaurantul ales), dupa care am facut rezervarea la biserica. Restaurantul ar trebui ales in functie de cati invitati banuiesti tu ca vor veni la nunta. Au urmat apoi verighetele,invitatiile, hainele, pantofii, starea civila, aranjamentele pentru restaurant etc.
Noi ne-am organizat singuri nunta si a fost destul de obositor si stresant, insa intr-un final totul a fost bine si am avut satisfactia ca am facut totul noi.
Iti doresc Casa de piatra si sa fie intr-un ceas bun!
Madi
Daca mai ai intrebari cu mare placere iti raspund.



raspuns postat de bibyrox, 04/08/2004, 14:00:44

Va multumesc mult fetelor pentru raspunsuri!!!Asa ma gandeam si eu ca din Octombrie sa incepem sa ne agitam. Nu cred ca vor fi mai mult de 100 persoane la nunta deci am incapea la Riviera. Da nunta ne-o vom face singuri.. din pacate. Dar sper ca va iesi bine pana la urma!

Va pup.

Roxxy



raspuns postat de me, 04/08/2004, 17:00:12

Eu stau in zona dar impresia despre Riviera nu e asa buna. As vrea sa punctez cu acesta ocazie 2 chestii: 1. chelnerii tigani si 2. se fura la greu. In rest, pare ok. Ti-as recomanda sa mergi sa mananci intr-o seara acolo sa vezi daca-ti place, si in afara de asta sa nu te grabesti sa rezervi pana nu vezi si alte oferte. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Hai ca am scapat de grija! Problema mea cea mai mare: restaurantul. Am rezervat sala la Polo Club pt. 30.07.2005. Ufff...sunt usurata! Insa e o chestie care ma framanta acum: data de 30.07.2005 pica in post? Eu cand m-am uitat pe calendarul ortodox parca nu era in post...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pupezica spune:

Daca te-ai uitat si nu era post, de ce-ti mai faci griji?
Eu nu am calendar bisericesc, dar intreba pe cineva.
In privinta rest, eu fac tot acolo, pe 2 iulie.
Tu cam cate pers o sa ai? noi am pus pe hartie cam 160, si mi-e cam frica, ce ma fac dc ne vin toti? oare incap atatea persoane?
tie cate pers ti-au zis ca intra?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leyla spune:

Fetelor, stiti cumva daca la Polo Club se poate organiza numai afara? Mie mi s-a parut destul de micut inauntru, ca pentru max. 100-120 pers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Mie mi s-a spus ca intra 150 de persoane fiindca acolo la intrare la receptie se inchide usa si sta DJ sau formatia. Stiu...si eu am emotii. Pe lista pusesem 150 de pers...dar pot fi mai multe sau mai putine. Eu stiu? Uffff...

Mergi la inceput