Bebelusi de Aug - Sept 2003 (29)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elena-Teodora spune:

Fetelor, voi cum faceti ciulama de pui pentru bebeii vostri? Va intreb asta, fiindca "babele" din jurul meu m-au innebunit si fiecare are o alta varianta. M-am gandit ca cel mai bine va intreb pe voi, care aveti bebei. Imi poate raspunde cineva urgent?
mersi mult!
bebica mea se ridica bine in picioare, acum se apuca de orice si se ridica. Si face un pas, cand la stanga, cand la dreapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

Hali Halo fetelor ... aparem si noi, nu am mai zis nimik de ceva timp ca nu am avut nici o noutate. Acum ma laud ca si Lisa mea ( in sfarsit ) se ridica singura in picioruse, nu mai face circ la somn, adoarme singurica in camera fara sa o mai legan pe brate ( pana fac febra musculara) si avem si 3 dintisori :)))
La multi ani sarbatoritilor, sa creasca mari si frumosi.
roisin draga ... nu imi spune de minunata oala sub presiune, ca la fel ca tine am patit si eu. Am primit cadou la cununie 2 oale sub presiune de diferite marimi. Bucuroasa foc si ma apuc sa si gatesc , deh... oala sub presiune. Pai nu am reusit sa ii pun capacul, am crezut ca nu se potriveste, pana in final ma prinsai de smecheria. Bun, si pun capacul si dau drumul la aragaz, si ma luat o firca, a inceput sa fasaie si am crezut ca explodeaza, nici nu am avut curaj sa intru in bucatarie, mi-am trimis sotul :))) . Si drept sa iti spun, nici in zi de azi nu gatesc cu ea cu capacul pus, adica o folosesc ca o oala normala, e ciudat cu presiunea, eu spun sincer ca nu stiu sa gatesc sub presiune.
cristinamh scuze de intarzierea cu pozele , am sa caut o poza cu Lizuca mea si am sa iti trimit.
Si sa va spun ca ma tot uit la bebelusii nostri, pe cuvant ca sunt cei mai frumosi de pe sait, sau cel putin asa mi se par mie, numai unul si unul, niste scumpi
Va pupam

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Am fost vineri la fotograf, dar nu am reusit sa facem decit o poza, ca asa de miriita a fost si nu stiu de ce ca special am adormit-o (in brate ca sa nu faca nazuri) inainte sa fie odihnita. Asa de suparata am mai fost, nici nu va inchipuiti. Si dobitoaca aia de la poze astepta noi sa o facem sa ridem, noi sa facem tot, ea numai sa apese pe buton. Am fost tare nemultumia. Ca dovada, mai mergem si azi o tura. Si Alex a mai pierdut si chelile de la masini si casa si servici...parca au intrat in ceata deodata...a trebuit sa intre pe geamul de la baie ca nu am avut cu ce sa intram in casa.

Mihaela_s, i-am cumparat si eu adidasi Emmei , dar nu am avut curaj sa o incalt...mi-am zis ca isi strica mersul cu ei. Si asa mi se pare ca merge cu un piciorus in exterior si unul in interior in sandalute, cu toate ca atunci cind merge cu piciorusul gol e OK. Acum sa ma duc sa ii caut alt fel de sandale...aici nu am vazut din alea cu tot cu glezna.

Fi-mea e dezastru, pleaca de una singura, nu mai am curaj sa plec din camera si sa o las linga canapea sau orice pe care se poate ridica ca apoi o ia la drum si tare mi-e frica sa nu cada sa dea cu (,) capul de ceva. Si tati care de abia astepta sa mearga Emma in picioare...uhhh, s-a dus linistea mea:))). Acum e mai nasol ca tre' sa ii fac baie zilnic daca mergem undeva. Ca se apleaca pe jos sa culeaga mizerii, hirtii, etichete si e musai necesara o baita la intoarcere. In Romania am cumparat un ham si tare bun mai e. Adevarul e ca imi usureaza mult munca si nu mai tre sa stau gheboasa tot timpul sa o pazesc pe Emma care e foarte incintata si mindra de realizarea ei. Smecheroaica...putea sa mearga mai demult, dar e o fricoasa si jumatate. Tati a trecut-o la toddler...pina acum a fost ...sugar la grupa mica, sugar la grupa mijlocie, sugar la grupa mare si acum ca merge (era una din conditiile sa o treaca la toddlerash:)) ...alta era sa vorbeasca:)) e toddlerash. De la grupa mica la mijlocie trebuia sa isi tina cappusorul, de la mijlocie la mare trebuia sa stea in fundlet si sa faca primii pasi, iar la toddler sa mearga sau sa vorbeasca. Sa mor io daca barbat-miu asta are minte.

Am vazut si eu pozele Silviei...mincau-ar mama, si mi se pare ca nici ea nu merge perfect cu (,)calciiele fixe in sandalute. Fetelor, ziceti-mi si mie, bebelusii merge cu picioarele perfect in sandalute?

lui Andrei Calin, Raducu si Asli!!!!...si Sarei ca am uitat complet. Mai, eu cred ca o data cu chelirea mea (nu stiu ce se intimpla, dar imi cade parul groaznic din nou) imi scade si memoria...

Cristina, curaj sa faci fata la scandalul lui Andrei. Si Emma as' noapte pe la 4 se ridicase in fundulet si miriia...ta-su a adus-o cu noi in pat si nu a mai zis nici pis.

Azi scoatem pozele de la petrecerea Emmei. Bai, eu cred ca noi (eu si Alex) nu avem mintea pe umeri. ieri am cumparat ceva si am uitat chestia in cos...important e ca am luat chitanta, nu? Sintem tare imprastiati.

I-am luat Emmei piscina si i-am pus-o afara...mamaaa, ce incintata e. Daca as lasa-o toata ziua acolo, toata ziua ar sta. Si mai sta si in pasarica goala. A trebuit sa o scot din apa ca se incretise toata pe la degetele, ca tot fugarea anumalele prin apa si mai dadea si cu palumtele sa ii sara apa pe fata ca tare ii mai place:). Problema e ca atunci cind nu e in apa, se duce direct la piscinutza si ridica piciorul sa si-l bage si tre' sa stau cu ochii pe ea ca pe butelie.

Cristina, avea bunica-miu o vorba...ca invirte de coarba si ies bani, asa ca poate treci si tu la metoda asta:))).

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Si a mea merge ciudat, chiar sa fac programarea aia la pediatra, sa-i cer pararea. In picioarele goale nu mi se pare ca ar avea probleme (desi parca tot vad o tendinta se a duce varfurile spre interior), dar in sandale e tare vizibil. Si atatea probleme am auzit despre copii care nu merg "drept", ca deja am emotii.

Am vazut pozele gemenilor Horia si Martin: SUNT BESTIALI! Ma gandesc cat de greu o fi cu doi, da' ce misto de ei ca au in permanenta parteneri de joaca si chiraiala...

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Roisin, Emma nu merge cu virfurile in interior, ci spre exterior. Eu la calciie ma refeream, ca unul pare mai in interiorul sandalei, adica unul iese putin inafara calciielui sandalutei.

http://community.webshots.com/user/emma_ana
http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tango spune:

Buna,buna,buna! Iata-ne si pe noi si fara pietroie de picioruse.A scapat fata mea de joi, dar tot o tin cu ghetutele incaltate invers si ziua sî noaptea pentru ca degetele mari au tendinta sa se intoarca la pozitia vicioasa....cam astea sunt noutatile noastre...
Roisin eu gatesc numai la oala cu presiune, de cand am inceput diversificarea Dariei. Pun oala pe foc, cu flacara la maxim, pana incepe sa fluiere si apoi dau focul la minim si astept sa treaca minutele. Frica mi-a fost si mie la inceput dar acum nu mai stiu sa fac mancare altfel. Este foarte comoda si nu mai stau atata timp cu aragazul deschis, mai ales acum vara...
Acum incerc sa mai citesc ce-au mai facut bebeii vostri...
Pupici

victoria si minunea mea Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

azi am facut compot... am fiert niste prune, caise si corcodusi, a iesit o chestie acrisoara, dar placuta, ca nu i-am pus zahar decat foarte putin... si-mi faceam probleme ca n-o sa-i placa odraslei. ei bine, a baut 3 biberoane mari, de 250ml!!! pur si simplu le-a devorat dupa-amiaza... pipiul nici macar nu mai are culoare, e apa chioara. nici nu mai stiu de cate ori a facut... i-am pus si la congelator niste fructe, in borcanele, si pt cazuri de urgenta am pus si doua de prune.

mei, si azi am zis sa fac si eu ceva nou de mancare. dovlecei umpluti. "lucrurile" au decurs bine, si sunt chiar multumita de ce-a iesit! bietul tati, se pare ca o sa vina la noapte, pe la 4-5, asa ca distractia pe maine seara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

ciulama: prajesc bucaele de piept de pui in unt, adaug faina, mai prajesc putin, adaug apa sau zeama de carne si o ceapa tocata marunt; fierb totul cam 40 de minute; la sfarsit adaug smantanica si gata ... la masa!

a fost super la mare, Ioana a vrut numai in apa aia rece de tot si dupa juma de ora de balaceala si mancat nisip a adormit in carucior

Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Tango, deci fasaiala aia groaznica e normala? Adica sa nu-mi mai pun perna in cap, sa o las sa fasaie pana se fierbe?
Sar'na, bine ca mi-ai zis. Acu' tre' sa-i explic cainelui ca nu vin extraterestii si nici nu vom sari in aer si pot sa ma apuc de gatit!
Felicitari pentru renuntarea la pietroaie, va doresc sa nu mai aveti neplaceri din astea!

http://community.webshots.com/user/r0isin
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Noi avem program de urlat seara de seara vad... Nu stiu cand si cum dar ALex a reusit sa se alinte de zile mari.
Urla si se face arculet si isi arunca capul pe spate cum ceva nu ii place. Dar nu stiu de unde a invatat sa urle de cate ori vrea ceva. In seara asta l-am lasat sa planga 15 min. dupa care nu am mai rezistat si l-amm luat un brate. A adormit tot pe muzica si cu ochii la pozele cu pisici si caini...

Ce sa ii fac si mai ales cum sa il dez-alint?

La multi ani - Ioana Maria Alexandra Capshunica si Cezar Alexandru si voua mamici numai bine!
Asta pentru maine!

Alex si Carmen

Mergi la inceput