Cati invitati la nunta?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vmariejeane spune:

Sunt foarte speriata dupa ce am citit ceea ce ati scris voi.
Eu am pus pe lista cam 150-160 de persoane. Sper dint tot sufletul sa vina macar 140.
Cred ca multi se sperie de nunti....adica de faptul ca stiu ca trebuie sa dea bani. Si mai ales daca iti faci la un restaurant dragut, asa cum vreau eu....apoi te astepti sa vina jumatate.
Asta e, eu am spus un lucru: LA MINE LA NUNTA VINE CINE ARE PLACERE SI CINE TINE INTRADEVAR LA NOI.Riscul ti-l asumi oricum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Blanca, noi am avut nunta pe 4 iulie. Initial 90 de persoane au anuntat ca vor sa vina, insa au venit efectiv doar 72. Cei care s-au razgandit ne-au anuntat in ultima saptamana, ba chiar cu o seara inainte. Surprize sunt oricum, noi fusesem avertizati de prieteni, ca urmare, la restaurant am comandat cu 10 portii mai putin si bine am facut.

Iti doresc Casa de piatra si o nunta ca in povesti, indiferent de cate persoane vor veni.
Madi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am nunta in septembrie.Am dat deja cele 100 de invitatii pe care le aveam pregatite.Deci ar fi in total 200 persoane...insa daca-mi vin 100 pot spune ca e ok.Oricum cu vreo 2 saptamani inainte o sa dau telefoane sa ma interesez macar asa orientativ care vine.
De la restaurat mi s-a spus ca indiferent de numarul pe care-l voi da eu ca sigur de persoane..ei or sa faca cu 10 mai putine..fiind pregatiti sa poate fca la inca 20 in plus..si chiar mai multe.Eu zic ca e bine...!
Am insa mari emotii cu privire la invitati.Am prietene care au 500 invitati..eu cu cei 100 maxim ai mei..ma simt cumva in inferioritate..si uneori ma intreb ce fel de nunta va fi...:(
Va urez numai bine!

Corina mamika de 2 baietzi !!!


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu in mentin parerea ca motivul principal pt care oamenii nu vin la nunta este lipsa de bani. Cel putin in majoritatea cazurilor, si mai ales in Romania. Poate la cei care au venituri mai mari sa intervina si alte motive, dar in general asta e !
Si nu conteaza daca tu specifici ca e fara dar, ca omul tot se simte obligat sa-si acopere macar costul tacimului si sa mai puna si ceva peste, si cu cit restaurantul e mai luxos si nunta e mai "pe picior mare", cu atit oamenii se vor simti mai obligati.
Asa ca, atunci cind va alegeti restaurantul, sfatul meu e sa va ginditi si la "puterea de cumparare" a invitatilor.
E trist si frustrant, stiu, ca si noi am trecut prin asta, dar asta e. Si, mie personal, o nunta cu 50-60 de invitati mi se pare mult mai frumoasa decit una cu 400 (Dumnezeule, chiar ii cunosti pe toti cei 400 ??? Atunci felicitarile mele !).
Asa ca, Blanca, nu dispera si enjoy your wedding !

Boghi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianafedorca spune:

buna, am trecut si eu prin aceeasi problema anul trecut, am invitat vreo 120 de persoane, am scris si eu toate nr de tel dar nu au sunat , cu o saptamana inainte de nunta i-am sunat eu pe toti ca sa stiu sigur cate portii de mancare comand, la mine au venit 100 de persoane,dar cand le-am dat invitatia le-am spus ca nu e cu dar , vreau doar sa vina sa ne distram si sa iasa frumos, au venit si au dat si dar ( cred ca de rusine) au fost si care nu au dat dar eu m-am bucurat ca au venit si ne-am simtit bine
eu te sfatuiesc sa-i suni tu pt ca nu o sa te sune nimeni si e bine sa stii ca sa nu platesti la meniu degeaba, la restaurant le-am spus ca am 100 dar nu sunt sigura, iar eu mi-au spus ca fac 80 de portii si sunt pregatiti pt inca 20 pe care nu le pun in pret in caz ca nu vin
petrecere frumoasa si casa de piatra

ADy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanaiascu spune:

bogdanai da, chiar ii cunosc pe cei 400 de invitati. Suntem un familion destul de mare, sunt prieteni de familie, obligatii, etc. Nu stiu de unde esti, dar sti, la noi in Banat daca nu chemi pe toti la cei care ai fost la randul tau la nunta, se supara. Eu nu am vrut 400 de persoane, dar asta este, nu pot sa nu imi chem neamurile, prietenii, vecinii, colegii, etc. Si nu consider ca daca la o nunta sunt multe persoane nu este fain sau nu e distractie.

lore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Buna fete, am scapat si eu acum 5 minute de caci sunt in luna de miere sa va spun cum a fost. Au venit 125 de persoane desi eu ma asteptam in ultima zi sa vina 115, a fost bine si am iesit bine si ca bani.Va urez si voua acelasi lucru.

Mergi la inceput