Romani in Anglia! Postati aici!!!! (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ma sperie ce spune Ella64...si eu sunt in aceeasi situatie, caut joburi inca de acum desi vin in august acolo si toata lumea imi spune sa nu ma agit de acum, sa astept sa fiu acolo ca sa ma pot duce la interviuri etc.....Ufi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

Nu trebuie sa te sperii. Tine minte ca tu ai destinul tau si drumul tau in viata, care nu trebuie sa semene cu al meu, cu necesitate. Si mai ai un atu: esti mai tanara decat mine (64 este anul nasterii, nu varsta). Mereu le-am spus studentilor mei sa plece sa lucreze afara cat sunt tineri si se pot usor adapta la schimbari...si daca doresc, dupa aceea se pot intoarce in tara.
Asa incat nu te speria, dar tine ochii bine deschisi. Ai grija ca daca vrei sa fii profesoara aici, comportamentul copiilor de aici este destul de diferit de al celor de la noi. Sfatul meu este sa iti traduci si sa iti legalizezi actele de studii, inclusiv cele care arata ca poti sa predai. Cand vii aici trebuie sa le trimiti la UK NARIC ca sa ti le echivaleze cu cele de aici, pentru ca sistemul difera foarte mult de cel de la noi, in materie de invatamant, si apoi poti incepe sa aplici pentru postul de profesoara.
Restul, cum am spus depinde de destin....


quote:
Originally posted by motanik

Ma sperie ce spune Ella64...si eu sunt in aceeasi situatie, caut joburi inca de acum desi vin in august acolo si toata lumea imi spune sa nu ma agit de acum, sa astept sa fiu acolo ca sa ma pot duce la interviuri etc.....Ufi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare,
Motanik,in cel mai rau caz(desi nu e chiar asa rau!) poti lucra ca nanny.Dat fiind ca esti profesoara, e posibil sa iti ceara niste recomandari din Romania sau gasesti tu niste recomandari de UK.
Sunt familii care nu cer sa ai atestat si e perfect legal.
Salariul poate fi intre 350-500£/sapt depinde cat lucrezi, dar in acest caz ar fi de preferat sa ai carnet de conducere britanic pt ca multe fam vor sa ii duci pe copii la scala ,la cluburi, etc.
Dar din cate anunturi sunt pe net, o sa gasesti tu ceva.
Stiu ca celelalte fete au mai multa experienta, dar depinde de f multi factori obtinerea unui loc de munca, printre care (inafara de studii si experienta)
-de cat de mult ridici stacheta(daca vrei un job super tb sa ai rabdare sau sa ai noroc!)
-de forta ta de persuasiune,interviul conteaza f mult (imi povestea cineva ca e important sa spui cate si mai cate, ca o sa faci, ca uite ce plan istet ai, ca intorci firma pe dos , nu alta , chiar daca nu o sa fie chiar asa)
-de gramul tau de noroc(eu cred f tare in el!)
Multa bafta si nu te descuraja inainte de a infrunta realitatea, o solutie tb sa existe mereu!
Doresc un weekend frumos la toata lumea ca se anunta insorit si caldut!!!Ihihihi, eu mi-am tras un bronz artificial super dar mi-e frica sa nu tb sa ma imbrac iar in cojoc!Las' ca vad eu ce-oi pati!
Miruna, va doresc drum bun si distractie placuta!
Pupici,
Cristina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrianah spune:

Hei!ce bucurie! asta era!!
multumesc patricia.am vazut pozele cu voi si sinteti tare tare draguti.
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

quote:
Originally posted by gabrianah

Hei!ce bucurie! asta era!!
multumesc patricia.am vazut pozele cu voi si sinteti tare tare draguti.
ana




Sa-ti fie de bine! Si mie imi place Marmite-ul, uns pe toast si pe deasupra cu un ou prajit, stil englezesc.


Patricia, Miriam si Ruth (6.12.03)

http://community.webshots.com/user/2girlsmum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc pt incurajari! Sunteti prietene bune!
Ella64, multzi ani inainte si sa stii ca nu esti deloc batrana! Eu am 24 si am putina experienta dar am toata viata inainte. Partea mea buna (de aici si meseria) e ca am multa rabdare si sunt optimista, and what's more nu ma dau batuta usor. Asa cum spune Chryss, si eu cred ca e important sa tintesti cat mai sus ca sa obtii macar un sfert din ce ti-ai dori si oricum nu vreau sa vin acolo sa fac curatenie in casa pt ca stiu ca pot mai mult. (no offence daca e cineva in situatia asta, nici o slujba nu e rusinoasa dar asta nu e de mine!)
Mi-am tradus si legalizat toate actele si diplomele, stiam de NARIC si am si sunat la ei, ma costa 30 de lire de diploma si sper sa le echivalez cum ajung. Ma gandesc la zeci de posibilitati dar sunt legata de maini din moment ce nu am ajuns, dar nu mai am mult si o sa pot vorbi in cunostinta de cauza.
Chryss, treaba cu nanny mi s-a propus dejapt ca prietenii mei de acolo au copii mici (mare parte din ei) si, auzind ca in tara sunt profa s-au gandit ca am rabdare si cu copiii lor...E o idee pana imi gasesc altceva mai bun, dar asa cum spunea parca Mary-Jane e bine ca cei in cauza sa nu stie ca eu caut altceva pt ca risc sa nu mai primesc nimik....
Eh...traim si vedem!
In Romania e destul de urat, parca ar fi toamna!! Miruna, sper sa prindeti vreme buna la mare! In rest...va doresc weekend frumos!
Apropo, Chryss, ce bronz artificial ti-ai tras? La solar sau cu spray autobronzant? Vreau si eu sa ma duc la solar si nu stiu care e treaba...e sanatos au ba?
Va pup, numai bine.
Andra.

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana7mi spune:

un salut la toti romanii din Anglia :-)


Voiam sa va intreb daca cunosteti persoane care au emigrat in Anglia cu procedura HSMP.. Ma interesa sa stiu care ar fi principalele probleme care pot aparea , interviu acte..etc

multumesc,

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_64 spune:

quote:
Originally posted by motanik

Multumesc pt incurajari! Sunteti prietene bune!
Ella64, multzi ani inainte si sa stii ca nu esti deloc batrana! Eu am 24 si am putina experienta dar am toata viata inainte. Partea mea buna (de aici si meseria) e ca am multa rabdare si sunt optimista, and what's more nu ma dau batuta usor. Asa cum spune Chryss, si eu cred ca e important sa tintesti cat mai sus ca sa obtii macar un sfert din ce ti-ai dori si oricum nu vreau sa vin acolo sa fac curatenie in casa pt ca stiu ca pot mai mult. (no offence daca e cineva in situatia asta, nici o slujba nu e rusinoasa dar asta nu e de mine!)
Mi-am tradus si legalizat toate actele si diplomele, stiam de NARIC si am si sunat la ei, ma costa 30 de lire de diploma si sper sa le echivalez cum ajung. Ma gandesc la zeci de posibilitati dar sunt legata de maini din moment ce nu am ajuns, dar nu mai am mult si o sa pot vorbi in cunostinta de cauza.
Chryss, treaba cu nanny mi s-a propus dejapt ca prietenii mei de acolo au copii mici (mare parte din ei) si, auzind ca in tara sunt profa s-au gandit ca am rabdare si cu copiii lor...E o idee pana imi gasesc altceva mai bun, dar asa cum spunea parca Mary-Jane e bine ca cei in cauza sa nu stie ca eu caut altceva pt ca risc sa nu mai primesc nimik....
Eh...traim si vedem!
In Romania e destul de urat, parca ar fi toamna!! Miruna, sper sa prindeti vreme buna la mare! In rest...va doresc weekend frumos!
Apropo, Chryss, ce bronz artificial ti-ai tras? La solar sau cu spray autobronzant? Vreau si eu sa ma duc la solar si nu stiu care e treaba...e sanatos au ba?
Va pup, numai bine.
Andra.

"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie!"



Multi inainte si sa iti dea Dumnezeu o viata buna!
Motanik, te costa 30 de lire daca trimiti actele din afara UK, daca le trimiti din UK te costa 35.25 de lire. Eu te sfatuiesc sa le trimiti cand ajungi in UK ca sa eviti orice incurcatura.
In ceea ce priveste impartasirea planurilor tale viitoare eventualilor angajatori, nu stiu ce sa zic....Eu am vrut sa lucrez la Specsavers ca Distribution Assistant; nu era ceva ingrozitor de greu, puteam invata totul in cel mult o luna de zile, dar cel cu care am stat de vorba mi-a spus exact ce a spus si Mary Jane. Dupa ce m-a intrebat ce am facut pana acum, mi-a spus in fata ca el nu ma angajeaza pentru ca asta inseamna sa arunce banii pe fereastra pentru ca ma pregateste ca apoi eu sa plec, daca imi gasesc ceva pe specialitate. A fost singurul care a fost sincer, pentru ca imi dau repede seama cand ma minte cineva (si eu sunt prof, pe langa partea de cercetare ).
Omul a dat-o in bara cu presupunerea, pentru ca eu as fi ramas la el, sa imi pot vedea linistita de copil, dar n-a fost sa fie.
Oricum, diferenta de varsta este foarte importanta. Mi-am dat seama de asta cand am aplicat la job-uri part-time, fara sa imi afisez toate diplomele. Senzatia mea este ca tipul acesta de job-uri este pentru tinerii care studiaza.
Cred ca cel mai bine pentru tine ar fi sa iti gasesti un PhD sau un Master aici, ca sa cunosti profesori din Universitate si sa poti sa iti faci niste relatii. Cat or fi ele de superficiale tot sunt bune la ceva. In plus, mai este un site, caruia nu ii stiu acum adresa de web, dar este vorba despre teacher training agency (tta), unde poti gasi informatii despre cursurile care se fac pentru cei care vor sa devina profesori. Cu un search pe teacher training agency poti gasi usor site-ul.
Din cate am inteles eu in cele 6 luni de cand sunt aici, cei care termina universitatea nu au optiunea de profesor asa cum o avem noi; ei fac cursuri separate pentru asa ceva. Poate te poti inscrie la astfel de cursuri. Merita sa faci asta, pentru ca la varsta ta ai timp sa te desfasori si sa te realizezi in meserie. Si la ei este la fel de dificila meseria de profesor ca si la noi si implica un numar de etape de parcurs ca si la noi. Dar apar unele diferente pe ici pe colo.
Sper sa iti fie de folos informatile pe care ti le-am dat.
Dana, eu nu stiu sa iti raspund ca inca sunt mica in tara asta, dar poate stiu celelalte fete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

Salutare tuturor, ma bucur sa aflu ca mai exista romani din Anglia care sunt membri ai DC.

Eu locuiesc impreuna cu sotzul in Bedfordshire, putzin mai la vale :-), in Dunstable. Asteptam un bebe la sfarsitul acestei luni! Eu, una, nu mai am rabdare delok!

Cu joburile in Anglia problema nu este foarte complicata atata timp cat potzi intzelege ca sistemul de angajare-promovare-etc nu are nimic de-a face cu cel din tzara.
CryssUk, cred ca 350£-£400 pe saptamana este totusi limita de sus. Pentru cineva care vine direct din tzara va fi destul de greu sa inceapa cu un asa salariu in domeniul despre care vorbim. Se pot obtzine acesti bani, nu zic nu, dar eu am un coleg (inspector de sanatate), care plateste un child minder (o tanara englezoiaca 100%) $400 pe luna!!!!! Acum mai depinde si de zona, si de ce program ai, etc.
Cel mai bine e sa lucrezi ca self-employed (teacher or teacher assistant) la o scoala, se plateste la zi £130 (suplinitor), ceea ce este excelent. Daca apelezi la o agentzie, iarasi este problematic, trebuie sa fii pregatit sa lasi 1/3 din bani agentziei.

Eu am lucrat in tzara ca lector, si ma mai ocupam si cu traduceri (juridice) si pregatiri. Aici am si tradus, intr-adevar, dar incet-incet mi-am schimbat profilul complet. A trebuit sa cobor mai multe trepte, nu numai una, dar asta e! Nu mi-e rusine sa spun, am inceput cu £150/saptamana si am facut rezervari ptr hoteluri pana mi s-a acrit. M-au promovat destul de repede la hotel manager, in timp ce salariul ramasese aproape neschimbat. Joburi dinastea sunt de ocolit! Acum sunt in concediu de maternitate, iar ultimul job a fost (si este) acela de business services administrator. In prezent imi caut ceva mai aproape de ceea ce imi doresc sa fac, si anume trainee solicitor. Am facut o gramada de practica si munca pro-bono in acest sens, dar e cazul sa imi caut ceva serios, pentru ca trebuie sa-l mai si hranim pe viitorul bebe. Stie cineva vreo agentzie buna sau o firma buna de avocatura care ofera training contracts????
Sotzul este structural design engineer, si in domeniul lui oferte sunt gramada. Se pare ca din punctul asta de vedere, sotzii nostri sunt mult mai avantajatzi! asta este, vom supravietzui noi.
Distractzie placuta in Romania in vara asta (cine se duce)

Irinuca 37+ saptamani DPN 31/07/04

http://community.webshots.com/user/irrinuca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Salutare!
Irinuca, ma bucur ca ne-ai gasit in sfarsit si bine ai venit!
Iti doresc nastere usoara si bebel sanatos si frumos.Stii ce o sa fie?Fata? baietel?:)
Vreau sa adaug cateva vorbe despre chestia cu childminder-ul sau nanny.
Eu una lucrez ca aupair in Londra pt o familie care nu plateste nici pe departe ;imita de sus a ''salariului'',dar nu as accepta sa muncesc pt 400$ /luna nici intr-un fel.Si apoi (spre deosebire de childminder sau nanny) unui aupair i se asigura si masa si cazare, facilitati de genul calculator in camera,internet, tv si ce se mai poate,excursii cu familia,asigurare de sanatate,etc
Intr-adevar, mai depinde f mult de zona si de tipul angajatorului.
Ca stiu si eu oameni de afaceri plini de bani care isi bat joc de angajati!Asta ,insa, este alta discutie!

Motanik,eu ma dau cu Ambre Solaire de la Garnier (spray autobronzant), asta dupa ce am luat multe tepe si am iesit de multe ori in dungi!Raportul calitate -pret e f bun si crede-ma ca o sa iti placa cum iesi dupa!Vezi pe Femina intim,cauti un subiect depre autobronzante si acolo ai sa afli detalii despre tot ce inseamna bronzat artificial,inclusiv br la solar.Bronzatul la solar mi se pare putin nociv(agresiv)si costisitor!Siii....,nu uita sa pui poze de la nunta pe site!!!!
Mary Jane,in Wimbledon , in parc au pus apa in piscina pt copii si toti vin acolo sa se balaceasca.Adu-l si pe Dominic!Poate sapt viitoare ne intalnim odata sa il aduc si eu pe Jake si poate il conving sa intre in apa ca lui ii e cam frica cand vede copii multi si galagiosi ca arunca cu apa ,tipa, etc.Am fost cu el ieri, dar nu a vrut sa intre in apa, eu i-am luat prosopel si alte minuni,si el s-a intepenit la groapa cu nisip!:))

Pupici si sa va bucurati de weekend , ca eu ma bucur din plin,
Cristina

Mergi la inceput