Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:


Nici nu mai stiu de cand n-am mai scris....
La multi ani sarbatoritilor din ultima vreme!!

Io as sparge gheata de nu mai pot ....tare mi-e pofta sa mai fac un bebe (chiar credeam acum vreo 2 saptamani ca am pus-o!) dar din pacate nu prea e momentul. Chit ca daca va fi sa fie, norocul lui .....parca Malina a fost programata , din contra, "soarta" ei a fost pe muchie de cutit, daca n-o lungeam eu atat cu avortul mai mult ca sigur azi n-aveam nici un bebe! Da' nu-mi pare rau deloc, din contra!! Si multumesc fetelor de pe forum care au fost alaturi de mine la inceputuri (din pacate au mai ramas atat de putine din vechea gasca ...doar pe Ela si pe Flaviana le-am mai vazut pe-aici in ultimele luni) cand eram inca nehotarata daca urma sa devin sau nu o mamica de martie-aprilie. Mi-aduc aminte de primul meu mesaj pe forum cand mi-au "sarit" toate fetele-n cap cand au auzit ca ma gandeam la un avort.

Hai ca m-apuca nostalgia...si n-am timp de asta acum.....mai ales ca azi a fost zi de vaccin si la noi (ca saptamana viitoare plecam in concediu si-am zis ca-i mai bine sa-l facem putin mai devreme ca sa nu avem probleme atunci) si e destul de maraita moatza mea.
Noi n-am prea luat asa de bine in greutate in ultima vreme (am fost si bolnave, ce-i drept si nu prea ne-a ars de papat), dar una peste alta suntem inca mult peste greutatea medie asa ca pediatra ne-a mai amanat putin cu diversificarea. In ultimele 3 saptamani am luat doar 300g (de fapt am luat mai mult ca am si scazut vreo suta-doua), oricum, una peste alta la 4 luni fara 10 zile avem 6,900g, 64cm si 42cm diametrul capsorului. M-am uitat pe graficele pediatrei, la 4 luni media e de 6.400g la fetite si 61.5cm.

Mai voiam sa scriu cate ceva, da' vad ca a inceput sa scanceasca moatza.....hai ca am plecat sa vad cum o impac. De cand am inceput sa-i dau suc de fructe parca are din nou colici, sau dureri de burtica....trage niste vanturi asa de parfumatee ca-mi muta nasul din loc, si mai face si kk portocaliu!!

si-o zi buna tutror.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

repejor si eu pe aici!
Flaviana,dimensiunile pe care mi le-ai dat sint nu bune,ci FOARTE bune!!Acum m-am uitat,este exact pe linia de mijloc,numai bine.Tot asa se dezvolta si Amelie,conform diagramei.
Claudelule,chiar ca esti de baza,de fapt esti cam sufletul mamicilor de aici,pot afirma si nu cred ca ma va contarzice nimeni!
Eu am fugit,.la pisicuta,e atit de amuzant acum ,cind a inceput sa rida deja in hohote!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Fetelor, lasati-o cu laudele, luati-ma mai incet, nu de alta dar mi-o iau in cap si atunci, vedeti, fac pe nebuna

Elena, si eu sunt super incantata de fiu-meu cand rade in hohote...numai ma uit la el si incepe sa rada in hohote, nici macar nu mai trebuie sa-i spun ceva...Dupa cum se vede (dc se vede ) sunt o persoana foarte vesela si sociabila, iar cand am fost graviduta radeam de numa numa, si colegii mei spuneau ca Raul va iesi cu zambetul pe buze...Asa si e!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Zi de vaccin si la noi,astazi!Croko a scos un "marrrrr" si-atat!Dupa s-a comportat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Eu nu stiu de ce vi se pare voua normal sa faca febra si alte alea de la vaccin?La veve de ex.,in 3 ani n-a avut odata reactie de la vaccin;de nici un fel;nici febra,nici somnolenta,nici iritabilitate...nica!
Dimensiunile la 4 luni:6,8kg si 64cm.Pe graficul doctorului cica era sub medie,la kg cel putin si n-a fost pe deplin multumit.Insa pe graficul pe care-l am eu acasa la grutate e exact pe medie si la inaltime un picut peste,so...Daca nici croko nu-i dolofan destul...Nu-mi fac eu probleme din cauza asta!Problema e ca Laur vomita (un motiv in plus pt.care cred c-a luat binisor in greutate,tinand cont de circumstante);aproape dupa fiecare masa,uneori imediat,alteori chiar la doua ore dupa masa;probabil ca are reflux.Solutia pe moment e sa-i introduc solide:un pic de cereale amestecate-n laptic matern,hranit cu lingurita.Cat m-am tinut eu sa-l alaptez exclusiv pan la 6 luni(si dr. a zis ca-n cazul in care nu exista situatia cu vomatul,m-ar fi sfatuit sa nu introduc solide pan' la 6 luni),uite ca nu se poate.Asa ca din seara asta incepe lupta cu lingurita!Tineti-mi pumnii!
Aaaa,ce vroiam sa va mai intreb pe voi:cum le dati bebeilor vitaminele?Pentru ca laptele matern nu contine vit.D,ne-a prescris dr.un supliment.Insa de doua luni ma chinui si nu reusesc sa-l fac sa le-nghita.Nici cu pipeta,nici cu lingurita,biberon nu accepta deloc,deci n-am in ce sa i le amestec.Daca-i bag in gura siropelul ala urla de se cutremura paduricea si le si scuipa.Aveti vreo idee geniala?
No,v-am pupat!



Irina,veve & croko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Veve referitor la vit. d, de ce nu incercati injectabil daca altfel nu merge...eu acum ii dau si cu lingurita si injectabil...ii dau 6 pic/zi si o data la 2 luni injectabil...dupa ce-i face injectabilul 2 sapt nu mai primeste cu ling...al meu e suspect de rahitism... si de aceea primeste atat vit.D

Iar in ceea ce priveste greutatea cred ca pediatrul tau sufera..uite am si eu acum in fata un grafic si la 4 luni ar trebui sa aiba aprox. 6,5 kg...nu stiu cm ca asta e doar ptr greutate...


Claudia si Raul(01.04.2004)


http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/claudia_floarea/my_photos
http://reclamaxxxx/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Mda..Banuiesc ca standardale americane-s putin diferite de cele romanesti.Am gasit un www.verybestbaby.com/tools/trackers/babygrowth.asp?section=tl" target="_blank">calculator de-al lor pentru lungime si greutate si pt.Laur a iesit 34% greutate si 39%lungime.Oricum nu 25% cum a zis doctorul.Tabelul e-n pounds si inch,dar pt.cine-i curios sa-l incerce 1 gram = 0.0022 pound si 1cm = 0.3937 inch



Irina,veve & croko

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Buna dimineata! (desi s-a cam terminat si dimineata )

Rayuela, mersic de informatia cu "masurile"!

Claudia, pai cer, mama, azil pe la altii, de ce sa nu cer daca aici e asa liniste? Voi sunteti bune, foarte bune, da' cu conditia sa "fiti"! Stii tu chestia aia: "e sublima, da' lipseste cu desavarsire"
A, si zepelinul ala s-a plimbat deja prin Bucuresti. L-am vazut, i-am facut si poze !
Cum ii dai fierul ala la Raul, ca eu a trebuit sa ii dau la Tiana azi-dimineata o picatura de fier cu 1 pic de vit C si nici pe alea nu le-a inghitit cum trebuie? Mi-e groaza cand om ajunge la cele 5 pic de 2 ori pe zi!!

Veve, ce surpriza - ne mai onorezi si matale cu prezenta . Tiana a avut aceeasi problema cand era mai mititica - regurgita mult (nu varsa in jet) aproape dupa fiecare masa. Timp de 2 luni i-am facut laptele cu mucilagiu de orez in loc de apa (la noi a fost mai simplu ca am fost de mult cu biberon) si astfel era mult mai gros si ii pusesem sub salteluta o perna mare, asa incat statea inclinata cam la 30-40 de grade. A tinut cam pana pe la 3 luni, apoi s-a reglat singurica, i s-a mai "intarit" orificiul dintre stomac si esofag.
Da' e un voinic crocodilutul vostru, doctorul ala cred ca are o problema!!!
Idei geniale n-am (n-am avut niciodata! ), si eu ma chinui cu Tiana... In general ii pun picaturile de vitamina D in lingurita cu putin lapte sau ceai si ii tin lingurita in gurita pana inghite. Mai da si pe afara, da' de multe ori le ia.

Simona, nu-s mama eroina, ca povestea cu doi copii a tinut numai 2 zile! Si cu ocazia asta am experimentat si eu ce inseamna mamica la dublu: nu e chiar asa simplu cum pare!

Apropo de facut copii: Claudia, Adina, ce-aveti, fetelor? Cred ca aveti copii prea cuminti de sunteti asa grabite sa mai faceti unul! Da' va cred ca deh, amandoua aveti mamici si tatici care stau cu copilul, ca daca erati singurele nu cred ca va mai venea asa usor cheful . Pe mine ma uimeste Micky cu dorintele ei, ca ea o creste singura pe Malina. Mie una imi ajunge Tiana cu toate mofturile si figurile ei, plus ca la ce sarcina am avut... imi trebuie mult timp sa ma hotarasc sa mai fac un bebe. Si pe de alta parte, cu serviciul si cu toate, eu consider ca n-o sa am timp suficient nici pentru ea, d-apai sa ma impart intre doi.

Micky, tare cunoscuta mi se parea mie biserica unde ati facut voi botezul... tare, tare si nu stiam de ce. Noroc ca m-ai luminat cu raspunsul tau: pai tot acolo am botezat-o si noi pe Tiana. He, he, he, rau am ajuns...
Legat de sucurile de fructe: Tiana a avut asa colici cand incepusem sa i le dau pe la 3 luni. Asa ca dupa 4 zile le-am sistat si am re-inceput dupa vreo trei saptamani. Si a fost ok.

Asa. Este cineva care a ajuns sa dea piure de fructe la bebe? Ca eu am mari probleme cu chestia asta! Nu vrea sa inghita si pace! Si i-am incercat o gramada de fructe, ea nu vrea nimic!

Pupici!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)
http://community.webshots.com/user/flaviana17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Iaca si eu un minut!veve,nici Amelie nu a zis nici pis la vaccin si nu a facut febra,nu a avut nici un fel de reactii negative!
Iete ca lumea discuta deja de al doile bebelus..mmmmm..eu mai stau fetelor,nu ma puneti inca la numaratoare!

Elena si pisicutza Amelie
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/rayuela12000/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Imi pare rau, Rayuela, dar esti prima pe lista.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Un al doilea bebelus acum ar fi super, dar asta inseamna ca ar trebui sa renunt la serviciu . Si de multe ori am avut si eu 2 bebelusi pe cap, pentru ca si cumnata mea are o fetita de 2 luni si atunci cand avem treburi de rezolvat eu sau ea, cealalta sta baby-sitter la amandoua cu orele. Asa ca stiu cum e si cu 2 si pot sa spun ca ma descurc . Nu zic nu, va fi mai greu la inceput, dar si avantajele vor fi mai mari….pe de o parte cresc impreuna, cu cat diferenta de varsta e mai mica intre ei, cu atat cred eu ca se vor intelege mai bine, pe de alta pot sa o cresc pe Malina mult mai mult de 5 luni cat mi-am prospus sa stau cu ea acasa, apoi nici cu “silueta” nu tre sa-mi fac de 2 ori probleme….il fac repede pe al doilea, termin cu alaptatul si la el si apoi revin linistita la formele initiale, adica un singur efort de slabire, nu 2….plus ca mi-e dor de perioada cand eram gravidutza, plus ca daca o voi lungi cu al doilea bebe sigur n-o sa-l mai pot face asa curand, revin la munca…mai tre sa treaca o perioada pana sa pot sa “dispar” din nou in concedii pre si post natale…..si lista ar putea continua. Dar eu am avut o sarcina si o nastere super usoare, fara sa am nevoie de cerclaje si de stat la pat, pana la 8 luni am mers la munca, la o saptamana de la nastere conduceam zor nevoie prin Bucuresti cu diverse treburi…Malina a fost un bebe cuminte si fara probleme majore…asa ca nu mi-e deloc teama de un al doilea. Iar financiar va fi si mult mai usor, pentru ca mare parte din cele necesare pentru un bebe le am deja...mai raman pampersi si "consumabilele" marunte .

Hai ca am sters-o la plimbare in parc...mai povestim si alta data



Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)

http://community.webshots.com/user/mickyyyy

Mergi la inceput