Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (31)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SimonaR spune:

Buna fetelor !
Am fost tare ocupata si n-am mai intrat de mult pe forum. Ocupata si cu bune si cu rele. Mai intai am avut de lucru pe calculator si apoi s-a imbolnavit sotzul. De fapt nici acum inca nu e pe picioare. De luni are febra, peste 40, dar nici un alt simptom, ieri dimineata i-a luat probe de singe, urina si exudat faringian si de aseara e pe tratament de antibiotice cu spectru larg, intrucit din probele inflamatorii de singe nu reiasa ce are. Asa ca speram ca se face bine de la gentamicina si augmentin. Parca incepe sa cedeze febra, desi seara mai are inca puseuri de peste 40, dar macar de azi a inceput sa manince ca nici aia nu putea inainte. Sa speram ca trece, altfel trebuie internat si facut hemocultura. Of, of , numai belele. Si eu is terminata, obosita si ingrijorata, azi ce mi-am mai revenit un pic cu psihicul.

Sa va zic acum si din celelalte. Lui Codrin ii da dintisorul din stinga jos. Numai ce a facut 7 luni acum doua zile ca s-a si vazut locul unde dintele sparge gingia. Azi am si simtit la pipait virful tare al dintelui. Si cu lingurita se simte uneori. Si normal ca e copilu' mai agitat, mai marait, cere mai multa atentie, exact acum cind nu mai stiu incotro sa ma impart. Dar incerc sa le impac pe toate... A inceput sa stea mai bine in fundulet, chiar si nesprijinit, desi nu are stare si atunci normal ca se fitzaie pina o ia pe aratura . Cu mersul de-a busilea, inca nici o sansa. Inca prefera statul in patru labe si datul din fund. Sau din pozitia asta isi mai intinde genunchii si sta sprijinit in palme si virfurile picioarelor. E haios tare

Carmen, imi pare rau de Matei ca e racit. E important sa-i cureti nasul ca sa poata respira cum trebuie. Desfunda-l cu ser efedrinat, daca ai, dar nu mai mult de 3 ori pe zi, in rest ser fiziologic. Cind a fost racit, Codrin a avut muci si a tusit, atita doar. L-am tratat cu Nurofen si sirop de tuse Eurespal (clorhidrat de fenspirida). Sper ca nici la Matei sa nu se complice situatia.
Bey, si normal ca ride la ratze, pai isi aduce aminte de cind se plimba in Botanic cot la cot cu Codrin si ridea la el . Ca doar si Codrin e o ratzushca, nu ?

Ileana, felicitari lui Luca pentru primii pasi. Mey, dar voinicel e "piticul" asta al tau

Hai ca merg si eu sa fac o baie si sa ma culc, ca sint rupta de oboseala. Mai vorbim maine, sau vad eu cind mai am timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Buna tuturor!

nu am scris ca nu imi vad capul de treburi a plecat sotu-mi-o la o conferinta si eu merg cu autobuzul... asa m-am saturat ca umblu dupa autobuz ca o bezmetica zilnic 3 km aproape, oricum fac cu autobuzul cam 45 de minute (sunt in jur de 42 de km pana la facultate de unde stam noi) la munca am de lucru de imi iese pe urechi si apoi fug in centru inca 2 km.... sa iau mancare la copil si una alta apoi vin acasa si ei vor sa se plimbe... (bunicul si copilul...) nu ma lasa inima sa nu merg cu ei, apoi pregatesc mancare pt copil (noroc ca face socrul mancare pt mine si el...) si chiar mai spal si rufe, apoi noaptea ii dau sa suga saracutul ca macar atuncea sa primeasca laptic caci nu mai suporta laptele praf de nici o culoare...
Rezultatul? am slabit 4 kg saptamana asta!!!! fara diete... si ma simt minunat nici macar nu-s obosita!


Alex ii bine sanatos, ma fugareste prin casa caci e tare rapid la fugit in 4 labute in rest, umbla tinut de manute, se catara pe mine, ma bate cu palmele in cap de-mi suna apa-n piua.... no, caci mami e rea si nu se joaca toata ziulica cu el, si ochii i-au ramas aceeasi culoare albastru cenusiu ca si otelul si parutul blondut.

pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Allya, nu pot decat sa-ti doresc spor la treaba!

Simona, imi pare rau pt sotul tau... Si-s tare rai barbatii cand sunt bolnavi.

Ileana si Luca (2 octombrie 2003)
http://community.webshots.com/user/adamestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ILEANA! multam!

BULI stai mama linistita! fiu-mi-o a stat f bine in fundulet singur nesustinut timp nelimitat de la 7 luni si de mers de-a busilea a inceput la 7 luni si o saptamana a inceput intai cu spatele, apoi ca militarii taras grabis si apoi a evoluat la mersul oficial in 4 labute dupa o saptamana de taras. Eu sunt de parere sa stai linistita, iar mersul de-a busilea e si mai incolo sau deloc fara ca copilul sa aiba vreo problema!

VIKINGA noi nu am cumparat premergator, caci dr mi-a zis ca e periculos si cum nu stau eu cu copilul am preferat sa nu iau si nu avem nici o problema developmentala...

bai iaca fug ca tre sa afc iara ceva!
pupici,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

multumesc frumos

asa ma gindeam si eu, dar imi face bine sa aud si de la voi

weekend placut va doresc



Anca si bebitza Matei (data nasterii - 1 ianuarie 2004)

http://community.webshots.com/user/ancutza124

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

CARMEN nu stiu daca gasesti in Canada ser efedrinat, eu in SUA nu am gasit, dar Doamne da sa gasesti! in rest eu am incercat cu saline drops nu a rezultat nimic bun de aicea si am trecut pe Little noses Degongestant Nose Drops (cu fenilepinefrina) si tylenol pt nasuc si raceala.

pupici si sanatate si La Multi Ani! pt toti copilasii sarbatoriti de azi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Fetelor multumim de urari sunteti niste draguteHei Allya ne-a fost dor de tine, spor la munca si la rinduit atomii si moleculele, grea-i chimia asta.. Eu nu-nteleg nici ce citesc in manuale pt scolari daramite cercetare in chimia moleculara. Bravo tie de fata destepata si sexoasa si mai nou si silueta! Pupicei lui Alex!Adameasco nu-s eu asa de norocoasa sa scap de gradina, ca iarna vine greu aici si pleaca tot greu. E un fel de primvara lunga mai tot timpul, ninge un pic in ianuarie si atit, iarba e verde tot anul! Chiar si sub stratul ala mic de zapada rezista. Nu stiu ce ma enerveaza mai mult in Germania, sa tin pasul cu gradinile lor sau cu geamurile lor curate. Na ca-mi place si mie nu zic nu, dar nu-s obisnuita frate chiar in halul asta. In curind o sa am si eu ajutor in casa, o sa vina o rusoaica sa faca curatenie o data pe sapt, haha pe ea o sa cada norocul cu geamurile.Gata fug sa vad un dvd si la somn, ca seara e timpul nostru de relaxare, tati munceste si el de rupe toata ziua...Sper la anul sa fim si noi mai linistiti Intotdeauna dorm dupa 1 nopatea, uite de aia ma potrivesc eu cu fetele din Canada si USAAldo abia acum la 8 luni sta si el in 4 labutze si in sfirsit a reusit sa stea si cu capul sus ca pina mai acum statea mai mult in cap:), si sta el asa si ride de fericire ca uite adica de ce performanta e el in stare, dar sta asa ca un blegutz nu stie ce sa faca mai departe, parc-ar merge, da' lenea-i maaare!PupiciVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

buna fetelor
mai este cineva la 8 luni fara nici un dinte ?
mersi


Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Simona, evident ca mai este cineva ... Mateiul meu. Dar si mie mi-au iesit tarziu dintii, pe la un an, asa ca ... asteptam.

Fetelor, se pare ca de data asta avem noroc si o sa scapam usor, adica nu mi-a facut nici o complicatie de la raceala, numai nasul si un pic de tuse atunci cand ii mai ajung mucishorii in gat. A fost ieri nasa lui Matei pe la noi si s-a uitat la el (ea e doctorita) si nu are rosu in gat, nici amigdale inflamate, nici nasul nu ii prea mai curge, febra nu a facut deloc, deci mergem spre bine. I-am dat Nurofen si un antihistaminic pe care l-am cumparat de aici de la farmacie. Eu nu sunt adepta antibioticelor, cu toate ca am carat o plasa plina de ele (Augmentin,Ospamox,Sumetrolim,Zinnat,Ceclor), plus clasicele Efferalgan, Nurofen, Panadol. Sper doar sa nu am nevoie de ele .. mai bine sa fi dat banii degeaba pe ele.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

pentru David si Fabian Stefan. Sa cresteti mari, sanatosi si cuminti.

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput