Bebelusi de Oct-Noi-Dec 2003 (31)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Buna, fetelor
ma paste o lene mare la scris de nu va pot descrie. Daca as putea numai sa va citesc ce bine ar fi!
Cred ca calculiciul meu are un virusache. Ma tot innebunesc pop-ups-urilesi de fiecare data cand vreau sa vad poze de pe webshots sunt invadata de nenorocitele astea de ferestre. Asa ca inca nu pot comenta pozele, dar sper cat de curand sa cumparam un antivirus sa scap de virusachii astia si sa fac rost de altii. Ca vad ca se tin ca scaii de mine.
Ok.
Bai noua doctorul ne-a zis sub nici un chip mezeluri. M-am uitat din curiozitate pe ambalajul de la pieptul de curcan feliat si e plin de tot felul de nitrati. Cred ca sunt conservantii. Doctorul sustine ca cel mai bine sa-i dau carnita de pui fara grasime (nu se va ingrasa din asa ceva), curcan si vita.
Daca pot sa le cumpar de la mag. organice super.
Sa evit sa-i dau dulciuri si sucurile sa fie diluate cu apa.
Fetelor, am vazut un reportaj despre cazuri nerezolvate deschise dupa 10 ani. O tipa (americanca) a facut injectii cu insulina bebelasului, iar mai tarziu a injectat fetita care era mai mare cu cofeina. Fetita a murit, iar bebelasul a ajuns intr-o clinica pentru cei retardati. Tocmai cand bebelusii au nevoie de zahar sa li se dezvolte creierul, ea a administrat insulina.
Si nu a patit nimic nenorocita atunci. Era asistenta. Stia ce sa faca sa nenoroceasca viata unui copil.
Iar deabia acum au condamnat-o.
Luca sta bine de tot in picioruse, merge de-a busilea de ma innebuneste si a reusit si el, in cele din urma, sa ne imite cand batem palmele.
Vikinga, noi am botezat puiul la 8 luni jumate.
Copilul meu are o masinuta, bicicleta ce moasa-sa e de care e innebunit. Scoate tot felul de sunete, luminite, etc. Il acapareaza total. Asa ca m-am dus la magazinul cu jucarii sa-i mai cumpar o achizitie, ca deh, copilului meu ii plac jucariile. Am venit acasa nerabdatoare sa-i vad reactia odorului iar el a fost cat se poate de nepasator. Mi-a intors spatele ducandu-se la vechile lui jucarii, ca apoi sa se joace cu cutia de la noua achizitie. Bai si am dat o poala de bani pe ea. Iar pe el nici nu-l intereseaza. Ce sa o mai duc inapoi, tot sper ca va fi odata-odata interesat sa se joace cu ea.
Ii plac foarte mult cutiile de la vitamine, o lingura de lemn, un papuc, iar eu ma strofoc sa dau bani pe jucarii.
Cand ma duc in vizita la alti bbi si vad cate jucarii au ma apuca un sentiment de vinovatie cum ca Monstruletului meu nu-i ofer si eu la fel. Voua vi se intampla?
Am mai vorbit cu o mamica si am hotarat sa mai facem schim de jucarii.
Vrem si noi sa mergem la cursurile de inot. Se incep de la 6 luni. Sper sa invete sa inoate nu sa platesc numai ca sa-mi obisnuiasca copilul cu apa. Ca asta nu e o problema. Doar mergem frecvent la piscina comunitatii.
Fetelor, ref. la mancare eu v-am mai spus. Copilului meu ii dau de mancare cam ce mancam si noi. Numai sa fie dietetic. Asta a fost sfatul doctorului. De la 6 luni mi-a zis ca poate sa manance cam ce mancam noi dar fara: sare, dulciuri, carne porc, peste congelat (numai proaspat), mezeluri si oua.
Felicitari pentru primii pasi ai puiutilor, pentru primele cuvinte.
Sanatate la toti puiutii,
Ciuf
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

La multi ani tuturor bebitilor si sa fie binecuvantati!

Nu v-am vizitat de mult din pacate. Am avut mari incurcaturi cu mutarea caci constructorul a cerut cinci zile pentru predarea casei (termen legal), de pe 29 iulie pe 3 august, si am fost in plop. M-am zbatut sa rezolv cu sederea noastra caci trebuie sa predau cheia aici unde stau pana pe 31 iulie. In fine, dupa ceva agitatie am reusit sa gasesc o solutie.

Maia are azi 8 luni scumpa de ea. E tot mai plina de energie. Spune ma-ma , ba-ba si cate un da-da care poate fi si ta-ta daca suntem ingaduitori. Papa bine chiar daca nu e super voinica. Trebuie sa-i fac un control asa de rutina sa vedem cat cantareste.

Abia astept sa venim in tara. Imediat ce ma mut am si plecat. As vrea mult sa va vad . Eu stau pana la sfarsitul lunii septembrie asa ca timp sa va vad ar fi. Onutza ce telefon ai unde stai? Al meu este 2306854. Poate imi dati ceva telefoane de contact Liliana c. sau altcineva care e la curent cu intalnirile grupului.
numai bine,
Z.
Maia (azi) 8 luni
Miruna 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Ven si Vikinga hai ca sunteti tari, si Onutza face scenarii dar pe PM. Mai chiar nu va aduceti aminte c-am zis la inceput cand am venit la bebelusi? Asadar, Laura si David nu au cum sa semene fizic nici intre ei, nici cu noi, pt. ca desi sunt copiii nostri, nu sunt naturali ci adoptati, amandoi. Pe Laura am luat-o acasa la 8 luni si trei saptamani iar pe David l-am vazut in a patra zi dupa ce s-a nascut si l-am adus acasa la 3 saptamani. Nu va amintiti ca la un moment dat ziceam ca a fost mititel de tot, 2,150 si 47 cm, asta ca sa ma consolez ca nu-i asa de mare ca Luca al Ilenei sau Mateiu lui Carmen.
Vikinga, sa sti ca si David e inca nebotezat, am tot asteptat sa terminam cu hartiile, acum ar trebui inca o runda de asteptare sa-i schimbam si prenumele dar cred ca-l vom boteza totusi in august.
Mi-am amintit de piscina si cursuri de inot, discutati voi pe la pagina 3-4. In Bucuresti locul pe care l-ati vazut la tv. e "Le Club", acolo se face curs pt. bb-i dar mi se pare nerezonabil de scump. 6 sedinte costa 100 euro si-am vorbit cu o mamica de pe forum care vroia si ea sa-si duca fetita, cica daca nu esti membru mai platesti inca nu stiu cat. L-as fi dus si eu pe David, in general nu ma uit la bani cand e vorba de ei dar asta chiar mi se pare aberant.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:


Mi-am cumparat imprimanta multifunctionalaaaaaaaaaaa!!!!!!
Deci, pot sa scanez singura poznele, nu mai tre sa ma duc la internet cafe sau la veri etc.!
Chiar in momentul de fata ma tot chinui sa incarc pozne noi pi album si dureaza mult(deh, dial-up-ul).
Ideea e ca am deschisa si fereastra cu DC si merge si mai grieu!
Ileana, caruciorul este NeoNato. L-am luat ca era f solid(schelet metalic). Ca la 11 kile cat are Adrian(asta ca sa nu te mai stresezi ca Luca e gras!) daca-i luam unu cu schelet de alu il indoia instantaneu. Plus ca se conduce foarte usor, se strange tot usor si are multe pozitii la spatar. Pana si acoperisut ala(ca nush cum sa-i spun) are o multime di pozitii!
A fost 5.150.000 lei, deci zic io ca-i rezonabil. Altele erau mult mai scumpe iar alea mai ieftine erau asa de mici!
Na ca s-au incarcat o parte din pozne, mai am tri si scap io di ele!



La multi ani(luni) pentru toti ingerasii si printesele care se sarbatoresc azi!
Mah fitilor pi voi vi pashte lienea?!?!
Da' ia ganti-va, daca trebuia sa scriem di mana, hmm? Ce ne faceam atunci?
Hai ca s-au incarcat poznele cat am scris! Ca sa vedeti ce lanesa sunt io!E una in care e adormit in timp ce manca, pur si simplu a adormit in scaun in timp ce-i dadeam mancare!!!
La noi ploua, da e bine ca s-a mai racorit un picut ca muream di caldurili istea!
Va pup pe toate si pe bbii


http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Fetelor, ne inscriem si noi la DINTOSI . Azi m-a muscat de deget si am simiti ca ma zgarie ceva ... cand ma uit, are un dinte SUS ... am fost realmente mirata, ca nu l-am banuit de dinti, nu a avut un comportament iesit din comun, mai putin fazele de noaptea cu ceaiul ... dar in rest nimic. La vreunul din bblashi le-a mai iesit primul dinte sus? Asa, de curiozitate, desi nu cred ca are mare importanta ...

http://community.webshots.com/user/carmen77102
http://community.webshots.com/user/carmen77104

Carmen si Matei Gabriel - 27.10.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

pentru Maia

WOW, Carmen, felicitari pentru dintos!!!

Liliana, mama, cre' ca io eram "ocupata" cu nascutul cand povesteai tu de copii pe aici, de aia habar n-am avut! Sa va traiasca, sa fie sanatosi, veseli si sa aiba mult noroc in viata, si voi, parintii la fel, sa aveti putere si sanatate sa-i faceti oameni mari, ca ati facut o fapta MINUNATA! Cred ca nu se poate un mai mare bine pe pamantul asta decat sa oferi caldura si dragoste parinteasca unor copii.......hai ca mi-au dat lacrimile.........

Vikinga, da stati super bine la greutate, mai! Si Markus baga tot cate 900-1000 ml lapte pe zi, de cand l-am trecut pe Nan si-a marit si portia!! Si, minune mare, bea si ceai, intre 100-300 ml pe zi, ceea ce e o minune la care efectiv nu mai speram..........ce ti-e si cu copiii astia, poate tot la fel de brusc va incepe intr-o buna zi si sa manance.......
Si, da, Milumilul are Fier, bineinteles, si din cate am studiat eu cutiile, Milumil sta mai bine la minerale (Ca, Mg etc.), in timp ce Nanul e mai bun la vitamine.Dar cantitatile cu care difera intre ele sunt infime, deci tot pe-acolo se invart.

Mai, Markus trage mai nou niste concerte seara,pana adoarme urla din tot sufletul, nu stiu ce poate sa-l doara asa de rau. Ii dau cate o doza de Nurofen, ma tot gandesc ca-i de la nenorocitul ala de dinte care nu mai apare odata!!!
In rest, ca si Codrin, avem o noua figura: stand in cap si pe varfurile picioarelor, ne balanganim si dam din fund........Iar daca sta pe spate iarasi da din fund minute in sir, ridicandu-si-l in sus, de mori de ras

Ne-a mai trecut galma de la vaccin, si ganglionii s-au retras aproape de tot. Azi a avut 1 singur kki, maaaare si spre moale. Sa speram ca scapam cu bine de tot.

Noapte buna!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai182003 spune:

Ven, si Adrian face asa(adica cu funduletul) cand sta pe spate si mai scoate si niste sunete(ca atunci cand pufnesti pe nas) cand ridica din fund!E criminal mey!
Aaa, si in timp ce merge cu premergatorul si vede ceva ce-l ispiteste o ia la goana spre acel lucru si face ca atunci cand iti dregi vocea(gatul) si dup-aia tipa de fericire!
L-am prins odata pe caseta tipand, pititi dupa un perete,ca daca te vede cade pe spate si incepe sa rada!
Am observat ca e foarte atent la detalii. Daca-i dau un fir de par de-al meu(asta daca nu il smulge el intai) il studiaza de mama-mama!
Nu va mai spun ca cel mai mult il intereseaza la jucarii....etichetele! DA, etichetele!!!! Alea sunt cele mai interesante!
A, si musca tot ce prinde, da ce musca!
Stiti ce fac io la ora asta? Bezele! Adrian doarme(suntem la ai mei) si eu hop-tzop m-am apucat cu sotu' de bezele!
Sper sa-mi iasa ca e prima data cand fac.
Maine vreau sa merg pe la Carrefour cu tot familionu'. Adrian tipa la toate tantiile aliea de la casa de zici ca se cearta cu ele. Poate obtinem un discount.
Hai ca m-a luat somnu si uit bezelele in cuptor!
Va pup.

http://photos.yahoo.com/lorelai182003
Adrian,Alinasi sotul Adi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SIMONABB spune:

Fetele din SUA sau Canada, cam care-i diferenta de pret dintre mincarea accesibila tuturor si cea BIO ?
multumesc


Simona & BB Eugen
http://community.webshots.com/user/simonabb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Buna fetelor!Liliana chiar nu stiam, va felicit pentru asa fapta, sunteti oameni extraordinari! Sunteti norocosi cu asa copii frumosi si ei sunt asa de norocosi cu asa parinti deosebiti Mai da Laura ta are o alura de fotomodel in ea, mama mama ce domnisorica o sa se faca! O sa rupa inimile pe acolo! Deja are pretendenti in CanadaBubule cum mai rezisti draga mea cu asa vreme...Si aici e umiditate mare, mai tot timpul intre 60-90% ca am un dipsozitiv din ala de vad in fiecare zi. Chiar ieri a fost cald si umiditate de 70% si nici nu adia vintul, dar erau doar 23°C, aoloeu la 40°C cred ca e chiar rau....Ven imi pare bine ca Markus si-a revenit, poti tu sa-mi spui te rog mult daca se gaseste Aptamil in tara?Adameasco frumoase poze, tare interesanta aia alb-negru, as vrea si eu sa fac ceva similar.Carmen puiul tau e dupa reviste, cu falcute si colacei, e scump rau de tot:)Lorelei eu n-am reusit sa vad alte poze, nu am dat decit de alea vechi.Fetelor zilele astea am sa mai lipsesc, gata de miine incepe mutarea de la etaj, bine ca o sa-mi vina fetle de la hotel sa ma ajute cu curatenia! Mare lucru la ce dezatru e p'aici! E chiar comic cum stau eu si butonez iar in jurul meu toate-s cu fundu'n susGata merg afara la plimbare ca e vremea tare frumoasa si cum sunt oripilata de ce vad in jurul meu in casa mai bine fug afaraVikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Vikinga, Cristi (farmacistul ) zice ca crede ca in Bucuresti sau intr-un oras mai mare gasesti. La Bistrita nu este, de exemplu, dar nici cerere nu cred ca e, de-aia.
Poate te lamuresc fetele din Buc. sau chiar Vilma, din Galati-city

Pupici si we placut!

Venera si Markus (10 decembrie 2003)
http://community.webshots.com/user/rothgross

Mergi la inceput