Despre gradinarit (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Buna fetelor, mi s-a umplut casa de drosophile ce as putea sa fac, cum sa le execut?


37 sapt.(papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Buna fetelor, mi s-a umplut casa de drosophile ce as putea sa fac, cum sa le execut?


37 sapt.(papusica)



Intai cauta sursa lor de formare, elimin-o si apoi ele nemaiavand loc propice de formare se autoexecuta singure!succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Sobo ,spune-mi si mei cum ai procedat cu samburii de curmal.
In ce fel de pamant trebuie plantati,ce temperatura le prieste,umezeala,lumina etc., in cat timp au iesit mladitele.
multumesc anticipat.

cici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Fetelor gradinareselor, ma bucur sa fiu din nou alaturi de voi!
"Gradina" mea, sau ar trebui sa spun "gradinile" mele ? [fiindca-s tot pe drumuri de la una la alta] au intrat bine in toamna.
Pana ma adaptez eu la conditiile de aici: pamant din magazin, ingrasaminte, clima... am inceput cu binisorul. Ma bucur doar ca in Belgia sansele de ger peste iarna sunt infinit mai reduse decat la Bucuresti si deci jardinierele pot ramane afara cu plante de sezon.
Nu mai spun ca serele specializate au o oferta muuult mai generoasa decat in Romania.
Va doresc succes la recolta de toamna si sa ne auzim/citim cu bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

Petra, cred ca sunt de la plante, si le-am tot pus scrum de tigara, dar....ce ar mai fi ca " antidot" ?


37 sapt.(papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by babirusa

Petra, cred ca sunt de la plante, si le-am tot pus scrum de tigara, dar....ce ar mai fi ca " antidot" ?


37 sapt.(papusica)



Daca sunt de la plante musculitele tale, este posibil sa nu fie drosofile, ci planta ta sa aiba ceva "chiriasi" nedoriti.
In acest caz, cel mai bine este sa schimbi pamantul de la floare. Cand schimbi pamantul speli bine si radacinile plantei, vasul in care a stat planta , pentru ca aceste musculite(care cred ca sunt albicioase) sunt unele din cele mai uracioase insecte daunatoare la plante.
Daca nu, foloseste in spray insecticid, pentru plantele de camera, vezi si tu ce gasesti prin magazinele specializate.
Oricum poti folosi ambele metode. Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babirusa spune:

E clar ca sunt drosofile, si am schimbat si pamantul, culmea. Apar numai cateodata.... Deci spui ca este ceva sprey de plante pt. ele, am inteles bine? Ar putea intra de afara?, ca e plin cu umezeala asta. Mersi de sfaturi si mai astept.


37 sapt.(papusica)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geaninaelena spune:

Buna

nu imi raspunde-ti si mie la problema cu lamaiul???

nu are nimeni???

Gia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dev spune:

quote:
Originally posted by geaninaelena

Buna

nu imi raspunde-ti si mie la problema cu lamaiul???

nu are nimeni???

Gia


Eu voi incerca sa iti raspund...Lamaiul pierde frunzele,florile si fructele daca nu are destula lumina,caldura si hrana pt a le sustine.Daca are paraziti(acarieni)il poti trata cu MITAC sau NISSORUN.
Dar despre trandafirii pitici de apartament nu stie nimeni???Sfatuiti-ma va rog cum se ierneaza!!!Pupici la toate gradinaresele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geaninaelena spune:


ana iti multumesc pt raspuns.

de unde le pot cumpara???



Gia

Mergi la inceput