Cu incredere, spre Canada! (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ange spune:

Romaria,bine ai venit in Canada!

beu,nu fi atat de pesimista!!!Nu este dracul atat de negru aici.Eu am plans 2 ani non stop dupa Roamania mea.Acum parca e ceva mai bineIncearca sa vezi lucrurile altfel si atunci o sa vezi ca nu totul este chiar atat de cenusiu.
Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva sunt prin zona.
Numai noroc va doresc si o noua viata plina de realizari.

Ira,na ca scriu si pe forum.

Ira draga de ea vrea sa ma vada si pe forum.Nu accepta sa lipsesc de aiciDesi vorbim de n ori la telefon nu-i este de ajuns
Glumesc!
In seara asta trebuia sa mergem la focul de artificii.Insa,ploaia nu ne lasa... asa ca,maine dimineata sunt la Ira la cafeluata.Dupa amiaza am sa aduc noutati despre prietena vostra

mamamariana,bafta multa la interviu.Nu trebuie sa-ti fie teama,nu e nimic dificil.Interviul este o simpla etapa din lungul drum al emigrarii.Te asteptam la Mtl. cat de curand.
Mamamaaa ce gasca de romancute o sa facem noi aici!!!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Aha, deci, va tineti de cafelute si inca fara mine! Biineee! Eu am intrat sa va spun ca am vorbit astazi cu Ira, tocmai venise de la mimitete (de la alta cafeluta... probabil!) si imi spunea ca acest subiect nu prea isi mai are rostul, crede ca ar trebui inchis. Asa ca, te rog frumos, Julie, daca poti sa-l inchizi pe acesta si voi deschide eu un alt subiect, cu alt nume si cu o tematica diversificata... nu de alta, dar avem si noi nevoie de un loc unde sa ne putem bea cafeluta in liniste si sa punem lumea la cale.

Agata a implinit 3 ani pe 28 iunie!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

dar ce va venit mai fetelor sa inchideti subiectul?!?!?!
nu mi se pare corect sa aruncati la container 8 capit.din sub. asta,nu vad ce va impiedica sa beti cafeluta virtuala aici,plus de asta subiectul nu este al irei...nu mi se pare corect fata de celelalte "candidate" ale emigrarii,etc...!!!

ange,mamica de 2 ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Bine, bine... nu am dat cu parul. Daca vreti sa raminem aici, raminem aici si gata. A fost doar o idee, venita de la Ira si cu care am fost de acord. Nu am stiut ca daca il inchidem, va fi aruncat la gunoi, credeam ca ramine undeva in arhiva si cine vrea il consulta. Nu va suparati pe mine!
Dar despre propunerea de intilneala de pe 1 august (probabil tot in parcul Mont-Royal, ca data trecuta), propusa de mine la celalalt subiect, ce spuneti?

Agata a implinit 3 ani pe 28 iunie!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by ange

dar ce va venit mai fetelor sa inchideti subiectul?!?!?!
nu mi se pare corect sa aruncati la container 8 capit.din sub. asta,nu vad ce va impiedica sa beti cafeluta virtuala aici,plus de asta subiectul nu este al irei...nu mi se pare corect fata de celelalte "candidate" ale emigrarii,etc...!!!

ange,mamica de 2 ori


Subscriu!nu inchidetzi inca subiectul ma numar si eu printre candidatele la emigrare Canada;si daca voi avea intrebari unde sa le pun?Multumesc!
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Si eu vreau sa ramanem aici. Chiar daca Ira a deschis subiectul si a avut si o idee super cu titlul, suntem si altele care privim "cu incredere, spre Canada".

Si, ce veste minunata: am depus actele pentru pasapoarte. Vineri dimineata. Ar fi trebuit sa fie in august, dar nu stiu din ce motive s-au decalat toate cu o luna - am impresia ca au mai deschis un ghiseu, si am intrat acum. Frumos din partea lor ca ne-au dat telefon acasa si ne-au anuntat (desi noi nu am lasat decat numele pentru cerere, nu si nr. tel sau adresa).
Stiti ca nu mai pot face pasaport separat fetitei, doar daca demonstrez ca va pleca din tara cu altcineva decat parintii!?!? Asa incat am trecut-o pe pasaportul sotului.
Si pe 15 sunt gata traducerile, iar spre sfarsitul saptamanii sau inceputul saptamanii viitoare trimit DCS-urile.

Romaria, ma bucur ca ai ajuns cu bine si sper sa ne impartasesti din experientele tale pe pamant canadian.
Multumesc, ange, ca nu ai lasat sa se inchida subiectul. Multumesc tuturor fetelor ca vor sa bem o cafeluta, virtuala, impreuna.

Pupici tuturor!!!

Alina si Andra !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Ymellda, nu inteleg: nu se mai fac pasapoarte individuale copiilor? aici in Germania stiam altceva;si eu voi calatori la anul spre Toronto cu BB, va avea 9-10 luni atunci, dar noi aici stim ca dimpotriva, nu se mai trec copilasii in pasapoartele parintilor;sa se fi schimbat iar?
Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Ai o fetitza superba, felicitari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Mona, anul trecut nu se putea trece copilul pe pasaportul parintilor. Din primavara, din contra, nu poti sa ii faci pasaport individual, doar daca ai motiv intemeiat.
Se pare ca ca in sfirsit matusa mea a reusit sa il puna pe Brian pe pasaportul meu. Cind era programata sa scoata pasaportul i-au spus ca nu au avut cerneala si inca nu e gaya. Ce motiv!
Sper sa ajunga cu bine. Mi l-a trimis cu EMS-ul.
Delia, Melany(02.09.2001) si Brian(31.10.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Nu se pot face pasapoarte separate decat daca demonstrezi ca bebe va calatori cu altcineva decat cu parintii. Asta din primavara, dupa cate am priceput. Asa ca ... a trebuit sa ma duc la notar, sa dau declaratii, altele decat dadusem ca suntem de acord ca Andra sa calatoreasca de una singura, si asa mai departe. Si noroc cu o cunostinta care ne-a vazut cu copilulsi ne-a luat in fata, altfel stateam 5 ore ca popa la rand.
Multumesc, Mona, pentru aprecieri. E si tare nastrusnica. La poza a vrut neaparat ca nenea sa ii dea umbrela (era o umbrela de staniol ca sa reflecte lumina), asa ca va dati seama ce chin sa o pozam.

Pupici tuturor. Si mult succes.

Alina si Andra !!!

Mergi la inceput