Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (3)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana c spune:

A revenit printre voi o fosta mamica isterica pe cale de a deveni normala.M-am mai linistit fetelor desi tare am fost si mai sunt cu inima stransa.Va amintiti ca v-am povestit ca Patri a mea varsa,are dureri de burtica insuportabile,ca nu eructeaza, ca e tare agitata.In afara de putina agitatie toate acestea au trecut insa cu un pret foarte mare:lapticul meu.Patricia de 2 zile bea numai lapte praf pentru ca de vina pentru toate cele mentionate mai sus eram eu.Adica,cu toata agitatia mea,depresia,supararile,mi-am pierdut laptele,sau mai bine zis mai aveam dar fara consistenta.Fetita mea astfel nu se satura (stateam cu orele la san-chiar m-ati certat pentru asta)avea colici pentru ca ea e tare mancacioasa saracuta si hapalind asa inghitea foarte mult aer si apoi voma.Acum papa linistita,eructeaza dupa fiecare masa(ura!!!) chiar de 2-3 ori.Burtica tot o mai doare si e agitata pentru ca mai are colici si pentru ca inca nu i-a trecut icterul.Nimeni nu m-a luat in seama din familie zicand ca sunt eu paranoica cand le spuneam ca e inca galbioara la ochisori.In fine,a vazut-o doctora si ne-a dat un tratament tare nasol(prednison si fenobarbital-va dati seama) pentru ca altfel s-ar putea sa aiba repercursiuni grave.Mai avem 3 zile de tratament si sper sa ne facem bine.Era sa uit,suntem grasunica dupa 3 saptamani-3850 kg.
Eu dupa ce ca nu mai aveam decat "apa" in titzi,am avut evident de suferit.Asa apa cum era s-a "infuriat" si era cat pe ce sa fac o mastita asa ca doctora mi-a prescris brocriptin ca sa-mi opreasca secretia lactata.Doua zile am crezut ca ma urc pe pereti dar acum sunt ok.
Acum ca am terminat cu ale mele,"La multi ani!" tuturor bebeilor sarbatoriti!

Butterfly,incearca sa nu stai cu Teodor la san cu orele si tine-l neaparat sa eructeze pentru ca daca e tare mancacios asa se intampla.Poate nu se satura si e tare nasol dupa cum vezi ca am patit si eu.Iti doresc sa nu ti se intample ca si mie.

Nally cred ca e bine acum Raducu al tau,saracutul!
Sa ne spui si noua de contraceptivul acela.Ar fi tare comod,doar sa fie eficient.

Mitzura si eu am patit la fel cu buricutul Patriciei dar nu te ingrijora.Eu am curatat-o zilnic cu spirt sanitar(doar atat,fara pudra cum am fost invatata in maternitate) si s-a vindecat tare frumos.Nu-ti fie teama sa-i inlaturi zilnic cojbitele rosiatice ce i se fac si ai grija inca cateva zile la baitza sa nu-i ajunga apa acolo.
Va pupic, ca parca mi-am auzit printesuca maraind.Ioana si Patricia Maria(15 iunie).Imi posteaza si mie mamica de mai data nasterii? 4 septembrie 1976
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana c spune:

Buna fetelor!
La noi nimic nou spre bine,din pacate...Rares se chinuie sa faca fufu si a reusit dupa chinuri mari, "chitaiala"(planset) si supozitor cu glicerina ,sa faca.Iar eu,of eu...tot ma chinui cu problemuta mea si simt ca nu imi mai trece.Nu va spun ca am incercat tot ce se putea.Ma gandesc ca Rares are probleme tocmai pt ca si eu am...asa o fi
Mamicilor sa va traiasca bb si sa va bucurati de ei
Mitzura,dupa cum ti-au spus fetele,cu spirt sa cureti buricutul.
Ioana bine ca te-ai mai linistit
Butterfly imi pare rau ca ai probleme cu Teodor.Baietelul meu are colici si in timp ce papa se intampla sa se mai opreasca si sa se screme sau in somn sa il vad cum se foieste, trage un partulet si apoi adoarme la loc.
Nally scumpica ca de obicei
Am pus si eu poze mai recente cu Rares

Iuliana & Rares(12 iunie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanna spune:

salutare mamicilor!

Dupa aproape mdoua saptamani am reusit si eu sa intru sa vad ce ami faceti! Pot sa zic ca mi-ati lipsit!
Intre timp noi ne-am botezat, mai precis saptaman trecuta. Codrin a facut ceva taraboi in biserica iar pe mine m-au podit lacrimile cand am vazut cum il ia de cap si il baga in cristelnita. Eu am renuntat la alaptatul la san pentru ca am facut urticarie, destul de urat si a trebuit sa iau medicamente ca sa imi treca. Oricum, dupa cum v-am mai zis nu aveam decat 30-40 de ml. la o masa. Apropo de ceea ce zicea LAura ca nu exista sa nu poti alapta: intreb si eu asa ca omul, daca eu aveam lapte de ce atunci cand am intrerupt alaptarea nu m-au durut deloc sanii, nu mi-au curs si nu ma facut nici temperatura sau orice altceva?! Eu una nu am mustrari de constiinta, am alaptat cat am putut si nu mai suportam sa ma mulg! Asta e si o sa creasca copilul mare si cu lapte praf! Nu pot decat sa va invidiiez si sa va felicit pe cele care continuati alimentarea exclusiva la san!
A, si Codrin al meu mai "necheaza" din cand in cand. De cand l-am botezat doarme cam 6 ore pe noapte neintrerupt, in schimb ziua nu prea vrea sa doarma si ii place sa fie plimbat prin casa de nu mai apuc sa fac nimic.
Saptamana viitoare poate ajung si eu la ginecolog si am sa vad ce imi zice refritor la metode contraceptive ca nu vreau un alat bb deocamdata. Inca nu mi-a venit ciclul si nuvreau sa am vreo surpriza!

Pupici si ne mai auzim!

Oanna (27.10.1977) si Codrin (24.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Buna mamicilor!
Se vede treaba ca e week-end! Sunteti cu sotiorii!!! si poate va tineti si de nebuneli... ha?
Mai eu abia astept sa vina ploile alea anuntate in Bucuresti ca nu mai putem de caldura!!!!
Ioana c cred ca m-ai confundat cu Lore71 Ea a avut probleme cu baietelul ei pe care il cheama Raducu! Eu nu am facut decat sa mut ce a scris ea in celalalt topic deschis de Madutza !!!!!!!Ioana nu iti face griji in privinta icterului! Eu nu as exagera in privinta tratamentului pe care ti l-a dat! Si mie mi-a fost prescris si nu i-am dat decat o zi cand am vazut ca e agitat de la el l-am intrerupt si ca tratament l-am scos mai des la aer si soare si i-a trecut intr-o saptamana!!
Oimpia_76 bine ai venit in gasca mamicilor de aprilie-mai-iunie!!!! Sa-ti traiasca printesa si te mai asteptam cu noutati despre ea!!! Te rog daca doresti sa ne dai si niste date despre ea si despre tine sa te trecem in tabelutz!( data nasterii a Sarei, greutate, Apgar, data ta de nastere - ca sa stim cand sa-ti cantam La multi ani! )
Butterfly Bine ai venit si tu in randurile noastre! In privinta varsatului nu cred ca trebuie sa te panichezi! Si Sebi mai varsa cand mananca mai cu pofta! Si nu cred ca e inca necesar sa-i bagi ceaiul, e inca micutz! Mai asteapta cel putin pana la 6-7 saptamani, lapticul e suficient pentru el! iar cu ceaiul Baby calm mai usor ca are menta care constipa foarte repede puii mici ca ei (eu am patit-o cu menta!) iar cu suptul eu i-am dat lui Sebi de cate ori a cerut si o fac si acum!!! Nu are un program de masa strict stabilit! Dar vei vedea ca in timp si-l face singur! Eu zic sa ii dai de cate ori iti cere!!! Al meu scoate zgomotele de care zici in timpul mesei si uneori si cand doarme (explicatia e ca uita sa mai respire pentru cateva momente si cand o fac o fac cu nesatz!)
Lacrimile nu mai stiu de cand dar sunt si e ceva mai neobisnuit cica la bebei asa de mici! In general lacrimile apar pe la 6 - 7 luni! Asa mi-a zis asistenta mea cand i-am facut vaccinul de 2 luni si a vazut ca plange cu lacrimi!!!!
Listutza nu am mai pus-o in topicul asta ca deja s-a trecut de prima pagina! La urmatorul promit sa fiu mai harnicutza si sa-l pun cat mai repede... inainte sa incepeti sa ciripitzi voi despre puiutzi!!!
Va pupic dulce!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaA spune:

Hop si eu! Nu am mai scris demult fetelor ca tare mai sunt ocupata.

Stefanel a luat in greutate 2,600 Kg in 7 saptamani. Asa ca a ajuns la greutate normala...poate chiar mai mult. Acum are 5,120 kg. Am facut si noi o isprava. Intr-o dimineata s-a trezit pe la 5, a mancat si a dormit iar. Cand m-am trezit la 7 jumate---el era pe burtica!!!!!
Am crezut ca lesin.la cat a fost de mititel, pe atat e de nazdravan. Si a doua zi l-am vazut cum s-a intors de pe dunga pe burtica.

Ioana, nu stiu ce sa zic de tratament. Mie aici mi-au spus ca daca nu-i trece icterul pana la o luna, ii facem analiza de sange(care i-a iesit buna). Stefanel si acum e un pic galben la ochi desi il scot afara zilnic. Si au mai spus ca poate sa aiba repercusiuni grave in cazul in care are un icter avansat...talpile si mainile sa fie fgalbene..ceea ce nu-i cazul la noi. In cazul alaptarii, nu te mai necaji. Nu a fost sa fie si gata.

Noua inca nu ne-au trecut bubitele de pe fata. Nu mai stiu ce sa-i fac. Zicea mamaleone de ceai de pelin, dar unde gasesc eu asa ceva aici???


Nu mai pot sta fetelor ca Andrei vrea sa doarma.

Dana, mamica de 2 baieti--Andrei si Stefan(21 Mai--2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Mitzura, si eu am probleme cu buricelul lui Serbanel. I-a cazut la 8 zile si de atunci (de 2 sapt), il sterg zilnic cu spirt sanitar si tot mai are secretia aia. L-am atins la sfatul medicului si cu nitrat de argint si tot nimic. Din cauza asta nu i-am facut inca baie in caditza, ci tot il spal "pe bucatzi" de m-am saturat. Nu stiu ce sa mai fac. La tine cum a evoluat treaba asta? Fetelor, de ce dureaza asa de mult vindecarea ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Mamicutelor de bebei cu buricutze necazute stergeti fara teama buricutzele cu alcool alb (eventual dati dupa aceea cu pudra Baneocin - e foarte buna- si nu va fie teama sa rupeti cojitza ce se formeaza) si lasati la aer sa se usuce mai repede!!!!
E normal sa mai supureze un pic, dar daca faceti igiena locului cum trebuie nu trebuie sa va faceti griji!
Iar de spalat Roxana il poti spala fara teama! Eu pe Sebi l-am spalat din prima zi acasa in cadita lui, am avut grija sa nu stea cu buricutzu prea mult in apa, iar dupa ce il scoteam ii aplicam tratamentul cu alcool alb (inmuiam un betisor de urechi pentru bebei in el) ai curatam bine bine locul. La mine a durat vindecarea cam 3 saptamani!!!
DanaA felictari pentru evolutia lui Stefanel!!!! Mai ce mancacios are mami mai!!!! Mai Dana cum arata bubitele de care zici? Si Sebi a avut in prima luna dar i-au trcut si asta fara sa-i dau cu nimic!!! Doctorita mi-a zis chiar sa nu ii dau in nici un caz cu ceai de musetel sau altceva!!! Eu zic sa-l speli bine la baita cu samponel si atat! eu asa am facut si acum are fata curata!!!
Oanna bine ai revenit printre noi si sa-i fie de bine noului crestin!!!! Cum te descurci cu biberoanele?E pacat ca nu i-ai mai putut da tzitzi lui Codrin dar e bine ca acum s-a linistit si papa si el sa se sature!!!! In definitv e bine cum se simte puiul bine!!!! Si daca e satul e ok!
Iuliana imi pare rau ca nu ti-a trecut nici acum am sa caut sa vad cum se numeste crema si iti spun!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Nally, mersi de sfat. Mi-a mai revenit inima la loc, nu stii cat ma stresa chestia asta cu buricul...in afara de chestia cu mancatul. Serbanel suge 5 minute dupa care adoarme si mai vrea dupa o ora jumate sau cate odata si mai repede de o ora. Sunt cam disperata...si am lapte mult...idei? De lasat sa planga nu pot sa-l las...in plus il pisc de tot ce pot pisca sa mai stea treaz sa suga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nally spune:

Iuliana uite un link unde s-a vorbit mai pe larg despre problemutza ta!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28510
Crema de care iti spuneam se numeste Hermozon!
Te pupic dulce si sper sa auzim cat mai repede vesti bune!!!
Roxana muta-l cand la un san cand la altul cand vezi ca da semne sa adoarma! Chiar il poti tine un minut pe umar sa eructeze si sigur nu adoarme daca e tot asa fatzait si poate apuca sa pape si el sa se sature! Succes!!! Va tin pumnii!!!

Nally si Sebastian (14.04.2004)
http://community.webshots.com/user/nally116
http://www.desprecopii.com/albumphoto/folderview.asp?bid=9&folder=Alina%20Nitu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monet spune:

fetitzuce,

hop si eu, simbata sara, e frumos afara, sotu' taie iarba iar eu sint sus si pompez laptic in miros de iarba tunsa proaspat - am geamurile deschise. bebe doarme dusa dupa baitza de seara, pare tare fericita in patucul ei.

fete dragi, nu va suparati pe laptic, ati fost stresate si s-a dus pe apa simbetei; se pare ca eu am ramas de nebuna pe baricade cu mulsul de doua luni jumate incoace..... e drept ca acum o fac mai rar decit la inceput, ca nu-mi ajunge timpul si nu prea ajung sa nici maninc in zilele saptaminii - cind mulg fara sa fi mincat, nu prea iese mare lucru. asa ca prefer sa pompez doar de 3, maxim 4 ori in 24 de ore si-atunci ii iese lu' lia cite o masa buna la fiecare pompat (100-140ml). nu-i mult, stiu, dar e macar cit pot sa-i dau si eu de la mine. as vrea sa o mai duc asa pina o pun pe alte feluri de papici, deci inca vreo luna si ceva, cind o sa aiba ea 4 luni.... sa vedem, sa ne-ajute domnul!

daca va ''nnebuniti' cu sotiorii, va doresc multa zbenguiala si spirit infocat!

cu buricelele, nu va stresati, ca se vindeca singure. si nu va temeti sa faceti baita copilului. pericol de infectie, daca este, este doar in primele citeva zile!

azi am fost in parc cu lia si cu sean si ne-am plimbat mai bine de 7 kilometri... apoi ne-am oprit, noi doi am mincat lebenita si lia si-a primit portia de laptic. toti am fost pe deplin multumiti!
miine vine mama si tata (mei) la noi si o sa vada de lia; noi doi o tulim la o tura de biciclete, sa ne mai dam jos suncile. mergem intr-un parc cu pista de biciclete in jurul unui lac, cam 8-9 km o tura.

bun venit mamicilor celor noi! sa va traiasca bebicii si voi linga ei!

o duminica buna de tot si sa ne 'auzim' cu bine, fiecare cind apuca! pupici voua si bebilicilor!

mona si lia (24 aprilie 2004)

www.seansimon.com

http://www.imagestation.com/album/?id=4286336995&mode=invite&slideshow=1

Mergi la inceput