Bebelusi de ian-feb 2004 (23)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Mai am o intrebare la voi:cum reusiti sa faceti pireul de morcovi bine pasat.Ce folositi?La robot mi se pare cantitatea mult prea mica, prin razatoare nu iese foarte bine.Sunt la inceput si nu prea imi iese ca si consistenta cum sunt cele din borcanase...
pupiciiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by Andruska

Emily - stiu ca Andrei facea kk moale cand ii dadeau dintii, cu toate ca doctorita mie mi-a spus ca nu are legatura. Acum nu mai stiu ce sa spun .

Ce papa printesa ta?




papa doar san si cereale de orez tot cu lapte de la mami.De luni am inceput sa-i dau si piure de morcov si suculet de morcov.Ma innebuneste scaunul ei, de vreo luna de zile tot asa e, moale, moale.
Sper ca e de la dintisori.
Mersi de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helen spune:

Emily,despre subiectul asta vroiam si eu sa vorbesc, asa ca intr-un fel iti raspund si tie.. ce mai stiu si eu. Lui Cosmin i-au iesit primii 2 dintisori chiar in ziua in care aimplinit 5 luni. Cu vre-o sapt inainte a inceput sa aibe usoara febra ~37.5, balea la greu, i s-au umflat rau gingiile - erau ca un damb daca puneai degetul, a inceput ori sa doarma prea mult ori sa se trezesca noapeta mai des, scaunele erau mai moi si in numar de 4-5/zi, nu avea pofta de mancare, nu mi s-a parut, cu exceptia a doau nopti, sa fie mult mai agitat. Insa au iesit dintii si febra a ramas si nemancatul la fel, asa ca am mers la dr si i-a dscoperit si o otita usoara..deci le-a avut in paralel. Unoeri si infectiile modifica scaunul, deci nu stiu daca sa trag o concluzie sigura!

De doua zile, dupa ce chiar reusise performanta de a face kk doar o singura data /zi, al meu Cosmin a inceput iar cu 3-4-5 sacune/zi. Nu diaree dar moi. Bleste iar fff rau dar alte semne nu ar fi...gingiile de sus sunt doar putin umflate... Si eu ma interb daca este de la dinti sau nu...

Deocamdata ii dau orez la toate mesele... adica o lingura - doua pusa peste mancarea obisnuita. E ok ca nu are nici un gust iar daca mancrea respectiva nu iese prea gustoasa se poate indulci cu sirop de zahar dar eu ii dau Milumil si e destul de dulce si parca papa cerealele chiar mai bine asa cu orez din asta! Am facut ptr. 24 de ore si il tin la frigider. Deci nu fulgi ci orez normal, fiert in apa, ca un pilaf si apoi facut pasta cu blenderul de la mixer (ala rotund cu elice - dar nu toate mixerele il au)...Cu asta se poate face orice si f usor, de consistenta borcanaselor sau mai subtire, fiecare cum doreste. Iese mai bine ca in robot si mai usor si se pote face aproape orice cantitate.
Sper sa se mai rezolve cu orez ca morcov gol nu-l fac eu sa pape ... si i-am mai dat si mar simplu, piure, lasat sa se oxideze bine !


Helen si Dan Cosmin - 21.01.2004
http://community.webshots.com/user/phelens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Salutare,

Noi tot ne mai chinuim sa mancam fructele. De fapt nu vrea deloc. Cred ca am sa-i fac compot si sa i le dau asa, sa vedem daca vrea. O apuca sa manance fructe seara, cand ne vede pe noi mancand fructe, intinde mana si deschide gurita sa-i dam. Am incercat sa-i dau si atunci vrea, numai ca e tarziu, 9-10 seara, cum sa-i dau la ora aia! Dimineata, chiar daca mananc langa ea, nu vrea si pace!
Si avem o noua "problema": a inceput sa isi legene capul. Da din cap intr-o parte si alta foarte repede, ma mir ca nu ameteste. Eu cum o vad cum ii atrag atentia la altceva, sper sa nu ia obiceiul asta. Voi ati patit-o?

Emily, nu stiu daca e de la dinti neaparat. De unde stii ca nu e diaree? Mie nu mi s-a intamplat sa faca asa cum zici tu desi suntem in periada de dinti. E adevarat ca Licuriciul papa si solide acum si morcovul o strange la stomac, chiar prea mult. Daca e prea moale incearca si tu putin suc de morcovi. Oricum ai grija sa o tii hidratata ca daca face prea moale pierde lichide multe.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CataD spune:

Emily, acum am vazut ca in timp ce am scris eu s-a mai postat :)
Pai daca ii fierbi un morcov, doi , nu il poti da prin blender? La mine merge.

Catalina si Laura (12 ian 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Mie mi s-a parut ca Matei ieri a facut kk mai greu...poate de la marul copt? Oricum astazi si-a reglat scaunul- a facut de 3 ori pana acum .

Acum sta la mine in brate si vrea sa pape laptop-ul dfcx...el a scris asta .

Mergem la joaca pana la 18,00 cand papam si iesim la cu tataia.

Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ane2 spune:

Gata ne-am intors acasa (cipru)...si de la frigu din buc..a venit la 42 de grade...ma terminat caldura.. numai pot....

Rachella e bine ...cam maraita si plangacioasa si nu stiu de la ce..or fi dintii?...o fi racit ?...habar nu am ..oricum maine ne ducem la control cu ea...

Acum ne imbracam sa iesim si noi un pic afara... desi tot zapusala e......



Anita si Rachella -17.o1.2004
http://community.webshots.com/user/sugarbabe134

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

quote:
Originally posted by CataD

Salutare,

Emily, nu stiu daca e de la dinti neaparat. De unde stii ca nu e diaree? Mie nu mi s-a intamplat sa faca asa cum zici tu desi suntem in periada de dinti. E adevarat ca Licuriciul papa si solide acum si morcovul o strange la stomac, chiar prea mult. Daca e prea moale incearca si tu putin suc de morcovi. Oricum ai grija sa o tii hidratata ca daca face prea moale pierde lichide multe.

Catalina si Laura (12 ian 2004)




Pai sa o tina o diaree atatea saptamini??Si nu ar fi mai multe la numar daca ar fi diaree?Ea face o data cel mult de doua ori pe zi scaun moale.O fi normal si eu ma agit ca un pepsi...
Apropo, tu cu ce ai inceput diversificarea si cam cum ai procedat?Noi de 3 zile am inceput cu morcov.San ii mai dai?
si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Andra, eu pun pur si simplu biscuitii in apa. Prietena mea care m-a sfatuit sa ii inmoi mi-a zis ceai, dar cum Alexandra nu vrea ceai ma temeam sa nu le modifice gustul si sa nu pape.

Emilly, mie mi-a spus pediatra ca eruptia dintilor nu poate da diaree. Pana acum la noi nu au fost astfel de manifestari dar nici dintii nu au aparut.

Anita, bine ai ajuns acasa. Multa sanatate Rachellei, sper sa nu fie probleme.


Rox si BB Alexandra Maria (10.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Roxana - multumesc ptr sfat

Ane - bine ai venit !!! Ai fost in Bucuresti?

Am vb cu Adriana in seara asta si Rares este f bine. Papa fructe - banana, mere si caise + biscuiti (TEA TIME) pe care ea ii usuca putin in cuptor - si supitza de legume insa nu este mare fan.

In rest san si lapte praf - seara bea 180 de ml si doarme de la 21,00 pana la ora 04,00 , se mai trezeste o data pe la 07,00 si mai papa un bibe cu lapte si nani iarasi. Super baiatul !!!

Cam astea sunt vestile de la Adriana !!!

Matei a facut si acum socializeaza cu taica'su. Sper la noapte sa faca nani, dc se trezeste ca ieri noapte din 3 in 3 ore maine o sun pe dna Angela sa vedem ce spune.

M-am hotarat de saptamana viitoare ii introduc si supitza. Voi o faceti ptr 2 zile sau in fiecare zi?

Va pup ca ma duc si eu la , insa mai intai la dush .

Sa dormiti cu ingerasii !!!

PS Prajitura a fost apreciata si papata TOATA !!! Mai fac ca merge cu orice fructe de sezon.

Voi ati pus la congelator legume si fructe ptr la iarna? Ptr bebei?

Andra mamica lui Andrei (18 septembrie 1999) si Matei (6 februarie 2004)

http://community.webshots.com/user/andruska30

Mergi la inceput