Zacusca!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Ma bucur ca-ti plac retetele!! O sa caut, poate gasesc si cu pestePune-l la treaba cand vine, sa nu se plictiseasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Am citeva intrebari, Idora:
1: de ce nu trebuie udata mina cind cureti vinetele de coaja?
2: cum faci cu zacusca de ciuperci sa nu fie cam... uscata? Mie mi s-a-ntimplat ca ciupercile sa inghita toata zeama si sa ramina o pasta doar...
3: cum iese zacusca in care sint puse mere? Ma tenteaza sa o incerc...
ps
eu o fac cu ulei de masline.



Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Idora,

Si eu voi incerca cel putin doua din retetele date de tine.
Una e cea cu ciuperci. Te rog frumos, daca poti sa-mi spui, ma intereseaza daca se pun 2Kg, sau de 2,5Kg de gogosari? Multumesc!

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

quote:
Originally posted by chatonel

Am citeva intrebari, Idora:
1: de ce nu trebuie udata mina cind cureti vinetele de coaja?
2: cum faci cu zacusca de ciuperci sa nu fie cam... uscata? Mie mi s-a-ntimplat ca ciupercile sa inghita toata zeama si sa ramina o pasta doar...
3: cum iese zacusca in care sint puse mere? Ma tenteaza sa o incerc...
ps
eu o fac cu ulei de masline.
Toulouse, la ville rose




Fetelor, eu am spus de la inceput ca doar am copiat de pe internet retetele de zacusca, ca vreau sa le fac in Romania!! Nu am avut inca timp sa le probez!!

Nu stiu de ce nu trebuie udata mana, eu intotdeauna o ud atunci cand curat vinetele!!

In legatura cu zacusca de ciuperci, depinde de reteta daca ramane sau nu uscata.Eu nu stiu inca cum e reteta asta de aici dar cred ca trebuie pus mai mult ulei ca sa nu fie atat de uscata, in cazul in care iese mai uscata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

quote:
Originally posted by Laura B

Idora,

Si eu voi incerca cel putin doua din retetele date de tine.
Una e cea cu ciuperci. Te rog frumos, daca poti sa-mi spui, ma intereseaza daca se pun 2Kg, sau de 2,5Kg de gogosari? Multumesc!

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro



Laura, am schimbat acolo din 25 kg in 2,5 kg (n-am fost atenta inainte)!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by chatonel

Am citeva intrebari, Idora:
1: de ce nu trebuie udata mina cind cureti vinetele de coaja?
2: cum faci cu zacusca de ciuperci sa nu fie cam... uscata? Mie mi s-a-ntimplat ca ciupercile sa inghita toata zeama si sa ramina o pasta doar...
3: cum iese zacusca in care sint puse mere? Ma tenteaza sa o incerc...
ps
eu o fac cu ulei de masline.



Toulouse, la ville rose




Eu stiu ca uleiul de masline este mai bun in stare cruda de folosit, iar in timpul fierberii sau prajirii devine mai vascos decat cel de floarea soarelui , sa zic, si isi mai pierde din calitati!
Daca zacusca cu ciuperci iti iese uscata , trebuie mai adaugat ulei sau puse ciupercile odata cu celelate legume, in felul acesta putand controla mai bine densitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Se pare ca am iscat un MARE SCANDAL aici la bucatarie eu fiind bine intentionata!!
Precizez inca o data:nu am copiat retetele din arhiva, sunt retele mele salvate in calculator din diverse siteuri
Nici o problema ca le pot sterge, decat sa am scandal nefiind vinovata cu nimic!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Si ca sa nu mai fie nici un dubiu si sa dovedesc ca sunt acuzata pe nedrept, voi cauta siteurile de unde am luat retetele si le voi afisa aici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Nu cred ca e mare scandal, sa nu exageram, totusi fetele care vor vedea retetele "repostate" ca sa spun asa, se vor supara, mai mult sau mai putin :). S-a mai intampat chestia asta si stiu ce spun, crede-ma. Nu s-a lasat cu scandal mare, dar de ce sa nu evitam daca se poate...
initial postat de Idora:
sunt retele mele salvate in calculator din diverse siteuri
O parte din retete probabil au fost salvate de aici de pe forum. Nu te-am acuzat, a fost o simpla atentionare: fara retete duble! Nu cred ca e nevoie sa scrii siteurile, tot ce e dublu va fi sters, fara suparare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Uitati-va aici:

http://poptronik.homelinux.org/retete/retete.html

http://www.culinar.ro/cautare_rezultat.php?titlu=muraturi

S-ar putea sa mai fie si de pe alte siteuri.
In orice caz, nu le-am copiat de aici de pe forum.Sunt salvate nu de mult timp in calculator asa ca tineam minte daca le aveam de aici din arhiva!!Nici n-am stiut ca exista asa ceva in arhiva!!
Oricum a fost ultima oara cand mai postez ceva la partea de bucatarie!!

Mergi la inceput